Закон 212-ФЗ про страхові внески в пенсійний фонд, фонд соціального і медичного страхування

  1. Огляд структури Федерального закону №212-ФЗ
  2. Сфера регулювання
  3. Закон 212-ФЗ: нюанси

Федеральний закон №212-ФЗ від 24.07.2009 року «Про страхові внески до Пенсійного фонду РФ, Фонд соціального страхування РФ, Федеральний фонд обов'язкового медичного страхування» (далі - 212-ФЗ) був скасований з 1 січня 2017 року.

Сьогодні питання сплати страхових внесків регулюються главою 34 Податкового кодексу РФ. Детальніше про зміни в законодавстві можна прочитати тут .

Огляд структури Федерального закону №212-ФЗ

Закон про страхові внески до фондів РФ був розділений на 8 глав і 62 статті. Деякі зі статей мали додатковий поділ, наприклад: 18.1, 18.2 і так далі.

Глава 1, містила статті з 1 по 4 і називалася «Загальні положення». Вона розкривала предмет регулювання цього закону і основні поняття, що використовуються в ньому. Містила перелік контролюючих органів, що відповідають за сплату страхових відрахувань, а також порядок обчислення строків, застосовуваний при їх сплаті.

Глава 2, містила статті з 5 по 17, мала назву «Сплата страхових внесків». У ній містилися відомості, необхідні для здійснення сплати страхових відрахувань: хто є платниками, як ведеться їх облік, з чого сплачуються, в якій кількості, періоди обчислення, тарифи, порядок обчислення та внесення змін по страхових внесках.

Глава 3, містила статті з 18 по 27, має назву «Забезпечення виконання обов'язку зі сплати страхових внесків». Текст цієї глави розкривав процедуру надання відстрочки або розстрочки по сплаті страхових відрахувань, виключення, з надання відстрочки і перелік органів приймають рішення по її надання. Так само, порядок нарахування пені, недоїмок та штрафів, пов'язаних зі сплатою страхових відрахувань і процедуру повернення або заліку надміру сплачених сум.

Глава 4, містила статті з 28 по 32, її назва - «Права і обов'язки платників страхових внесків та органів контролю за сплатою страхових внесків». Виходячи з назви, в тексті глави вказувалися права і обов'язки відповідних суб'єктів, а також порядок обмеження доступу до інформації про платників до фондів РФ.

Глава 5, містила статті з 33 по 39, її назва - «Контроль за сплатою страхових внесків». Ця глава визначала процедуру проведення камеральної та виїзної перевірки, порядок оформлення її результатів і винесення рішення.

Глава 6, містила статті з 40 по 52, називається «Порушення законодавства РФ про страхові внески та відповідальність за їх вчинення». Тексти статей включали в себе інформацію про поняття «порушення законодавства РФ про страхові внески», відповідальних осіб, формах і обставин правопорушення, терміни давності, конкретних видах правопорушень, порядок справляння та зарахування штрафів.

Глава 7, містила статті з 53 по 56, мала назву «Оскарження актів органів контролю за сплатою страхових внесків і дій (бездіяльності) його посадових осіб». У тексті вказувалося зміст права на оскарження, порядок його застосування, терміни і порядок подачі скарги, а також процедура розгляду скарги.

Глава 8, містила статті з 57 по 62, мала назву «Прикінцеві положення». Ця глава містила розміри тарифів страхових відрахувань в 2010 році і з 2012 по 2017 роки, розміри знижених тарифів в 2011-2017 роках і тарифів для платників з особливим статусом. Також, в ній вказувалася дата вступу закону в силу.

Сфера регулювання

Виходячи з ч. 1 ст. 1 закону 212-ФЗ, цей закон регулював відносини, пов'язані з перерахуванням, обчисленням страхових внесків до фондів РФ, зазначені в назві закону, а також, відносини, що утворюються в результаті контролю за таким перерахуванням і обчисленням в ці ж фонди. Відносини, що виникають в процесі притягнення до відповідальності за порушення законодавства РФ про страхові внески, також потрапляли в сферу регулювання цього закону.

Закон 212-ФЗ про страхові внески не впливав на правовідносини, які зачіпають перерахування та обчислення страхових внесків до фондів соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань, а також, на медичне страхування, яке є обов'язковим для непрацюючого населення.

Виняток становили відносини щодо забезпечення сплати страхових відрахувань, списання боргів по ним, заліку та повернення штрафів і пенею. Вони регулювалися законом 212-ФЗ, за умови, що його положення не суперечили положенням закону №125-ФЗ про обов'язкове соцстрахування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань і законодавства, що регулює конкретні види обов'язкового соціального страхування.

Закон 212-ФЗ: нюанси

Закон 212-ФЗ: нюанси

З 2016 року в силу вступили зміни, які мали безпосереднє відношення до того, як потрібно проводити страхові відрахування. Змінилися правила їх сплати і тепер необхідно розібратися, що ж конкретно змінилося в цій процедурі:

  • Терміни здачі звіту форми - 4 ФСС;

До 2016 року, ця форма здавалася пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним. П. 2 ч. 9 ст. 15 212-ФЗ, містив термін до 25 числа місяця, наступного за звітним, для електронної версії звіту і до 20 числа - для паперової версії звіту. Терміни могли змінюватися через вихідних днів. По звітних періодах, нові терміни: 25 або 20.04.2017, 25 або 20.07.2017, 25 або 20.10.2017, 25 або 20.01.2018 року.

  • Термін здачі розрахунку РСВ-1;

Даний термін був продовжений для електронної форми розрахунку. Раніше був до 15 другого календарного місяця, що настає за звітним періодом. Після - до 20 числа (п. 1 ч. 9 ст. 15 212-ФЗ). Нові терміни: 20.05.15, 20.08.15, 20.11.15, 20.02.16 року.

  • Кількість звітуючих суб'єктів збільшилася;

До 2016 року звіти здавали організації зі середньоспискової чисельністю понад 50 чоловік. Після - більше 25 чоловік (ч. 10 ст. 15 212-ФЗ).

  • Ліміти для внесків були змінені;

До змін 2016 року всі ліміти були за загальними ставками - в межах 624 тис. Рублів в рік на 1 людину. Понад цю суму - 10% внесок в ПФР. Після ПФР - 711 тис. Рублів, зарплата в рамках суми - тариф 22%, понад суми - 10%. ФСС - 670 тис. Рублів, зарплата в рамках суми - тариф 2,9%, понад суми не обкладається. У ФФОМС ліміти були скасовані, незалежно від доходу співробітника, відрахування вироблялося по тарифу 5,1% (ч. 1.1 ст. 58.2 212-ФЗ).

  • Порядок перерахування внесків змінений;

Раніше, сума з закінченням менше 50 коп, округлялася в меншу сторону, більше 50 коп. в більшу сторону. Після необхідно було платити в рублях і копійках, навіть в тому випадку, якщо організація доплачує недоїмку за минулий рік (ч. 7 ст. 15 212-ФЗ).

  • Залік різних внесків всередині одного фонду;

Раніше, зробити залік страхових відрахувань між собою, було неможливо. Після змін така можливість з'явилася, за умови, що адмініструванням цих відрахувань, займається один фонд. Після переплату за медичними внесках можна було зарахувати в рахунок боргу за пенсійними (ч. 21 ст. 26 212-ФЗ).

  • Перелік вихідної допомоги, які звільняються від внесків, розширився;

До змін вихідну допомогу, звільнені від оподаткування, передбачалися тільки Трудовим кодексом РФ. Після змін були звільнені допомоги мають розмір в межах трикратного середнього заробітку, а для тих, хто працює на Крайній Півночі - шестиразового. На внески по травматизму, також поширювалося це правило. При цьому, сплата або не сплатив організацією допомоги по Трудовому кодексу РФ, так само як і відступних за розірвання трудового договору, не бралася до уваги (подп. «Д» п. 2 ч. 1 ст. 9 212-ФЗ).

  • Фонди нараховували пеню, враховуючи день погашення заборгованості;

До 2016 року, виходячи з роз'яснювального листа Мінпраці Росії від 16.05.2014 року, день сплати пені, не входив в її розрахунок. Після при нарахуванні пені цей день враховувався (ч. 3 ст. 25 212-ФЗ).

  • Компанії, що не здійснили Спецоцінка, платили вищі додаткові тарифи внесків в ПФР;

До набрання чинності змінами, для списку №1 додатковий тариф відрахувань з виплат працівникам був 6%, для списку №2 - 4%. При цьому, організація, яка здійснила Спецоцінка, платить за тарифами, виходячи з класу умов праці (ч. 1 - 2.1 ст. 58.3 212-ФЗ).

  • Організації, які раніше мали право на пільги, отримали підвищений тариф внесків;

Організації, які здійснювали виплати на користь інвалідів і сільськогосподарські організації, платили за тарифом 27,1%, ЗМІ робили відрахування в ФФОМС за тарифом 3,9%, після цього тариф для всіх 30% (ч. 2, 3.1 ст. 58 212-ФЗ ). Аптеки на ЕНВД, в рамках судового провадження доводили, що можуть платити за пільговим тарифом за всіх своїх співробітників, після закон прямо вказував, що пільговий тариф для таких аптек, отримують тільки співробітники мають право працювати фармацевтом або провізором. За всіх інших розрахунок відрахувань відбувався за загальним тарифом (п. 10 ч. 1 ст. 58 212-ФЗ). Також питання про застосування пільгових тарифів для працівників підприємців, що працюють з патентом або без нього, отримав однозначну відповідь. Тільки для працюючих з патентом, застосовується пільговий тариф страхових відрахувань. Для всіх інших працівників, використовувався загальний тариф (п. 14 ч. 1 ст. 58 212-ФЗ).

  • З усіх тимчасово перебувають іноземців проводилися відрахування в ПФР і ФСС;

Раніше, тільки за умови укладеного договору на 6 і більше місяців, з працівника-іноземця проводилися відрахування в ПФР. Після, незалежно від терміну договору, внесок в ПФР - 22%, в ФСС внесок на випадок тимчасової непрацездатності - 1,8%, в зв'язку зі вступом правил, що дають іноземцю право, отримувати лікарняні посібники (п. 2.1 ч. 2 ст. 12 і ч. 3 ст. 58.2 212-ФЗ).

  • У ревізорів виникло право повторної перевірки;

До змін, фонд міг провести перевірку 1 раз в 3 роки. Після фонд міг здійснити повторну перевірку, якщо організація надала уточнюючий розрахунок, що зменшує суму відрахувань. Така перевірка могла відбутися, за умови контролю вищим відділенням фонду, діяльності нижчестоящого відділення, по аналогії з виїзними ревізіями податкової (ч. 24 - 27 ст. 35 212-ФЗ).

  • Виїзна перевірка могла бути продовжена за рішенням фонду;

До 2016 року, така перевірка не могла тривати більше 2-х місяців. Після перевірка могла бути продовжена до 4 або 6 місяців (ч. 11, 11.1, 11.2 ст. 35 212-ФЗ).

  • З'явилася можливість відстрочення та розстрочення по внесках;

Відстрочка (розстрочка) могла бути надана фондом для організації, за її письмовим зверненням, на термін не більше 1 року, за умови: отримання збитку організацією, через обставини непереборної сили, затримки або неотримання фінансування з бюджету, робота організації має сезонний характер і на момент сплати внесків, у неї не вистачає грошей (ст. 18.1, п. 13 ч. 1 ст. 28 212-ФЗ).

  • Фонд мав право не враховувати пом'якшувальні обставини при розгляді матеріалів перевірки;

Фондами, при розгляді матеріалів, виявлялися пом'якшують або обтяжують обставини. Фонди могли цього не робити, а ось суд, на прохання організації, міг врахувати такі обставини для зменшення розміру штрафу (ст. 18.1, п. 4 ч. 6 ст. 39 212-ФЗ).

  • Фіксовані внески для підприємців зросли;

У 2015 році, відрахування в ПФР, за умови доходу за цей рік не більше 300 тис. Руб. - 17328, 48 руб. З 2016 при цьому ж умови, відрахування в ПФР становило - 18610,80 руб. У ПФР додатково перераховувалася сума, в розмірі 1% від доходу понад 300 тис. Руб., Але не перевищує 138627,84 руб.