Правила перевезення вантажів автомобільним транспортом в 2019 році

 1. Загальні правила перевезення вантажів
 2. Укладання договорів на перевезення вантажів
 3. Правила подачі ТЗ і контейнерів, приймання вантажів і їх навантаження в вантажні місця
 4. Вимоги до маркування
 5. Розрахунок маси вантажу, опломбування транспортних засобів і контейнерів
 6. Терміни доставки і правила видачі вантажу
 7. Очищення транспортних засобів і контейнерів
 8. Перевезення окремих видів вантажу
 9. Складання актів і претензій
 10. Відповідальність за порушення правил перевезення вантажів

Зміст статті

Загальні правила перевезення вантажів

Вимоги та обмеження щодо трансферу вантажів автомобілями закріплені в Постанові Уряду № 272 «Про затвердження правил перевезень вантажів автомобільним транспортом». Фінальна редакція документа затверджена 12 грудня 2017 року. Розділ загальних положень визначає зону відповідальності постанови, вказує суміжні підзаконні акти.

Глава з загальними правилами включає пункт з глосарієм, визначальним такі терміни як: «супровідна відомість», «партія вантажу», «КМБ» (великогабаритний транспортний засіб), «важковагове транспортний засіб», «подільний вантаж». Оригінальний текст Загальних положень рекомендується переглянути на сайті «Консультант», так як там є посилання на суміжні регламенти та додатки. текст по засланні .

Укладання договорів на перевезення вантажів

Вантажний трансфер здійснюється на підставі договору про перевезення вантажу. Крім договору для кожного трансферного акту повинна складатися ТТН - товарно-транспортна накладна, в якій зазначено кількість зайнятих місць і специфікація перевозяться об'єктів.

Щоб ініціювати перевезення, вантажовідправник повинен відправити заявку підряднику. Розгляд заявки здійснюється протягом 3 діб. У разі відмови підрядник зобов'язаний надати замовнику письмове пояснення того, чому заявка не задоволена.

Перевізник зобов'язаний на вимогу відправника надати прейскурант. У прейскуранті обов'язково відображаються розцінки на послуги і механіка розрахунку плати за провезення.

Товарно-транспортна накладна оформляється в трьох примірниках: по екземпляру для відправника, одержувача та перевізника. На одну партію вантажу оформляється одна ТТН. В одному автомобілі або автопоїзді може транспортуватися кілька партій. Всі виправлення, внесені в накладну, завіряються підписами відповідальних осіб. Кількість ТТН не повинно бути менше числа задіяних транспортних засобів.

Транспортна накладна повинна містити відомості про оголошеної цінності вантажу, яка не повинна перевищувати дійсну вартість перевезених об'єктів. Оформлення накладної може бути вироблено в односторонньому порядку (перевізником), якщо не передбачається транспортування об'єктів, призначених для ведення підприємницької діяльності.

Правила подачі ТЗ і контейнерів, приймання вантажів і їх навантаження в вантажні місця

Даний аспект регламентований розділом 3 Постанови. Зазначено, що відправник у встановлені Договором терміни зобов'язаний подати підряднику вантаж. Сторона перевізника зобов'язана представити справний ТЗ, придатне для доставки вантажу майна в точку призначення.

Придатним визнається технічно справний транспортний засіб, характеристики якого відповідають заявленим в Договорі. Надання непридатного ТС тотожне неподання машини.

Якщо автомобіль поданий до місця навантаження з затримкою в 2 години або більше від часу, зафіксованого в замовлення-наряді, то це прирівнюється до запізнення. Після прибуття авто в точку навантаження фрахтувальником в ТТН повинні бути відзначені:

 • дата і час прибуття;
 • габаритно-вагові параметри вантажу;
 • стан тари;
 • кількість навантажувальних місць в контейнері.

Фрахтувальник має право відмовитися від послуг підрядника, якщо допущені такі порушення:

 • автомобіль / контейнер не підходить для транспортування заявленого вантажу;
 • транспортний засіб подано із запізненням більш ніж на 2 години;
 • водій не надав на вимогу замовника при собі посвідчення особи, водійські права відповідної категорії або шляховий лист.

Також важливо вказати критерії, за якими вантаж вважається відповідним вимогам, зазначеним в Договорі:

 • вантаж підготовлений до відправки або затарен відповідно до змін, встановленими попередньою редакцією (30.12.11) даної Постанови. текст по засланні ;
 • вантаж промаркований відповідно до нормативних актів;
 • габаритно-вагові параметри відповідають заявленим.

Якщо технологія розвантаження в точки прийому вимагає демонтажу контейнера з ТЗ, то тоді фрахтувальником складається супровідна відомість. У відомості потрібно вказати дату і час відбуття, параметри вантажу, відомості про дотримання карантинних, фітосанітарних, митних вимог.

В окремих випадках у відомості повинні фіксуватися дані про рекомендований температурний режим трансферу і інформація про максимальний термін, який вантаж може провести в дорозі без втрати значущих властивостей.

Якщо при транспортуванні використовуються технічні засоби відправника - вони в цілості повинні бути повернені після закінчення поїздки.

Навантаження транспортуються об'єктів в ТЗ лежить в зоні відповідальності відправника; розвантаження контейнера - компетенція одержувача. Технологія навантаження повинна забезпечувати збереження вантажу, тари та транспортного засобу. Якщо технологія навантаження на увазі використання автоматизованих машин, то навантажувальні місця повинні бути обладнані технологічними отворами (петлями, вушками і т.п.), які забезпечать безпечне приміщення вантажу в контейнер.

Додаток 7 визначає поняття навантаження і розвантаження, а також їх основні етапи. текст по засланні . Додаток 6 регламентує тимчасові ліміти для завантаження / розвантаження різних категорій вантажів. Також до уваги береться тип контейнера. Таблиця з даними по засланні .

Вимоги до маркування

Маркування здійснюється шляхом нанесення на тару написів. Ця процедура знаходиться в компетенції організації замовника. Основні маркувальні написи:

 • повні або скорочені найменування вантажовідправника і вантажоодержувача;
 • кількість вантажних місць;
 • точні адреси пунктів завантаження / розвантаження.

Додатково на тару наносяться інформаційні написи, що містять відомості про габаритно-вагових параметрах.

Розрахунок маси вантажу, опломбування транспортних засобів і контейнерів

Накладна повинна містити відомості про масу вантажу, що займається кількості місць, обсязі вантажу в кубометрах.

Маса вантажу вписується в накладну на підставі:

 • вимірювань на вагах;
 • даних технічної документації;
 • на підставі обсягу вантажу.

Спосіб визначення маси зазначається в ТТН стороною відправника.

Забезпечення збереження вантажу має на увазі накладку пломб на контейнер. Опломбування - зона відповідальності замовника транспортних послуг. Технологія нанесення пломби передбачає обов'язковий зрив захисної мітки для доступу до вантажу.

Місця кріплення пломб:

 • на дверях фургонів, їх секцій (не менше 1 пломби);
 • на дверях контейнерів (по одній штуці на кожні двері);
 • на кришках люків і зливних отворів у цистерн (по одній пломбі в кожній зоні).

Також має бути опломбований кожне вантажне місце в місці перетину зв'язкових матеріалів.

Терміни доставки і правила видачі вантажу

Терміни доставки визначаються положеннями Договору. Якщо терміни не обумовлені документом то діють наступні умови: якщо мова йде про міському чи приміському трансфер - доставка повинна бути здійснена за 24 години. При міжнародних / міжміських перевезеннях вантажу мінімальний кілометраж складає 300 км / добу.

Вантаж вважається втраченим, якщо підрядник не доставив його через 10 днів після навантаження (для міських маршрутів) або 30 днів (міжміське або міжнародний напрямок). У цьому випадку замовник послуг має право вимагати відшкодування збитків з логістичної організації.

Якщо абонент не прийняв «посилку», то відправник може вказати нову адресу доставки. Якщо і там розвантаження є неможливою, вантаж повертається в пункт відправлення. Всі додаткові переміщення оплачуються за рахунок замовника транспортних послуг.

Одержувач вантажу відзначає в ТТН час прибуття машини, відомості стан вантажу, цілісності пломб. Видача вантажу повинна супроводжуватися звіркою габаритно-вагових характеристик. Також закон зобов'язує перевірити кількість вантажних місць. Видача вантажу після прибуття автотранспорту регламентується статтею 15 ФЗ № 259 від 08.11.2007.

Очищення транспортних засобів і контейнерів

Після розвантаження ТЗ і контейнери в обов'язковому порядку очищаються від залишків вантажу. Обов'язки щодо наведення порядку в транспорті / контейнері покладені на одержувача вантажу. Перевізник може самостійно проводити прибирання за додаткову плату, попередньо повідомивши про це одержувача. додаток 9 до Постанови позначає категорії вантажів, перевезення яких вимагає додаткової мийки та дезінфекції контейнера.

Перевезення окремих видів вантажу

Маса визначається відправляє стороною заздалегідь (і заноситься в накладну), якщо вантаж поміщається в контейнер наливом, навалом або насипом. Перевезення великої партії малогабаритних однорідних об'єктів не вимагає нанесення індивідуальних маркувань на кожен з них. Досить вказати масу брутто.

Якщо вантаж перевозиться навалом, наливом, насипом, то оголошена вартість в податкову не заноситься. Те ж актуально для швидкопсувних і небезпечних вантажів. Якщо перевозяться швидкопсувні продукти, то відповідна позначка заноситься в 5-й розділ форми транспортної накладної.

Складання актів і претензій

Акт складається:

 • якщо вантаж не відправлений одержувачу з вини транспортної компанії;
 • якщо підрядник не представив ТЗ або контейнер;
 • при псуванні, втраті або недостачу вантажу;
 • якщо замовник не пред'явив вантаж для відправлення, заявлений договором;
 • якщо замовник відмовляється користуватися ТЗ, що подаються за договором обслуговування;
 • при закінченні терміну доставки;
 • затримка і простій автомобіля або контейнера при завантаження / розвантаження.

Акт повинен містити дату і місце складання, ПІБ і посади укладачів акта, опис обставин, через які складено документ, опис пошкоджень вантажу (якщо є). Кожній зі сторін має бути вручений примірник акта.

На підставі акта складається Претензія, яку направляють на адресу перевізника. Додатково в претензії вказується кошторис по всьому нанесеному збитку.

Відповідальність за порушення правил перевезення вантажів

Така регламентується статтями Кодексу про адміністративні порушення. За виявлення факту порушення водії та їхні роботодавці караються штрафами. Порушення допустимих габаритних розмірів ТС може накликати на підприємця штраф до 300 000 рублів (до 4000 рублів для водія). Суми тих же порядків загрожують при значному перевищенні граничного навантаження на вісь.

Порушення вимог транспортування небезпечних речовин загрожує юридичній особі стягненням на суму до 250 000 тисяч (водія оштрафують на 1 500).

На сьогоднішній день в Росії сформований пророблений правовий апарат, який регулює вантажоперевезення автомобільним транспортом. Нормативні акти спираються на міжнародне право і прецедентні випадки, захищають всіх учасників процесу перевезень. Важливо, що прописані форми для типових документів, задіяних в логістичному процесі.

Будь ласка, оцініть цей матеріал!