ЄС затвердив свій чорний список офшорів

 1. Ще по темі

В Євросоюзі завершилася дворічна епопея узгодження чорного списку "юрисдикцій, які не співпрацюють у податкових питаннях" (англ. List of Non-Cooperative Jurisdictions for Tax Purposes). Список і коментарі до нього були опубліковані Радою ЄС 5 грудня 2017 року.

Основною метою створення європейського чорного списку не співпрацюють юрисдикцій проголошено "встановлення справедливого корпоративного податкового регулювання в ЄС і захист від агресивних схем міжнародного податкового планування ".

Особливість чорного списку полягає в тому, що він стане єдиним для всього Європейського Союзу. Тобто самостійно вносити в нього зміни країни-члени не зможуть. А ось питання про конкретні заходи щодо учасників чорного списку буде вирішуватися кожною країною ЄС в індивідуальному порядку. Такими заходами можуть стати спеціальні обмеження при роботі з контрагентами, зареєстрованими в відповідної юрисдикції (наприклад, утримання податку у джерела, обмеження або заборона на застосування податкових пільг, вимога надати додаткову документацію і т.п.).

Над створенням чорного списку працювала спеціальна експертна група, яка складалася з податкових фахівців з кожної країни ЄС. При розгляді питання про включення в список тієї чи іншої юрисдикції до уваги бралися рівень її податкової прозорості, готовність приєднатися до планом BEPS і механізмам обміну інформацією , А також інші критерії.

У підсумку в чорному списку опинилися:

 1. Американське Самоа.
 2. Барбадос.
 3. Бахрейн.
 4. Гренада.
 5. Гуам.
 6. Макао (КНР).
 7. Маршаллові Острови.
 8. Монголія.
 9. Намібія.
 10. ОАЕ.
 11. Палау.
 12. Панама.
 13. Самоа.
 14. Сент-Люсія.
 15. Трінідад і Тобаго.
 16. Туніс.
 17. Південна Корея.

Як можна помітити, список вийшов досить скромним. У нього не увійшли багато популярних податкові гавані. З цієї причини Євросоюз піддався жорсткій критиці з боку "борців за справедливе оподаткування" з різних міжнародних організацій. На їхню думку, в чорний список потрапили тільки юрисдикції зі слабкою економікою і країни, які політично не пов'язані з ЄС, що саме по собі викликає сумніви в щирості європейської боротьби з податковими зловживаннями.

Однак в коментарях від Ради ЄС зазначено, що чорний список буде періодично переглядатися. Його нинішні 17 фігурантів не просто мають проблеми з податковою прозорістю, але і не планують ніяких дій для виправлення цієї ситуації. Ще 47 країн і територій, в тому числі переважна більшість "класичних" безподаткових офшорів ( Беліз , Бермуди, Каймани, острів Мен , Сейшели і ін.), внесені поки в т.зв. "Сірий список".

Юрисдикції з сірого списку формально не відповідають європейським критеріям прозорості. Проте влада цих країн і територій пообіцяли вжити всіх необхідних заходів до 31 грудня 2018 роки (деякі з них - до кінця 2019 го). Мабуть, в Євросоюзі повірили цим обіцянкам і погодилися "ще трохи почекати". За такою логікою, ті офшори, які вчасно не виконають своїх обіцянок, будуть переведені з сірого до чорного списку.

Ще по темі