Обов'язковий аудит для ТОВ у 2018 році

 1. Для кого обов'язковий аудит
 2. Що таке аудиторська перевірка ТОВ
 3. Критерії обов'язкового аудиту в 2018 році для ТОВ
 4. етапи аудиту
 5. Аудиторська перевірка
 6. Структура аудиторського висновку
 7. подання документа
 8. Відповідальність і санкції при Нездача аудиторського висновку
 9. Як вибрати аудиторську фірму

Аудиторський ринок готується до нової реформи. Уряд обіцяє до кінця 2019 року внести поправки до чинного закону про аудиторську діяльність, зробивши процедуру обов'язкової для організацій з доходом понад 600 млн і 800 млн. «Бизнес.Ру» розібрався, як виглядають вимоги по аудиту для ТОВ у 2018 році і в яких випадках проведення перевірки - обов'язок, а не добровільне рішення управлінців.

Ру» розібрався, як виглядають вимоги по аудиту для ТОВ у 2018 році і в яких випадках проведення перевірки - обов'язок, а не добровільне рішення управлінців

Для кого обов'язковий аудит

Під умови обов'язкової перевірки потрапляють юридичні особи, що відповідають конкретним критеріям. Компанії з числа малого, середнього підприємництва мають, як правило, невеликі обороти, не залучають кошти від фізичних осіб, які не випускають емісійні цінні папери. У таких випадках необхідність додатково перевіряти, як достовірно організований облік і складається звітність, не виникає.
Навіть якщо ТОВ не потрапляє під цю обов'язкову процедуру, підприємцю, щоб уникнути ризиків періодично варто звертатися за допомогою до професіоналів.

Читайте статті на тему аудит в сферах:

Що таке аудиторська перевірка ТОВ

Перевірочна комплексна процедура - аудиторська перевірка - дозволяє компанії оцінити рівень коректності обліку та достовірності відображення фінансових даних в офіційних звітах. Аудит висловлює незалежну думку спеціалізованих організацій або індивідуального аудитора. Його результати важливі власнику для розуміння справжнього стану справ в компанії. Обов'язкова аудиторська перевірка повинна проводитися щороку.

Головні нормативні акти, що регулюють процедуру аудиту для ТОВ, такі:

 • Закон №307-ФЗ "Про аудиторську діяльність";
 • Закон №402-ФЗ "Про бухгалтерський облік";
 • Наказ Росстату №220;
 • Інформаційне повідомлення Мінфіну №ІС-аудит-20.

Критерії обов'язкового аудиту в 2018 році для ТОВ

Аудит проходять компанії, що мають більшу виручку або зачіпають своєю діяльністю інтереси великого (необмеженого) числа третіх осіб. Залежно від цих параметрів організації можна розділити на групи:

 • Організаційно-правова форма - акціонерні товариства.
 • Вид діяльності - банки, бюро кредитних історій, страховики, пенсійні фонди, інвестиційні фонди і їх керуючі компанії, організації-профучастники ринку цінних паперів, компанії, чиї папери торгуються на біржі.
 • Консолідація звітності - холдинги, які складають консолідовану звітність.
 • Фінансові показники: обсяг виручки для обов'язкового аудиту - більш 400 млн руб. або актив баланс - більш 60 млн рублів.

Крім того, окремі закони визначають додаткові критерії для цієї обов'язкової процедури. Зокрема, вимоги поширюються на державні компанії і корпорації, на кредитні потребкооператіви, забудовників, організаторів азартних ігор. Детально перелік розкритий і актуалізується на сайті Мінфіну.
Для ТОВ, в основній масі, валюта балансу і обсяг виручки стають критеріями з обов'язкового аудиту. При цьому для щойно зареєстрованих фірм фінансові показники співвідносяться з встановленими контрольними цифрами, починаючи з другого року роботи, тобто зі звітності за що передував звітному рік.

етапи аудиту

Якщо за вказаними параметрами для підприємства аудит обов'язковий до проведення, під ревізію потрапляє вся документація юрособи. В ході такої перевірки можна привести облік компанії в порядок, отримати звіт про існуючі та потенційні ризики діяльності.

Аудиторська перевірка

Аудитор затверджується на зборах засновників (учасників), після чого укладається договір на надання аудиторських послуг. Приступаючи до роботи, аудитор оцінює обсяг перевірки, виходячи із специфіки діяльності аудируемого суб'єкта. Після чого:

 1. Погоджує з керівництвом план робіт з урахуванням термінів готовності форм звітності до їх здачі.
 2. Проводить перевірку шляхом збору даних, тестування засобів контролю на підприємстві, аналізу отриманої картини.
 3. Інформує керівництво про ризики в діяльності і про недоліки власних систем обліку і контролю.
 4. Оформляє результат перевірки у вигляді взяття.

Структура аудиторського висновку

Цей документ є офіційним. Висновок містить:

 • перелік адресатів даного документа;
 • дані про аудируемой організації;
 • дані про самому аудитора;
 • вказівка ​​періоду і переліку перевіреної звітності, що охоплюються перевіркою з позначенням, як розподілена відповідальність щодо звітності між аудіруемим суб'єктом і аудитором;
 • інформацію про проведену роботу (її обсяг);
 • думка про достовірності звітності з уточненням чинників, що впливають на достовірність;
 • результати перевірки;
 • дату складання висновку.

подання документа

Висновок видається в Росстат одночасно з річним звітом. У разі якщо на час здачі звітності перевірка не завершилася, можна здати висновок у термін до десяти робочих днів від дати документа, але встигнути необхідно до завершення року. У податкову здавати висновок з аудиту не потрібно.


Важливо! Аудиторський висновок необхідно публікувати разом з перевіреною звітністю

Відповідальність і санкції при Нездача аудиторського висновку

За ухилення і непроведення обов'язкового аудиту для ТОВ штрафів немає. Санкції пов'язані з підсумковим висновком, а саме:

 • Відсутність документа тягне штраф посадових осіб 5000-10000 рублів, при повторному випадку штраф становить 10000-20000 рублів або посадових осіб дискваліфікують на 1-2 роки.
 • Неподання або порушення термінів тягне за собою штраф посадових осіб 300-500 рублів і 3000-5000 рублів на ТОВ.

Навіть якщо аудит не є обов'язковою процедурою, їм не варто нехтувати. Нерідко керівництво або власники бізнесу не можуть контролювати ведення бухгалтерії або фінансової звітності. Неувага в підсумку виливається в недоїмки, штрафи, пені та адміністративні (персональні) санкції.

Читайте також: Штрафи за неподання звітності для ІП і ТОВ

Якісний, незалежний аудит може виправити ситуацію. У сукупності з грамотним веденням документації ця процедура може стати гарантом ефективної роботи підприємства. А передача частини рутинних справ на аутсорсинг, наприклад ведення бухгалтерії , Дозволить вивільнити додатковий час для розвитку бізнесу.

Як вибрати аудиторську фірму

При виборі аудиторської фірми у власників ТОВ є два шляхи: звернутися до організації і фізичній особі. І ті й інші повинні входити в саморегульовану організацію аудиторів і мати право на такий вид діяльності. Індивідуальний аудитор-фізособа має додатково мати кваліфікаційний аудиторський атестат.
Інший критерій - вартість послуг. Щоб оцінити адекватність формування ціни і порівняти з іншими пропозиціями, замовнику важливо розуміти, як сформована вартість договору. Оцінити прайс-лист компанії і підготуватися до аудиторської перевірки допоможуть фахівці Головбух Асистент
При підборі кандидата необхідно також звертати увагу на термін роботи на ринку, наявність солідної клієнтури, відгуків і різноманітність послуг, що надаються в цілому. Значимий фактор - страхування відповідальності виконавця в разі, якщо аудируемом суб'єкту завдані збитки або за результатами перевірки отримано збиток.