Вибори без вибору, але під наглядом

  1. Громадське спостереження в Росії
  2. Влада виходить на поле громадського спостереження
  3. Карелія: опозиційність під тиском
  4. Спостереження: Громадська палата vs Громадський штаб

Джерело: vybor-naroda.orgВ Карелії за залучення спостерігачів на дільниці в день голосування змагаються дві структури - регіональна Громадська палата і недавно створений карельським відділенням руху "Голос" незалежний Громадський штаб зі спостереження.

Громадське спостереження в Росії

Спостережницьку співтовариство в Росії формувалося протягом всієї сучасної історії країни. Сьогодні незалежним, тобто непартійним, наглядом за виборами в різних регіонах займаються рух "Голос" , "Сонар" , "Громадянин спостерігач" та інші, не настільки відомі, громадські ініціативи. Федеральна влада протягом останніх років робили все можливе, щоб законодавчо ускладнити незалежне спостереження. Асоціацію "Голос" - головну наглядову силу країни - визнали іноземним агентом, фактично паралізувавши її діяльність (правда, на зміну асоціації прийшло громадський рух з тими ж завданнями, але без іноземного фінансування). Уже кілька років ніякі громадські організації та об'єднання не мають права направляти спостерігачів на дільниці. Можливості інших потенційних наглядових структур теж серйозно ослабли. Наприклад, зараз в приміщеннях для голосування можуть бути присутні лише журналісти зареєстрованих ЗМІ, у яких з цими ЗМІ є постійний контракт.

Введені обмеження для спостерігачів стали особливо актуальними в цьому березні

Введені обмеження для спостерігачів стали особливо актуальними в цьому березні. За пару тижнів до виборів ЦВК відмовила в акредитації відразу двом виданням - "Блискавка" і "Левіафан" . Від першого в якості кореспондентів спостерігати на виборах мали 850 активістів руху "Голос", від другого - 4500 прихильників опозиційного політика Олексія Навального. Незважаючи на виниклі перешкоди і ті, і інші мають намір відправити на вибори якомога більше спостерігачів.

Дивним видається те, що під цим тиском Спостережницьку співтовариство не тільки не зруйнувалося, але навіть зміцнилося: налагоджено взаємодія між різними спостережницької "проектами", проводяться Форуми громадських спостерігачів, спільне навчання всіх бажаючих контролювати вибори і так далі.

Влада виходить на поле громадського спостереження

У відповідь на таке згуртування влада вирішила в черговий раз ускладнити життя спостерігачам, запустивши власний проект "громадського спостереження". Восени 2017 Держдума Росії прийняла поправки в закон про вибори президента, що дозволяють Громадській палаті Росії та Громадською палатам регіонів направляти на ділянки власних спостерігачів. Незалежні спостерігачі до нової ініціативи поставилися скептично.

"Довіра до виборів невисока, Громадська палата теж не користується великою довірою, виходить накладення двох інститутів, яким не довіряють люди" - помітив співголова "Голоси" Григорій Мельконьянц.

У різних регіонах процес набору в "Корпус спостерігачів" йшов з перемінним успіхом, однак наполегливі звернення до регіональних і місцевих НКО допомогли набрати достатню кількість людей. Правда, далеко не всім вдалося пройти навчальні курси, але для такого випадку ЦВК Росії підготував методичні матеріали - так званий "Золотий стандарт спостереження". Його Громадська палата Росії розіслала в усі регіони. "Золотий стандарт", за словами заступника керівника робочої групи Громадської палати з моніторингу реалізації виборчих прав громадян Максима Григор'єва, це дуже чітка і ясна методика спостереження на виборчій дільниці.

Однак співголова Громадської штабу зі спостереження в Карелії Олег Реут назвав цей документ "модельної інструкцію по пасивному спогляданню за найпростішими і практично ніколи не порушуються елементами виборчих процедур".

- У зазначеному сенсі ні про яке реальне спостереженні, на жаль, не може бути й мови, оскільки воно виявляється відірваним від поширених практик незаконної агітації, тиску з боку начальства, чиновницького контролю за явкою, мотивованого голосування, потенційних порушень і навіть фальсифікацій з боку членів виборчих комісій і так далі, - пояснив Олег Реут.

Карелія: опозиційність під тиском

Республіка Карелія вважається одним з найбільш опозиційно налаштованих регіонів Росії. Партія влади "Єдина Росія", традиційно отримує тут більш низький відсоток голосів, ніж в середньому по Росії. Чинний президент на виборах 2012 року також показав на карельських виборчих дільницях скромний результат - в результаті своєї посади позбувся тодішній губернатор, Андрій Нелидов.

Деякі експерти пояснюють таку опозиційність як високим рівнем освіченості населення республіки, так і близькістю до Європи, "европеізірованностью" людей. Така постановка питання, мабуть, дратує влади, результатом чого стають часом неадекватні дії з боку силовиків.

Республіка Карелія вважається одним з найбільш опозиційно налаштованих регіонів Росії

Так, не без участі управління ФСБ регіонального координатора руху "Голос" Гліба Ярового намагалися звільнити з Петрозаводського університету. Набагато серйозніше, ніж в сусідніх регіонах, тиск виявляється і на активістів Штабу Олексія Навального, або Штабу страйку, як він тепер називається.

Тим більше дивним видається те, що регіональна Центральна виборча комісія жодного разу за останні роки не потрапляла під серйозну критику незалежних спостерігачів. Навіть навпаки - деякі місії "Спостерігачів Петербурга" і "Голосу" закінчувалися оголошенням подяки членам виборчих комісій за професійну роботу. Не було помічено серйозних порушень в роботі комісій та на "великих" вибори 2016 і 2017 років. А до складу новоствореного Громадського ради при ЦВК поряд з лояльними громадськими увійшли і представники "Голосу", і незалежні журналісти, і непідконтрольні регіональної влади члени Громадської палати.

Спостереження: Громадська палата vs Громадський штаб

У лютому 2018 року, за місяць до президентських виборів, голова ЦВК Карелії Олексій Бахілін вітав відкриття Громадської штабу зі спостереження за виборами, взявши участь в приуроченої до цієї події прес-конференції. Громадський штаб став першим проектом незалежного спостереження в Карелії. Співголовами стали представники руху "Голос" і двох регіональних інтернет-журналів - " Столиця на Онега "І" 7х7-Карелія ".

Протягом місяця штаб проводив набір і навчання спостерігачів. Основний принцип роботи - співпраця зі всіма зацікавленими учасниками електорального процесу. Так, у громадських налагоджена взаємодія не тільки зі штабами кандидатів, які діють в Карелії, а й зі Штабом страйку, активісти якого також готові вийти 18 березня на ділянки і контролювати процес голосування, вважати явку. Тренінги, організовані експертами штабу, пройшли кілька десятків людей.

Хоча, на думку цих же експертів, такої кількості активістів не вистачить на те, щоб "закрити" всі ділянки регіону, в кожному приміщенні для голосування в Петрозаводську точно буде хоча б один громадський спостерігач, який користується професійним інструментарієм "Голоси": "Картою порушень" , гарячою лінією і додатками для смартфона, що дозволяють оперативно отримувати всю інформацію про хід голосування на дільниці.

- Працюватимуть кілька мобільних груп, які вчиняють в координації зі співробітниками апарату і складу ЦВК Карелії виїзди на УІКі, розташовані в Петрозаводську і в Прионежський районі. Оперативна інформація буде відображатися на сервісах: t.me/observers_RK, vk.com/observers_rk. Спостерігачі будуть використовувати мобільний додаток, розроблене загальноросійським Рухом на захист прав виборців "Голос", сервіси "Гаряча лінія", "Карта порушень", "Жива явка", СМС-ЦВК та інші, - розповів співголова незалежного Громадської штабу Олег Реут.

Громадська палата Карелії також заявила, що набрала необхідну кількість спостерігачів. Правда, через брак необхідних ресурсів навчання спостерігачів вирішено було проводити дистанційно , За допомогою відео- та аудіолекцій. Тобто фактично спостерігачі від Громадської палати будуть займатися самонавчанням. Оцінити рівень підготовки таких спостерігачів-самоучок, їх мотивацію, і передбачити якість їх роботи на ділянках, незалежні політологи поки не беруться.

А ось Анатолій Циганков, відповідальний за набір громадських контролерів від ОП, розмістив на сайті Палати статтю про те, що "Карта порушень", створена рухом "Голос" містить вказівки на неіснуючі порушення, а отже - дискредитує її творців.