Секретна асоціація Надто :: Shopolog.ru

Не так давно компанія Oborot.RU, яка проводить щорічні конференції «Електронна торгівля» оголосила про створення «Асоціації Електронної торгівлі». Активізувалася РАЕК зі своєю " Комісією по електронній комерції "(В даний час готується до прийняття« Конвенція », ідея якої народилася саме в цій комісії).

Однак уже багато років, існують і успішно працюють такі асоціації як НАУЕТ (Національна Асоціація Учасників Електронного Торгівлі) і Надто (Національна Асоціація Дистанційної Торгівлі). Остання традиційно об'єднує великих учасників нашого ринку і ефективно взаємодіє з законотворчими структурами. Про історію асоціацій, а найголовніше, НАВІЩО вони потрібні ринку ми попросили розповісти Олександра Іванова Президента Надто.

Олександр Іванов

 • Закінчив факультети психології та історії МГПИ.
 • З 1990 займається директ маркетингом.
 • Директор і засновник ДМ-агентств «DMS» і «Іванов Директ». У 90-х брав участь у створенні та запуску найбільших на той час каталожних проектів.
 • Один із засновників Російської Асоціації Директ Маркетингу (Радміла), у свій час - президент цієї асоціації.
 • Кілька років був співвидавцем і головним редактором журналу про директ маркетингу «Діалог».
 • Викладав в ряді ВНЗ. Співзасновник кількох інтернет-магазинів, дистанційних та евент-проектів в Росії, Україні та Казахстані.
 • Президент Національної асоціації дистанційної торгівлі (з 2004 року).

Отже:

«Так проститься мені саме таку назву статті - але" раптом "виявилося, що мало хто знає про те, що на світі давно існує Національна Асоціація Дистанційної Торгівлі і що вона серйозно займається проблемами ринку.

Може бути, це і добре - значить, ми не «зірка», але є і очевидне «погано» - нестача взімоінформірованія про проблеми ринку і способах їх вирішення.

Розповісти про Надто виявилося нелегким завданням. Боявся (та й зараз боюся) мимоволі збитися на саморекламу - або хоча б написати щось так, що могло б здатися саморекламою. Загалом - буду щиро старатися цього уникнути, а допоможуть мені такі ось «самообмеження» чи ні - читачі оцінять.

Загалом - буду щиро старатися цього уникнути, а допоможуть мені такі ось «самообмеження» чи ні - читачі оцінять

Напевно, логічно починати з історії асоціації. Починалося наше громадське об'єднання як «Гільдія підприємств, які торгують по пошті» - такою була перша найменування нинішньої асоціації. Ця думка прийшла в голову трьом французам, які до 97 року побудували в країні досить успішний каталожний бізнес (кілька років тому проданий концерну «Отто»). Всі згадані французи, до речі, і зараз в строю, а двоє з них працюють в Росії - небезизвестного Паскаль Клеман (має відношення до Fast Line Ventures і таким проектам, як KupiVIP і SAPATO) і Бруно лепра, нині - генеральний директор «Ів Роше Схід ».

Формат Гільдії має на увазі по суті своїй - некомерційне партнерство, котрий робив кілька непрозорим взаємини засновників, і принципи її роботи виявилися не надто зручні для інших учасників ринку. Після довгих дискусій, вирішено було «на кістках» Гільдії створити асоціацію, яка і отримала своє нинішнє ім'я.

Треба сказати, що в ті, що здаються вже дуже далекими, часи, в Європі була (і до цього дня існує в ряді країн, наприклад, в Чехії, Угорщині, Фінляндії, Ірландії та інших) практика, при якій компанії директ-маркетингу і дистанційки чудово живуть під одним дахом.

Чому? Директ маркетинг відрізняється від будь-яких інших видів просування товарів і послуг (наприклад, реклами), по-перше, особистим характером звернення, адресність, по-друге - можливостями зворотного зв'язку, діалоговим характером спілкування. Можна сказати, що квінтесенцією директ маркетингу є дистанційна торгівля - саме тому директ-маркетологи і дістанціонщікі, як люди, що говорять на одній мові і користуються одними і тими ж засобами, найчастіше об'єднуються в одній громадської організації.

Але в директ-маркетингу в Росії тоді творилося щось не дуже зрозуміле (після виявилося, що це були передсмертні судоми ДМ) - асоціацій директ-маркетингу було аж дві, а, об'єднавшись в одну, «оновлена» і «облагороджена» адміністративним ресурсом асоціація швидко і непомітно померла.

Вобщем, довелося відмовитись від дружби з директ маркетингом ...

Першими членами Надто стали «Світ книги», вже згадані компанії, що належать французам з групи «Промопост», «Рідерз дайджест», «Бертельсманн», «М-Сіті», ОМНІ-сервіс, IMP і кілька інших фірм.

Інтернет-торгівлі тоді не існувало в країні навіть і в зародковому стані, а частина «Промопоста» - Ozon.ru - виглядав на тлі безхмарно-чистого інтернет-простору просто дорогим експериментом з важким сьогоденням і сумнівним майбутнім.

Проте, асоціацією mail order ми все-таки не стали - не стільки через власну проникливості, скільки через те, що мали добрі зв'язки за кордоном і розуміли, куди рухається ринок. Назва «Національна Асоціація Дистанційної Торгівлі» влаштувало всіх, так як об'єднало в собі всі види дистанційних продажів - класичні каталоги, телемагазини і інтернет.

До речі, хоч і мимохідь, але все-таки доведеться помітити, що розмови на тему «Чи є інтернет-торгівля самостійним і ні на що не схожим бізнесом, або це один з каналів дистанційних продажів», мені здається, ведуться тільки в Росії. На Заході ці диспути відшуміли, навіть не встигнувши початися - просто в міру того, як «каталожнікі» впевнено прилаштувалися в інтернет-простір. Загалом, це може бути комусь цікаво хіба що сьогодні в Росії, де для інтернет-магазинів, зроблених каталожнікамі, придумується навіть окреме найменування «інтернет-вітрина» ... Треба сказати, правда, що ці розмови в основному ведуться "апологетами самостійного інтернету "

Втім, відволікаюся ... Отже, в 2004 році асоціація була створена.

На момент створення її творцям здавалися найбільш актуальними і важливими три завдання:

 1. Сконцентрувати зусилля над приемлимой редакцією Закону про персональні дані - саме тоді починалося його обговорення в Думі.
 2. Створити максимально сприятливі умови для взаємодії з Поштою Росії (на той момент - єдиним в країні логістичним оператором)
 3. Створити в очах споживача максимально сприятливий образ компаній - членів асоціації, і позитивне ставлення до дистанційної форми покупок.
 4. Участь в роботі над Законами і підзаконними актами РФ, що впливають на розвиток бізнесу.

Дуже важливо, що ми відразу домовилися про те, що лобіювання наших інтересів - це категорично не роздача хабарів, а виключно пояснення своїх позицій ...

Що стосується завдань асоціації, то вони, фактично, не змінюються з тих пір, хоча вектори застосування зусиль, зрозуміло, змінилися.

наприклад, Закон про персональні дані був прийнятий, і сьогодні ми зосереджуємо свої зусилля на розробці галузевого стандарту, що дає певні послаблення компаніям дистанційної торгівлі при роботі з адресною інформацією.

Змінилася і ситуація, пов'язана з логістикою. Якщо раніше ми говорили про пошту Росії, то тепер предмет нашого інтересу - все поштові комунікації на території країни. Члени асоціації вважають своїм обов'язком віддавати якусь частину розсилається «альтернативщикам», результати гласно обговорюються і з компаніями - постачальник, і з членами асоціації. Це, так би мовити, діяльнісної участь у розвитку ринку доставки.

Напевно, варто пару слів сказати і про роботу над іміджем членів асоціації в очах покупця. Колись, здається, в 2005 році, це питання вирішилося так: ми підписали Етичний кодес Емото (Європейської асоціації), який на той момент був жорсткіше чинного в Росії законодавства, і зуміли розповісти про це споживачеві.

Зараз в Надто стадії завершення некомерційний (це важливо - а то багато комерційних аналогів!) Проект по добровільної сертифікації інтернет-магазинів. Презентація проекту відбудеться не пізніше середини листопада.

У нинішній час з'явилася і нова (майже нескінченна) тема, яку ми для себе формулюємо як «відображення загроз». Загрози іноді виникають спонтанно, мало не на голому місці.

До них можна віднести і пристрасне бажання Росфінмоніторингу обмежити платежі в платіжних терміналах до 3 тисяч рублів, і побажання однієї з асоціацій рітейлерів приймати платежі за покупку в інтернеті тільки кредитками, і бажання «думців» прийняти небачений в жодній країні світу Закон про інтернет-торгівлі ... Загроз такого роду - безліч, виникають вони майже щодня. До нашої честі варто сказати, що поки від всіх такого роду напастей вдавалося відбитися.

Більшу частину роботи Надто становить діяльність, яку ми називаємо "проектної".

Проекти - наприклад, проведення конференцій. Їх проводиться дві: весняна (пройшло вже 11) - «Дистанційна торгівля в Росії» - великий міжнародний подія, і осіннє - « Логістика для інтернет-магазинів »(В листопаді пройде втретє). Не дивлячись на велику кількість такого роду заходів зі схожими темами нам, як мені здається, є чим пишатися. В першу чергу - винятковим контентом. До другої (але, може бути, це і є найголовніше?) - зоряним складом учасників. Ми переконані, що кращі ідеї для бізнесу, кращі партнерські програми та крос-сейлзовие проекти народжуються в обстановці своєрідного «міксту» - коли в одному котлі «варяться» люди з класичної «каталожкі», «справжні інтернет-магазинників» і ті, хто приходить в інтернет-торгівлю з класичного рітейлу. Котел наш - мізки ваші ...

До проектів можна віднести і згаданий проект по добровільної сертифікації інтернет-магазинів, і створення технічного експертної ради при Россвязьнадзоре щодо попередження витоків персональних даних, і комітет з розвитку «дистанційки» при ТПП, і щоквартальні зустрічі з клієнтів з адміністрацією Пошти Росії ...

В асоціації працює кілька комітетів і комісій. Причому нині входити в них можуть не тільки члени асоціації - з недавніх пір двері в них розкриті для всіх учасників ринку. Ідеї ​​- приймаються, поради - вислуховуються, справи разом - робляться.

Я нічого тут не писав про нинішніх членах асоціації та умови членства, і - далеко не про всі проекти і справах (щоб вам не набридло читати), але все це є на сайті ассоцаіціі - www.namo.ru - куди і пропоную заглянути особливо цікавим читачам.

Перед публікацією матеріалу ми поставили Олександру «питання від Shopolog»: "Олександр, вже зараз функціонує кілька асоціацій, НАДТО, НАУЕТ, Oborot.ru анонсував створення асоціації для інтернет-магазинів. Багато наших читачів - це представники малого та середнього бізнесу, тим самих 10 000 реальних російських інтернет-магазинів. Питання ось який: «Чи має сенс інтернет-магазину вступати або в якійсь іншій формі взаємодіяти з Надто? Починаючи з якого масштабу бізнесу це осмислено? Що це може дати його бізнесу не з точки зору «поліпшення світу», а з точки зору «заробляння грошей»? "

Олександр Іванов: "Якщо компанія думає виключно про безпосередню комерційну вигоду, яку їй може принести участь в асоціації (все одно, в якій асоціації), то це - самообман. Або - обман ...

Членство в асоціації - це рівень «дорослості» компанії, момент усвідомлення своєї відповідальності не тільки за свою роботу, а за стан ринку, правила гри на ньому, відносини з регуляторами ринку, лояльність клієнтів не тільки до компанії, але до самого «жанру» - в нашому випадку - до дистанційного способу покупки.

Одним словом, в асоціацію вступають компанії, які прийшли на цей ринок всерйоз і надовго (точніше - назавжди). Якщо немає впевненості в тому, що ваш бізнес - не постійний, що завтра ви не кинете все і не станете торгувати лісом або будувати консервний завод замість інтернет-магазину - то - асоціація вам потрібна.

Тому ми не ведемо якийсь сверхсуетлівой гри по гарячкового набору членів, для нас важливо, щоб в асоціацію приходили саме так - всерйоз і надовго.

Що мені особисто подобається в роботі асоціації - так це фактична неможливість зробити щось тільки для самих себе. Все, що робиться силами членів асоціації - робиться не для обраних компаній, а в інтересах усіх фірм, що працюють на цій «галявині».

Є, правда, маленький (але істотно важливий) нюанс, що впливає безпосередньо на бізнес - це можливість використання логотипу асоціації на своєму сайті або при розсилках. Розміщення лого викликає більшу довіру до продавця і збільшує продажі.

Крім цього, члени асоціації мають певні пільги на участі в заходах, що проводяться самою асоціацією або її партнерами і колегами. Для активних учасників ці пільги в сумі іноді перевищують суму річного членського внеску ...

Але все-таки найважливіше, як ми вже говорили вище - це саме бажання змінити на краще саму «поляну», на якій пасемся все ми.

Чому?
Але, може бути, це і є найголовніше?
Питання ось який: «Чи має сенс інтернет-магазину вступати або в якійсь іншій формі взаємодіяти з Надто?
Починаючи з якого масштабу бізнесу це осмислено?
Що це може дати його бізнесу не з точки зору «поліпшення світу», а з точки зору «заробляння грошей»?