Чеський Інтернет: де закінчується свобода слова і починається «мову ворожнечі»?

  1. Ненависть, яку суспільство не в змозі «переварити»
  2. Підводні камені риторики ненависті

Фото: BRICkS   Ще кілька років тому «чорти» з тихого виру Інтернету виливали потоки своїх коментарів на цілком передбачувані теми або, наприклад, на адресу колишнього роботодавця Фото: BRICkS Ще кілька років тому «чорти» з тихого виру Інтернету виливали потоки своїх коментарів на цілком передбачувані теми або, наприклад, на адресу колишнього роботодавця. Анонімність Інтернет-середовища і відсутність контрольного механізму робили Мережа ідеальним місцем для словесного хуліганства. Саме так до недавнього часу «мову ворожнечі» і сприймався.

Однак за останній рік поширення цього феномена помітно зросла. Тут свобода слова настає на власні граблі - все частіше піднімається питання про легальність риторики ненависті в Інтернеті. 21 березня навіть була запущена загальноєвропейська кампанія проти «мови ворожнечі» в онлайн середовищі під хештегом #silencehate.

Ненависть, яку суспільство не в змозі «переварити»

Це не перша акція, присвячена саме цьому феномену. У Празі, наприклад, студентське об'єднання «За солідарність» організувало в лютому дискусію на тему проявів ненависті в Інтернеті. На думку організаторів, причиною поширення «мови ворожнечі» став міграційний криза. З агресивними висловлюваннями тепер можна все частіше зіткнутися не тільки на форумах або сайтах екстремістів, але і в соціальних мережах. І спрямовані вони не тільки на біженців, але і на людей, які їм допомагають. На думку організаторів дискусії, сьогоднішній потік агресивних висловлювань громадськість вже не здатна винести.

Представники студентського об'єднання «За солідарність», Фото: офіційний фейсбук студентського об'єднання «За солідарність»   «Я б сказав, що проблема полягає в тому, що« мова ворожнечі »все частіше фокусується на певних верствах населення Представники студентського об'єднання «За солідарність», Фото: офіційний фейсбук студентського об'єднання «За солідарність» «Я б сказав, що проблема полягає в тому, що« мова ворожнечі »все частіше фокусується на певних верствах населення. Ця ситуація виглядає так: більша частина населення виступає в ролі агресора проти невеликої групи, яка і стає жертвою коментарів, повних ненависті. Раніше цією групою були цигани, або, як то кажуть, маргінальні верстви населення. Зараз жертвами стають біженці і мусульмани - так як більша частина біженців сповідує іслам. Ми сприймаємо феномен риторики ненависті як щось, що існувало завжди і просто так не зникне. У той же час ми думаємо, що така кількість ненависті суспільство не в змозі «переварити», і необхідно щось з цим робити », - коментує ситуацію студент юридичного факультету і модератор дискусії Матей Мадей.

«Мова ворожнечі» підриває коріння демократичної системи цінностей - свободу слова, коли в суспільстві постає питання - будь-який чи слово може бути вимовлене? У багатьох державах, наприклад, існують кримінальні покарання за заперечення Голокосту або вираз расової або етнічної неприязні. Заборона стосується публічних проявів, але що робити, коли це відбувається в Інтернеті - місці віртуальному і анонімному, але, в той же час, що є публічним простором?

«Як студент юридичного факультету я усвідомлюю, що закон має ліміти. Дійсно, з одного боку закон гарантує свободу слова, але з іншого, стає беззубим щодо проявів, які нам можуть здаватися недоречними або непристойними. У кримінальному кодексі Чеської Республіки існує близько п'яти пунктів, які визначаються як злочин на ґрунті ненависті. До них також відносяться і кілька видів дій, що завдають шкоди людині або групі, які отримують з боку суспільства захист. Тому що, знову ж таки, демократія - це не тільки влада більшості, але влада більшості з визнанням прав меншин ».

Підводні камені риторики ненависті

Петро Лупач, Фото: Маріан Войтек, Чеське радіо   Закон також «Беззуб» і в разі Інтернету - жертва нападів в соцмережах може звернутися в поліцію, але часто без реального результату Петро Лупач, Фото: Маріан Войтек, Чеське радіо Закон також «Беззуб» і в разі Інтернету - жертва нападів в соцмережах може звернутися в поліцію, але часто без реального результату. За поясненням феномена «риторики ненависті» в Інтернеті і його наслідків, ми звернулися до соціологу Петру Лупач.

«Інтернет сам по собі може сприяти проявам ненависті як середовище з низьким соціальним контролем. Навіть якщо людина не виступає анонімно, він відчуває себе в безпеці, відчуваючи підтримку людей зі схожими поглядами. Він здатний висловити те, на що не наважився б при безпосередньому контакті. Або наважився, але тільки після серії подсрекательств з боку, наприклад, свого оточення ».

Другим фактором, що робить Інтернет грунтом для розвитку ненависті, стало явище, відоме в психології як селективна перцепція, - коли людина схильна сприймати тільки події і інформацію, співзвучні своїм поглядам. В цьому відношенні Мережа часто демонструє, як з складних і неоднозначних явищ з'являються прості і однозначні думки людей, які говорять на «мові ворожнечі».

Ілюстративне фото: Архів Радіо Прага   «Багато виступаючі навіть не усвідомлюють, що це - прояв ненависті Ілюстративне фото: Архів Радіо Прага «Багато виступаючі навіть не усвідомлюють, що це - прояв ненависті. Свої висловлювання вони часто представляють як захист якихось вищих принципів або загальних вищих цінностей, наприклад, таких як сім'я, народ або будь-яка інша «висока» ідея ».

Причин для подібної ненависті, на думку соціолога, кілька. Першою може стати якийсь обмежений ресурс, і деякі індивіди під час боротьби за цей ресурс проявляють ненависть по відношенню до решти. А в нинішніх умовах причиною «мови ворожнечі» набагато частіше стають проблеми з власною особистістю і ідентичністю.

«Коли людина обертається в середовищі, повністю підтримує його погляди і надає підтримку, це надає йому впевненості у правильності своєї думки. Це підштовхує його до того, щоб вести себе подібним чином і в реальному світі. Головну загрозу в нинішній ситуації представляє формування ідеї гомогенної «розумної нації». Ця ідея, на мою думку, цілеспрямовано створюється і певною політичною елітою в Чехії. Проти цієї «розумної нації», в свою чергу, виступають дрібні нерозуміючі ірраціональні групи людей - наприклад, президент використовує вираз «празький кафетерій». І так люди збирають в Інтернеті підтвердження своїм переконанням і відповідно поводяться і в реальності - бо їм здається, що з цим усі згодні, і те, що вони роблять - в рамках норми. Що ситуація настільки виняткова, що і заходи повинні бути винятковими. Наприклад, нехтування принципами демократії або елементарними пристойністю ».

Ілюстративне фото: Драган Татіч, CC BY 2 Ілюстративне фото: Драган Татіч, CC BY 2.0 Сьогодні «мову ворожнечі», головним чином, проявляється в контексті міграційного кризи. За словами Петра Лупач, цікаво, що реакції, претензії і страхи, що виражаються в Мережі по відношенню до біженців, абсолютно ідентичні тим, які в минулому пред'являлися циганам на території Чехії, - наприклад «зловживання» соціальною системою. Відносно початкового об'єкта ненависть затихла і перефокусуватися на нову мету.

«У разі Чеської Республіки ситуація цікава тим, що проблематика міграції та мігранти як такі стають козлами відпущення, на яких суспільство може звалити такі проблеми як корупція, розлад політичної або судової системи. Або неспроможність певних органів у вирішенні якихось локальних проблем на тлі глобальних змін. Або це може бути фрустрацією через зміни, з якими людина не в змозі змиритися. Всі ці старі фрустрації і побоювання потім проектуються на якогось зовнішнього ворога. Цей момент також може бути використаний політичної репрезентацією, яка на цьому тлі наживає додаткові бали ».

Саме роль, яку відіграють громадські інститути, наприклад, засоби масової інформації або система освіти, Лупач сприймає як найважливіший аспект Саме роль, яку відіграють громадські інститути, наприклад, засоби масової інформації або система освіти, Лупач сприймає як найважливіший аспект. На його думку, в Чехії настала ситуація, в якій поєднання політики і засобів масової інформації впливає на посилення цієї ненависті. Соціолог вважає, що державні органи повинні були взяти ситуацію під контроль і ввести систему покарань набагато раніше, і не тільки у випадках екстремальних проявів. Прикладом може послужити метод боротьби зі злочинністю в нью-йоркському метро 70-х - початку 80-х років минулого століття. Ситуацію дозволили за допомогою прискореного процесу застосування закону, при якому навіть дрібні порушення - проїзд «зайцем» або графіті на вагонах - дуже швидко відстежувалися і каралися. «Саме через таких дрібниць зростає впевненість певних груп в тому, що якщо дозволені дрібні капості, то можна перейти і до серйозних злочинів. Це своєрідна спіраль », - підсумовує Петро Лупач.

«Мені здається, що у держави є можливість показати, припустимо, за допомогою системи штрафів, що, наприклад, фактично публічне схвалення смерті задихнулися у вантажівці біженців або розстріл прем'єра не є суспільно допустимим», - коментує соціолог поширені приклади «мови ворожнечі» в чеській Інтернет-середовищі.

«Мова ворожнечі» підриває коріння демократичної системи цінностей - свободу слова, коли в суспільстві постає питання - будь-який чи слово може бути вимовлене?
Заборона стосується публічних проявів, але що робити, коли це відбувається в Інтернеті - місці віртуальному і анонімному, але, в той же час, що є публічним простором?