Як знайти сенс життя: рецепти професійних психологів

  1. Анісімова Тетяна Іванівна
  2. Захарова Олена Олександрівна

Сенс життя - вічне питання. Його шукали багато мислителів, і кожен приходив до власного висновку.

І що ж робити: прислухатися до думки великих і визнаних - або болісно шукати свої шляхи?

Чим можуть допомогти в цьому пошуку психологи?

психолог Томськ Був на сайті: 1 день назад

Відповідей на сайті: 108 Проводить тренінгів: 0 публікацій: 23

З одного боку, знаходження сенсу життя в цілому і свого існування зокрема - важлива частина нашого процесу життя.

Якщо намагатися "насититися" чиїмось чужим змістом, рано чи пізно, прошу вибачення за грубувате порівняння, "знудить". Так що кожному з нас доведеться народжувати свій, рідний сенс в муках ... Причому його неможливо знайти один раз і на все життя. З накопиченням життєвого досвіду змінюються цінності, а це неминуче призводить до кризі старого сенсу і пошуку нового. Так що в нормі за життя доведеться мучитися в пошуках нового сенсу життя від 2-х до 10 разів ...

З іншого боку, за моїми спостереженнями, клієнти, які часто замислюються про сенс життя і не можуть його знайти, є представниками нарциссической характерології. Це дуже розумні люди. Але цей тип характеру наповнений внутрішньої глибоким болем і порожнечею. І пошук сенсу свого існування стає проявом надії полегшити або прибрати цю біль.

Якщо ви, читачу, дізнаєтеся себе в такому описі і періодично відчуваєте розчарування від безглуздості, у мене немає готової рекомендації для вас. Але я знаю, наскільки це може бути болісно. Якщо ви вирішите почати життя без болісних пошуків сенсу, вам - в тривалу психотерапію. Це буде важко і часто боляче, але потім стане неважливим і безглуздим пошук глобального сенсу. Можна буде просто жити ...

Анісімова Тетяна Іванівна

психолог Воронеж

В даний час цей психолог не відповідає на питання відвідувачів сайту.
Ви можете задати питання іншим психологам

Постараємося простежити сенс життя не окремої людини, а людства в цілому. Для цього можна розділити життя людей на кілька окремих сфер від народження до смерті . Виходить наступне:

Народження - Навчання - Робота - Професійні досягнення

народження - Любов, кохання - Створення сім'ї - Народження дітей

Кожна ланка ланцюга наповнене подіями і переживаннями. Жодне з цих ланок неможливо прибрати без порушення загального руху на щастя, знаходження себе і сенсу життя. Однак кожна ланцюг життя йде, одночасно перетинаючись з іншого ланцюгом, але і в той же час залишаючись на своїй траєкторії, маючи кілька паралельний рух відносно один одного.

Уявімо, що окремо взята людина досяг успіху в професійній області. Що це означає? Людина народилася, успішно освоїв всі стадії навчання, знайшов роботу і досяг в ній успіху. Це дало йому можливість кар'єрного росту та матеріальної забезпеченості.

У той же час, одночасно з цими професійними досягненнями у людини існує друга лінія життя.

Людина народилася в сім'ї. сім'я є базою, завдяки якій людина має можливість самостверджуватися в цьому житті. Найімовірніше, людина закохувався, створив сім'ю і народив дітей.

Можна сказати, що людина все своє життя має певні прагнення. Так до чого ж він прагне? До пошуку сенсу життя? На щастя? Чи можна сказати, що сенсом життя виступає - професія ? Що в кінцевому рахунку робить людину щасливою?

Прагнучи до досягнень в житті і досягаючи їх, людина відчуває задоволення, тобто щастя. Тобто, ставлячи перед собою мети і досягаючи їх, людина прагне не до самих досягнень, а на щастя, яке він відчуває від їх досягнення.

Інакше кажучи, все своє життя від народження до смерті людина прагне щастя.

Думаю, що сенсом життя людини виступає - досягнення щастя!

Пропоную Вам пройти невеликий тест для розуміння Ваших прагнень в житті.

Асоціативний тест Юнга: вправа «16 асоціацій»

Щоб вправа була результативною, його слід виконувати в абсолютному спокої і самоті.

- Подумайте, з яким словом Ви хотіли б попрацювати. Наприклад, якщо Ви перебуваєте в пошуку сенсу життя - нехай це буде слово «життя», а якщо Ви вважаєте себе самотнім - напишіть слово «любов». Намалюйте на аркуші паперу таку табличку.

Досліджуване слово.

Досліджуване слово

  • Якнайшвидше, не замислюючись, вписуйте в лівий стовпчик всі асоціації, які у Вас виникають з цим словом - будь-які словосполучення, крилаті вирази, слова. В результаті у Вас повинно вийти 16 слів-асоціацій.
  • Далі заповнюємо другий стовпець - потрібно об'єднати слова в пари: 1 і 2, 3 і 4, 5 і 6 і т. Д. У другій стовпчик потрібно вписати асоціації, що виникають при об'єднанні слів в пари. В результаті у Вас утворюється 8 нових слів.
  • Щоб заповнити третій стовпець потрібно проробити те ж саме - об'єднати по парам 8 отриманих слів і вивести асоціації, так само чинимо і з 4 стовпцем.
  • Завдяки цьому можна робити ключове слово - то, завдяки чому можна розплутати клубок проблем і позбутися від негативних установок.

Якщо в наступні кілька днів Ви не будете випускати з голови ключове слово, намагаючись прикладати його до різних сфер свого життя, то може з'явитися багато думок, які допоможуть Вам краще розібратися в собі і своїй підсвідомості

Інтерпретація по стовпцях.

Стовпець 1 - рівень реальності: те, що лежить на поверхні свідомості.

Стовпчик 2 - рівень розуму: те, що я про це думаю насправді.

Стовпець 3 - рівень почуттів: те, що я відчуваю у зв'язку з цим.

Стовпець 4 - корінь проблеми або найбільш значущі питання

Стовпець 5 - ключ несвідомого.

Удачі Вам у визначенні власного сенсу життя !!!

Висловлю парадоксальну думку: сенс життя в тому, щоб ... жити. Мені близький екзистенціальний підхід, в якому немає ніякого заздалегідь заданого сенсу і кожен визначає його сам.

Але що ж робити, якщо питання про сенс життя не дає спокою?

Давайте підемо від зворотного.
У кого ніколи не виникне питання про сенс життя?

Ризикну припустити, що у дітей і закоханих. А чому? (Не будемо брати в розрахунок дітей такого віку, які поки не знають таких слів). Справа в тому, що діти і закохані живуть повним життям, вони занурені в процес, і у них не виникає питання про його сенс. Тому фразу "У чому сенс життя?" я б перефразувала в "Як жити повним життям?".

Тут я пошлюся на дослідження позитивної психології, зокрема, Мартіна Селигмана. Він прийшов до висновку, що ключ до повноти життя - це цікава справа і емпатічним середу. Якщо ви займаєтеся тим, що вам до душі, і у вас є однодумці, які розуміють і підтримують, життя б'є ключем. І тоді питання про її сенсі відпадає сам собою!

Кожній людині важливо зрозуміти свій сенс життя і йти своїм шляхом. Якщо вже людина вже зрозумів, чого хоче, знайшов свій "сенс в житті", то тоді він, виходячи з цього, може брати приклади з життя успішних людей, а так само розуміти, чому є люди, які не досягли успіху, щоб менше було власних помилок. В першу чергу людина повинна прислухатися до себе, зробити аналіз свого життя, щоб зрозуміти, як далі жити і який саме він бачить в цьому сенс.

психолог Одеса Був на сайті: 9 травня

Відповідей на сайті: 310 Проводить тренінгів: 0 публікацій: 46

Зараз я працюю в напрямку екзистенціальної психотерапії, де тема сенсу життя, мабуть, і є найголовніше. З практичної точки зору смисли можуть бути різні, їх може бути якась кількість. Також на різних етапах життя людини смисли можуть змінюватися, і це нормально.

Для мене особисто це просто і зрозуміло, тому що я розумію, чого хочу і чого не хочу. Переймаючись питанням, чому мені це зрозуміло, а іншим людям немає, приходжу до висновку про те, що навчився розуміти себе, приймати себе, не боятися робити те, що для мене важливо і цікаво.

Коли я чогось хочу, то уявляю собі це в вигляді мислеформи і потім втілюю в життя. І якщо люди бояться іншим розповідати про те, що вони планують робити, то я це роблю навмисно, що для мене є додатковим мотиватором для реалізації. І все, що я робив, наповнює мене глибоким сенсом в житті.

Ще сенсом мене наповнює те, що завжди прагну до близьких міжособистісних відносин: з дружиною, сім'єю дочки і іншими людьми, які це розуміють, приймають і цінують. На жаль, сучасні люди все більше бояться створювати близькі міжособистісні відносини.

Таким чином, я в свої 57 років наповнений смислами, цікавими справами, цікавими людьми і допомагаю своїм клієнтам в психологічному консультуванні, коучінгу та психотерапії створювати смисли і бути щасливими, як я.

Захарова Олена Олександрівна

психолог Уфа

В даний час цей психолог не відповідає на питання відвідувачів сайту.
Ви можете задати питання іншим психологам

У чому сенс життя або, за останніми тенденціями, призначення?

Всі ми проходимо по умовно стандартної ланцюжку життя.
Ми народжуємося,
вчимося,
працюємо,
створюємо родину ,
народжуємо і виховуємо дітей,
йдемо на пенсію
і покидаємо цей світ ...

І у кожного наповнюваність і цілісність цього ланцюжка буде своя. Навряд чи знайдуться хоча б дві абсолютно ідентичні. Кожне життя унікальна, рівно як і сама людина.

Тоді виникає логічне запитання: чи може бути сенс життя єдиним для всіх? Моя особиста думка - немає. Це Утопія (не претендую на істину в першій інстанції).

Звідси мій висновок: у кожного свій сенс (призначення) і свій шлях його пошуку.

Одне для мене очевидно точно ...

Погодьтеся, щастя воно не зовні, воно в першу чергу всередині. Наші ресурси в першу чергу всередині. Наші можливості - всередині. Наші блоки / затискачі - всередині. Навіть відповіді на клієнтські запити, і ті ми видобуваємо з них самих, а не приносимо готові ззовні. Тому очевидно, що і сенс життя зберігається там же - усередині, а якщо точніше - в підсвідомості кожної людини.

Лежить він там і чекає свого часу, коли ж його знайдуть, коли про нього задумаються. І часто життя «посилає» чимало сигналів, що показують дорогу до нього. Але суєта, соціум, зашореність і глухота до своїх істинним, глибинним відчуттям (мозок рулить) не дозволяють побачити ці сигнали (знаки). А якщо і побачили, то проаналізувати і надати їм належний рівень значимості.

Ця тема зараз дуже актуальна і близька мені, т. К. Я сама пройшла цей шлях у професійній діяльності. Саме тому я розробила майстер-клас «Моє призначення. Пошук внутрішнього ресурсу », на якому виключно через роботу з підсвідомістю учасники звертають погляд всередину себе. Вчаться слухати і чути себе. Відчувати себе - чого по-справжньому хотіла / хоче їх душа, їх внутрішній дитина.

Знайти призначення (сенс життя) - це все одно, що знайти джерело з безперебійним живленням. Підключився і заряджаєшся так, що і всім, хто до тебе «торкається», вистачить.

Чи може він змінюватися з роками, з часом?
Скоріше так ніж ні. Але знайшовши одного разу, знайти другий і третій раз значно простіше.

Щиро бажаю кожному знайти свій безперебійне джерело - свій сенс життя, своє призначення.

психолог Мінськ Був на сайті: Вчора

Відповідей на сайті: 6634 Проводить тренінгів: 0 публікацій: 123

Розлад значення, при депресії незначні, значення сенсу більш закрито при тимчасових важких станах, великий втрати, посттравматичному стресі або після важкої травми. Коли психіка недостатньо розвинена, через проблеми з соціалізацією і адаптацією.

У пошуку сенсу життя присутні спогади, надії, радості, турботи, поняття вільної волі. Можливості, як-то змінити свою долю. Чи не пасивної ролі перед бажаннями.

У Дар - народжене в пошуку відчуття сили особистого потенціалу. Часу, коли ми ростемо. А наша душа росте разом з нами.

Сенс життя? Що це означає? Відкриються двері сприйняття? Здається дурним не спробувати. Дістатися. Не зупинятися.

Що робити? Іноді, ми задаємо такі питання.

Робити обережні кроки до розкриття, довірі.

До звільнення від страху . Відчуженості. Нестачі емпатії.

Відчуття покинутості або її очікування.
Відокремити свої власні проблеми від батьківських комплексів.

Не потонути в порожнечі неприйняття себе.
Чи не здаватися жертвою. Чи не стати обмеженням для самого себе.

Нам слід пам'ятати про психіці, як про інформаційну систему, яка відкривається і закривається. Чим більше зв'язків і ланцюжків перетинається, тим більше живими ми себе відчуваємо, тим більше в нас творчості, почуттів, образів, символів, вільних асоціацій.

І що ж робити: прислухатися до думки великих і визнаних - або болісно шукати свої шляхи?
Чим можуть допомогти в цьому пошуку психологи?
Що це означає?
Так до чого ж він прагне?
До пошуку сенсу життя?
На щастя?
Що в кінцевому рахунку робить людину щасливою?
Але що ж робити, якщо питання про сенс життя не дає спокою?
У кого ніколи не виникне питання про сенс життя?
А чому?