Чому процвітає спекуляція залізничними квитками

  1. Як це стає можливим?

Щорічно казахстанці стикаються з однією і тією ж труднощами: нестачею залізничних квитків в літній період. При цьому в ЗМІ систематично з'являються повідомлення про факти спекуляції квитками. Як вирішити цю проблему? Щорічно казахстанці стикаються з однією і тією ж труднощами: нестачею залізничних квитків в літній період

Ілюстративне фото: cnnespanol.cnn.com

Дійсно, в період літніх відпусток істотно зростає потік пасажирів.

Цим і користуються перекупники і так звані "Помогайка" на вокзалах, які пропонують квитки бажаючим виїхати громадянам, в той час як у вільному доступі квитків немає.

При цьому, страждають як громадяни (купують квиток по сильно завищеною ціною), так і компанії-перевізники, так як частина квитків залишається невикупленою. Багато з нас спостерігали картину, коли вільних квитків у продажу немає, а поїзди їдуть з порожніми місцями.

Як це стає можливим?

Всі каси, сайти і термінали з продажу залізничних квитків - підключені до системи "АСУ-Експрес". Це російський сервіс (програма була розроблена ще за часів СРСР), через який здійснюється купівля та продаж квитків на поїзди на пострадянському просторі.

При поверненні квитка звільнене місце стає доступним до покупки в системі "АСУ-Експрес". Цим і користуються перекупники. Вони заздалегідь викуповують квитки на фіктивних пасажирів або навіть групові квитки.

"Помогайка" шукають на вокзалі своїх клієнтів і домовляються про ціну (набагато вище номінальної вартості). Потім здійснюється повернення заздалегідь викуплених квитків і оформляється квиток на реального пасажира. Для цього потрібна злагоджена робота двох кас: перший касир здійснює повернення квитка, другий касир "ловить" звільнилося місце.

Причому зробити це можна в будь-яких касах. Багато хто впевнений, що залізничні каси належать тільки АТ "Пасажирські перевезення".

Але, як повідомляв раніше представник АТ "Пасажирські перевезення", в Казахстані працює близько 4,5 тисячі залізничних кас, і тільки 208 з них належать АТ "Пасажирські перевезення".

Наприклад, на вокзалі Астана-1, з 29 кас, тільки 7 належить АТ "Пасажирські перевезення", інші 22 кас - належать приватним компаніям. Стати пасажирським агентством і продавати залізничні квитки може будь-яка юридична особа, що задовольняє досить простим вимогам.

Таке пасажирське агентство укладає договори з компаніями-перевізниками (АТ "Пасажирські перевезення", ТОО "Турсиб-Астана", ТОО "Пасажирська компанія" Туран Експрес ", ТзОВ" Марал Нур ", ТОО" Арлан Транс ", ТОВ" Сункар-1 " і ТОВ "Nomads" та іншими) і може реалізовувати квитки через каси на території вокзалів, через каси поза територією вокзалів, через сайти.

Зараз перевізники намагаються вирішувати цю проблему своїми силами. Наприклад, збільшена до 1000 тенге комісія за повернення квитками. Але надприбуток від перепродажу квитків, оплачувану пасажирами-клієнтами "помогаек", - з лишком покриває цю комісію.

Ця ж надприбуток перекупників дозволяє їм частину квитків залишати не перепроданою і повертати компанії-перевізнику, нехай навіть з комісією. В результаті частина квитків перевізника залишається непроданої і поїзд їде незаповненим. Від цього страждають компанії-перевізники.

Також, національний перевізник АТ "Пасажирські перевезення", щорічно запускає додаткові маршрути в літній період. Але навіть у національного перевізника немає повноважень проводити оперативно-розшукову діяльність.

І єдине покарання з його боку - розірвання трудового договору з касиром. При цьому, як згадувалося раніше, тільки 4,6% кас належить "Пасажирським перевезенням".

Однак, на кожному вокзалі є лінійне відділення внутрішніх справ (ЛОВД). Також в Республіці Казахстан існує спеціалізований орган в сфері транспорту - Головна транспортна прокуратура. Діяльність "помогаек", як мінімум, підпадає під дію КоАП Республіки Казахстан, статті 449 - Приставання в громадських місцях:

  • 1. Приставання, тобто настирливе звернення в громадських місцях з метою покупки, продажу, обміну або придбання речей іншим способом, вчинене особою, яка не є суб'єктом підприємництва, а також з метою ворожіння, жебрацтва, надання послуг сексуального характеру або нав'язування інших послуг, - тягне за собою попередження або штраф на фізичних осіб в розмірі п'яти місячних розрахункових показників.
  • 2. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, - тягнуть за собою штраф в розмірі десяти місячних розрахункових показників або адміністративний арешт на строк до п'яти діб.

Звичайно, такий невеликий штраф (5 МРП - це 12 025 тенге) - не зупинить спекулянтів. Однак ніхто не забороняє правоохоронцям проводити контрольні закупівлі залізничних квитків у "помогаек".

Це дозволить виявляти всіх учасників спекулятивні схем і вже кримінально їх переслідувати за шахрайство. А ось це вже спричинить реальні покарання у вигляді позбавлення волі і зможе зупинити розгул спекулянтів.

Залишається відкритим питання, чому правоохоронні органи слабо реагують на діяльність "помогаек".

Редакція NUR.KZ направила в МВС, органи юстиції та прокуратури запити про проведену роботу та про встановлені законом норми по боротьбі зі спекуляцією квитками на залізничному транспорті. У міру надходження відповідей ми будемо інформувати казахстанців про заходи щодо ліквідації діяльності перекупників.

Як це стає можливим?
Як вирішити цю проблему?
Як це стає можливим?