NEWSru.com :: Росія і Болгарія підписали контракт на будівництво АЕС "Белене" за 4 млрд євро

Угода про будівництво атомної електростанції "Белене" підписано рамках візиту президента РФ Володимира Путіна до Болгарії

Угода про будівництво атомної електростанції "Белене" підписано рамках візиту президента РФ Володимира Путіна до Болгарії. Документ у присутності президентів Росії і Болгарії підписали глава ЗАТ "Атомстройекспорт" Сергій Шматко з російської сторони, і головний виконавчий директор Національної енергетичної компанії Болгарії будь-якому Велков, а також виконавчий директор Національної електричної компанії Мардик Папазян - з болгарської сторони, повідомляє "Інтерфакс" .

Будувати АЕС буде російське ЗАТ "Атомстройекспорт". В рамках проекту планується будівництво двох блоків станції з реакторами типу ВВЕР потужністю понад 1000 МВт кожен. Російська сторона буде реалізовувати проект в партнерстві з французькими, німецькими, чеськими та американськими партнерами. Вартість проекту - 3,997 млрд євро. Перший блок АЕС передбачається ввести в експлуатацію в кінці 2013 року, другий - в 2014 році.

При цьому Росія готова запропонувати Болгарії кредит в 3,8 млрд євро на будівництво АЕС "Белене". Про це Путін заявив на прес-конференції за підсумками російсько-болгарських переговорів на вищому рівні. "У бюджеті РФ для реалізації планів будівництва АЕС" Белене "закладено 3,8 млрд євро. Якщо буде потрібно, ми готові запропонувати болгарській стороні кредит", - сказав президент РФ.

Також за підсумками візиту Путіна в Софію було підписано угоду між урядами РФ і Болгарії про співробітництво з ввезення в РФ опроміненого ядерного палива дослідницького реактора. Угоду підписали генеральний директор державної корпорації з атомної енергії "Росатом" Сергій Кирієнко з російської сторони, і заступник прем'єр-міністра, міністр освіти і науки Республіки Болгарія Даніел Вилчев.

Крім того, міністр транспорту РФ Ігор Левітін і міністр транспорту Республіки Болгарія Петро Мутафчієв підписали угоду між міністерствами про організацію прямого міжнародного залізнично-поромного сполучення через порти Кавказ (РФ) і Варна (Республіка Болгарія).

Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров і заступник прем'єр-міністра, міністр закордонних справ Республіки Болгарія Івайло Калфін підписали Програму співробітництва в галузі культури, освіти і науки між урядом РФ і урядом Республіки Болгарія на 2008-2010 роки.

Керівник Федерального агентства по туризму Володимир Стржалковскій і голова Державного агентства з туризму Республіки Болгарія Анелия Крушкова підписали План спільних дій на період 2008-2009 років по реалізації Угоди між урядом РФ і урядом Республіки Болгарія про співробітництво в галузі туризму.

Протокол про організацію та проведення Фестивалю російської культури в рамках Року Росії в Болгарії в 2008 році між Федеральним агентством по культурі і кінематографії РФ і Міністерством культури республіки Болгарія підписали керівники цих відомств Михайло Швидкой і Стефан Данаілов.

АЕС "Белене"

Тендер на будівництво АЕС "Белене" російське ЗАТ "Атомстройекспорт" виграло восени 2006 року. В рамках проекту планується будівництво двох блоків станції з реакторами типу ВВЕР потужністю понад 1000 МВт кожен. Російська сторона буде реалізовувати проект в партнерстві з французькою Areva NP, німецьким Siemens, чеською Skoda Allians і американської Westinghouse.

Вартість проекту - 3,997 млрд євро. Перший блок станції передбачається ввести в експлуатацію в кінці 2013 року, другий - в 2014 році.

Концептуальний проект будівництва АЕС зараз розглядається в міністерстві регіонального розвитку і благоустрою Болгарії, яке найближчим часом видасть дозвіл на спорудження станції. В даний час також практично завершена робота з підготовки технічного проекту АЕС "Белене". Проект, який російська сторона пропонує Болгарії, відповідає вимогам європейських експлуатуючих організацій (EUR). У Болгарії "Атомстройекспорт" будує атомну станцію "під ключ". Цим даний контракт відрізняється від реалізованих компанією проектів в Китаї і Індії, де в контрактах фіксувалися лише обсяги виконуваних робіт.

Для реалізації проекту будуть залучені традиційні російські партнери "Атомстройекспорт" - "Ижорские заводи", ЗІО "Подольск", Російський науковий центр "Курчатовський інститут", ОКБ "Гідропрес", інститут "Атоменергопроект" та інші. Крім того, в проекті візьмуть участь і болгарські підрядники, які, зокрема, займуться виконанням будівельних робіт і поставками деяких видів обладнання. Монтаж найбільш важливого з технологічної точки зору обладнання, а також налагодження АЕС проведуть російські фахівці. Керувати станцією буде Belene Power Company (BPC). Болгарія має намір продати 49% її акцій інвестору, якого вибере з п'яти претендентів - італійської Enel, німецьких E.ON і RWE, бельгійської Electrabel і чеської CEZ.