NEWSru.com :: Болгарія вирішила продати російське обладнання для АЕС "Белене"

Уряд Болгарії сподівається домогтися дозволу Росії на продаж третій стороні обладнання, замовленого для недобудованої атомної станції "Белене"

Уряд Болгарії сподівається домогтися дозволу Росії на продаж третій стороні обладнання, замовленого для недобудованої атомної станції "Белене". У 2012 році будівництво була зупинена через вимоги ЄС і з тих пір знаходиться в завислому стані.

Днями арбітражний суд в Женеві прийняв рішення на користь російської сторони в суперечці з Національною електричною компанією Болгарії про припинення проекту АЕС "Белене". Тепер Софія повинна компенсувати "Атомстройекспорту" (дочірня компанія "Росатома") збиток в 550 мільйонів євро.

Як повідомляє Reuters, прем'єр-міністр країни Бойко Борисов заявив, що Болгарія зможе розплатитися з РФ, тільки якщо продасть реактор та інше обладнання третій стороні. Для продажу потрібен дозвіл Росії.

"Якщо ми знайдемо, куди продати його, разом з російською стороною, і компенсуємо кошти, це буде найкращим рішенням", - цитує Борисова Reuters.

Прем'єр Болгарії відмовився коментувати інформацію про можливих покупців. За даними аналітиків в галузі енергетики, обладнання може бути запропоновано Ірану, Йорданії або Індії.

Тендер на будівництво в Болгарії АЕС "Белене" був оголошений в 2005 році, його переможцем стало ЗАТ "Атомстройекспорт". Угода про спорудження АЕС було підписано 29 листопада 2006 року. У 2007 році російський проект визнаний відповідним всім європейським технічним вимогам до станцій з легководними реакторами нового покоління, та 18 січня 2008 було підписано контрактну угоду на спорудження станції.

28 березня 2012 року Болгарія оголосила, що відмовляється від проекту з будівництва АЕС "Белене". У відповідь на це ЗАТ "Атомстройекспорт" подало позов на 1 млрд євро. Позовні вимоги "Атомстройекспорт" включають в себе вартість всіх робіт, виконаних за проектом, вартість обладнання тривалого циклу виготовлення, збитки і інше.