Білорусь розраховує на зниження вартості російського держкредиту на будівництво АЕС - міністр економіки

Білорусь продовжує на експертному рівні переговори з російською стороною щодо зниження вартості держкредиту РФ, раніше виділеного на будівництво білоруської АЕС, повідомив міністр економіки Дмитро Крутий в ході засідання парламентської комісії в понеділок у Мінську Білорусь продовжує на експертному рівні переговори з російською стороною щодо зниження вартості держкредиту РФ, раніше виділеного на будівництво білоруської АЕС, повідомив міністр економіки Дмитро Крутий в ході засідання парламентської комісії в понеділок у Мінську.

«З Росією йдуть переговори щодо зниження вартості кредиту на будівництво АЕС і збільшення його термінів. Планується до кінця року ці переговори завершити », - сказав Д.Крутой.

Міністр пояснив, що білоруська сторона ініціює такі переговори з урахуванням «зриву термінів будівництва і перенесення введення АЕС з вини російської сторони».

Д.Крутой зазначив, для білоруської сторони актуальність зниження вартості російського держкредиту пояснюється безпосереднім впливом інвестиційної складової на кінцеву вартість вироблюваної на АЕС електроенергії для споживачів. «В кінцевому тарифі інвестиційна складова складається на рівні 40%», - сказав міністр.

При цьому білоруська влада мають намір стимулювати внутрішнє споживання електроенергії з урахуванням введення АЕС, в тому числі шляхом зниження тарифів. За словами Д.Крутого, в зв'язку з цим «нові умови по кредиту дозволять акцептувати нові тарифи по населенню» на рівні глави держави.

Як раніше заявив президент Білорусі Олександр Лукашенко, питання про зниження ставки по кредиту на будівництво БелАЕс було порушено їм на переговорах з президентом Росії Володимиром Путіним 21 вересня в Сочі. Зокрема, за словами білоруського лідера, в зв'язку зі зривом терміну будівництва БелАЕС з вини російської сторони Мінськ розраховує на зниження ставки по кредиту.

«Коль терміни були зірвані, ми домовилися про те, що термін повернення кредиту треба продовжити. І процентна ставка повинна бути не гірше, ніж для інших держав. Наприклад, Вірменії, Бангладеш, Угорщині і так далі. Це приблизно до 3% », - сказав О.Лукашенко на нараді за підсумками візиту в РФ.

За його словами, пропозиція білоруської сторони не викликало відторгнення. «Відторгнення ніякого. Треба просто доопрацювати це питання. І я думаю, що ми можемо вирішити це питання в тому ключі, в якому я сказав », - сказав президент.

«Поки відкладається запуск першого блоку аж на рік (пуск заплановано в листопаді 2019 року - ІФ). Боюся, як мене інформують контролери, що, може бути, Росія попросить ще зміщення цього терміну, що вже взагалі неприпустимо », - підкреслив О.Лукашенко.

Білоруська АЕС будується за типовим російським проектом ВВЕР-1200 покоління «3+» поблизу Островця (Гродненська область). Перший енергоблок планується ввести в експлуатацію в 2019 році, другий - в 2020-м. Перша поставка ядерного палива на станцію запланована до кінця 2018 року. Умовами генерального контракту на спорудження передбачена поставка палива виробництва «ТВЕЛ» на кожен енергоблок.

У липні колишній віце-прем'єр Білорусі Володимир Семашко повідомляв, що запуск першого енергоблоку споруджуваної БелАЕС запланований на кінець липня 2019 року, висновок блоку на проектну потужність 1200 МВт відбудеться в грудні того ж року.

Відповідно до проекту, введення першого енергоблоку БелАЕС планувався на листопад 2018 року. Перенесення терміну введення енергоблоку ообусловлен тим, що «в 2016 році при переміщенні упустили корпус реактора, генпідрядник замінив його без жодних застережень», говорив В. Семашко.

Колишній віце-прем'єр Білорусі тоді підтвердив плани по запуску другого енергоблоку з 1 липня 2020 року.

У липні 2016 року за час проведення такелажних робіт в ході тренувальної установки реактора 330-тонний агрегат впав з висоти 2-4 метра. Новий корпус реактора надійшов до Білорусі в грудні 2016 року.

У 2012 році укладено міжурядову білорусько-російську угоду, що передбачає надання Мінську держкредиту на суму до $ 10 млрд для фінансування до 90% вартості контрактів з генпідрядником.

За даними Мінфіну Білорусі, Мінськ в 2018 році залучить $ 1,3 млрд коштів держкредиту Росії на будівництво БелАЕС, в тому числі $ 0,9 млрд у другому півріччі.

За даними відомства, на 1 липня 2018 року по експортному кредиту уряду РФ для будівництва Білоруської АЕС вибрано $ 3 млрд.

Освоєння кредитних коштів в 2019-2020 роках буде обумовлено ходом виконання контракту між РУП «Білоруська АЕС» і ЗАТ «Атомбудекспорт» і очікується в обсязі близько $ 2,5 млрд.

Таким чином, на кінець 2020 року залучення коштів російського держкредиту на будівництво БелАЕС може скласти $ 6,4 млрд.