Вороги голубів - сапсани і яструби: спільні полювання сапсана і яструба перепелятника. Сапсан - мисливці на голубів. Хижі птахи: сапсан, балобан, яструб тетеревятник - вороги голубів. поштові голуби

Перейти в зміст розділу: Все про домашніх голубів

Читати: Falco peregrinus = Справжній сокіл, сапсан

На початок нарису: Пернаті мисливці на голубів

... Останнім часом ряд голубівників відзначають спільні полювання сапсана і яструба перепелятника. Яструб заходить на зграю, яка сидить на голубника, намагаючись схопити молодого голуба. Захисної формою поведінку голубів є різкий зліт, з гучним грюканням крилами і швидкий набір висоти щільною групою. В цей час в атаку заходить сокіл, хапаючи птицю на гранично малій висоті. Часто голуб виривається з лап хижака, в цьому випадку слід повторна атака на іншого голуба. Перед очима стоїть завмерлий на секунду майже вертикально силует сапсана з розкритими серпоподібна крилами і розкритим округлим хвостом, що утримує щосили відчайдушно виривається видобуток на висоті не більше ніж четвертого поверху. Якщо голубу вдається врятуватися, то він повертається додому, як правило, на наступний день. Рани в цьому випадку бувають на крилі в області плеча у вигляді проколу від кігтів сокола. Рваних ран не буває, тому що сокіл не встигає розігнатися до великій швидкості і завдати нищівного удару. Голубкам, проте, врятуватися і в цьому випадку вдається рідко. Про симбіотичних відносинах двох видів пернатих хижаків говорити навряд чи можливо, але примітним є те обставина, що сокіл атакує буквально через кілька секунд після нападу яструба.

Тактика яструба перепелятника при нападі на голубів на кшталт розбійного нападу. Він, раптово з'являючись через укриття, вистачає найбільш слабкого, прагнучи застати його зненацька. Видобуток, не в силах винести далеко, перепелятник поїдає за сусідським парканом, або сідає на землю поруч з голубником. В першу чергу він расклевивает голову, поїдаючи мізки. Сапсан воліє біле м'ясо грудних м'язів голуба.

Напади яструба тетеревятника відзначаються поблизу лісових масивів, парків в зимовий час, в періоди його сезонної міграції. Даних про напад цього великого яструба на домашніх голубів в Криму в літню пору у нас немає. Нападає також як і його дрібніший побратим, але ефективність атак значніше вище, в зв'язку з більшими розмірами. Так, самка перепелятника помітно поступається в розмірах самця тетеревятника, який більший сірих ворон. У польоті у перепелятника хвіст має прямий обріз, на відміну від закругленого закінчення хвоста тетеревятника - ця особливість дозволяє розпізнавати яструбів і на великій висоті.

Найбільший з соколів України - балобан має більш різноманітну харчову базу, куди, крім птахів, входять ховрахи, зайчата та ін. Тому він в меншій мірі, ніж сапсан прив'язаний до голубників. Балобан практично не гніздиться в межах міста. Нам жодного разу не вдавалася спостерігати особисто або отримати достовірну інформацію, про його атаці на льотних голубів в Сімферополі. Хоча, домашні голуби є для нього можливою здобиччю.

Дрібніший сокіл - чеглок на голубів не звертає уваги. Неодноразово на моїх очах самка чеглока пролітала буквально крізь зграю узбецьких бойних голубів, повертаючись до власного гнізда, розташованому на технічному поверсі будівлі міської лікарні швидкої допомоги. Примітно, що і голуби не реагували на неї. Чеглока від сапсана в польоті відрізняють довші і відносно прямі крила. Зовні в положенні сидячи ці сокола схожі за забарвленням і малюнком оперення. Улюбленою здобиччю для чеглока є великі бабки коромисло, яких він ловить і поїдає нальоту. Інші дрібні сокола - боривітер, кобчик, дербник мають відмінну від сапсана харчову базу і на голубів не нападають. Найбільший з соколів - кречет, з'являється в Україні під час зимових міграцій гусей, які є об'єктом його полювання.

Відчуваючи потужний тиск пернатих хижаків, голубівники Криму змушені були якось адаптуватися до ситуації, що склалася. Спроби відлякати сапсана не дають бажаного результату. Сміливий, зухвалий, наполегливий хижак рішуче атакує здобич, використовуючи свої чудові мисливські якості прямо над головою голубівника на будь-якій висоті. Президент Кримського товариства голубівників Іллімар Алієвич Осанна розповів, як з даху 9-ти поверхового будинку сніжками відганяв зголоднілих в зимову пору сапсана, який атакував в десяти метрах від нього бакинських бойних практично біля його ніг. Напевно, кожен голубівник пережив, може бути і не один раз, безсилу лють, коли прямо у нього над головою сокіл терзав виплеканого літуна, несучи собі на обід надії на розведення особливо цікавою лінії улюбленої породи.

Відстріл пернатих хижаків, тим більше, занесених до Червоної Книги України, строго переслідується по закону. Хоча, слід визнати, що в сільській місцевості зневірені голубівники, готові піти і на це порушення. У місті це практично неможливо. Та й ефективність подібних жестів відчаю невелика. Місце, що звільнилося у постійного джерела їжі, яким для пернатого хижака є голубник, швидко обживається іншим соколом, котрий обіймав звільнився кормової і гніздовий ділянку. Такий ситуація виявилася саме для сокола сапсана, який знайшов у місті свою нову екологічну нішу. Спроби турбувати сапсана на звичних місцях проживання виявляються надзвичайно складними через їх важкодоступність, в тому числі і в межах міста. Вилов сапсана мережами-путанку, переметами в місцях ночівель є протиправним і важко виконати. За повідомленням місцевої періодичної преси в Сімферополі в 2004 році була виявлена ​​і засуджено групу осіб, які налагодили вилов великих соколів і продаж їх в країни Перської затоки. Там сокола особливо високо цінуються любителями ловчої полювання. Слід зазначити, що більшість вилучених соколів виявилося Балабанов. Сапсана, навіть ця добре налагоджена і оснащена група, змогла здобути лише одного. Відомо, що близько 70% соколів, спійманих для використання в соколиного полювання, відлітають в процесі їх тренування. Тренінг цих хижаків ведеться на домашніх голубів. Саме ці сокола стають справжніми мародерами, втративши не тільки природний страх перед людиною, але і не маючи можливості повернутися в природне місце існування.

Спроби пускати перед польотами високольотні голубів малоцінні екземпляри, крім зазначеного вище результату, мимоволі показали розміри збитку, реально завдається голубівництві сапсанів. Один з голубівників почав брати у друзів і скуповувати на базарі вилучених голубів, маючи на меті дослідити «апетит» пернатого розбійника, який тероризував його вже не один рік. 120 голубів за неповний сезон - таким виявився сумний підсумок дослідження, зупиненого з фінансових міркувань.

Вимушеним заходом протидії сапсану став гон голубів ввечерні годинник, з поверненням останніх птахів вже в темряві на освітлену голубник. Цей метод вимагає спеціального оснащення розплідника і особливого тренування вихованців. Однак, і при цьому неминучі втрати, особливо на початковому етапі. Гон голубів в певні місяці, коли самка сапсана сідає на яйця (квітень), коли батьки відводять молодих сапсанів ближче до шляхів осінньої міграції перелітних птахів (друга половина вересня - початок жовтня), не вирішують проблеми систематичного тренінгу голубів. Тим часом добре відомо, що дотримання саме цього умови є запорукою успішної селекційної роботи. Крім того, несподівана поява сапсана в «позаурочний» час не виключено, а навесні досить імовірно.

Аналіз вищевикладених фактів дозволив зробити наступні висновки:

1. Ситуація, в результаті антропогенного впливу нова екологічна ситуація привела до формування штучного біотопу для сокола сапсана в місцях проживання людей.

2. Надмірне поширення сапсана в населених пунктах і містах перевищило природну чисельність його поширеності в минулому навіть в природних біотопах. Це стало можливим завдяки паразитування сапсана на такій галузі культурної діяльності людини як голубівництво.

3. Подальше існування всіх порід високольотні голубів зі збереженням стабільних льотних якостей в регіоні північного Причорномор'я стало практично неможливим через своєрідну біологічну катастрофи, зумовленої збільшенням чисельності і зміною поведінки сокола сапсана. Не зайвим згадати ту обставину, що найбільш відомі національні породи голубів даного типу виведені саме в цьому регіоні.

4. У зв'язку з вищевикладеним необхідно якнайшвидше створення регіональної програми регулювання чисельності сокола сапсана і інших пернатих хижаків в населених пунктах.

Нам хотілося, щоб ця стаття стала початком обговорення, в першу чергу на сторінках журналу, викладеної нами надзвичайної ситуації. Хотілося б дізнатися думку з даної проблематики соратників з інших регіонів. Тільки об'єднавшись, ми зможемо захистити наших вихованців і продовжити пристрасний працю наших попередників. Нам пора повернути голубів в безпечне вільне небо. Назріла необхідність вивчення своєрідною біологічною катастрофи і пошуку шляхів виходу з неї в тісній співпраці з орнітологами і представниками природоохоронного департаменту. Спосіб вирішення ситуації не представляється аж надто загадковими. Нікому ж не приходить в голову думка, щоб вовки або тигри вільно жили в селищах і містах і безкарно пожирали домашніх тварин. У жодній країні світу найрішучіші захисники дикої природи не претендують на подібне. Повсюдно виконуються програми регулювання чисельності хижаків. Можливим варіантом вирішення може стати плановий вилов сапсанів в містах з їх передачею в зацікавлені регіони або підготовка сапсанів для патрулювання злітно-посадкових смуг аеропортів.

Зрозуміло, що категоричність висновків великою мірою емоційна, але, як видається, знайде відгук у серці кожного любителя голубів. З урахуванням нашого числа - тільки голубівників в Україні більше 200 000 чоловік, - стає зрозумілим значимість проблеми.

Відстояти права голубівників, захистити птицю світу і повернути сапсана в природне місце існування - ось суть нашої позиції. Адже в кожному з нас живе ще й архетип Мисливця, який поза волею змушує замилуватися сценами інший найулюбленішою забави наших предків - соколиного полювання.

А.А. Убейконь - секція високольотні голубів КРОО «Асоціація голубівників, любителів співочих і декоративних птахів» кандидат медичних наук, доцент .... Джерело: http://visokoletcrimea.ucoz.ru/