Вибори до Європарламенту

У Чехії проходять вибори в Європарламент тільки вдруге. Вперше такі вибори в нашій країні проходили в 2004 році, всього півтора місяці по тому вступу Чехії до Європейського союзу. Явка виборців тоді склала 35 відсотків. Для порівняння, на вибори в чеська національний парламент приходить традиційно приходить приблизно 50 відсотків громадян. Однак, це явище (деякий ігнорування виборів в Европапламент) ми можемо спостерігати майже у всій Європі. Хоча є винятки. Слово фахівцеві, політологу Володимиру Бартовіцу.

- Це в тих країнах, де участь на виборах обов'язково. Це, наприклад, Бельгія, Люксембург або Греція. У цих країнах люди йдуть голосувати, щоб уникнути покарання, як правило, у вигляді штрафу. Цікавий той факт, що низька явка виборців характерна особливо для нових країн Євросоюзу, тобто для країн Центральної та Східної Європи. На минулих виборах в Європарламент прийшло найменше голосуючих в Словаччині. Це було пов'язано з тим, що в цьому році в країні проходило відразу декілька виборів, і люди трохи втомилися. Явка склала всього 17 відсотків.

Володимир Бартовіц Люди явно вважають, що вибори в національні парламенти набагато важливіше, і що саме народні обранці в столицях окремих країн вершать долі своїх народів Володимир Бартовіц Люди явно вважають, що вибори в національні парламенти набагато важливіше, і що саме народні обранці в столицях окремих країн вершать долі своїх народів. Насправді, це не зовсім так. Продовжує політолог Володимир Бартовіц.

- Ми можемо спостерігати парадоксальне явище. Європейський парламент отримує все нові і нові повноваження, і його значення і його реальна влада зростає, при цьому явка виборців весь час падає. На початку, мабуть, була присутня деяка ейфорія, що люди отримали право голосувати і впливати на життя Євросоюзу. Згодом ентузіазм зник. Люди не розуміють, що саме вирішує Європарламент, не знають, які у нього повноваження. Європарламент є для багатьох загадкою. Знаходиться десь в далекому Брюсселі, відірваний від виборців.

Що саме вирішує Європарламент? Уряду призначають, і закони, як і раніше схвалюють національні парламенти ...

- Вплив Європарламенту досить велика, і як вже було сказано, після кожної реформи Євросоюзу повноваження парламенту посилюються. В даний час повноваження парламенту концентруються навколо так званого першого стовпа ЄС. Конкретно це означає область економіки і єдиного внутрішнього ринку. І це дуже важливо. У парламенту три види повноважень: законодавчі, контрольні і бюджетні. Контролюють депутати, в першу чергу, Європейську комісію.

Фото: Європейська комісія   Європейська комісія фактично є урядом ЄС Фото: Європейська комісія Європейська комісія фактично є урядом ЄС. Все-таки по відношенні до комісії у Європарламенту менше повноважень, ніж у національних парламентів по відношенню до кабінету міністрів своєї країни. Наприклад, чеського комісара вибере чеський уряд, а не депутати Європарламенту. Єврокомісія править Євросоюзом, але ще більше влади у Ради ЄС, куди входять прем'єр-міністри країн. Рада Євросоюзу не підконтрольний Європарламенту. Чим ще відрізняється Європарламент від національних парламентів. Слово політологу Володимиру Бартовіцу.

- Принципова різниця полягає в тому, що Європарламент є органом Євросоюзу. Європейський парламент схвалює так звані директиви, які в наслідок обов'язкові для виконання у всіх країнах Євросоюзу. Чеський парламент, хоча і обговорює ці самі директиви, має тільки дуже обмежені можливості впливати або змінювати те, що вже схвалив Європарламент.

Іншими словами, на практиці досить часто національні парламенти просто штампують рішення, прийняті в Брюсселі євродепутатами, Думка народних обранців в Празі, Лісабоні чи Копенгагені вже нікого не цікавить.

Як визначається кількість депутатів від різних країн?

- Кількість депутатів парламенту весь час змінюється. Як визначаться кількість депутатів від окремих стан? Будете здивовані, але це є предметом політичного торгу. Кількість депутатів іноді є компенсацією даній країні за поступки в інших питаннях. Наприклад: Іспанія погодилася на те, що у неї буде менше голосів в Раді ЄС, за що ця країна отримала більше крісел в парламенті.

Фото: Європейська комісія   Але ж у Чехії однакову кількість депутатів як у Угорщини, Греції чи Португалії, всіх перерахованих країнах за 10 мільйонів жителів Фото: Європейська комісія Але ж у Чехії однакову кількість депутатів як у Угорщини, Греції чи Португалії, всіх перерахованих країнах за 10 мільйонів жителів. Можливо, кількість депутатів все-таки відображає чисельність населення країни?

- Згідно з європейським законодавством, кількість депутатів має відображати кількість жителів окремих країн, але дегресівним способом. У Німеччині приблизно 80 міліонів жителів, їх в парламенті представляє 99 депутатів. Тобто 1 депутат на приблизно 800 тисяч чоловік. А ось на Мальті 400 тисяч жителів, але в парламенті 5 депутатів від Мальти, тобто один депутат на 80 тисяч жителів.

На завершення нагадаємо, що підрахунок голосів почнеться одночасно у всіх країнах Євросоюзу тільки після того, коли закриються всі виборчі дільниці, тобто в неділю о 22 годині центральноєвропейського часу. За найактуальнішою інформацією про результати стежте за сайтом Радіо Прага.

Що саме вирішує Європарламент?
Як визначається кількість депутатів від різних країн?
Як визначаться кількість депутатів від окремих стан?
Можливо, кількість депутатів все-таки відображає чисельність населення країни?