День нездійснених надій: кривавий мітинг під Радою і відстрочка голосування за Податковий кодекс і бюджет

Фото: А. Пасютін

День нездійснених надій: кривавий мітинг під Радою і відстрочка голосування за Податковий кодекс і бюджет Анастасія Пасютін https://cdn.segodnya.ua/img/article/6763/89_main.jpg https://cdn.segodnya.ua/img/article /6763/89_tn.jpg 2015-12-17T17: 32: 41 + 02: 00 Політика Репортаж кореспондента "Сегодня.ua" про те, чому в Раді не відбулося голосування за Податковий кодекс і бюджет 2016

Сьогодні Верховна Рада зібралася на позачергове засідання, щоб проголосувати за проекти Податкового кодексу і держбюджету на 2016 рік. До порядку денного також був внесений законопроект про легалізацію грального бізнесу. Від прийняття бюджету і податкової реформи залежить подальший вектор розвитку економіки країни, продовження співпраці з МВФ , Складання фінпланів підприємств, добробут українців і їх очікування.

Але коли депутати почали збиратися в ВР, стало ясно, що голосувати за Податковий кодекс і бюджет в запропонованому вигляді в парламенті, крім Народного фронту, не хоче жодна фракції. У кулуарах прямим текстом пояснювали: усвідомивши, що для прийняття НК і бюджету просто не вистачить голосів, в парламенті вирішили перенести голосування рівно на тиждень і розглянути проекти в наступний четвер. А сьогоднішнє позачергове, засідання виявилося звичайною низкою виступів нардепів.

Ще перед початком засідання, в кулуарах нардеп від БПП і член комітету ВР з питань податкової і митної політики Михайло Кобцев сказав, що Верховна Рада сьогодні не виносити на голосування проект урядового Податкового кодексу , Оскільки профільний комітет не зміг розглянути його напередодні.
До останнього ніхто в ВР не міг точно сказати, відбудеться в ВР голосування чи ні. Але через дві години після початку засідання депутати просто потихеньку почали розходитися. Зустрінутий в кулуарах Ради нардеп від БПП Іван Винник звернувся до свого колеги:

- Так буде голосування чи ні, я не зрозумів ?! Якщо немає, я поїхав, - розчаровано кинув нардеп.

- Повинно було бути голосування, але ж не за що голосувати, - відповів йому співрозмовник.

Про те, що голосування сьогодні не відбудеться, говорила і нардеп Оксана Продан. Крім того, вона розкритикувала проект податкової реформи від Мінфіну і зазначила, що під цей закон в парламенті голосів немає.

"У новій редакції проекту Податкового кодексу спрощена система оподаткування звужується до нуля. Вони залишають тільки дві перші групи. Ці перші групи роблять з мінімальним оборотом. Вводиться облік витрат, вводяться касові апарати, обмежуються види діяльності. Підприємці кажуть правду - в разі прийняття в такий редакції Податкового кодексу малий бізнес піде або в центр зайнятості, або на вулицю ", - сказала Продан.

Але запропонований податковий кодекс вже змусив підприємців вийти на вулиці. Так що для перенесення голосування по НК у парламентаріїв була ще одна причина крім браку підтримки в Раді.

Рогу без копит

З самого ранку під стінами українського парламенту почали збиратися учасники протесту. О 10 годині під Радою вже стояли сотні підприємців, представників малого та середнього бізнесу, членів профспілок, і аграріїв, які виступають проти скасування пільгового режиму оподаткування, зокрема, ліквідації спеціального режиму ПДВ для агробізнесу. Вони з'їхалися з різних областей України: Кіровоградської, Полтавської, Київської, Чернівецької.

- Влада зараз фактично вбиває робочі місця. Податковий Майдан 2010-го року їх нічому не навчив, - нарікають підприємці зі знаменитого Калинівського ринку в Чернівецькій області.

Тим часом в натовпі пожвавлення:

- Дайте коровам пройти! - Чути зі сцени, і на площу Конституції перед Верховною Радою активісти виносять піднятий на дерев'яні палиці з ялиновими гілками відрізані коров'ячі голови, з яких стікає ще не запеклася кров. Ялинові гілки обмотали новорічним дощиком, мабуть, щоб було красиво. У натовпі чується пронизливий жіночий крик.

- Ми проти скасування спецрежиму ПДВ, це знищує село. Якщо його скасують, ми будемо змушені зарізати корів, свиней, і закуповувати м'ясо з-за кордону. Це - демонстрація того, що ми налаштовані рішуче. Своїм податковим кодексом уряд буквально вбиває тваринництво, - пояснює значення кривавого перформансу Юрій Крутько, директор агрофірми " Славутич "З Кіровоградської області. За його спиною червоніє новорічний дощик, в тон багряної запеченої крові на голові убитої корови.

- Вам корів не шкода? - Звертаюся до іншого протестуючому.

- Нам? А ІМ не шкода ?! - перекрикувати натовп чоловік, киваючи на будівлю під куполом.

Коли протестуючі дізналися, що голосування за Податковий кодекс сьогодні не буде, почали розходитися. За їх словами, вже завтра вони зберуться на локальні протести під місцевими облрадами, щоб відстояти бажані умови оподаткування.

Коли чекати рішення стосовно Податкового кодексу і бюджету

Більшість зустрінутих в ВР депутатів наполягають на тому, щоб взяти чинну Податковий кодекс з невеликими змінами - і вже на його базі виходити на збалансований бюджет.

Зокрема про те, що державний бюджет України на 2016 рік можна прийняти в першому читанні, а до другого читання серйозно змінити, заявив депутат фракції "Народний фронт, член комітету з питань податкової та митної політики Олександр Кірш .
"Якщо перше читання і пройде, то зміна остаточного варіанту по відношенню до першого буде дуже серйозним. Наприклад, як це було рік тому. Коли не всі, що нам вдалося, ми змінили, але все-таки дещо вдалося прибрати з початкового проекту досить істотне. Сподіваюся, що і зараз кінцевий проект буде дуже відрізнятися від початкового ", - сказав нардеп.

Глава бюджетного комітету Андрій Павелко та спікер парламенту Володимир Гройсман заявили, що Верховна Рада створить робочу групу для внесення змін до Податкового кодексу і прийняття бюджету на 2016 рік. У парламенті наполягають, що документи повинні бути проглосовани до Нового року.

За словами члена фракції Народний фронт Павла Горяна, остаточний варіант бюджету 2016 ми побачимо 28-30 грудня, як завжди, "під ялинку" .

Але є і більш оптимістичний прогноз. За словами Олега Кришина, нардепа від НФ, вже до вівторка Рада повинна напрацювати рішення стосовно Податкового кодексу і держбюджету. Це підтвердила Оксана Продан і заступник голови фракції "Народний фронт" Сергій Пашинський, який назвав дату остаточного голосування : Наступного четверга, 24 грудня.

За словами Олега Кришина, в ситуації, в якій зараз опинився парламент, можливі три варіанти виходу з ситуації:

1. Знаходити якийсь компроміс в урядовому законопроекті.

2. Вважати бюджет на старій податковій базі.

3. Взагалі нічого не приймати і працювати в січні по 1/12 частини бюджету 2015 року.

"Ми безумовно схиляємося до компромісу - щоб взяти урядовий законопроект і внести в нього 6-7 правок - стосовно аграріїв (як компромісний варіант можна було б до 3 тис. Га і до 100 млн грн залишити стару систему оподаткування, вище - перевести на загальну систему), малого бізнесу (залишити ту систему, яка була, тільки в третій групу "спрощенців" знизити планку по обороту) ", - сказав він.

Очікування, покладені на сьогоднішнє позачергове засідання, не виправдалися. Подивимося, чи зможуть парламентарії проголосувати за два головних для країни документа не в цей, а вже в наступний четвер, і як на вирішенні Ради позначаться податкові протести.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Вам корів не шкода?
Нам?
А ІМ не шкода ?