Бізнес-школа МФЮА: як зробити MBA вдалою інвестицією

  1. Бізнес-школа в цифрах

Чого має навчати бізнес-школа в мінливому світі? На питання Executive.ru відповідає директор Бізнес-школи МФЮА Кетлін Марі Забєліна.

Executive.ru: Що сьогодні мотивує абітурієнтів Бізнес-школи МФЮА на отримання управлінської освіти? Помітні відмінності від мотивів минулих років?

Кетлін Марі Забєліна: Більшість слухачів, які надійшли до нас на навчання в 2017 році, вказали, що на їх рішення вплинула необхідність розвинути лідерські навички, навички ефективного управління організацією та придбати практичні знання в певних сферах бізнесу. Все це традиційні чинники. Однак деякі абітурієнти виявили підвищену цікавість до технологічних інновацій. Вони хочуть якомога краще підготуватися до кардинальних змін, які відбуватимуться в їхніх компаніях і галузях в міру впровадження технологій, заснованих на використанні великих даних і штучного інтелекту.

Executive.ru: Чим ви відрізняєтесь від інших бізнес-шкіл Росії?

К.М.З .: В структурі Бізнес-школи МФЮА діє Центр розвитку кар'єри випускників. Тільки в нашій бізнес-школі на постійній основі працює сертифікований міжнародний кар'єрний коуч. Цей фахівець допомагає слухачам MBA розробляти індивідуальні кар'єрні плани, проводить з ними кар'єрні діагностичні тести, радить, як поліпшити своє резюме. Є і можливість пройти тренувальне співбесіду (mock interview).

Програма MBA МФЮА займає друге місце в Москві за показником ROI - повернення інвестицій, зроблених в освіту. Цей рейтинг був складений РБК і mba.su на основі опитування про зростання доходів, проведеного серед випускників московських бізнес-шкіл, а також інформації про вартість програм з відкритих джерел. За даними цього дослідження, через два роки після закінчення навчання випускники збільшують свої доходи в середньому на 47%. І наші майстри ділового адміністрування виявилися серед тих, чиї доходи зростають більше, ніж у випускників багатьох інших шкіл.

Executive.ru: Які головні акценти в освітньому контенті робить школа, щоб досягти такого результату?

К.М.З .: Ми кілька разів на рік проводимо майстер-класи з планування та розвитку кар'єри. Вони доповнюють кілька курсів з розвитку навичок soft skills, які включені в нашу програму MBA і спрямовані на розвиток комунікативних навичок та лідерських якостей. Крім того, ми регулярно організовуємо візити в провідні російські та зарубіжні фірми, надаючи слухачам можливість зустрітися з топ-менеджерами і розширити ділові зв'язки.

Послуги Центру розвитку кар'єри та курси по soft skills доступні для всіх наших слухачів, незалежно від обраного ними формату навчання - очного або дистанційного. Однак у слухачів з Москви є додаткова перевага: вони можуть брати участь у майстер-класах запрошених бізнес-експертів.

Executive.ru: Які теми слухачі частіше вибирають для дипломних робіт? Які проблеми для них сьогодні найбільш актуальні?

К.М.З .: За останні три роки багато випускників програм МВА нашої бізнес-школи захищали дипломи по темах, пов'язаних з мотивацією співробітників. Сплеск інтересу до цієї теми стався після економічної кризи 2014 року, коли виникла необхідність скорочувати персонал без зниження організаційної продуктивності.

Друга за поширеністю тема - підготовка докладного бізнес-плану для реалізації нового проекту або ідеї. Приблизно 10% випускників програм MBA МФЮА після закінчення навчання відкрили свій успішний малий бізнес, повністю присвятивши йому свого часу або на умовах часткової зайнятості. Їх компанії надають цілий ряд послуг - від рішень по IT-інтеграції до податкового аудиту та HR-консалтингу.

Executive.ru: Що ви завтра відповісте абітурієнтам, якщо вони запитають, чи є, наприклад, в Бізнес-школі МФЮА курс по криптовалюта?

К.М.З .: Поки більшість потенційних і вже навчаються слухачів не цікавилися криптовалюта або конкретно - біткоіни. Однак є один слухач зі сфери IT, який пише свій спеціалізованої вченої проект на дану тему. Ми вважаємо, що криптовалюта - це інновація , Яка може кардинальним чином змінити сферу фінансових послуг, створюючи і нові можливості, і нові ризики. Тому ми запросили експерта з цієї теми з США, який в листопаді 2017 роки проведе у нас майстер-клас. В майбутньому ми розглянемо можливість додавання цієї теми в один з фінансових курсів, що входять в наші програми МВА.

Executive.ru: Аналогічне питання про проектний менеджмент. Наскільки великий попит на знання про гнучких методологіях, Agile?

К.М.З .: Вище, ніж до криптовалюта. Інтерес до цієї теми демонструє більшість абітурієнтів, і ми на нього відгукуємося. Наприклад, у вересні 2017 року віце-президент московського відділення Інституту управління проектами (PMI) Олександр Зубрицький провів для наших слухачів майстер-клас на тему «Техніки управління agile-проектами». А у потенційних слухачів була можливість взяти участь у діловій грі, що дозволяє відпрацювати застосування agile-методів на практиці.

Методологія Agile найбільш широко використовується в IT-індустрії. Деякий час тому ми спеціально обговорювали, чи варто нам викладати Agile в курсі МВА з управління проектами, адресованим студентам з різних сфер бізнесу. Однак глобальні дослідження показали, що вже не тільки IT-компанії експериментують з agile-технологіями. І з 2017 року вони увійшли в нашу програму МВА як окрема тема.

Executive.ru: Наскільки активно практикуються заняття в віддаленому доступі?

К.М.З .: Навчання за всіма програмами MBA, міні-MBA та магістратури, пропонованим бізнес-школою МФЮА, реалізується в трьох форматах:

  • Очний (три-чотири дні на тиждень).
  • Дистанційний (але при цьому складання державних іспитів та захист дисертацій відбувається офлайн).
  • Змішаний (чотири очних сесії + онлайн-навчання).

Близько половини наших студентів навчаються в дистанційному і змішаному форматі. Дистанційні курси доступні на онлайн-платформі університету 24 години на добу, 7 днів на тиждень. Студенти мають доступ до необхідних навчальних матеріалів, включаючи відео, презентації, статті та онлайн-бібліотеку з 20 тис. Електронних книг, через свої мобільні пристрої і через інтернет-підключення до ПК або ноутбука.

Онлайн-форуми і чат дозволяють слухачам безпосередньо спілкуватися з викладачами курсів і однокурсниками в інтерактивному середовищі. Крім того, викладачі часто проводять вебінари, до яких можуть приєднатися всі, хто навчається на наших програмах.

Executive.ru: Які формати пропонує школа для повторного навчання випускників (Post MBA)?

К.М.З .: Бізнес-школа МФЮА входить до складу Московського фінансово-юридичного університету. Тому у випускників наших програм МВА широкий спектр додаткових можливостей для навчання - від професійного кар'єрного коучингу до курсів підвищення кваліфікації та участі в безкоштовних майстер-класах. Ті випускники, які отримали ступінь спеціаліста або магістра, можуть також закінчити аспірантуру в МФЮА.

Ми вважаємо, що навчання - це не тільки отримання теоретичних знань, але, найголовніше, - застосування знань на практиці. Тому ми запрошуємо випускників приєднатися до корпоративних візитів в провідні російські та зарубіжні фірми, які організуємо кожен семестр. Крім того, випускники можуть брати участь в спільних заходах з нашими партнерськими організаціями, наприклад, в засіданнях круглого столу з різними комітетами Асоціації російських менеджерів.

Нарешті, для тих випускників, які хочуть більше дізнатися про міжкультурному діловому спілкуванні, міжнародний відділ МФЮА організовує професійні стажування і пропонує широкі можливості у вивченні іноземних мов в різних країнах, включаючи Китай, Німеччину, Великобританію і Мальту.

Executive.ru: Наскільки широкі і активні контакти із зарубіжними партнерами?

К.М.З .: У нас налагоджені партнерські відносини з 25 університетами та мовними школами в 15 країнах світу. Зарубіжні партнери відправляють слухачів своїх програм МВА до нас на тижневий інтенсивний курс Doing Business in Russia. Програма дозволяє іноземним слухачам MBA дізнатися про юридичних, кадрових і фінансових аспектах ведення бізнесу в Росії. Вони відвідують провідні компанії, що працюють в Росії, зустрічаються з їх керівництвом і обговорюють стратегічні цілі і плани розвитку.

А у слухачів програми міні-МВА є можливість після закінчення навчання отримати не тільки диплом МФЮА, а й нашого партнера - Американського університету лідерства.

Студенти і викладачі беруть участь у спільних дослідницьких проектах і конференціях, які організуються разом із зарубіжними університетами. Недавній приклад подібного співробітництва - наукова конференція «Один пояс, один шлях», організована спільно з факультетом економіки та менеджменту Харбіну інженерного університету з Китаю.

Бізнес-школа в цифрах

Бізнес-школа в цифрах

Бізнес-школа МФЮА заснована в 2010 році. Понад 350 випускників програм МВА і міні-МВА. Близько 1200 слухачів пройшли навчання на коротких професійних програмах і курсах підвищення кваліфікації. Детальна інформація про програми, які Бізнес-школа МФЮА пропонує в 2017-2018 навчальному році, - в Каталозі бізнес-шкіл Еxecutive.ru .

В рамках дослідницького проекту редакція Executive.ru восени 2017 року проводить серію інтерв'ю з російськими бізнес-школами, опитування випускників та можливих абітурієнтів бізнес-шкіл. В результаті ми плануємо отримати об'ємне уявлення про стан попиту і пропозиції на ринку російського бізнес-освіти.

Помітні відмінності від мотивів минулих років?
Які проблеми для них сьогодні найбільш актуальні?
Наскільки великий попит на знання про гнучких методологіях, Agile?