Види об'єктивів і вибір об'єктива.

 1. Об'єктиви з постійною і змінною фокусною відстанню.
 2. Об'єктиви з постійною фокусною відстанню
 3. Об'єктиви зі змінною фокусною відстанню
 4. стандартні об'єктиви
 5. Китові об'єктиви - з чого ми починаємо
 6. Макро об'єктиви
 7. Телевик / довгофокусний телефото об'єктив
 8. Ширококутний (короткофокусний) об'єктив - широкоугольник
 9. На що ще звернути увагу при виборі об'єктива?

Який об'єктив мені вибрати? Це, мабуть, другий за популярністю питання, після питання про вибір самого фотоапарата. Звичайно, якщо об'єктив у Вашому фотоапараті - вбудований, то це питання для Вас - мало актуальний, але якщо Ви - власник цифрозеркалки (DSLR) ...

Питання про вибір об'єктива - непросте. Багато виробників камер пропонують великий вибір "стекол" для цифрових дзеркальних фотоапаратів. Об'єктиви розрізняються і своєю ціною, і якістю, і типом / видом, і, відповідно - призначенням. А якщо врахувати, що кожен фотограф має свій "стиль" зйомки, то питання про вибір об'єктива - стає зовсім не простий!

Нижче, я постараюся розділити сучасні об'єктиви за їх видами і описати їх можливі сфери застосування. Так що коли Ви будете доглядати собі об'єктив - зможете набагато простіше зорієнтуватися в асортименті, і зробити правильний вибір!

При читанні, майте на увазі, що далеко не всі фотоапарати мають "повнорозмірну" матрицю, так що іноді я буду згадувати "еквівалентну" фокусна відстань. Справа в тому, що якщо матриця недорогий цифрозеркалки - має діагональ матриці на 60% менше, ніж повноцінний розмір 24х36 мм (а так найчастіше і буває), то зображення на ній буде виглядати як би трохи збільшеним - на ті ж 60%. Для перерахунку фокусних відстаней - використовується так званий "Кроп-фактор", наприклад, у більшості дзеркалок Canon - він дорівнює приблизно 1,6 (наприклад - у моделей Canon 400D, 500D, 550D, 30D, 40D, і багатьох інших!), У Nikon - 1,5. Що це означає? Це означає, що у Canon 550D, якщо Ви будете знімати на об'єктив з фокусною відстанню в 50 мм., Отримаєте в результаті приблизно такий же кадр, як на Canon 5D (з повнорозмірною матрицею) - якби він знімався на об'єктив з F = 80мм . Так як 50мм * 1,6 = 80мм. Так що можна сказати, що в даному випадку - що "об'єктив з фокусною відстанню 50 мм., Має еквівалентна фокусна відстань в 80мм".

Відчути на власні очі різницю між зображенням на кроп матриці і повнорозмірною матриці (так званому "фулфрейме"), Вам допоможе представлене нижче відео:

Об'єктиви з постійною і змінною фокусною відстанню.

По-перше, слід знати - що не всі об'єктиви дозволяють змінювати свою фокусну відстань, деякі з об'єктивів - мають постійне фокусна відстань, і не мають ніякого "зуму" (тобто не дозволяють "наближати" і "видаляти" зображення в кадрі) . Якщо Ви купуєте об'єктив, наприклад, з постійним (фіксованим) фокусною відстанню (такі об'єктиви ще частіше називають фікс-фокали) в 50мм., То будьте готові до того, що для того щоб зняти портрет - потрібно буде наблизитися до людини, а щоб зняти груповий портрет, або ще щось помасштабнее - потрібно буде гарненько віддалитися від об'єкта зйомки.

Об'єктиви з постійною фокусною відстанню

Переваги: ​​зазвичай, більш високу якість отримуваної картинки, більш висока світлосила.

Недоліки: неможливість простого "зуму", відсутність "гнучкості" при використанні.

Використання: художня фотографія, і інші види фотозйомки - в яких важлива бездоганність "малюнка" об'єктива.

Об'єктиви зі змінною фокусною відстанню

Переваги: ​​зручність використання, підвищена універсальність, економія місця (один такий об'єктив - може, по суті, замінити кілька фікс-фокалов).

Недоліки: найчастіше - трохи гірший "малюнок", трохи менша надійність, трохи більше спотворень, зазвичай - кілька менш світлосильна - чим об'єктиви з фіксованою фокусною відстанню.

Використання: там, де необхідна універсальність. Дуже корисні в подорожах, при зйомці репортажу.

стандартні об'єктиви

Цим терміном (особливо - в англомовній літературі) - в епоху плівкової фотографії - називалися об'єктиви з незмінним фокусною відстанню в 50 мм. Такий об'єктив вносить мінімум спотворень в перспективу зображуваного простору. Об'єктив з таким фокусною відстанню - передає картинку максимально реалістично і достовірно, приблизно "так, як бачать очі". Такі об'єктиви - найбільш універсальні, і мають велику популярність. У сучасних цифрових дзеркальних фотоапаратів - розмір матриці дещо менше, ніж кадр плівки, тому для отримання найбільш реалістичного зображення - рекомендується використовувати об'єктив з фокусною відстанню приблизно в 30 - 35 мм.

Китові об'єктиви - з чого ми починаємо

Китовим об'єктивом - називається об'єктив, що поставляється в комплекті з новим фотоапаратом. Зазвичай, саме з такого "скла" - починається знайомство зі світом об'єктивів - у більшості фотолюбителів.

Найпростіший - китовий об'єктив Найпростіший - "китовий" об'єктив. Canon 18-55mm, F 3.5-5,6

Найчастіше - в якості стандартного - китового об'єктиву - виробники (наприклад - Canon, Nikon) - використовують об'єктив із змінною фокусною відстанню - в діапазоні 18-55мм. І з діафрагмою - 1 / 3.5 - 1 / 5.6. Це не найшикарніші об'єктиви - але вони дуже і дуже універсальні, хіба що занадто малі значення діафрагми - ускладнюють використання таких об'єктивів - в умовах недостатньої освітленості.

Цим об'єктивом - Ви зможете зняти і портрет (правда, знову ж через малу діафрагми - складніше отримати гарне боке), і пейзаж, і побутові / жанрові сцени. Цей об'єктив неймовірно дешевий, і їм не страшно ризикнути - знімаючи п'янки-гулянки :)

В першу чергу - рекомендую скористатися саме цим об'єктивом, щоб зрозуміти - чого саме Вам не вистачає - "телевика" - для зйомки пташок та інших сильно віддалених об'єктів, або навпаки - захочеться придбати надширококутний об'єктив - для зйомки, наприклад - пейзажів і архітектури - " щоб в кадр - все влазило! ". Загалом - не рекомендую купувати відразу якісь вузько спеціалізовані об'єктиви, користуйтеся китовим, і прислухайтеся до своїх бажань, щоб зробити найбільш правильний вибір!

Макро об'єктиви

Цей тип об'єктивів призначений спеціально для зйомки дрібних об'єктів з близької відстані, для так званої макрозйомки (Хороша стаття Цей тип об'єктивів призначений спеціально для зйомки дрібних об'єктів з близької відстані, для так званої  макрозйомки  (Хороша стаття  ) ). Багато об'єктиви мають функцію "макро", навіть більшість компактних фотоапаратів - з вбудованим об'єктивом - мають "макро" режим. Але це "макро" - не таке потужне, як у спеціалізованих об'єктивів, хоча і їх можливостей макрозйомки - часто вистачає.

Однак вузькоспеціалізовані макро-об'єктиви - дозволяють домагатися найкращих результатів в макро-зйомці.

Досить простий і дешевий телефото об'єктив з функцією макро Досить простий і дешевий телефото об'єктив з функцією макро.

Спеціалізовані макро-об'єктиви - найчастіше є фікс-фокали, їх можна використовувати і в якості звичайного об'єктива, наприклад - знімати портрети, але сфера застосування все ж буде досить обмеженою - в порівнянні навіть із звичайним "китовим" об'єктивом.

Телевик / довгофокусний телефото об'єктив

Такі об'єктиви - найчастіше використовуються при фотографуванні живої природи - звірів, птахів, і при фотографуванні інших об'єктів - до яких проблематично підійти досить близько - щоб скористатися своїм звичайним об'єктивом. "Тельовіком", з неабиякою часткою умовності - можна назвати об'єктив з фокусною відстанню - більш 100мм. У продажу є доступні варіанти таких об'єктивів - з фокусною відстанню до 300 мм, більш довгофокусні (і відповідно - краще "збільшують" зображення) об'єктиви - може собі дозволити - не кожен любитель фотографії ...

Об'єктив Canon з фокусною відстанню 400мм Об'єктив Canon з фокусною відстанню 400мм.

Майте на увазі, що при великій фокусній відстані - велику роль на якість фотографії - надає тремтіння рук фотографа, і відповідно - фотоапарата. Тому фотографії, зроблені таким об'єктивом - часто виявляються змазаними, і при зйомці в даному випадку - рекомендується використовувати мінімально можливу витримку, а також використання штатива . Також, для усунення ефекту трясіння - об'єктиви часто оснащуються стабілізаторами зображення (зазвичай - в маркіровці позначається як "IS"), що часто виявляється дуже корисно, хоча і не завжди "рятує" кадр.

Ширококутний (короткофокусний) об'єктив - широкоугольник

Як і випливає з назви - об'єктиви цього типу мають дуже широкий кут огляду. Застосовуються найчастіше - в пейзажної і архітектурній зйомці , Деякі весільні фотографи - вважають за краще такі об'єктиви, і використовують їх в якості основних - в зв'язку з тим що за допомогою широкоугольника - можна отримати досить симпатичні і незвичайні кадри. Такими об'єктивами - можна (з неабиякою часткою умовності) назвати об'єктиви з фокусною відстанню менше 30 мм (в еквіваленті).

Об'єктив риб'яче око, фокусна відстань - 8 мм Об'єктив "риб'яче око", фокусна відстань - 8 мм.

Фотозйомка ширококутним об'єктивом - вимагає великої майстерності, так як вірні супутники об'єктивів такого виду - характерні спотворення - лінійні і перспективні. Лінійні спотворення можуть проявлятися, наприклад, в тому - що прямі лінії (особливо по краях кадру) - можуть виглядати в кадрі вигнутими, а перспективні ... краще подивитися на фотографіях.

Перспективне спотворення в портреті Перспективне спотворення в портреті. Фотограф: Карпін Антон.

Самим "ширококутним" - можна назвати такий вид об'єктивів, який носить назву "риб'яче око". Об'єктиви "риб'яче око" - мають кут огляду в 180 ° і завжди створюють неймовірні спотворення простору - в кадрі - часто дуже високо цінуються - багатьма любителями (та й професіоналами) світу фотомистецтва.

Так знімає риб'яче око, кут охоплення - 180 градусів Так знімає "риб'яче око", кут охоплення - 180 градусів. Spinna II from * JRFoto * ©

На що ще звернути увагу при виборі об'єктива?

Виньетирование. Розглядаючи тестові фотографії (які можна пошукати в Інтернеті) - Ви можете помітити, що у багатьох фотографій (особливо - у фотографій, знятих ширококутним об'єктивом) - краю кілька затемнені. Це обумовлено тим, що в зв'язку з законами оптики і в залежності від конструкції об'єктива, грубо кажучи - по краях зображення - при зйомці - світла потрапляє менше, ніж по центру. І цей ефект називається віньєтування. Хоча іноді - виньетирование використовується - як художній прийом, вважається, що чим менше виражено виньетирование у будь-якого об'єктива - тим краще. Особливо помітний буває ефект віньєтування - якщо на об'єктив одягнена, наприклад, захисна лінза - з високими бортиками - бортик насадок лінзи багаторазово збільшує виньетирование, тому слід вибирати насадок лінзи з самим невисоким бортиком. Боротися з цим ефектом, або навпаки - додати його в кадр - можна за допомогою Photoshop.

Виньетирование помітно на краях кадру Виньетирование помітно на краях кадру. Фотограф: Карпін Антон. ©

Аберації. Часто доводиться бачити - що краю особливо контрастних ділянок кадру - бувають немов сяють всіма кольорами веселки, або "відливають" якихось одним кольором. Наприклад - синім, або червоним. Це трапляється через те, що світло різних кольорів - переломлюється в об'єктиві не однаково, і як би "розшаровується", синій колір цілком може сфокусуватися не зовсім там - де червоний, особливо - на краях кадру. Виробники об'єктивів різними способами намагаються впоратися з цим ефектом (званим - аберацією), в об'єктивах преміум класу - це явище пригнічується цілком успішно. До бюджетних же моделям - варто придивлятися краще, виньетирование в них може бути дуже помітним. Також можливо придушення даного явища - в Photoshоp.

Аберації: червоні і зелені кольори на краях гілок Аберації: червоні і зелені кольори на краях гілок.

Швидкість фокусування. Найчастіше, недорогі об'єктиви фокусуються дещо повільніше, ніж дорогі. Роблячи свій вибір, зверніть увагу на швидкість фокусування - до покупки об'єктива, якщо вона має для Вас важливе значення.

Пилу / влагозащищенность. Китові об'єктиви, і інші недорогі моделі - найчастіше досить уразливі при зйомці під дощем або в пилу. Зате, наприклад, об'єктиви Canon серії L - можуть без проблем фотографувати хоч під дощем, хоч в піщану бурю в Сахарі ... Але і коштують - відповідно своєю якістю!

Стабілізація зображення. Стабілізація буває корисна при зйомці без штатива - в умовах недостатньої освітленості без штатива, а також при зйомці довгофокусними об'єктивами - в яких "тряска" - часто призводить до змазування кадру. Включення до конструкцію об'єктива - стабілізатора - підвищує його вартість. А також, в більшості випадків - призводить до зменшення часу роботи фотоапарата від акумулятора - оскільки багато типів стабілізаторів - при роботі споживають його енергію. Втім, стабілізатор - практично завжди легко відключається.

Максимальна отвір діафрагми. Чим більше - тим краще (зручніше знімати в темряві і отримувати гарне боке ). Але - тим дорожче.

Байонет. Практично кожен виробник фотоапаратів - використовує байонет власної конструкції. Байонет - це пристрій для кріплення об'єктива фотоапарата, тому виходить так, що об'єктив для Nikon, не підійде для Canon, і обидва вони не підійдуть для Sony ... Правда, багато виробників об'єктивів (наприклад - Sigma, Tamron) виробляють свої об'єктиви з різними байонетами, призначеними для використання на різних фотоапаратах, так що вибір залишається - за Вами!


Який об'єктив мені вибрати?
5. Що це означає?