Евглена: одноклітинні організми рятують Землю

  1. Здоров'я для людини і планети
  2. Все почалося з бажання врятувати від голоду дітей в Бангладеш
  3. Робота отримала підтримку по всій Японії
  4. Жири евглени як паливо для реактивної авіації
  5. Врятувати дітей від дистрофії за допомогою евглени

"Мідорімусі" - так називають по-японськи одноклітинні організми, що належать до відділу евгленовие водоростей. Останнім часом особливу увагу привертає до себе діяльність японського венчурного підприємства, що працює над створенням біотехнології, спрямованої на вирішення проблеми продовольства і охорони навколишнього середовища за допомогою евглени. Поживна цінність і здатність цих одноклітинних водоростей поглинати двоокис вуглецю можуть врятувати світ - вважають його засновники.

Здоров'я для людини і планети

Не виключено, що наш світ врятують крихітні живі істоти зеленого кольору. По-японськи їх називають "мідорімусі". Це евгленовие одноклітинні водорості величиною всього лише 0,05 міліметра. Їх можна виявити у воді на заливних рисових полях і навіть в калюжах. І хоча в японському назві присутнє компонент "мусі", яким позначають комах, плазунів і черв'яків, насправді Евглена відноситься до сімейства водоростей, того ж самого, що і морська капуста-ламінарія. Ці одноклітинні організми володіють характерними властивостями, притаманними як рослинам (здійснення фотосинтезу), так і тваринам (здатність пересуватися).

Евглена вельми плодюча - для росту популяції досить лише наявність води і світла, а крім того, вона володіє високими харчовими характеристиками, оскільки містить 59 видів поживних речовин: вітамінів, мінералів, амінокислот і т. Д. До того ж, здатність поглинати великі кількості двоокису вуглецю дає надію на можливість використовувати евглену для вирішення екологічних проблем.

Акціонерна компанія Euglena Co., Ltd., штаб-квартира якої знаходиться в токійському районі Бункё - це венчурне підприємство, яке користується підвищеною увагою в зв'язку зі своєю діяльністю в області виробництва і продажу сировини для дієтичних продуктів харчування і косметичних засобів, а також в сфері розробки біологічного палива з використанням евгленовие водоростей. Ось чому в якості своєї назви фірма вибрала термін, що означає евгленовие водорості, або "мідорімусі". Дієтичні харчові добавки, напої, печиво та інші продукти, що виготовляються з використанням сухого порошку з евглени, активно обговорюються як рясний джерело легко засвоюваних поживних речовин. «За допомогою евглени ми зміцнимо здоров'я людей і планети!» - сповнений ентузіазму президент і CEO компанії Euglena Co., Ltd. Идзумо Такасі.

З вирощеного культури евглени за допомогою відцентрових сепараторів видаляють воду (зліва), потім її висушують в розпилювальної сушарці (в центрі) З вирощеного культури евглени за допомогою відцентрових сепараторів видаляють воду (зліва), потім її висушують в розпилювальної сушарці (в центрі). Отриманий порошок евглени (праворуч) використовують в якості добавки при виготовленні продуктів харчування і т. П.

Все почалося з бажання врятувати від голоду дітей в Бангладеш

Вперше Идзумо дізнався про властивості евглени в 1998 році, коли він побачив страждають від дистрофії дітей в Бангладеш і захотів знайти спосіб для їх порятунку. Коли пошуки володіють високою поживністю продуктів привели Идзумо до евглену, він вирішив поставити на ділову основу своє бажання позбавити світ від проблеми нестачі продовольства.

Але коли Идзумо звернувся до дослідникам евгленовие водоростей, щоб проконсультуватися з питання комерційних перспектив, у відповідь він почув: "евглену важко розводити". На той момент в світі не було жодного прецеденту успішного масового розведення евгленовие водоростей.

Разом з пристрасним ентузіастом-дослідником Судзукі Кенг (директор Euglena Co., Ltd., відповідальний за R & D) Идзумо прагнув створити технологію розведення евглени, однак розробка методу культивування стикалася з масою труднощів. У свій час учасники були близькі до того, щоб відмовитися від ідеї створення компанії. Однак після того, як вони зустрілися і заручилися підтримкою керівника фірми з продажу функціональних продуктів харчування Фукумото Такуюкі (директор Euglena Co., Ltd., відповідальний за маркетинг), в 2005 році вони втрьох зайнялися створенням свого підприємства.

Робота отримала підтримку по всій Японії

Для розробки методу культивування евглени Идзумо і його партнери звернулися за допомогою до дослідникам евгленовие водоростей по всій Японії. Їм вдалося заручитися сприянням наукових лабораторій Токійського університету, Університету префектури Осака, Університету Кінкі, а також підприємств приватного сектора, об'єднавши зусилля дослідників-ентузіастів по всій Японії. В результаті вже до кінця року, коли була заснована компанія, вперше в світі вдалося домогтися успіху масового вирощування евглени на відкритому повітрі.

Президент і CEO компанії Euglena Co Президент і CEO компанії Euglena Co., Ltd. Идзумо Такасі

Ключем до успіху стала зміна підходу до реалізації ідеї. Культивувати евгленовие водорості виявилося важко: размножающуюся евглену тут же поїдали інші мікроорганізми. Тому довелося розглянути інший підхід до реалізації задуму: відмовитися від спроб підібрати умови, які захистили б евглену від природних ворогів, а замість цього зайнятися створенням умов, в яких не зможуть існувати ніякі інші організми, крім евглени. Коли це вдалося, вдалося і наповнити культивованої евглену стоять на відкритому повітрі резервуари для її розведення.

Розповідаючи про це успіх, Идзумо підкреслює: «Робота велася в масштабі всієї Японії дослідниками, які об'єднали свої сили в прагненні змінити світ на краще за допомогою евглени».

Зараз творці цього методу отримують запити про практичне використання евглени з усього світу. А для цього необхідно підвищувати стабільність процесу і якість виробленої евглени. Одночасно з вдосконаленням технології розведення на виробничій базі компанії, розташованої на острові Ісігакі в префектурі Окінава, ведеться виробництво евгленовие водоростей з характеристиками, оптимальними для виробництва харчових продуктів та біологічного палива, які поставляються в дослідні установи.

Жири евглени як паливо для реактивної авіації

Культивування з метою створення біопалива Культивування з метою створення біопалива

Компанія Euglena Co., Ltd. займається створенням функціональних харчових продуктів з евгленовие водоростей. У той же час великі очікування пов'язують і з використанням високих поживних властивостей евглени не тільки в харчовій промисловості, а й у виробництві корми для худоби. Більш того, спільно з університетами та іншими підприємствами ведуться розробки в області зв'язування двоокису вуглецю, а також виробництва біопалива.

Культивування евглени з використанням газоподібних відходів ТЕС Культивування евглени з використанням газоподібних відходів ТЕС

Особливо вражають дослідження, пов'язані з використанням евглени у виробництві палива для реактивної авіації. Виробляються і накопичуються в організмі евглени в процесі метаболізму жири мають склад, що робить їх придатними для використання в якості реактивного палива, що вселяє надію на створення палива реактивної авіації нового покоління.

Ведуться і розробки, пов'язані зі створенням технології скорочення емісії двоокису вуглецю. Евгленовие водорості здійснюють фотосинтез навіть в середовищі з високим рівнем концентрації двоокису вуглецю. Тому в даний час проходять практичні випробування по скороченню викидів вуглекислого газу методом розведення евглени з використанням газоподібних відходів теплової електростанції.

Так виглядає резервуар для розведення евглени до (зліва) і через одну годину після (праворуч) пропускання газоподібних відходів. Після пропускання через воду газоподібних відходів Евглена продовжує жити і розмножуватися.

Врятувати дітей від дистрофії за допомогою евглени

Компанія продовжує нарощувати масштаби діяльності. У грудні 2012 року вона здійснила розміщення своїх акцій на фондовому ринку. Після цього почалася робота, яка була поставлена ​​метою при створенні фірми: порятунок страждають від дистрофії дітей за допомогою евглени. Компанія відкрила офіс в Бангладеш, і вже найближчим часом планується розпочати практичні випробувань. «Через політичну нестабільність початок практичних експериментів затрималося, але тепер у співпраці з НКО ми будемо пропонувати дітям безкоштовні обіди з продуктів, виготовлених з додаванням евглени, і вивчимо ефект від підвищення поживності раціону», - пояснює Идзумо.

- У світі налічується близько 1.8 млрд послідовників ісламу, які не вживають свинину. У багатьох з цих людей спостерігається нестача в організмі вітаміну B1. Нам хотілося б спробувати вирішити цю проблему за допомогою вітамінів, які містяться в евглену, - говорить президент Euglena Co., Ltd. В даний час компанія вже отримала сертифікат відповідності виробництва евглени вимогам, що пред'являються до халяльної їжі, і тепер вона планує розгорнути реалізацію продукції в країнах мусульманського світу, починаючи з Бангладеш.

Біотехнологія, яка використана для виробництва евглени компанією Euglena Co Біотехнологія, яка використана для виробництва евглени компанією Euglena Co., Ltd, є однією зі сфер, де Японія здатна продемонструвати свою перевагу. Японці здавна користуються технологіями ферментації з використанням мікроорганізмів при виготовленні саке, соєвого соусу, пасти місо з соєвих бобів і т. П. Для виробництва продуктів харчування і енергоносіїв з евглени використовуються аналогічні технології, в яких задіяні мікроорганізми. «Без сумніву, ми можемо допомогти планеті за допомогою евглени, адже Японія має прекрасні технологіями ферментації», - впевнений Идзумо.

Підготовка матеріалу статті і текст: Сато Нарумі
Фото до заголовку: евгленовие водорості - "мідорімусі" -під мікроскопом