Що робити якщо комп'ютер не включається

 1. Чи не справний блок живлення
 2. Якщо при включенні комп'ютер шумить, але монітор не включається
 3. Неполадки з комплектуючими або шлейфами
 4. розрядилася батарейка
 5. кнопка живлення
 6. Несправна материнська плата

У даній інструкції докладно викладені всі можливі причини проблеми і інформація про те, що робити, якщо комп'ютер не включається.

Якщо ж ви бачите повідомлення про те, що сталася якась помилка, то це вже не «не включається», це - не завантажується операційна система (або сталися якісь збої BIOS або UEFI).

Найпростіший спосіб визначити причину несправності це по звуках спікера. Якщо нічого не працює, але комп'ютер пищить, тобто видає звукові сигнали, то вам пощастило, тому що можна визначити джерело проблеми. Якщо ви ніколи не чули звуків з системного блоку, то можливо пищалка не підключена до материнської плати. Якщо в системному блоці встановлений динамік або пищалка йде в комплекті до материнської плати спробуйте підключити спікер до контактів «Speaker» на материнській платі. Видаються звуки відрізняються, залежно від виробника BIOS (Award, AMI, Phoenix Bios) (дивіться також Як включити завантаження з флешки в різних версіях BIOS ). Якщо ви не знаєте назву свого БІОС, то його можна дізнатися з інструкції до матерінсокй платі або в інтернеті (Вам може допомогти Як визначити модель материнської плати ). Також Вам буде цікаво Що означають різні звуки жорсткого диска (HDD) .

Найбільш часто зустрічаються звукові сигнали Біосил:

Award або Award - Phoenix BIOS

 • 1 довгий сигнал і 3 коротких - не знайдено або не працює відеокарта
 • Довгі повторювані сигнали - не знайдено або не працює оперативна пам'ять

AMI Bios (American Megatrends, Inc)

 • 2, 3 або 4 коротких звукових сигнали - проблема в оперативній пам'яті
 • 5 коротких сигналів - можливо не справний процесор
 • 1 довгий, 3 коротких сигналу - несправність відеокарти

Phoenix Bios

 • 3 дуже коротких і 4 коротких сигналу - несправна відеокарта
 • 2 коротких сигналу і 1 довгий - несправність оперативної пам'яті.

Давайте позначимо основні причини чому комп'ютер не включається, і будемо йти по шляху виявлення джерела проблеми:

 1. Проблеми з харчуванням 220В
 2. Чи не справний блок живлення
 3. скінчилася батарейка
 4. багато пилу
 5. Неполадки з комплектуючими або шлейфами
 6. кнопка живлення
 7. Несправна материнська плата

Хтось може сказати, що пропоноване нижче - зайве, але особистий досвід говорить про зворотне. Якщо ваш ноутбук або комп'ютер не включається, перевірте підключення кабелів (не тільки вилка, встромлена в розетку, але і коннектор, підключений до системного блоку), працездатність самої розетки та інше, що має відношення до сполучних кабелів (можливо, працездатність самого кабелю).

Трапляється, що з розеткою все в порядку, але електрику до комп'ютера не доходить через поганого контакту кабелю живлення. Потрібно спробувати витягти кабель живлення з системного блоку і щільно вставити назад.

Потрібно спробувати витягти кабель живлення з системного блоку і щільно вставити назад

Також на більшості блоків живлення є додатковий перемикач ВКЛ-ВИКЛ (зазвичай виявити її можна ззаду системного блоку). Перевірте, щоб він був в положенні «Включено» (Важливо: не переплутайте його з перемикачем 127-220 Вольт, зазвичай червоним і недоступного для простого перемикання пальцем, см. Фото нижче).

Фото нижче)

Якщо незадовго до появи проблеми ви чистили комп'ютер від пилу або встановлювали нове обладнання, а комп'ютер не включається «зовсім», тобто немає ні шуму вентиляторів, ні світла індикаторів харчування, перевірте підключення блоку живлення до коннекторам на материнській платі, а також підключення конекторів передній панелі системного блоку.

Чи не справний блок живлення

Якщо справного блоку живлення під рукою немає, то можна спробувати перевірити наявний. Для цього знадобиться тестер напруги. Поміряти напругу можна тільки якщо при включенні комп'ютера хоча б загоряються лампочки. Для цього беремо будь-який роз'єм живлення і міряємо напруги між будь-яким чорним і червоним проводом повинно бути 5В, а між чорним і жовтим 12В.

Якщо напруги відрізняються (допускається відхилення 5-7%) то точно шукайте новий блок живлення. Якщо він не на гарантії, то зв'язуватися з його ремонтом не варто.

При зносі деяких блоків живлення може спостерігатися ефект "залипання" внутрішнього захисту. Спробуйте витягнути кабель живлення і залишити комп'ютер знеструмленим на 5-10 хвилин, а потім вставте кабель назад і спробуйте включити. Якщо комп'ютер все-одно не включається, а іншого блоку живлення під рукою не спостерігається, пройдемося по іншим пунктам чому комп'ютер не включається. Вам також буде цікаво Безкоштовні програми для ремонту флешок і Як визначити невідомі пристрої в Windows .

Якщо при включенні комп'ютер шумить, але монітор не включається

Один з найпоширеніших випадків. Деякі помилково вважають, що якщо комп'ютер гуде, кулери працюють, світлодіоди ( «лампочки») на системному блоці і клавіатурі (миші) світяться, то проблема не в ПК, а просто не включається монітор комп'ютера. Насправді, найчастіше це говорить про проблеми з блоком живлення комп'ютера, з оперативною пам'яттю або материнською платою.

У загальному випадку (для звичайного користувача, у якого немає під рукою додаткових блоків живлення, материнських плат, плат оперативної пам'яті і вольтметрів), можна спробувати виконати наступні дії для діагностики причини такої поведінки (перед описаними діями вимикайте комп'ютер з розетки, а для повного знеструмлення натисніть і потримайте кнопку живлення декілька секунд):

 1. Вийняти планки оперативної пам'яті, протерти їх контакти м'яким гумовим ластиком, поставити на місце (причому краще робити це по одній платі, перевіряючи включення на кожній з них).
 2. При наявності окремого виходу на монітор на материнській платі (інтегрований відеочіп), спробуйте відключити (вийняти) дискретну відеокарту, а монітор підключити до інтегрованої. Якщо після цього комп'ютер включився, спробуйте протерти контакти окремої відеокарти і встановити на місце. Якщо в цьому випадку комп'ютер знову не включається, при цьому не пищить, можливо справа в блоці живлення (при наявності дискретної відеокарти він перестав «справлятися»), а можливо - і в самій відеокарті.
 3. Спробуйте (також на вимкненому комп'ютері) вийняти батарейку з материнської плати і встановити на місце. А якщо до появи проблеми ви стикалися з тим, що на комп'ютері скидається час - то й зовсім замінити її.
 4. Зверніть увагу, чи немає на материнській платі роздутих конденсаторів, які можуть виглядати як на зображенні нижче. Якщо є - можливо, прийшла пора ремонту або заміни МП.

Підводячи підсумок, якщо комп'ютер включається, вентилятори працюють, але немає зображення - найчастіше справа не в моніторі і навіть не відеокарти, а основні причини: оперативна пам'ять і блок живлення.

Неполадки з комплектуючими або шлейфами

Тут треба працювати методом виключень. Проблема може критися в будь-яких комплектуючих всередині системного блоку: оперативна пам'ять, відеокарта, жорсткий диск, шлейфи, плати розширення (ТВ-тюнер, звукова карта, зовнішні контролери). Для початку залишаємо тільки те, що необхідно для початкового запуску комп'ютера, а все інше відключаємо. Тобто залишаємо підключеними до материнської плати процесор з вентилятором, оперативну пам'ять, відеокарту (якщо не вбудована) і клавіатуру (перевірте, чи щільно вставлений її роз'єм). Оперативну пам'ять пробуємо вставляти в інший слот або залишати тільки одну планку (якщо їх більше). Якщо комп'ютер включився, то підключаємо жорсткий диск і дивимося вантажиться операційна система. Якщо так, то по одному підключаємо пристрою і таким чином знаходимо винного. До речі, винувате пристрій може якраз таки працювати, а вся проблема полягатиме в кабелі або шлейфах. Тому їх теж треба враховувати. Дивіться також Засіб запису дій користувача при виникненні неполадок і Як прискорити завантаження і виключення комп'ютера .

розрядилася батарейка

На будь-який материнської плати є невелика літієва батарейка на 3В. Вона підтримує енергозалежну пам'ять CMOS, в якій зберігаються настройки BIOS. На комп'ютерах які пропрацювали 3-5 років, або довго лежали на складах, батарейка сідає і настройки втрачаються. Це легко помітити, якщо при кожному включенні комп'ютера скидається час. Іноді при цьому виникає помилка при запуску і БІОС просить увійти в нього і зберегти налаштування. Але в деяких випадках комп'ютер може взагалі не включатися або включатися через раз. Перевірити батарейку не складно якщо є тестер напруги. Якщо ж його немає, то батарейку потрібно просто замінити. Вони продаються в будь-якому комп'ютерному магазині.

кнопка живлення

Однією з причин чому комп'ютер не включається є кнопка включення комп'ютера «Power». Якщо вона погано замикає контакти, то логічно припустити, що комп'ютер не включиться. Виключити кнопку нескладно. Для цього треба знайти на материнській платі місце підключення проводів від передньої панелі корпусу, і там відшукати роз'єм «Power». Роз'єм треба витягнути, а два контакту обережно замкнути викруткою. Якщо комп'ютер все-одно не включився, то йдемо далі. Вам також буде корисно Поради з налаштування і оптимізації Windows і Як прискорити роботу системи на 50% без сторонніх програм .

Несправна материнська плата

Останній варіант, самий невтішний. Адже материнську плату швидше за все доведеться міняти на нову, а це влетить в копієчку. Думаю вам захочеться взяти плату новіше, а це і новий процесор, і можливо оперативна пам'ять, а там гляди і відеокарта підтягнеться, а за нею і блок живлення, коротше весь комп'ютер міняти. Зверніть увагу, що якщо будете міняти материнку на іншу того ж рівня, на ній повинні бути:

 • такий самий процесорний роз'єм (сокет)
 • необхідну кількість слотів оперативної пам'яті, причому того ж типу (DDR, DDR2, DDR3 ...)
 • інтерфейс підключення наявного жорсткого диска (IDE, SATA)
 • достатню кількість слотів розширення під наявні плати (PCI, PCE-Express)

Якщо нова материнська плата буде з іншим набором системної логіки, то можливо доведеться встановлювати заново операційну систему.

Також для Вас канал зі свіжими веселими відео для підняття настрою

https://www.youtube.com/channel/UCKTiKwmHa8A-ZLH1prawxRA