Оборотність товарних запасів

  1. Оборотність - основні принципи Одним з основних показників ефективності логістичної системи у...
  2. Формули для підрахунку оборотності
  3. норма оборотності
  4. Аналіз результатів вимірювання оборотності
  5. Примітки
  6. внесок учасника

Оборотність - основні принципи

Одним з основних показників ефективності логістичної системи у багатьох компаніях є оборотність товарних запасів.
Кожна компанія розробляє свій індивідуальний підхід до розрахунку оборотності, однак, в більшості випадків, мета розрахунку залишається єдиною: зрозуміти, як швидко продається середній запас, що лежить на складі (в системі складів, в ланцюжку руху товару); як швидко ми отримуємо гроші, які вклали.
Існує точне визначення оборотності: це співвідношення швидкості продажів до середнього товарного запасу за період.

Великі запаси заморожують капітал, і компанія не може розвиватися.
Тому, напрошується висновок: чим вище оборотність, тим краще.
Однак при прагненні до високої оборотності не можна забувати, що зниження запасу збільшує ризики виникнення дефіциту і знижує рівень сервісу для клієнтів компанії.
Тому важливо знайти те оптимальне співвідношення , Яке дозволить і ефективно використовувати свій запас і забезпечувати клієнтів із заданим ступенем надійності.

Для підрахунку оборотності потрібно мати ТРИ параметра:

1. Період. Це може бути тиждень, місяць, квартал, рік.
2. Середній товарний запас за період. 3. Товарообіг за період.

Для того щоб зробити висновок про ефективність оборотності товарних запасів найкраще:

• встановити якийсь норматив оборотності, прийнятний для виконання стратегічних цілей Компанії та оцінювати його виконання;
• спостерігати зміну оборотності від періоду до періоду - тобто бачити його в динаміці.

Якщо Компанія має кредитну систему розрахунків з постачальниками (відстрочку в оплаті товару), то одним з важливих критеріїв оцінки ефективності оборотності може бути співвідношення оборотності і кредитної лінії на цей товар. Якщо термін кредиту, отриманий на товар більше оборотності (оцінка оборотності в днях), то ситуація більш-менш благополучна: ми повертаємо свої вкладені гроші швидше, ніж настає термін оплати товару. В ідеалі - оборотність в днях не повинна перевищувати термін кредиту.

Середній товарний запас

Дуже часто при підрахунку оборотності тут виникає плутанина. Багато хто вважає
а) не середній запас, а запас на «сьогодні». Це рівень запасів, і показує цей метод не оборотність, а то, скільки днів залишилося до кінця продажів, тобто «на скільки вистачить патронів». Теж можна вважати, але це інший параметр, який не відбиває динаміку.
б) середній запас, але неправильно. Беруть перший день періоду і останній день, і ділять навпіл. Це невірно, тому що не відображає динаміку запасів протягом усього місяця.


Наприклад, на даному малюнку видно, як змінювалося кількість товарів на складі за місяць - протягом цього періоду були ситуації і дефіциту, і затоварення складу.

Якщо точки виміру розташовані через рівні проміжки часу, для розрахунку середнього товарного запасу може бути використана формула

ТЗср = ТЗ1 / 2 + ТЗ2 + ТЗ3 + ТЗ4 + ... ТЗn / 2
n - 1

ТЗ1, ТЗ2, ... ТЗn - величина товарного запасу на окремі дати аналізованого періоду,
n - кількість дат в періоді.

У разі якщо виміри проводилися через нерівні проміжки часу, то для розрахунку може бути використана формула хронологічній зваженої:

ТЗ ср = Σ (ТЗ ср i * ti) / Σ ti

ТЗ ср i - полусумма двох сусідніх вимірів значень товарного запасу;
ti - часовий проміжок між двома сусідніми вимірами.


Примітка: Чи враховувати дні відсутності товару на складі при розрахунку середнього - питання спірне. У кожній компанії приймається індивідуальне рішення з даного питання. Існує думка, що виключення з розрахунку нульових залишків робить оцінку оборотності більш точної з точки зору отримання інформації про те, скільки разів за період вдалося обернути вкладені в товар кошти, але, безсумнівно, також наступне - виняток нульових залишків ускладнює систему установки нормативу оборотності і аналіз його виконання.

Формули для підрахунку оборотності

Оборотність вважається в днях або в разах.

1. Оборотність в днях показує, скільки днів потрібно для продажу середнього запасу. Вона обчислюється за формулою:

Про дн = Середній товарний запас * к-ть днів / Товарообіг за цей період

2. Оборотність в разах каже, скільки разів за період товар «обернувся», продався. Обчислюється за формулами:

Про раз = Товарообіг за період / Середній товарний запас за період

норма оборотності

Норма оборотності - це кількість днів або оборотів, за яким може бути реалізований запас товару з урахуванням стратегічних цілей компанії.
У кожній галузі - свої норми. У кожному регіоні - свої норми. Для кожного постачальника - свої норми. Для кожного виду або категорії товарів - свої норми.

Аналіз результатів вимірювання оборотності

При порівнянні можна побудувати матрицю «Оборотність-Маржа» і побачити, які товари нам за один і той же період приносять більше прибутку, а які менше.

Порівняльні дані по маржі і оборотності

Товар Ціна закупівлі Ціна продажу Маржа обертаючись-емость
(Дні) обертаючись-емость
(Раз на місяць) Прибуток з однієї одиниці товару в місяць Пріоритети
товар 1 20 60 40 40 0,75 30 10
товар 2 19 48 29 20 1,5 43,5 7
товар 3 21 80 59 30 1 59 3
товар 4 18 36 18 10 3 54 4
товар 5 13 36 23 5 6 138 1
товар 6 16 35 19 12 2,5 47,5 5
товар 7 12 33 21 15 2 42 8
товар 8 15 45 30 12 2,5 75 2
товар 9 19 50 31 20 1,5 46,5 6
товар 10 19 40 21 20 1,5 31,5

9

Як бачимо, товар 5 хоча і має середню торговою націнкою, але має найкращу оборотність з усіх і приносить за місяць на одиницю продукції найбільший прибуток. А товар 1, що має високу маржу, показує гіршу оборотність. Отже, за місяць на одиницю продукції прибуток мінімальний. Що можна зробити? Необхідно з'ясувати, чим викликана така погана оборотність - зайвими запасами або поганими продажами? Після цього вживати заходів. Якщо проблема в продажах - то стимулювати оборот. Якщо проблема в надмірному запасі, то необхідно перестати завозити товар величезними партіями.


Матриця «Оборотність-Маржа»

Якщо співвіднести між собою два параметра - маржі (або торгової націнки) і оборотності, можна товари усередині однієї категорії розподілити по даній матриці.

Як бачимо, найбільш цікаві для нас товари, що мають високу оборотність і високу націнку. В асортименті можуть так само перебувати товари з низькою оборотністю, але це повинно бути компенсовано високою націнкою. Товари з низькою націнкою можуть перебувати в асортименті за умови. Що у них хороша оборотність, тобто компанія не витрачає кошти на продаж цих товарів. Товари з низькою націнкою і поганий оборотністю в асортименті знаходитися не повинні.

Якщо такі товари присутні в матриці, то ми можемо зробити наступне:

• вивести їх з асортименту. Однак «механічне чищення» небезпечна тим, що ми можемо разом з неліквідами «викинути» і новий товар, і товар супутній, комплектує або іміджевий товар. Тому перш, ніж ми когось «викинемо», потрібно проаналізувати історію цього товару і зрозуміти його роль в загальному асортименті.
• перевести їх в квадрат «висока націнка - низька оборотність». Необхідно зрозуміти, що це за товар, який повільно продається. Можливо, це дорогий іміджевий товар, і ми просто неправильно його позиціонували і недоотримуємо прибуток.
• перевести його в квадрат «низька націнка - висока оборотність», стимулюючи продажі або знизивши величину запасу.


Іноді буває таке, що ми змушені миритися з тим, що по деяких товарах у нас погана оборотність і це не помилка закупівельника або продажів. Це умови, які не підлягають коригуванню. Зазвичай це буває пов'язано з умовами поставки - наприклад, постачальник йде у відпустку (закриває завод на профілактику на два місяці) і для забезпечення компанії запасами доводиться закуповувати двох-трьох місячний запас. Або поставка товару йде так довго (наприклад, контейнер морем з Китаю), що для забезпечення безперебійності поставок припадає закуповувати товар великими партіями . Потрібно розуміти, що це ціна бізнесу ...

Примітки

Стаття підготовлена ​​з використанням матеріалів статті консультанта з управління асортиментом Бузукова Е.А. «Проста і знайома всім оборотність»

внесок учасника

Бельченко Наталя

Карнаухова Світлана

Повернутися до карти розділу

Що можна зробити?
Необхідно з'ясувати, чим викликана така погана оборотність - зайвими запасами або поганими продажами?