Порядок ведення касової книги і звітності касира в 2019 році

 1. Хто повинен вести касову книгу
 2. Оформлення, будова і ведення касової книги в 2018-2019 році

Звітність перед податковою службою є обов'язковою умовою для ведення будь-якої підприємницької діяльності Звітність перед податковою службою є обов'язковою умовою для ведення будь-якої підприємницької діяльності. Незалежно від того, володієте ви дрібним магазином або у вас велика нафтогазова компанія, ви зобов'язані регулярно постачати відомості про фінансову діяльність в ФНС і сплачувати всі необхідні податки.

Одним з необхідних умов для цього є ведення книги касових операцій, яка також в обов'язковому порядку перевіряється контролюючими службами. Тому її необхідно вести чітко, правильно і своєчасно. Сьогодні поговоримо про те, що являє собою правильний порядок ведення касової книги і кому слід її вести.

Хто повинен вести касову книгу

Перш за все, давайте розберемося в питанні: хто зобов'язаний працювати з цим документом, а кому це не потрібно? Отже, до 2014 року касова книга була обов'язковим атрибутом будь-якого юридичної особи. Однак два роки тому Центробанк РФ видав розпорядження, відповідно до якого від даної процедури були звільнені індивідуальні підприємці. При цьому ТОВ та інші форми власності до сих пір зобов'язані подавати документ на вимогу ФНС. ІП можуть обмежуватися розрахунковими і зарплатними відомостями у випадках, якщо у них працюють наймані працівники, які отримують дохід.

Читайте також: Первинні документи бухгалтерського обліку: що це

Однак навіть якщо ви є індивідуальним підприємцем, вам ніхто не забороняє вести касову книгу. Але і перевіряючі органи не стануть пред'являти вам претензії в разі, якщо її у вас не буде. Даний документ можна виявити у багатьох ІП, оскільки він робить їх роботу більш зручною. З нею швидко і просто вести податковий облік, фіксувати всі необхідні цифри в документах і т. Д. Роботи з нею не так і багато, а користь однозначна, тому багато індивідуальні підприємці ретельно стежать за її наявністю та регулярним заповненням.

Оформлення, будова і ведення касової книги в 2018-2019 році

Отже, якщо вам потрібен цей документ, спочатку ви повинні його правильно оформити. В даному випадку правила такі:

 • на титульному аркуші обов'язково вказуємо всі реквізити нашого підприємства, дату початку ведення та дату його завершення;
 • сторінки касової книги необхідно прошити, це потрібно не тільки перевіряючим органам, а й вам, щоб не втратити важливі дані;
 • щорічно ви зобов'язані заводити новий екземпляр касової книги, оскільки термін дії поточного не може перевищувати 12 місяців.

Вести касову книгу ви можете як вручну, так і автоматизованим способом, за допомогою спеціальних програм або звичайного Microsoft Excel. Кожен екземпляр повинен включати в себе кілька основних документів, необхідних для повноцінної звітності перед перевіряючими органами і вашого особистого зручності, зокрема:

 1. Документ, що дозволяє контролювати отримання та видачу коштів. Дає можливість стежити за потоком фінансів за минулу добу, місяць, рік.
 2. Прибутковий і видатковий ордери. Дозволяють правильно оформляти отримання і видачу грошей з каси.
 3. Безпосередньо касова книга. Необхідна для контролю операцій з готівковими коштами.
 4. Відомість для обліку робочого часу і утримань співробітників.
 5. Платіжна відомість для контролю виплат зарплати.

Звертаємо увагу, що в перераховані документи ви можете вносити правки. Виняток становить тільки прибутковий ордер. При цьому перед кожною зміною ви або працівник, який їх виробляє, зобов'язані вказувати власні ініціали та дату внесення поправки.

Правильне оформлення і ведення касової книги - справа нескладна, але вимагає уважності. Отже, якщо перед вами лежить готовий екземпляр з заповненим титульним листів (як це зробити, ми розповіли вище), при його заповненні звертайте увагу на наступні нюанси:

 1. У верхній частині бланка листів необхідно вказувати число, місяць і рік його заповнення.
 2. У пункті «Залишок коштів на початок робочого дня» ви повинні вказати кількість грошей, які залишилися в касі на момент відкриття на наступний день. Аналогічне значення вказується і в графі «Залишок коштів на кінець дня» за вчорашній день.
 3. Перенесіть дані з прибуткового та видаткового ордерів. Їх необхідно вказати в стовпчиках 1, 2, 3, 4 і 5. Спочатку вам необхідно внести номер документа, звідки ви берете інформацію. Потім вписується прізвище та ініціали працівника, якому було видано кошти або ж який здав їх. Третій стовпчик зобов'язані заповнювати тільки організації, а в четвертому і п'ятому вказуються суми надходжень і витрат.
 4. Поле «Перенесення». У нього необхідно проставляти кошти приходу і витрати, які вказувалися в попередніх осередках.
 5. Якщо у вас залишилися незаповнені клітини в таблиці, в них потрібно проставити прочерки.
 6. У клітці «Разом за день» цифрою вказується кількість прибуткових і видаткових коштів за робочий день.
 7. У «залишки на кінець дня» необхідно вказати значення, яке розраховується за формулою: залишок готівки на початок дня + сума приходу - сума витрат.
 8. У нижній частині листа ставиться підпис касира і керівника компанії (або головного бухгалтера).
 9. Під полем розпису вказується кількість прибуткових і видаткових ордерів.

Також слід пам'ятати, що за правилами оформлення касова книга обов'язково повинна бути зшита. Це робиться або за допомогою шнурівки, або безпосередньо прошивається із запевненням печаткою і підписом директора і головного бухгалтера (якщо такого немає, замість нього розписується керівник). Нумерація сторінок наскрізна. Перед зшиванням вам необхідно:

 • упевнитися в наявності всіх сторінок;
 • перевірити нумерацію кожної з них;
 • прошити касову книгу за допомогою нитки та голки таким чином, щоб прошивальні вузли знаходилися позаду. На них обов'язково повинні бути наклеєні невеликі прямокутники;
 • на передній частині слід наклеїти папір, що містить в собі інформацію про кількість пронумерованих і прошнурованих сторінок, а також яка кількість з них завірено печатками. На ній ставиться підпис відповідальних осіб і печатку підприємства.

Як правило, прошивка використовується на підприємствах, яким обов'язково необхідно представляти касову книгу контролюючим органам. В іншому вигляді її просто не приймуть. Індивідуальні підприємці можуть обійтися і без цієї процедури, але, знову ж таки, головне питання полягає в зручності користування.

Читайте також: Коли бухгалтерам здавати звітність

Як бачимо, нічого принципово складного в цій роботі немає. Все що від вас вимагається - уважність і пильність при внесенні значень в поля таблиці. Навіть якщо ви є індивідуальним підприємцем, не лінуйтеся вести касову книгу. Цей документ дозволить вам істотно спростити підготовку звітності, адже всі дані будуть зберігатися у вас в одному місці і в максимально простому вигляді.