МОЗ не включив в замовлення на 2019 рік найефективніші ліки від гепатиту С

Незважаючи на те, що американський препарат «софосбувір» у вересні визнали життєво важливим, він не потрапив в закупівлі через занадто високу ціну: упаковка коштує понад 100 тисяч рублів Незважаючи на те, що американський препарат «софосбувір» у вересні визнали життєво важливим, він не потрапив в закупівлі через занадто високу ціну: упаковка коштує понад 100 тисяч рублів   Фото: depositphotos

Фото: depositphotos.com

МОЗ не включив «софосбувір» - найбільш ефективні ліки від гепатиту С - в замовлення на наступний рік, хоча 4 вересня міжвідомча комісія визнала його життєво важливим препаратом, повідомляє РБК . Представники Міністерства охорони здоров'я на засіданні комісії говорили про ефективність «софосбувір»: діє на всі види вірусу, мінімум побічних ефектів, курс лікування коротше, форма - таблетки, а не ін'єкції, сумісний з іншими ліками.

Начальник управління контролю соціальної сфери і торгівлі ФАС Тимофій Нижегородцев натякав на те, що в бюджет не вкластися. Упаковка ліки в закупівлі коштує понад 100 тисяч рублів, а на курс потрібно три пачки. Директор департаменту лікарського забезпечення МОЗ Олена Максимкин з ним погодилася, а ось пацієнти - немає:

Максимкин: Препарат «софосбувір» з ціною, яка в даний час заявлена виробником, не вкладається в можливості бюджету. Хоча, безумовно, все лікарське співтовариство підтримує наявність саме таких препаратів. Тому, Тимофій Віталійович, напевно, треба вже включати механізми. Нам необхідно просто найближчим часом істотно знизити ціну.

Нижегородцев: У деяких країнах отримані ліцензії на виробництво, і там інша ціна.

Представник пацієнтського спільноти: У нас дуже дивна ситуація вийшла, що цей препарат вже 2,5 року зареєстрований в Росії, а ми його ніяк не можемо отримати. Люди, яким інтерферонову терапія за життєвими показниками неможлива, не можуть отримати лікування.

Максимкин: За життєвими показаннями забезпечувати повинні, і це відповідальність всіх органів охорони здоров'я на місцях.

Уряд ще не затвердив список життєво важливих ліків на наступний рік, але в заявці «софосбувір» вже немає, хоча всі інші препарати, рекомендовані міжвідомчою комісією, присутні. Висока ціна - головна причина, чому МОЗ не стане купувати цей препарат.

Про наслідки міркує заступник гендиректора благодійного фонду «Гуманітарна дію» Олексій Лахова:

Крім переговорів з виробником «софосбувір» американським концерном Gilead, є ще один варіант, який розглядається Міністерством охорони здоров'я, - так зване примусове ліцензування. Ліки захищено патентом, але в разі примусової ліцензії права на його виробництво може отримати інший виробник.

У препарату виробництва Gilead безліч дженериків, в тому числі ліцензованих самим концерном. Їх виробляють в Індії, Єгипті та Бангладеш. Роялті отримує Gilead. За ефективністю вони аналогічні оригіналу, але ціна в десятки разів нижче. Однак за угодою з Gilead дженерики призначені для країн третього світу і не можуть поставлятися в Європу і Росію.

У 2014 році ціна однієї таблетки в США становила 1000 доларів при собівартості субстанції в 100 доларів за весь 12-тижневий курс лікування. Після скандалу і розслідування американського сенату фармакологічна компанія серйозно скоригувала ціну. У Росії патент Gilead на «софосбувір» закінчується в 2028 році.

Додати BFM.ru в ваші джерела новин?

Ru в ваші джерела новин?