Сертифікат на материнський капітал: як отримати?

 1. Способи використання сертифіката на материнський капітал
 2. Право на володіння сертифікатом материнського капіталу
 3. Де отримати сертифікат на материнський капітал?
 4. 3 кроки, як отримати сертифікат на материнський капітал
 5. Крок №2. Очікування рішення ПФР відповідно до передбачених термінів.
 6. Крок №3. Отримуємо сертифікат.
 7. Зразок сертифіката на материнський капітал

Сертифікат на материнський капітал: як його отримати + 4 цілі, доступні для реалізації за допомогою засобів програми + 4 категорії потенційних учасників + 3 кроки до володіння сертифікатом + 7 обов'язкових складових оригіналу.

Сертифікат на материнський капітал - це офіційне підтвердження того, що його власник може використовувати накопичення сімейного капіталу в рамках призначень, передбачених проектом.

«Материнський капітал» є програмою фінансової підтримки сімей, в яких виховується більше однієї дитини.

Розрізняють основні і регіональні проекти соціальної допомоги. Умови реалізації грошових заощаджень сертифіката за цільовою і регіональній програмі можуть відрізнятися. Але схема отримання дозволу на використання капіталу в даний момент одна і та ж.

Способи використання сертифіката на материнський капітал

Для початку давайте розберемося, чому проект «Материнського капіталу» існує саме в такому форматі: реалізація грошової допомоги через сертифікат і тільки за безготівковим розрахунком.

Головна мета цих обмежень - мати можливість проконтролювати розподіл грошей проекту. Адже в разі, коли процедури, пов'язані з материнським капіталом (оформлення та отримання сертифікату, переказ грошей на рахунок компанії, укладення договору) мають письмове підтвердження, перевірити законність застосування фінансів набагато простіше.

Сертифікат на материнський капітал передбачає кілька напрямків для реалізації фінансової допомоги:

 1. Оптимізація житлових умов .
 2. Оплата навчання дітей.
 3. Додаткові пенсійні накопичення для власника сертифіката.
 4. Підтримка соціального пристосування дітей з обмеженими можливостями (з інвалідністю).

Деякі з цих напрямків мають свої обмеження, а деякі, навпаки, надають додаткові можливості. Перед тим, як використовувати виділені кошти, бажано детально вивчити той напрямок, який є пріоритетним для власника сертифіката.

Особливості реалізації базових напрямків коштів капіталу:

 1. У поняття «поліпшення умов проживання» не входить косметичний ремонт, придбання техніки або меблів. Тут маються на увазі більш ґрунтовні зміни. Наприклад: придбання нової житлоплощі, зведення будинку, прибудова до основного житла.

  Також гроші сертифіката можна отримати для виплати основного боргу або кредитних відсотків на покупку нового житла.

 2. Оплата навчання має на увазі не тільки навчання у ВНЗ або коледжах, але і в дошкільних установах. Також можна розділити суму сертифіката для часткової оплати навчання кількох дітей.

  Якщо дитина під час навчання знаходиться в гуртожитку, гроші материнського капіталу дозволяється використовувати на оплату студентського житла.

 3. З формуванням пенсійних накопичень все просто. Тут немає підводних каменів. Жінка, яка періодично перебуває в тривалому декретній відпустці без виплат з місця роботи, тимчасово втрачає накопичувальну можливість. Тому для багатодітних мам дана послуга може стати досить корисною.

  Єдиний нюанс - це досить довга перспектива. Адже далеко не всім вистачить терпіння залишити доступні засоби в якості накопичень, коли вони потрібні і на інші, не менш важливі цілі.

 4. Підтримка адаптації осіб з обмеженими можливостями також має ряд умов, згідно з якими дозволяється витрачати фінансові заощадження.

  Згідно з Постановою від 30 квітня 2016 року, затверджений конкретний перелік предметів і процедур, які можна оплатити за допомогою заощаджень з материнського капіталу - https://www.consultant.ru/document/cons_doc_LAW_197734/fa59a6fad8f154c20dc0b70
  2b5c207d44c0a7bd5

  Цей перелік побудований на основі програм реабілітації дітей-інвалідів. І тільки з наявністю такої ж індивідуальної програми реабілітації, в якій підтверджено необхідність того чи іншого товару (послуги), їх придбання для дитини буде мати законну підставу.

бажаючим отримати материнський капітал важливо знати, що одного сертифікату для реалізації заощаджень буде недостатньо. Для будь-якого з вищевказаних напрямків потрібно додатковий пакет матеріалів.

Для початку доведеться написати заяву на розпорядження коштами (або їх частиною) материнського капіталу або про надання одноразової виплати за рахунок цих коштів.

Для початку доведеться написати заяву на розпорядження коштами (або їх частиною) материнського капіталу або про надання одноразової виплати за рахунок цих коштів

Також додаються додаткові документи:

В іншому слід керуватися вимогами конкретного напрямку реалізації капіталу:

Які документи необхідні? Які документи необхідні? Поліпшення житлових умов Документи, зазначені в Постанові Уряду РФ від 12 грудня 2007 р № 862 - https://goo.gl/PxCTDd Отримання освіти дитиною (дітьми) документи, зазначені в Постанові Уряду РФ від 24 грудня 2007 р № 926 - https://goo.gl/5T3tUj Придбання товарів і послуг для дітей-інвалідів документи, що містяться в Постанові Уряду РФ від 30 квітня 2016 р № 380 - https://goo.gl/EgS1pa На накопичувальну пенсію Додаткові документи не потрібні.

Але щоб говорити про використання материнського капіталу, головною метою є отримання сертифіката. Так що спочатку слід сконцентрувати увагу на тих моментах, які підвищать шанси на отримання вспоможения.

Право на володіння сертифікатом материнського капіталу

Відповідно до закону РФ від 29.12.2006, видача грошових сертифікатів відбувається з урахуванням обов'язкових критеріїв по відношенню до учасників материнського капіталу. Ознайомитися з повним їх переліком можна тут: https://www.consultant.ru/document/cons_doc_LAW_64872

Є кілька соціальних категорій, які можуть стати володарями іменного сертифіката:

 1. Мати двох (і більше) дітей. У підрахунок входять як біологічні, так і усиновлені діти.
 2. Батько, який сам виховує біологічного або усиновленої другого (третього і т.д.) дитини.
 3. Батько або усиновитель, якщо мати втратила своє право на виховання дітей. Таке можливо при наступних обставинах: смерть матері, вчинення жінкою протиправних дій з подальшим покаранням у вигляді адміністративної або кримінальної відповідальності, жорстоке поводження з неповнолітніми.
 4. Діти, батьки або усиновителі яких втратили право на отримання капіталу. У разі, коли сертифікат видається на дітей, оформленням документа займається опікун.

Обов'язкова вимога до більшості категорій: учасник проекту повинен мати російське громадянство. Це правило стосується матері і дітей, на яких оформляється сертифікат.

У разі, якщо батько є єдиним батьком або опікуном дітей, допускається наявність у чоловіка громадянства іншої країни.

Є ще один фактор, який перешкоджає отриманню капіталу - падчерки або пасинки (діти, усиновлені від першого шлюбу чоловіка) не входять до підрахунок загальної кількості дітей для оформлення державної допомоги - Закон від 29.12.2006, с.3 п.2 (https: / /www.consultant.ru/document/cons_doc_LAW_64872/87119687f6485f84c98a194
ed9fb2b0be648a9f8)

Поспішати з отриманням офіційного права на грошову підтримку не потрібно. Крайнього терміну для видачі сертифіката немає. Тому його можна «замовити» в будь-який момент після народження другої дитини.

Єдине, що важливо враховувати: використання коштів сертифіката є лише після досягнення малюком 3-х років з моменту народження. Винятком є ​​випадки переказу коштів капіталу в якості кредитної виплати за покупку житлоплощі.

Оформленням і подачею матеріалів, як правило, займається потенційний учасник проекту. Але часто жінки, які перебувають у декретній відпустці, не мають можливості надовго покинути рідні стіни.

В такому випадку законодавчо дозволено вдатися до допомоги довіреної особи. Довіреність на отримання сертифіката оформляється і завіряється у нотаріуса. Її разом з переліком супутніх матеріалів (див. Нижче) потрібно надати в місцеве відділення ПФР.

Зразок довіреності на отримання документа

Де отримати сертифікат на материнський капітал?


Рішення про те, де отримати сертифікат на материнський капітал, залежить від того, де ви проживаєте. Так можливими варіантами для отримання є ПФР, його регіональні та територіальні органи, МФЦ.

В основному видачею сертифікатів програми займається ПФР - Пенсійний Фонд Російської Федерації, а також його територіальні органи. Особисті відомості про власників сертифіката знаходяться в єдиному реєстрі осіб під контролем відповідних органів.

Знайти більш докладні дані про територіальне відділення пенсійного фонду у вашій місцевості можна на сайті: https://docs.cntd.ru/document/902397035#h_00000000000000000000
0000000000000000000000000000031M6I9T

Займатися процедурою отримання документа на капітал можна самостійно або за допомогою довіреної особи.

Подавати необхідні матеріали можна двома способами:

 1. фахівцю в органах ПФР під розписку про отримання.
 2. Вислати нотаріально затверджені копії документів поштою.

При необхідності замість фахівця територіального відділення ПФР прийняти матеріали для отримання сертифіката може співробітник МФЦ - багатофункціонального центру. З каталогом центрів багатофункціональних профілів на території РФ можна ознайомитися тут: https: //мфц.рф/mfc/index/regions

Крім федеральної програми існує і регіональний материнський капітал. Умови отримання сертифіката в регіонах трохи відрізняються від вимог цільової програми. Так, сертифікат на регіональне вспоможение видається тільки після народження третьої дитини.

Так, сертифікат на регіональне вспоможение видається тільки після народження третьої дитини

Може відрізнятися і сума доступною виплати. Сума цільової програми поки має стабільну цифру - 453 026 рублів.

Різниця між бюджетом програм пов'язана з тим, що територіальні органи ПФР отримують федеральне фінансування, а регіональні органи існують за рахунок коштів області. Тому точну суму грошового сертифікату слід уточнювати в своєму органі ПФР в залежності від місця проживання.

Також особливістю участі в регіональних програмах є додаткові можливості громадян під реалізацію фінансів материнського капіталу. Наприклад, учасникам дозволено купувати автомобіль або використовувати фінанси сертифіката на ремонт житлової площі.

Наприклад, учасникам дозволено купувати автомобіль або використовувати фінанси сертифіката на ремонт житлової площі

3 кроки, як отримати сертифікат на материнський капітал

Крок №1. Підготовка заяви на отримання сертифіката.

Процедура отримання документа на засоби програми починається з підготовки відповідної заяви. Форма заяви затверджена Наказом РФ № 345 від 29.10.2012 (https://www.pfrf.ru/info/order/adminreg/~2395).

Заповнювати форму потрібно наступним чином:

 • Назва органу фонду, на розгляд якого призначається документ.
 • П.І.Б. особи, що становить звернення.
 • Статус одержувача.
 • Дані про народження.
 • Паспортні данні.
 • Паспортні данні

  Зразок вступній частині заяви

 • Громадянська приналежність.
 • СНІЛС - номер страховки (при наявності).
 • Домашня адреса.
 • Інформація про посередника (довірену особу).
 • Інформація про посередника (довірену особу)

  Зразок основної частини заяви

 • Відомості про дітей: П.І.Б, підлогу, дані свідоцтва про народження, дата і місце народження, громадянство.
 • Загальна інформація, яка підтверджує законність видачі сертифіката. Відомості повинні підтвердити, що жінка народила більше однієї дитини, раніше сертифікат не отримувала, умисних злочинів по відношенню до дітей не скоювала, а також ознайомилася з відповідальністю за надання зазначених даних.
 • Найбільш прийнятний варіант отримання сертифіката (особисто або поштою). У ситуації, коли заявник бажає отримати документ поштовою доставкою, необхідно також вказати адресу для пересилання.
 • Перелік додаткових документів (копії паспорта та свідоцтв про народження).
 • Підпис заявника.
 • Підпис заявника

  Зразок завершальній частині заяви

Завершальна частина заяви є розписку про отримання матеріалів. Вона заповнюється і підтверджується особистим підписом фахівця, що приймає заяву в органі ПФР.

Зберігати розписку краще до того моменту, поки сертифікат не опиниться на руках у власника.

Якщо отриманням документа займається усиновитель, до переліку документів необхідно додати свідоцтво про усиновлення. У ситуації, коли батько є єдиним батьком або опікуном дітей, потрібно також прикріпити свідоцтво про смерть дружини або рішення суду про позбавлення її батьківських прав.

Якщо при цьому чоловік не є громадянином Росії, замість копії російського паспорта можна пред'явити інший документ, що підтверджує особу заявника.

Завантажити бланк для заяви можна на сайті: https://blanker.ru/doc/zayavlenie-na-materinskii-kapital

Крок №2. Очікування рішення ПФР відповідно до передбачених термінів.


Очікування рішення з приводу видачі сертифіката в середньому займає один місяць. Це пов'язано з тим, що подібне рішення не приймається відразу ж після подачі матеріалів.

Спочатку заяву на отримання документа реєструють. Якщо матеріали були подані в МФЦ, в максимально короткі терміни вони передаються в ПФР. Чи не пізніше одного робочого тижня після прийняття заяви відбувається етап вивчення документа.

У ситуації, коли до заяви не були прикріплені супутні матеріали, орган ПФР має законне право відмовити особі в проханні про отримання сертифіката. Після чого заявнику надсилається повідомлення про відмову з поясненням причини негативного рішення.

Крок №3. Отримуємо сертифікат.

Для винесення рішення з приводу видачі документа органам фонду дається один місяць. Після цього сертифікат або видається особисто заявникові, або направляється поштовою доставкою відповідно до адреси проживання (залежить від способу отримання, зазначеного в заяві).

Далі не забудьте поділитися своїм цінним досвідом в питанні, як отримати сертифікат на материнський капітал, з близькими і знайомими.

Порядок оформлення і отримання материнського капіталу.

Як розпорядитися коштами? Розмір материнського капіталу.

Зразок сертифіката на материнський капітал

Сертифікат на материнський капітал формату А4, є іменним і згідно з Наказом від 18.10.2011 має високий рівень безпеки по відношенню до протиправного використання грошей програми третіми особами в незаконних цілях. Варіант сертифіката на електронних носіях нічим не відрізняється від паперового оригіналу.

Лицьова сторона сертифіката містить наступні дані:

 1. Серія і порядковий номер документа.
 2. П.І.Б. і паспортні дані власника.
 3. Сума, доступна за програмою на момент оформлення документа.
 4. Назва органу ПФР, що схвалив видачу документа.
 5. Номер і дата рішення на користь видачі сертифіката.
 6. Друк органу ПФР і підпис відповідальної особи.
 7. Штрихкод (з особистими даними власника та даними про суму, що становить капітал).

Штрихкод (з особистими даними власника та даними про суму, що становить капітал)

Зразок сертифіката на материнський капітал

Ми сподіваємося, що питання, де отримати сертифікат на материнський капітал, більше не турбує вас.

Для того, щоб знизити ризик відмови у видачі сертифіката, спочатку оцініть наявність у вас вільного часу і можливості контролювати процес реєстрації заяви. Якщо обставини складаються не на вашу користь, не бійтеся попросити допомоги у близьких людей або фахівців.

Також рекомендуємо заздалегідь підготувати пакет супутніх матеріалів і визначитися з бажаним способом отримання сертифіката.

Які документи необхідні?
Як розпорядитися коштами?