Свідки ГЕНІАЛЬНОСТІ. ОБЛАДНАННЯ Джимі Хендрікса

Версія для друку

У найближчі дні буде сказано чимало добрих слів на адресу Джимі Хендрікса (Jimi Hendrix, 1942-1970) - адже 27 листопада виповнюється 75 років з дня народження геніального музиканта, фактично сам придумав звук сучасної електрогітари, саме такою, якою ми знаємо і любимо. Звичайно, без умінь і фантазії Джимі і цей звук міг виявитися якимось іншим, та й взагалі електрогітара навряд чи б стала головним символом і фетишем рок-музики ... Проте, говорячи про геніальність Джимі, ніколи не треба забувати і про те, що він придумав не тільки звук, але і строгий і, можна сказати, класичний комплект для його вилучення - в'язку з гітари Fender Stratocaster і підсилювачів Marshall. Але і інші гітари, обробки і підсилювачі стали свідками геніальності музиканта - без цього обладнання особистість музиканта ніколи не розкрилася б.

До всього іншого треба пам'ятати, що до кінця 1966 року, коли Джимі тільки-тільки почав розкручуватися на британській рок-сцені абсолютно з нульового рівня, ніякого стандарту для сценічного обладнання не існувало. Та й рок-груп в сучасному розумінні це терміна толком не було - The Beatles якраз перебували на шляху трансформації з біт-складу в студійну групу, і єдиним прикладом для «апаратурного» наслідування у Джимі могло бути тільки тріо Cream. Тому й захоплюватися тим, що Джимі домагався воістину нечуваних новацій у своїй звуці при дуже простому комплекті апаратури, не зовсім вірно - для кінця 60-х це був комплект абсолютно «на рівні». Про компонентах цього сценічного тракту ми поговоримо трохи пізніше, а поки зазначимо, що основою новаторського звучання стала як абсолютна творча незашореність і хороша отвязность музиканта, так і те, що він був шульгою.

У ті вже майже фантастичні часи лівобічні гітари серійно фактично не проводилися, і тому музикант просто перевертав інструмент і переставляв струни в зворотному порядку зверху вниз У ті вже майже фантастичні часи лівобічні гітари серійно фактично не проводилися, і тому музикант просто перевертав інструмент і переставляв струни в зворотному порядку зверху вниз. Таким чином, звукознімачі ставали реверсивними, і особливого значення це мало для Fender Stratocaster - бріджевий звукознімач тепер знімав звук з найдовшою бас струни і найкоротшою першої, а не навпаки, як пі звичайному положенні гітари. Плюс вплив на моторику лівої в разі Джимі руки надавав і той факт, що перемикач звукознімачів і ручки регулювань, а також важіль тремоло виявлялися не знизу, а зверху струн. Ось ця комбінація і вносила своє відчутний вплив в класичний звук гітари Джимі, ну а якщо додати сюди багато з вищесказаного і його дивовижну схильність до виправданою імпровізації на концертах буквально в кожній п'єсі, то буде зрозуміло, що для епохи загального неакуратне музичного гіпізму це був прорив .

Залучення Джимі до продукції бренду Fender відбулося в лютому або березні 1964 року народження, коли він пройшов прослуховування в акомпануючий склад групи The Isley Brothers і отримав в подарунок від О'келлі Айли (O'Kelley Isley) свою четверту в житті електрогітару. А саме - білий (або дуже світло-кремовий) Fender Duo-Sonic, якому він згодом встановив тремоло VMA-1; можливо, що це тремоло було взято їм з попереднього інструмента, 1961 Epiphone Wilshire. Перший же Fender Stratocaster (і його восьма електрогітара) з'явилася у Джимі не раніше весни 1966 року народження, причому ця гітара була вивезена їм до Великобританії. У Старий Світ з Джимі поїхав його другий білий Stratocaster 1964 року випуску - на ній 23 жовтня 1966 року було записано п'єса "Hey Joe", з нею ж музикант брав участь і в ряді британських телепрограм. Начебто цей інструмент був вкрадений після концерту в лондонському клубі Roundhouse 22 лютого 1967 року. Але до того моменту основною робочою гітарою став інструмент 1964 року випуску з корпусом забарвлення санбёрст (Sunburst) ... Всього ж вважається, що протягом своєї кар'єри Джимі грав (у всякому разі на публічних концертах і телевиступах) не менше ніж на 18 примірниках Fender Stratocaster, останнім з яких став білий інструмент, на якому грала основна частина програми концерту 25 квітня 1970 року на лос-анджелеській арені The Forum.

Всього ж вважається, що протягом своєї кар'єри Джимі грав (у всякому разі на публічних концертах і телевиступах) не менше ніж на 18 примірниках Fender Stratocaster, останнім з яких став білий інструмент, на якому грала основна частина програми концерту 25 квітня 1970 року на лос-анджелеській арені The Forum

Серед цих гітар - і спочатку червоний інструмент 1963 року народження, який Джимі власноруч декорував психоделічними квіточками і завитками, а потім спалив і розбив на сцені фестивалю Monterey Pop Festival в червні 1967 року. Саме цей інструмент в дизайні Джимі став прототипом його іменний моделі Fender Jimi Hendrix Monterey Stratocaster , Випущеної обмеженим тиражем до 50-річчя цього фестивалю. Корпус гітари виконаний з вільхи, покриття - глянцевий поліуретановий лак, відтворена і розпис корпусу і пікгард. 21-ладовий гриф гітари профілю "C" виготовлений з клена, а накладка з американського залізного дерева, відомого під назвою Pau Ferro. Розмітка на грифі - штучно зістарені біло-кремові точки. На зворотному боці грифа є відтворення автографа Джимі, а на пластині кріплення грифа - гравіровані портрет музиканта. Звукознімачі - відбираються при заводській настройці інструменту Vintage-Style Strat з вінтажними характеристиками. Гітара комплектується м'яким фірмовим чохлом.

Гітара комплектується м'яким фірмовим чохлом

Ще одна іменна гітара Джимі - Fender Stratocaster Jimi Hendrix Strat MN з корпусом стандартної (правобічної) Stratocaster-форми, але перевернутої на 180 ° головою грифа. Подібне технічне рішення не тільки виробляє відоме враження на публіку, а й дозволяє створити вихідний для Джимі ефект реверсивних звукознімачів - адже тут нижня струна також стає найкоротшою, а басова - найдовшою, плюс бріджевий звукознімач також встановлено реверсивно, що в сумі дає більш насичене і тепле звучання. Корпус цієї моделі також вільховий з глянсовою обробкою, гриф - 21-ладовий (лади типу Medium Jumbo) з довжиною мензури 25.5 "(648 мм), виконаний з клена з кленової же накладкою, має радіус округлення накладки 9.5" (241 мм). На зворотному боці грифа знову ж відтворений автограф Джимі. На гітарі встановлені звукознімачі American Vintage '65, і в її комплект також входить чохол. Модель Jimi Hendrix Strat MN випускається в двох кольорах - чорної (Black / BLK) і білої (Olympic White / OWT) .

Модель Jimi Hendrix Strat MN випускається в двох кольорах -   чорної (Black / BLK)   і   білої (Olympic White / OWT)

Але було б невірно не розповісти про інших робочих гітарах Джимі класичного періоду його творчості. Чи не доводилося вам шукати відповіді на запитання, чому б багато імперсоніфікатори великого музиканта, в числі яких і Ленні Кравіц (Lenny Kravitz), віддають перевагу гітарі Gibson Flying V - в усякому разі на сцені? А відповідь проста: ця славна модель була другим основним музичним інструментом Джимі після Fender Stratocaster, і з серпня 1967 по серпень 1970 року він був власником трьох таких гітар: перша (1967 року випуску, але серії Original V / OV) мала розпис по корпусу, виконану самим Джимі; другий же «стрілою» (1969) була гітара із забарвленням корпусу Tobacco Burst. Третя «стріла» виявилася у Джимі єдиним рекомендованим інструментом - унікальної лівосторонньої гітарою цієї моделі, і ан ній він грав з травня по серпень 1970 року народження, в тому числі на знаменитому рок-фестивалі The Isle Of Wight 30 серпня. Також в арсеналі Джимі були дві гітари Gibson SG - стандартна білого забарвлення (1969) і лівостороння натурального забарвлення, а також як мінімум один Gibson Les Paul Custom (1956), на якій було частково відіграно кілька концертів в 1968 році. Оскільки вся історія окремих гітар Джимі описана істориками рок-музики дуже докладно, можна тільки здивуватися тому, що великий музикант ставився до своїх інструментів гранично прозаїчно і не робив з окремих гітар фетишів - пограв, і змінив на іншу.

Як вже говорилося, ланцюг ефектів і посилення у Джимі була зведена до мінімуму - але не в силу якихось переваг, а тому, що в кінці 60-х ніхто ще таких кіл виконувати не будував Як вже говорилося, ланцюг ефектів і посилення у Джимі була зведена до мінімуму - але не в силу якихось переваг, а тому, що в кінці 60-х ніхто ще таких кіл виконувати не будував. Таким чином, той вважається класичним сет, з яким Джимі грав на фестивалі у Вудстоку (1969) вже міг вважатися складним - дві педалі (причому одна з модулем управління), один ефект, два підсилювача і чотири кабінети. Якщо конкретно і в порядку тракту від гітари до підсилювачів - жаба Vox V 846 першої серії, транзисторний фузз Dunlop Dallas Arbiter Fuzz Face (після смерті артиста на його основі була створена модель Dunlop Jimi Hendrix Fuzz Face Distortion Pedal) і педаль Univox Uni - Vibe, є четирёхуровневим фейзер і початково призначена для імітації ефекту аудіосистеми Leslie з обертовими динаміками. Саме ця обробка відповідальна за нестандартне звучання гітари Джимі в його класичних п'єсах "Voodoo Chile" і "The Wind Cries Mary" та концертної версії гімну США "Star Spangled Banner" на фестивалі у Вудстоку. Потрібно окремо відзначити, що з обробками музикант користувався незвично грамотно для тих років - якщо велика частина музикантів тоді «тиснула на фуз» і забувала про роботу з підсилювачем, то Джимі забезпечував перевантаження саме підсилювачем, а фуз і педалі були для нього саме обробками, а чи не засобом отримання фінального звучання. Класичними для сценічного сету Джимі були 100-ватні голови Marshall Super Lead і кабінети Marshall 4 × 12 - з його подачі вони і перетворилися в апаратурну класику рок-н-ролу. Саме на їх основі бренд Marshall розробив обмежену серію підсилювачів Jimi Hendrix Signature Super 100JH ручної збірки. Але в студії і на репетиціях музикант користувався й іншими підсилювачами, в тому числі 40-ватним Marshall DSL40C з одним 12 "динаміком Celestion Seventy 80 - природно, в його вінтажному варіанті без цифрового ревербератора. Все ж решта вміння за межами гітар і простий сигнальної ланцюга воістину перебували в голові великого музиканта - і можна тільки сподіватися, що простота апаратурного комплекту Джимі посуне кожного гітариста на пошук і вдосконалення саме за все власного музичного мислення і навичок, а не обзаведеіе максимальною кількістю обробок. Як казав ще один гігантський шанувальник Джими Закк Уйалд (Zakk Wylde), «скільки б не було розкидано у тебе педалей по підлозі, грати краще ти не будеш ».