Ти їх в двері, вони в вікно .... Які російські торговельні мережі поки що працюють в Україні

  1. зносилися
  2. З привітом із Сінгапуру
  3. Піти не можна залишитися
Версія для друку

Незважаючи на три з половиною роки конфлікту, російські мережі не поспішають згортати свій в бізнес в Україні. Багато з них пішли з країни, але не менше залишилося і цілком успішно працюють.

Рішення українського підрозділу мережі Kari згорнути свій бізнес в Україні знову привернуло інтерес до тих компаній з РФ, що ще продовжують працювати в нашій країні. RAU розібралася: які рітейлери з російським капіталом пішли з України і з якої причини, хто з них залишився, кого сайти бойкоту російських брендів підозрюють необгрунтовано, а хто намагається приховати свою приналежність.

Перша публікація присвячена російським fashion-мереж, широко представленим в нашій країні до Революції Переваги, анексії Криму і вторгнення проросійських бойовиків в Донбас.

просто банкрути

За останні три роки з України пішло чимало російських рітейлерів. Але причини - найрізноманітніші. Наприклад, в 2014 році пішла російська компанія X5 Retail Group. Всі супермаркети Перехрестя, що належать їй, купив дніпропетровський ритейлер VARUS. На той момент мережа об'єднувала 13 магазинів.

У 2016 році про закриття мережі в Україні заявив бренд Kira Plastinina, створений в 2006 році російським підприємцем Сергієм Пластініна, співзасновником і колишнім головою ради директорів компанії Вімм-Білль-Данн, для його 14-річної доньки Кіри. На той момент в Україні працювало 18 магазинів бренду і ще 18 були відкриті по франшизі. У 2017 бренд був визнаний банкрутом.

Інша російська мережа Carlo Pazolini також визнана в Росії банкрутом, однак проблеми материнської компанії не відразу торкнулися її українські активи.

Через девальвацію рубля засновник бренду Ілля Рєзнік в 2014 році заборгував банкам десятки мільйонів доларів, але, як виявилося, в Україні рітейлер безпосередньо не належав росіянам. Спочатку магазини керувалися ліквідованим зараз Карло Пазоліні Трейдінг, кінцевими бенефіціарами якого були генеральний директор мережі Анатолій Греков і Алла Гракова. Правонаступником фірми стала черкаська компанія з аналогічною назвою і тим же переліком власників. Пізніше українська Carlo Pazolini перейшла в управління іншої юридичної особи - компанії Дет Груп, якою володіє директор з розвитку мережі Ростислав Резун. «Я є засновником компанії Дет Груп. Мережа не належить російським власникам. Ми розділилися, і зараз це окремий бізнес », - повідомив в коментарі порталу Liga.net Резун, однак на запитання, викупив він бізнес російської мережі, не відповів.

В кінці 2016 року низка ЗМІ заявив про банкрутство компанії в Україні, проте на серпень 2017 року Україна все ще працює 16 магазинів Carlo Pazolini: в Києві, Дніпрі, Одесі, Харкові, Херсоні та Львові.

зносилися

Ще один російський бренд одягу в Україні, який залишив вітчизняний ринок - Bosco Sport, що входить до групи компаній Bosco di Ciliegi, головного акціонера московського ГУМ. З 2009 року Bosco di Ciliegi був офіційним екіпірувальником української олімпійської збірної. В 2014 році Gazeta.ua , Посилаючись на директора одного з магазинів одягу Андрія Сєдих, заявила, що бренд Bosco Sport через бойкот російських товарів в Україні втратив 70% виручки, тому мережа залишає країну. У підсумку в Україні діє тільки інтернет-магазин бренду, зареєстрований в Одесі.

У 2016 році розпочався вихід з України російських брендів дешевого взуття. Першим пішов Centro, так і не розплатившись з усіма своїми партнерами.

У 2016 році Господарський суд Києва зобов'язав компанію ТРЕЙДШУЗ, яка, як вказується в українському реєстрі юросіб, належить одному із засновників Центробувь Анатолію Гуревичем і литовському бізнесменові Гедрюс Пукас, повернути близько 1,5 млн грн заборгованості компанії Аве-Плаза (управляє однойменним харківським ТЦ).

В тему: «Інтертелеком»: вас слухає ФСБ Росії

У березні 2017 го в Росії банкрутом була визнана і компанія ЦентрОбувь, яка була представлена ​​в Україні 12 магазинами.

Тепер на «низькому старті» з України знаходиться взуттєва мережа Kari, заснована, згідно з даними Єдиного реєстру, в 2012 році російським бізнесменом, засновником Ельдорадо, Ігорем Яковлєвим. Рітейлер розіслав девелоперам повідомлення про закриття магазинів в жовтні 2017 року, - пише Liga.net . «По одному з наших торгових центрів прийшов лист про розірвання договору оренди з жовтня», - підтвердив комерційний директор девелоперської компанії Будхаус Груп Максим Гаврюшин. Kari управляє в Україні мережею з 26 магазинів в Києві, Харкові, Одесі, Львові та інших великих містах.

Kari управляє в Україні мережею з 26 магазинів в Києві, Харкові, Одесі, Львові та інших великих містах

Що послужило причиною закриття мережі - поки загадка. На думку директора мережі ССС Максима Кінаша, причиною могла стати неправильна робота зі стоками і високі орендні ставки. «Наприклад, навесні на вітринах магазину можна було побачити зимове взуття», - підкреслив він в коментарі для Liga.net .

Цікаво, що до російських брендам взуття, що пішли з України, зараховують дискаунтер Plato. Але насправді, як Braska і Lobster, Plato був придуманий компанією MTI, також розвиває мультибрендові магазини Intertop. А «легенди» для цих брендів були створені виключно з маркетингових міркувань.

В тему: Віночок замість кокошника: як Росія обманює українців

З привітом із Сінгапуру

Результат російських компаній з України пов'язаний в першу чергу не з бойкотом або політичними причинами, а з внутрішніми проблемами самих брендів. Але відкрито бути російським брендом в Україні зараз не модно.

За даними російського Forbes, власники ГК «Спортмастер» - брати Микола і Володимир Фартушняк, а також Дмитро Дойхен і Олександр Михальський. У компанію, крім Спортмастер, входить мережа магазинів одягу O'STIN, заснована в 2003 році. Обидві продовжують працювати в Україні.

На початку серпня цього року генеральний директор Спортмастер Україна Ігор Чернов заявив на своїй сторінці в Facebook про намір продовжити в Україні розвиток обох мереж. Також він додав, що засновники Sportmaster Ukraine знаходяться в Сінгапурі.

Однак сінгапурська компанія Sport & Fashion Management, якій належить товарний знак українського підрозділу Спортмастер, була створена в 2014 році і входить до складу групи російського Спортмайстера.

Про це, зокрема, на початку 2014 року говорив керуючий партнер консалтингової компанії CONFIDERI Марат Савелов. Його слова на тому ж ресурсі підтвердив також представник Sport & Fashion Management Дмитро Барков, який до того, згідно vedomosti.ru , Був заступником генерального директора Спортмастер. Таким чином, Sportmaster Ukraine як і раніше входить до складу групи російських компаній.

Піти не можна залишитися

Але ще більше рітейлерів залишилося. Крім згаданих вище, це мережі Експедиція (засновник Олександр Кравцов, два магазини в Україні), Savage (власник ТОВ Саваж, по магазину в Oceаn Plaza і DreamTown), Читай-місто, який пізніше був перейменований в Буква (заснована мережа російським видавництвом Ексмо- АСТ) та інші. У їх числі і GloriaJeans. Ростовської компанії «вдалося» привернути до себе увагу українського суспільства роботою її фабрики в окупованому Луганську.

8 липня 2017 року активісти громадського руху «Відсіч» пікетували відкриття нового магазину в київському ТРЦ ArtMall, після чого, 13 липня, СБУ заявила про перевірку бренду щодо цієї інформації. 15 липня активісти спробували провести мирну акцію проти іншого нового магазину Gloria Jeans в ТРЦ SkyMall, що призвело до нападу і побиття активістів охоронцями торгово-розважального центру.

Серед інших найбільших російських рітейлерів одягу в Україні - Melon Fashion Group, що володіє брендами befree і Love Republic. Компанія була створена в 90-і роки в Санкт-Петербурзі трьома російськими бізнесменами - Галиною Синцову, Михайлом Уржумцевим і Девідом Келлерман. Згідно з офіційним сайтом Love Republic, в Україні працює принаймні три магазини бренду в Києві (ТРЦ Ocean Plaza, SkyMall, DreamTown) і один у Львові (Forum Lviv). А магазини BeFree представлені в київських ТРЦ Ocean Plaza, SkyMall, DreamTown і Аркадія, в запорізькому CityMall і одеському Сіті Центр.

В тему: Що спільного у «Яндекса» і Орбакайте

В Україні розвитком бренду Oodji займається компанія MD group (також представляє в країні Tommy Hilfiger, Walker, STEM, Accessorize, G-Star, Diesel, Gant і ін.). Всі свої бренди група розвиває за принципом франчайзингу, так що говорити про повністю російських коренях компанії в корені не вірно. Магазинів Oodji (раніше OGGI) в Україні налічується 69, з яких 22 розташовані в київських торгових центрах. Компанія була заснована в 90-е в Санкт-Петербурзі Дмитром Гарбузова, якому належить 75% компанії, і його партнером Дмитром Єрмаковим.

Прекрасно почуває себе в Україні також бренд INCITY, створений в 2015 році російським ВАТ Модний Континент. Відповідно до каталогу компаній list-org , В засновниках значаться 8 громадян Росії, на частку яких припадає 70% бізнесу. Ще 27% належить інвестиційній компанії United Capital Partners російського підприємця Іллі Щербовічу, які зайняли в 2017 році за версією Forbes 111-е місце в списку найбагатших бізнесменів Росії.

У продовження серії публікацій, незабаром на RAU вийде стаття про російських компаніях інших сфер діяльності, які продовжують працювати в Україні.

-

Микола Маранчак, журналіст / SMM Асоціації рітейлерів України; опубліковано на сайті RAU

В тему: