Акумулятори в поході замість батарейок. Бережімо гаманець і природу

 1. Чому не батарейки?
 2. АА і ААА (Ni-MH)
 3. літієві акумулятори
 4. Разом: Що робити то?

Оновлене 18.01.2018

У похідній електроніці я перейшов на акумулятори. Для оптимізації ваги, ціни та зручності використання вам слід розібратися в видах акумуляторів і перейти по можливості на один тип для всіх ваших приладів. Стаття стане в нагоді мандрівникам всіх сортів і не тільки їм.

Що в цій статті:

 • Чому не батарейки?
 • АА (пальчикові) і ААА (мізинчикові) акумулятори. Зазвичай вони нікель-металогідридні (Ni-MH);
 • Елементи 18650, повербанкі, акумулятори в стільникових телефонах, штатні акумулятори фотоапаратів, рацій та інших приладів. Зазвичай вони літій-іонні (Li-ion) і літій-полімерні (Li-pol);
 • Разом: готові оптимальні рішення. Прочитаєте і виберете підходяще рішення для вашого конкретного випадку.

Чому не батарейки?

Це дешевше. Зараз найвигідніші елементи АА і ААА (по співвідношенню ціна / якість) продає IKEA під назвою LADDA . 4 акумулятора АА ви купите за 499 рублів, іншими словами, використавши один аккумуллятор 4 рази, ви окупите його вартість (якщо порівнювати з хорошими батарейками). Якщо порівнювати з батарейками IKEA окупність наступає після 8 циклів використання акумуляторів. Ємність акумуляторів навіть трохи більше, ніж заявлено. Ось докладний звіт з інтернету: https://m.geektimes.ru/company/lamptest/blog/279342/ В одному елементі АА заявлено 2450 мAh, (в реальності навіть більше), від пари таких акумуляторів мій навігатор Garmin працює 3-4 дні. Швидше за все IKEA купує і ребрендірует продукцію відомої японської фірми Eneloop, власне ікеевскіе акумулятори з Японії.

Деякі люди ратують за використання літієвих батарей, але коштують вони по 150-200 рублів за штуку, а за відгуками той же самий Гармін працює від них ті ж самі 3-4 дні. Якщо і більше, то на мій погляд виграш у вазі не варто тих грошей. І природу забруднюють вони.

Це екологічніше. Викидати сіла батарейку на природі - блюзнірство, і доводиться нести її до кінця. Так чому б не нести акумулятори, які можна зарядити вдома, в готелі, в машині або від сонячної батареї? Та й в місті треба здати в спеціальне місце на переробку. Не у всіх містах РФ є такі місця на жаль.

Це підвищує автономність групи. Акумулятори можна зарядити від сонячної батареї, автомобіля, під час ночівлі в будинку з розеткою, в аеропорту - хіба мало що трапиться в дорозі.

Ще одна перевага - у відсутності ідіотського «доіспользовать».
- Батарейка наполовину села. Мені наступного разу брати з собою цю полубатарейку і один запасний комплект (коли я знаю, що однією цілою мені б вистачило)? З акумулятором цієї проблеми немає: прийшов додому - зарядив і виходиш ти завжди з повним.
- Батарейка майже села і ліхтар вже світить не яскраво. Але не хочеться викидати недовикористаної батарейку. І мучишся з тьмяним світлом і цим своїм «Довикористання». З акумулятором міняєш на наступний не замислюючись.

В результаті в ПВД і не довгих походах я не замислююся про батарейок і ходжу завжди з включеним на повну ліхтариком.

АА і ААА (Ni-MH)

Оновлене 18

Коробочки я взяв на Aliexpress. Повні акумулятором лежать плюсом до намальованому плюса. Сіли акумулятором я переверну.

Мій вибір саме АА, так як я використовую GPS навігатор Garmin, який працює від АА і є ключовим споживачем енергії в поході. Від АА (пальчикові) або ААА (мізинчикові) працює більшість ліхтариків. Мій ліхтарик і рації теж споживають АА (деякі рації за допомогою перехідників). Правда іноді все-таки хочеться вивудити енергію з елементів АА в телефон, що заряджається по USB. У цьому мені допоможе ROBITON MobileCharger . Він заряджає 2 або 4 АА або ААА, а також працює як Powerbank - має вихід USB.

ROBITON MobileCharger

Якщо ваші прилади працюють від типорозміру АА, можливо цікаво придивитися до таких акумуляторів, які ніби й АА, але прям в них є порт micro-USB , Щоб заряджати їх!

Якщо ваші прилади працюють від типорозміру АА, можливо цікаво придивитися до таких акумуляторів, які  ніби й АА, але прям в них є порт micro-USB  , Щоб заряджати їх

Тут плюс в тому, що вони не вимагають спеціального зарядного пристрою і заряджаються від будь-якого USB-порту звичайним microUSB кабелем, який ви і так тягаєте свій телефон заряджати. Тобто економія у вазі. Правда один порт і кабель на зарядку тільки одного елемента якось бентежить. Сам я їх поки не пробував. Поки у цих чудо-аккумчіков замала ємність (в два рази менше ікеевскій LADDA АА), але все змінюється в цьому житті. До речі вони ще й яскраве виключення - це єдині АА НЕ нікель-металогідридні, а літієві.

літієві акумулятори

Літієвий акумулятор більше перенесе циклів заряду-розряду і у нього в середньому припадає велика ємність на ту ж вагу. Такий акумулятор коштує в вашому телефоні, в фотоапараті (і там і там вони як правило унікальних форм відповідних тільки для конкретної моделі), повербанкі складаються з спаяних літієвих елементів 18650 - таких собі таких переростків пальчикових АА.

Такий акумулятор коштує в вашому телефоні, в фотоапараті (і там і там вони як правило унікальних форм відповідних тільки для конкретної моделі), повербанкі складаються з спаяних літієвих елементів 18650 - таких собі таких переростків пальчикових АА

зліва на право: ААА (мізинчикових), АА (пальчикова), два елементи 18650 без захисту від розряду і перевантажень і останній із захистом (він подлинней чуть)

З цього типорозміру 18650 (страшне недопущення маркетологів, вони не придумали пристойне короткий і запам'ятовуються назву до цих акумуляторів!) складається не тільки майже будь-який повербанк, але і акумулятор електрокара Tesla. Також під нього є багато ліхтариків, як правило ручних, але є і налобні моделі . Акумулятори 18650 бувають різної ємності, але не вірте, якщо на корпусі написано сильно більше 3000 мAh. Не купуйте акумулятори на Аліекспресс, там китайці і 7000 мAh напишуть, а потім скажуть, що це не характеристика товару, а його ім'я. Придатне місце для покупки акумуляторів таких той же mobilpower.ru .

Звичайний повербанк ви все бачили в будь-якому салоні зв'язку.

Звичайний повербанк ви все бачили в будь-якому салоні зв'язку

снеговічёк з кіндер-сюрпризу, щоб ілюстрація не була надто нудною

Багато класних є на сайті mobilpower.ru . З фірм можна порекомендувати Xiaomi - їх перетворювач перетворить менше енергії в тепло, ніж більшість інших виробників.

З прибамбасів варто звернути увагу на повербанкі з функцією Quick Charge. Це дає можливість зарядити величезний повербанк за більш короткий час від мережі 220V. (Наприклад повербанк Xiaomi 20 000 mAh при зарядці від «звичайного» (але якісного) зарядника струмом порядку 1A заряджався 19 годин 13 хвилин. Зарядка від QC йшла на 12V і 1A і посіла 8 годин 17 хвилин. А Xiaomi Mi Bank 10000mAh Pro заряджався звичайної зарядкою - 7 годин 38 хвилин, а QC - 3 години 54 хвилини). Ще треба розуміти, що зарядка йде не лінійно, і під кінець вона йде повільно навіть при застосуванні QC. Тобто якби треба було зарядити повербанк на половину, виграш QC в часі був би більше.

Ще зарядка Quick Charge буде об'ємніший звичайної.

Біла зарядка менше і має три звичайних порту USB, а чорна один, зате швидкий.

Відповідно є і повербанкі, які можуть самі заряджати щось за допомогою Quick Chаrge. Але це щось (телефон зазвичай) повинен вміти цей Quick Chаrge сприймати. Інакше зарядка піде звичайною швидкістю.

Для туристів можливо представляє інтерес ось такий повербанк, в якому елементи 18650 НЕ впаяні, а змінні. Там є вхід microUSB і виходи USB, все як завжди.

Ось на нього посилання з докладним описом в магазині: http://www.mobilpower.ru/product_info.php?products_id=539

А ось на такій же, але з чотирма елементами: http://www.mobilpower.ru/product_info.php?products_id=432

А ось на два: http://www.mobilpower.ru/product_info.php?products_id=434

І на один: http://www.mobilpower.ru/product_info.php?products_id=338

Три плюса такого пристрою:

 • звідти можна вийняти елемент і вставити його собі в ліхтарик. У поході просто можна використовувати цей повербанк як коробочку для акумуляторів;
 • деградовані згодом елементи замінити дешевше, ніж купувати новий повербанк;
 • можна брати стільки елементів, скільки потрібно. Залежно від бажання економити вагу і кількості заряджаються пристроїв.

Літієві акумулятори також стоятимуть в ваших смартфонах. При цьому все менше випускається телефонів зі змінними акумуляторами, доведеться їх заряджати проводом від USB порту.

А ось в фотоапаратах поки акумулятори змінні, біда в тому, що у всіх фотоапаратах вони різні, і рідних портативних зарядок до них часто просто немає. Доведеться заряджати їх універсальної зарядної жабою безпосередньо .

зарядка акумулятора фотоапарата безпосередньо

Для цього пристрою потрібен тільки джерело харчування з виходом USB та кабель USB-microUSB.

Разом: Що робити то?

Варіант 1. Підійде для більшості користувачів вибираються на природу днів на 5 максимум без екстриму.

Маємо все від повербанка. Повербанкі Xiaomi наприклад видають 90% залитої в них енергії. Це дуже хороший коефіцієнт! підійде ліхтарик з вбудованим акумулятором , Заряджаються від USB. Провід ви і так і так тягаєте.

Провід ви і так і так тягаєте

Мінус системи проявиться, коли ви забули зарядити ліхтарик, а потрібен він прямо зараз.

У Petzl є правда і проміжне рішення, що дозволяє при необхідності замінити USB акумулятор на кілька ААА.

Такий ліхтарик також продається в Спортмарафоне .

Акумулятори популярної радіостанції Baofeng UV-5R зручно заряджати в склянці, який живиться від USB, а не від мережі 220V, як той, що йде в штатній комплектації.

Акумулятори популярної радіостанції Baofeng UV-5R зручно заряджати в склянці, який живиться від USB, а не від мережі 220V, як той, що йде в штатній комплектації

зарядний стакан з живленням від USB (акумулятор вставлено) і стакан з живленням від 220V

Від такого склянки можна зарядити рацію як і повербанк - майже всюди. Хоча мені на тижневий похід зазвичай вистачає радіостанції з одним резервним акумулятором.

Енергосистема заснована на повербанках дуже універсальна і динамічна. Ви можете заряджати від нього ваш телефон-навігатор, ставити для харчування фари велосипеда, висвітлювати табір світлодіодною стрічкою, купленої на Аліекспресс і т.д. При цьому зарядка повербанков проста, інтуїтивна, її можна довірити непідготовленому користувачеві, помилитися і зламати тут щось складно.

Варіант 2. Для тих у кого ліхтарик працює на елементах 18650.

Купити повербанк зі змінними елементами 18650 і кілька таких елементів. При необхідності вставляти в ліхтарик, коли треба вставляти в повербанк і заряджати телефон і що там ще треба. У рюкзаку можуть лежати запасні елементи, які в польових умовах просто вставляються замість сіли, і зарядка телефону триває.

До речі у Finix є ліхтарик, що працює від змінного 18650 і який прям там можна зарядити кабелем USB FENIX HL60R .

Варіант 3. Для тих хто користується туристичним навігатором Garmin.

Ці навігатори працюють на АА елементах (в настройках треба вказати, що конкретно ви використовуєте: акумулятори або батарейки - для коректного відображення рівня заряду). Оскільки навігація один з ключових моментів, в тому числі забезпечують безпеку, а в складних заходах з тривалою автономністю альтернатив Гармін немає, представляється доцільним використовувати АА як основне джерело харчування. Майже всі мої прилади : GPS , рації , Ліхтарик, працюють від них. При крайньої необхідності я можу просто витягти акумулятори з одного пристрою і вставити в інше. Супутниковий і звичайний телефон, якщо що, я заряджу за допомогою зарядника-повербанка на АА / ААА від Robinton , Описаного вище.

Часто зустрічаються радіостанції Baofeng UV-5R можна забезпечити переходником на 6 АА.

Часто зустрічаються радіостанції Baofeng UV-5R можна забезпечити переходником на 6 АА

Розібраний батарейний блок для АА

Розібраний батарейний блок для АА

Рація Baofeng UV-5r і батарейний блок АА

Є речі перехідники та на ААА, які виходять того ж розміру, що і штатні акумулятори Baofeng UV-5R.

Які ще плюси і мінуси такої системи? Коли я вставляю акумулятором в ліхтарик / GPS, то все здорово. Я моментально забезпечив прилад повним зарядом. А при конвертації енергії в USB відбуваються великі втрати, щоб зарядити повністю телефон від АА, треба все-таки розрядити спочатку 4 акумулятора, потім замінити елементи і повторити процедуру. Тобто у мене зарядка телефону це все-таки досить витратне дію. Зате можу купити батарейки в кіоску і розрядити їх в телефон! Благо я все-таки рідко використовую телефон в поході і рідко його заряджаю.

Для всіх трьох варіантів:

Зарядку нестандартних акумуляторів фотоапаратів проводити доведеться безпосередньо жабою, що живиться від USB порту. Вона це робить грамотно і ніжно.

А ось акумулятори популярних рацій Baofeng UV-5R жабою зарядити теж можна, але дуже гамірно. Просто через їх форми вони погано кріпляться в цьому зарядному пристрої.

Про решту моєї похідної електроніці можна прочитати ТУТ , А про раціях, які теж заряджаються жабою або працюють від АА ТУТ .

Група, де я вивішую свої плани похідних заходів до яких можна приєднатися: https://vk.com/shuriktravel: )
Буду радий зустрічі!

Чому не батарейки?
Чому не батарейки?
Так чому б не нести акумулятори, які можна зарядити вдома, в готелі, в машині або від сонячної батареї?
Мені наступного разу брати з собою цю полубатарейку і один запасний комплект (коли я знаю, що однією цілою мені б вистачило)?
Php?
Php?
Php?
Php?
Разом: Що робити то?
Які ще плюси і мінуси такої системи?