Алмази Росії: хто багатіє на них? З книги В'ячеслава Штирова

В В.А. штир:

- В алмазному світі ми дійсно видатна країна. Самі видобуваємо алмази і значна їх кількість переробляємо. Технологічно незалежні. Якщо культуру видобутку алмазів, культуру роботи з ними в усі країни світу приніс Де Бірс, то в Радянському Союзі були створені свої технології, способи і класифікації, школи обробки алмазів. І це дає нам можливість чинити серйозний вплив на наших партнерів, в тому числі і на транснаціональну корпорацію (ТНК) Де Бірс.

- Видобуток алмазів збагатила Республіку Саха? Чи багато діамантів у якутян?

- Був час, коли Якутія, як і ряд інших північних регіонів, виробляла в грошовому вираженні продукції значно більше, ніж споживала. Але ця ситуація була пов'язана з прийнятою за радянських часів стратегією освоєння північних територій, яка багато в чому реалізовувалася за рахунок спеціальної цінової політики.

І на початку нинішніх реформ республіка виграла. У 1992 році алмази, золото, інші мінеральні ресурси стали продаватися за світовими, більш високими цінами. А ціни, за якими якутські підприємства купували нафтопродукти та інші внутрішні товари, були нижчими за світові. У республіки в цілому було перевищення доходів над витратами.

Але сьогодні ми купуємо основні товари за цінами значно вищими, ніж світові. Ну, наприклад, дизельне паливо коштує у нас на 30 відсотків більше, ніж на світовому ринку. До того ж не зовсім сприятливо для експортнооріентірованнихотраслей змінювалася динаміка курсу рубля і динаміка темпів інфляції. Все це призвело до того, що Республіка Саха, та й всі інші північні території країни, стали регіонами, які споживають в ціновому вираженні більше, ніж виробляють.

Борги ростуть як сніжний ком. На них вже перестали звертати увагу.

- Традиційно економіка Республіки Саха (Якутія) базувалася на трьох китах: алмазодобувної, золотодобувної та вугільної промисловості. Що тепер з німісталось?

- Золотодобувна промисловість стала практично нерентабельним. Кожен вироблений грам золота продається на ринку приблизно на 20-30 відсотків дешевше, ніж фактична його собівартість.

Вугільна промисловість має нульовий баланс. У шахтарів нуль прибутку і нуль збитків. Інакше кажучи, масу вугілля продавши, вона відшкодовує тільки свої витрати. Таким чином і ця галузь перестала бути бюджетоутворювальної.

Тільки алмазодобувна промисловість з її "трубками" на сьогоднішній день є високорентабельною і дає приблизно 60 відсотків республіканського бюджету. Але її доходів на все не вистачає. Виходить так, що золото треба підтримувати. Чи не воно годує республіку, а його тепер треба підтримувати. Сільське господарство, транспортну інфраструктуру республіка містить самостійно. Доходів від алмазів, звичайно ж, не стало вистачати, щоб Якутія жила більш-менш нормально. Тому Саха живе і існує в ролі дотаційною. Вона стає в чергу, щоб щось отримати у федерального центру.

Але я ще раз підкреслю: весь Північ Російської Федерації в такому положенні.

- І це при тому, що ви даєте країні мільярди доларів?

- Всього в світі алмазів продається на 5 мільярдів доларів щорічно. З них 1,5 мільярда падає на нашу компанію. За обсягом експорту ми займаємо 4-5-е місця серед інших галузей в країні.

Все добувають, а Де Бірс продає

- Тоді, В'ячеслав Анатолійович, розкажіть, як побудований світової алмазний ринок. Так як саме їм і породжуються багато чисто російські алмазні проблеми.

- Ситуація на світовому ринку склалася унікальна. І дійсно, саме від неї багато в чому залежить і стан нашої алмазної промисловості, і найголовніше в ній і коріння багатьох "алмазних" суперечок, які у нас ведуться в країні.

Алмазний ринок протягом своєї історії, скажімо, з 1880 по 1930 роки, тричі зазнавав сильні потрясіння, коли фактично він знищувався. Часом ціни падали настільки, особливо за часів економічних криз, що виробництво їх ставало нерентабельним.

Звичайно, виробники намагалися якимось чином домовитися між собою. Створювалися алмазний картель, синдикат. У 30-х роках вдалося створити жорстку одноканальний систему, коли весь збут став регулюватися центральної збутової організацією (ЦСО) ТНК Де Бірса. Всі великі виробники були змушені продавати алмази Де Бірс, а його ЦСО поширювало їх по всьому світу. Таким чином, ціни виявилися під жорстким контролем. Можна сказати, що тоді і збалансувалися видобуток алмазів, виробництво діамантів і їх ціна.

І тоді у нас почалася масштабна видобуток ювелірних алмазів, і наша країна стала великим їх виробником, Уряд схилилося до того, щоб не виходити самостійно на ринок, а використовувати одноканальний систему Де Бірса.

- Чим вона корисна для виробника алмазів?

-Перш за все тим, що з її допомогою утримуються монопольно високі ціни на алмази і це дає можливість всім виробникам, незважаючи на високі витрати виробництва, мати солідний прибуток.

Але за існування цієї системи кожен повинен платити. Тому, природно, ми продаємо свої алмази компанії Де Бірс із заздалегідь встановленої знижкою з ціни. Яка і використовується для підтримки одноканальної системи. Інакше кажучи, ми платимо за монопольно високі ціни на світовому ринку.

Де Бірс використовує цю плату в основному для реклами алмазів і діамантів. І вельми ефективно.

- Наприклад?

Назву Японію. Вона була традиційно байдужа до діамантів. Де Бірс вдалося за якісь 10 років, починаючи з 70-х років, перетворити японців в найбільших споживачів діамантів. Сьогодні вони купують до 30 відсотків всіх діамантів у світі, хоча до цього вони не особливо
цінували дорогоцінні камені.

В Індії Де Бірс вдалося провести не тільки ефективну рекламну кампанію і викликати стійкий попит на діаманти, а й організувати потужну гранувальні промисловість.

Таким чином, одноканальна система збуту служить інтересам тих, хто видобуває алмази. Але і тих, хто переробляє алмази. І хто їх купує, не залишаються в програші. Завдяки їй діаманти не падають в ціні.

- Тому всі Алмазниками в тій чи іншій мірі і підтримують цю систему?

- Звичайно. Хоча ніщо в світі не є досконалим і незмінним. Очевидно, прийде час, коли і її доведеться трансформувати.

- Але не влаштовує деяких ваших опонентів?

Як Росія підірвала світовий ринок

В.А. штир:

- У зв'язку з лібералізацією економіки в 1992-1993 роках в Росії з'явилося близько 180 спільних підприємств з огранювання алмазів. Що привернуло до нас американський, бельгійський, ізраїльський капітали? В основному три обставини. Перше - ціни на внутрішньому ринку Російської Федерації виявилися значно нижче, ніж на світовому. У зв'язку з тим, що йшла пряма продаж без посередників - від виробника. І плюс ще підтримка ограночнойпромишленності з боку Уряду - діяли знижки цінові та відстрочки платежів. І, природно, СП отримали доступ прямо до сировини за цінами як мінімум на 10-12 відсотків нижче, ніж на світовому ринку.

Друга причина: всі російські гранувальні підприємства мають право вибору алмазів. Якщо Де Бірс продає коробку з алмазами і ніхто з покупців не має права відкривати її, то наші російські торговельні партнери мають право вибрати краще. Значить, СП отримали доступ до високоякісних алмазів.

Плюс третя перевага: з появою СП була задіяна система давальницької сировини. У Росії здійснювалося дві-три операції на алмазах, а потім їх перевозили за кордон і там на своїх фабриках допрацьовували.

Таким чином, в одноканальної системі був пробитий пролом. І з Росії почалася масова перекачування необроблених алмазів. В результаті, скажімо, Ізраїль, став найбільшим в світі не тільки обробляють центром, не маючи виробництва з видобутку алмазів і самих родовищ, а й найбільшим реекспортером.

Що в підсумку вийшло? Ми, добувачі алмазів, з метою підтримки вітчизняних оброблювачів, знизили ціну на алмази, а цією пільгою через різні СП скористалися за кордоном. Фактично таким чином вони вилучили частину нашого прибутку і доходів держави.

Це з одного боку. З іншого - з'явився новий канал збуту алмазів. Якщо через систему Де Бірс в рік продавалося на п'ять мільярдів доларів, то через цей новий, неконтрольований ніким канал - ще на мільярд. І це призвело до того, що в 1995 році, вперше за останні 60 років, ціни на алмази на світовому ринку почали знижуватися. В кінцевому підсумку Росія втратила приблизно 150-200 мільйонів доларів.

- Тому-то існує думка, і преса активно його підтримує, що там, де діаманти, обов'язково спалахують якісь скандали. Особливо ця тема розкручується зараз, у зв'язку зі справою Козленка. Мусуються багато відомих прізвища.

- Історія з Козленком - це верхівка айсберга. Алмази і золоті монети на суму близько 180 млн. Доларів були незаконно продані з державного сховища за схемою, проти якої активно виступала компанія "АЛРОСА". Ми публічно, в тому числі і на засіданнях Уряду Росії доводили згубність для економіки країни такого підходу. Парадоксально, але факт: у справі про розкрадання алмазів замішані люди, які за своїми службовими обов'язками повинні були охороняти, захищати державне добро.

Але насправді причини такої підвищеної уваги до алмазної проблематики інші. Зокрема, наша компанія була втягнута в справжню боротьбу різних інтересів, часом небезкорисливих.

- Викликаних нашими ринковими перетвореннями або боротьбою за владу?

Під шумок алмази повели

В.А. штир:

- По-перше, це пов'язано з різними позиціями федерального центру і Республіки Саха.

Вся алмазна промисловість перейшла у власність республіки. До пори до часу всіх це влаштовувало. Однак, коли почався бюджетний криза в Росії, постало питання: давайте, мовляв, повернемося до власності і розберемося, де, що і чиє. І хто повинен отримувати з цього доходи. Далі були зіткнення різних точок зору. Коротше кажучи, компанія, як основний представник алмазної промисловості, виявилася в вузлі протиріч між Федерацією і регіоном. Виникли напружені суперечки: куди платити, як платити. Були навіть спроби призупинити експорт, якщо не домовиться республіка з Федерацією. Це одна сторона справи.

Друга пов'язана з тим, що в останні роки почалася глобальна переділ власності між певними фінансово-промисловими групами, які до цього часу вже склалися в Росії. Ви ж знаєте, які були зіткнення з приводу "Связьинвеста", які приготування ведуться в зв'язку з оголошеним конкурсом з продажу пакета акцій "Роснефти". І компанія "Алмази Росії-Саха" - ласий шматок для багатьох. Ми до сих пір є державним підприємством, оскільки 77 відсотків наших акцій належать органам державного управління. У тому числі 32 відсотки - безпосередньо Держкоммайна РФ. А час від часу робляться спроби включити компанію в число приватизованих підприємств.

- Але все-таки найголовніші події, звичайно, розгорнулися всередині алмазно-брильянтового комплексу. У чому тут суть справи?

Іноді кажуть, що в останні роки в Росії розгорнулася ціла "алмазна війна". Вона знайшла своє вираження в гарячих дебатах під час слухань в Держдумі та Раді Федерації, в напружених дискусіях при обговоренні проблем алмазно-брильянтового комплексу в Уряді Росії.

Чисто зовні все, що відбувається можна було б сприйняти як академічний суперечка двох теоретичних підходів до організації алмазного ринку. Перший передбачав підтримку Росією одноканальної системи - своєрідної форми монополії на світовому ринку, організованої ТНК Де Бірс. Другий підхід полягав у тому, що наша країна, нібито може ігнорувати світову монополію, ведучи абсолютно самостійну збутову політику, а монопольно високі ціни на алмази в світі якимсь дивним чином збережуться самі собою. Дивно схоже на відому тезу "ні війни, ні миру - все само собою владнається".

Але насправді за всіма філософськими побудовами завжди стоять конкретні чиїсь інтереси.

Компанія "Алмази Росії-Саха", будучи одним з найбільших виробників необроблених алмазів у світі, природно, зацікавлена ​​в стабільно високих цінах на свою продукцію. Об'єктивно, це повністю відповідає інтересам Російської держави, оскільки, чим вище ціни, тим більше воно має доходів від власної алмазодобувної промисловості. Крім того, до початку 90-х років в державних запасах знаходилася величезна кількість раніше здобутих алмазів (про що, на жаль, тепер доводиться говорити в минулому часі), знецінення яких не можна було допустити. Як вже говорилося, монопольна організація ринку сирих алмазів за великим рахунком вигідна і виробникам діамантів і їх споживачам. Виходячи з усього цього, наша компанія і прагнула до зміцнення ринку через співпрацю з Де Бірс, наведення порядку на внутрішньому ринку, суворого дотримання міжнародних зобов'язань.

Зовсім іншими інтересами керувалися численні СП з обробки алмазів, які з'явилися на початку 90-х років як гриби після липневого дощу. Вони створювалися під гаслом необхідності привнесення в Росію передових технологій, західного менеджменту, нових каналів збуту. Насправді російська гранильная промисловість ні в чому цьому не потребувала, вона і так свого часу займала провідні позиції в світі. Біда була в тому, що в умовах гіперінфляції наші підприємства втратили обігові кошти. Скориставшись цим, іноземні підприємці зайняли пануючі позиції в діамантовому бізнесі і взялися за встановлення нових порядків.

Була висунута теорія, що нехай, мовляв, у світі існує алмазна монополія, а в окремо взятій країні ми влаштуємо вільний ринок. Та не простий, а з каналами виходу на міровой.Дескать, Де Бірс і без свого головного партнера - Росії, утримає монопольно високі ціни. А купуючи на вільному російському ринку дешевші алмази, можна перепродати їх за кордоном за цінами Де Бірс, поклавши різницю в кишеню. Не переймаючись навіть видимістю їх обробки в СП.

Фактично ця теорія була явочним порядком реалізована на практиці поки йшли дебати на різних рівнях про долі російського алмазно-брильянтового комплексу. На жаль, все це відбувалося при могутній підтримці колишнього руководстваРоскомдрагмета, який діяв під гаслом необхідності розвитку вітчизняної гранувальній промисловості за участю іноземного капіталу, якому були створені унікальні можливості. Чи не вдалося тільки розгромити компанію "Алмази Росії-Саха", роздрібнити її на частини, щоб СП могли повністю захопити збут російських алмазів. А погрози такі були більш ніж серйозні.

Життя не обдуриш, і безкоштовний сир буває тільки в мишоловці. Звичайно ж, світовий ринок не встояв перед потужним неконтрольованим потоком алмазів з Росії. Впали ціни на сировину, діаманти, ювелірні вироби. Безліч підприємств в цілому ряді країн розорилися.

У нас в країні алмазодобитчікі втратили до 200 млн. Доларів доходів. Продана за демпінговими цінами значна частина держзапасу, а залишок знецінився. За рідкісним винятком бідують гранувальні підприємства. Господарства багатьох СП зникли, несучи в кишенях дармові гроші. Перед усім цим справа Козленка - тліюче вугіллячко на тлі пожежі. Такий фінал "алмазної війни".

Зараз справа повільно, але одужує. Прийнятий федеральний закон про дорогоцінні метали і камені. Уряд взявся серйозно за розробку програми розвитку алмазно-брильянтового комплексу Росії.

Діамантова карусель

- Приблизно півтора роки тому була спроба організувати ринок золота. Для населення. Відомо, чим ця затія закінчилася. Він активності не проявив. А чи була спроба організувати в Росії ринок діамантів?

- На діаманти, на відміну від сирих алмазів, монополії не існує, але вільно вони в Росії не продавалися. І на те є дві причини. Ще до недавнього часу людина, яка хотіла купив оброблений алмаз, діамант, але не вставлений в кільце, перстень, сережки, міг стати злочинцем. Ці операції були у нас заборонені. А чи був попит? Був.

Уряд Якутії в якості експерименту брало постанову про продаж діамантів, і продаж йшла з величезною швидкістю. За ціною в два-три рази дорожче, ніж очікувалося. Це був просто штучний попит, викликаний бажанням деяких людей капіталізувати свої гроші, інвестувати їх в щось надійне.

Ювелірна ж промисловість Російської Федерації до сих пір не може вважатися великим споживачем діамантів. Чому? Майже всі ювеліри, які працюють на нашому ринку, купують тут золото, діаманти, потім відправляють їх до Італії, роблять готові вироби там і потім везуть їх назад в Росію і продають на нашому ринку. Інакше кажучи, сам стан нашої ювелірної промисловості таке, що вона не може бути масовим покупцем діамантів. Чому?

Чи не поступаючих за якістю іноземній, продукція наших заводів неконкурентоспроможна, дере за все, через Високі податки, что включаються в ее ВАРТІСТЬ. Вся діюча система оподаткування, ядром якої є непрямі податки, була виправдана в умовах гіперінфляції. Зараз вона не тільки застаріла, а й шкідлива. Один ПДВ вбиває ювелірну промисловість. Можна навіть не приступати до роботи, заздалегідь знаючи, що за інших рівних умов ціна твого вироби буде завжди вище зарубіжного.

Ця проблема обговорюється вже років зо три. Але приймаються різні локальні рішення. Іноді ми йдемо на поступки виробникам діамантів, ПДВ не беремо. Зате самі штрафи платимо. Але створена система не працює на масового споживача діамантів. І у нас його просто немає.

- Що ж виходить, колечко з діамантом дешевше купити в Ізраїлі?

- Звичайно. Дешевше навіть в Італії. Але, сподіваємося, що багато що вирішить новий Податковий кодекс. З іншого боку, Закон "Про дорогоцінних металах і дорогоцінного каміння" дав можливість розпочати вільну торгівлю діамантами. У Москві 28 травня вперше відкрита алмазна біржа для організації
ринку діамантів. І необроблені алмази там будуть продаватися. Це дозволить створити якісь умови для їх обороту, легалізувати цей специфічний ринок. Але в цілому для нормального функціонування ринку дорогоцінних каменів цього ще недостатньо.

Де Бірс - в Росію, ми - в Анголу ...

- Відомо, що Республіка Саха - не єдине місце в Росії, де є родовища алмазів. В кінці 20-х років відкриті кілька великих родовищ алмазів на Уралі, зокрема, в Пермській області. У 80-х роках відкриті родовища в Архангельської області. Чому вони не розробляються донині?

- Якби ви заглянули до державного реєстру родовищ, то переконалися б, що приблизно 82 відсотка діючих і потенційних запасів алмазів знаходяться в Республіці Саха (Якутія). 18 відсотків - в
Архангельської області, в Помор'ї. Є алмази і на Уралі. Однак родовища експлуатуються тільки в Якутії і на Уралі. Причому наша компанія видобуває за вартістю 98 відсотків алмазів, а "Уралалмаз" - 2 відсотки.

- А що відбувається в Архангельську?

Я вже говорив, що спочатку стояло питання про те, що до складу нашої компанії повинні бути включені всі діючі родовища. Але "Уралалмаз" і "Севералмаз" з різних причин, в основному через спроби врівноважити інтереси Федерації і Республіки Саха, туди не увійшли. Вони почали самостійне життя.

Державне підприємство "Уралалмаз" діє більш-менш успішно. Найбільші проблеми виникли в Архангельську. До початку 90-х років там були виконані тільки геологічні роботи. Були потрібні ще більші зусилля і гроші, щоб створити техніко-економічне обґрунтування, провести дослідно-експериментальні роботи, створити якийсь проект.

Так ось, Архангельська відразу взяли курс в основному на західний капітал. Вони літали і їздили по всьому світу, намагаючись залучити інвестиційні ресурси. Але виявилося, що залучити інвестиції надзвичайно складно. І хоча робота на місці проведена велика, практично за цей час не вдалося сильно просунутися вперед. Йшли шляхом випуску нових акцій, їх продажів. Але безперервна продаж акцій на вільному ринку призвела до того, що в кінці кінців вони через посередників виявилися в руках у ДеБірса. І на сьогоднішній день Де Бірс контролює 53 відсотки акцій "Севералмаз". Ми ж маємо там близько 10 відсотків.

- А як ви дивитеся на це?

- Негативно. Оскільки розуміємо, що при тій ситуації, яка складається на світовому ринку, у Де Бірса немає зацікавленості в розвитку алмазодобича в Архангельській області. Тому, швидше за все, стратегічна мета у них проста -як би тримати родовище в запасі, ведучи нескінченно геологічні роботи.

Таким чином Де Бірс виявився в Росії. А з іншого боку, ми почали в минулому році добувати з ангольці алмази в Африці. Тобто в самій вотчині Де Бірса. Природно, їм це ненравится. І ми домовилися зустрітися для обговорення таких глобальних змін в наших позиціях. Вони виявилися ВАрхангельске, а ми - в Анголі. На порядку денному питання, як будемо далі взаємодіяти.

- Але ж відомості про Поморською групі родовищ алмазів, про балтійському щиті були засекречені. Хто ж продав ці відомості на Захід?

- Те, що балтійський щит алмазоносний, не є державним секретом. Це общегеологических висновок. Чи не є секретом і те, що там були відкриті родовища алмазів. А ось якість родовища, обсяг запасів, їх зміст - ось це вже державний секрет. Геологія вся розвалилася. Офіційно ці родовища не розсекречено. І це створює для Де Бірса додаткові проблеми. Хоча якусь інформацію Де Бірс вже давно, напевно, отримав. Це відбувається через численні дрібні геологічні підприємства, які виникли після розвалу державної геології.

Свою ж позицію ми ніколи не приховували. Ми ще до появи там Де Бірса вели переговори з керівництвом "Севералмаз". Пропонували їм співпрацю. Ми знаємо, що і як там треба зробити, щоб родовище підняти за п'ять - сім років і запустити в експлуатацію. Від цих позицій ми не відмовляємося і сьогодні.

- Але крім, як ви сказали, глобальних змін в позиціях, є й інші проблеми наших взаємовідносин з ДеБірсом. Наприклад, в питаннях поставок алмазів у Росію. Що ви скажете про це?

- Так, ми весь час добиваємося, щоб поставки алмазів в Росію були визнані Де Бірс пріоритетними. Справа в тому, що Де Бірс не допускає обробки алмазів в тих країнах, де вони виробляються, за винятком Росії. Але ми поставили питання ширше: Де Бірс повинен поставляти алмази для російської гранувальній промисловості в тому асортименті, якого немає у компанії "Алмази Росії - Саха".

І друге. Ми хочемо не просто мати торговельні відносини з Де Бірс, а й брати участь у збуті діамантів. І наше нову торговельну угоду вже носить характер не відносин між продавцем і покупцем, а договору щодо спільного регулювання ринку. Передбачені певні способи контролю за ситуацією на світовому ринку, консультацій і прийняття рішень по цінах. Це, як ми вважаємо, великий крок вперед. Бо раніше це і не передбачалося торговими угодами. І ось тепер у нас є можливість розгорнути власну збутову мережу, діяти в певних напрямках самостійно, як би паралельно з Де Бірс. Все це передбачено нашим чинним договором.

На жаль, ми так довго вели узгодження за договором в Уряді Росії, що, підписавши його, виявили, що терміни угоди вже закінчуються. Тому доведеться, мабуть, відновлювати нові переговори, готувати нову угоду.

Чи не збідніє рука, що дає

- Відома вам Лариса Попугаева, яка була причетна до відкриття якутських алмазів а початку 50-х років, знаменита ще й тим, що відкрила в Ленінграді першу виставку чукотських і якутських художників. Ми знаємо, що і ви, ваша компанія "Алмази Росії - Саха", теж спонсорували виставку якутських художників в Москві. А чи є в цілому у вас програма підтримки центрів творчості, культурних осередків?

Є звичайно. У Республіці Саха ми підтримуємо ряд культурних програм, допомагаємо російської православної церкви. Самі утримуємо професійні ансамблі, балетну школу, звідки виходять з дипломами професіоналів. Маємо і власну телевізійну компанію. Підтримуємо газети. Естьі разові акції. Ось картини художників з Якутська, Мирного в Москві виставили. Шефство над чорноморської підводним човном взяли. Мета яка? Не просто надавати допомогу чорноморців, а ще й нашу молодь готувати до служби, долучити до флоту, дати роботу демобілізованим воїнам.

- І "Російська газета" шефствує над крейсером "Бора" Чорноморського флоту. Так що в цьому сенсі ми з вами в одній компанії.

- До речі, ми свої оголошення друкуємо в "Российской газете". Всі підприємства її виписують, І додому багато хто отримує. Ми любимо і цінуємо "Російську газету".

- Федеральна влада готуються передати частину науково-дослідних інститутів, в тому числі і академічних, місцевій владі, на їх кошт. Що б ви робили, звалися вам на голову парочка академічних інститутів, та ще три-п'ять інших?

- У нас в Республіці раніше був Якутська науковий центр Сибірського відділення РАН. У Якутську було 4 чи 5 інститутів. Всі вони були федеральними. Коли вся наукова система захиталася, ряд інститутів Академія наук передала на фінансування в республіканський бюджет. Ті, які займалися проблемами місцевого характеру. Наприклад, Інститут північного луговодства. Інші інститути, по суті справи, вимушено через відсутність коштів у центру почали фінансуватися як з республіканського, так і з федерального бюджетів. Все це тривало до 1995 року. Потім події так розгорнулися, що республіка вже не може їх в повному обсязі фінансувати.

Так що нова передача науки на регіональний рівень може привести до її розвалу. І вчені так кажуть. Є ж загальнофедеральних проблеми. Є загальнофедеральних наукові школи. Роздрібнити все це на шматочки? Після поділу фінансування підуть неминуче поділу тематичні, організаційні. Губернатор скаже, ти мені підніми надої корів або зроби ще що-небудь корисне. І Фундаментальний потенціал Академії наук, звичайно, буде зруйнований. Треба шукати інші способи фінансування науки.

- Більш того, передбачено включати інститути вфінансово-промислові групи, якщо місцева влада не зможе їх утримувати. Хто платить гроші, той буде і замовляти музику. А гроші будуть платити банкіри ...

У складі нашої компанії є два інститути. Один - Науково-дослідний алмазодобувної промисловості, егоспеціалізація - технологія видобутку алмазів. І геологічний - якутський філія ЦНИГРИ. Вони вирішують наші прикладні завдання, але доручати їм фундаментальні дослідження не зовсім, правільно.Возьміте американський досвід. Так, там є лабораторії в складі великих корпорацій. Але фундаментальні дослідження ведутмежотраслевие і незалежні структури, які користуються всілякою підтримкою і підприємців, і держави.

- Ряд північних пільг скасували недавно. Як сіверяни це розглядають?

- Спокійно. Тому що Закон про северах і ряд інших законів, які були прийняті, фактично ж не виконувалися. Тому те, що їх скасували, ніякого значення не має для багатьох людей.

- Питання особистого характеру. Чи не збираєтеся ви брати участь у виборних кампаніях?

- П'ять років я був віце-президентом Республіки, майже три роки - прем'єр-міністром. А зараз у мене інша справа, котре відповідає моїй професії. Я адже є управлінцем за освітою. Але, думаю, якщо буде потрібно, буду брати участь і у виборах. Мій минулий і справжній досвід говорить про те, що багато економічних питань треба вирішувати на політичному рівні.

- Дякую, ви своїми відповідями дали багату поживу для роздумів. Сподіваємося, що багатьох прихильників ви знайдете і серед читачів «Російської газети».

В'ячеслав Гончаров, "Російська газета", 4 червня 1998 р

всі публікації

Видобуток алмазів збагатила Республіку Саха?
Чи багато діамантів у якутян?
Що тепер з німісталось?
І це при тому, що ви даєте країні мільярди доларів?
Чим вона корисна для виробника алмазів?
Наприклад?
Тому всі Алмазниками в тій чи іншій мірі і підтримують цю систему?
Але не влаштовує деяких ваших опонентів?
Що привернуло до нас американський, бельгійський, ізраїльський капітали?
Що в підсумку вийшло?