Алкоринок: падає, але не здається

  1. Чи то п'ють менше, то чи облік поганий
  2. Контрафакт і нелегалка
  3. Акцизи і помарочний облік
  4. Право на інтернет

Оцінюючи минулий рік, Владислав Андрєєв, керівник групи по роботі з алкогольним сектором компанії Nielsen Russia, вказує на відсутність зростання продажів в його першому і другому кварталах. Деяке зростання почався в третьому і четвертому кварталах. Колишній рівень, звичайно, і близько не досягнуто, але, за дослідженнями Nielsen Russia, відновлення продажів зараз йде швидким темпом, хоча багато галузеві експерти менш оптимістичні.

Ще одна тенденція: покупець перемикається з одних напоїв на інші, змінюючи пристрасті в пошуку оптимального співвідношення ціни і якості. Наприклад, зовсім вже дешевим і неякісним виноградним винам починають віддавати перевагу недорогі фруктові.

Чи то п'ють менше, то чи облік поганий

Так чи інакше, цифри, наведені Національною спілкою захисту прав споживачів в цілому по 2017 році, свідчать про продовжили падіння роздробу практично в усіх напрямках. Продажі горілки впали на 17% в порівнянні з 2016 роком, до 67,5 млн декалітрів (дал). Напої міцністю вище 25 градусів втратили 26% - їх продано 5,3 млн дал. В абсолютних антилідерів - напої міцністю до 25 градусів (не рахуючи вино і пиво): мінус 43% і в підсумку всього 2,6 млн дал. Дуже багато втратили ігристі вина: за 2017 рік споживачам продано 16 млн дал, а це мінус 27%. За виноградним винам мінус склав 7% (47,4 млн дал). І лише продажу в вузькому сегменті фруктових вин підскочили аж на 72%, до 10,3 млн дал.

При цьому імпорт вина в РФ в 2017 році збільшився майже на 40% - такі дані Федеральної митної служби. Основна заслуга в цьому належить Грузії: її поставки зросли в 1,7 рази, і вона стала третім експортером вин в РФ, випередивши Францію, наростити свій експорт на 33%. Перше ж місце збереглося за Іспанією, друге - за Італією. Зростання винного імпорту обумовлений зміцненням рубля і пробуксовкою вітчизняних виробників, стримуваних дефіцитом якісної сировини, зростанням акцизів і держрегулювання.

Щодо плавно і малопомітно в 2017-м знижувалося пивоваріння: мінус 2,4%, в результаті 744 млн декалітрів - це вже по Росстату. Таким чином, в минулому році пінне виробництво повернулося до спаду після жалюгідного зростання в 2016 році на 0,4%. Ще раніше виробництво пива знижувалося відчутно: в 2015 році на 5,2%, в 2014 році на 7,4%. В цілому настільки затяжний спад простежується з 2011 року.

Якщо вірити з'являються відомчим та регіональним «рапортами» про деяке зростання виробництва (крім пива) на тлі падаючого споживання майже по всіх категоріях, виходить, що галузь все більше працює на склад , Експорт і ... тіньовий сектор.

Контрафакт і нелегалка

У Федеральній антимонопольній службі ( ФАС ) Констатують збереження значного обсягу нелегальної і контрафактної продукції, незважаючи на всі жорсткі заходи в алкогольному обороті.

Це відображається не тільки на фіскальних надходженнях, а й на доходах сумлінних суб'єктів ринку, загрожує здоров'ю споживачів.

«На регульованих ринках, де існує ціла система обмежень по просуванню товару, для сумлінних учасників особливого значення набуває конкуренція за якість, - зазначає начальник контрольно-фінансового управління ФАС Володимир Мішеловін. - Однією з глобальних завдань галузі є доведення до споживача об'єктивної інформації про продукт і його споживчі властивості ». У зв'язку з цим ФАС підтримує додаткові процедури перевірки якості. За словами Володимира Мішеловіна, в його відомстві підтримують роботу спеціалізованих акредитованих лабораторій в суб'єктах Федерації, а також громадський контроль в регіонах за обігом алкогольної продукції. «Однак, щоб уникнути надмірного навантаження на сумлінних постачальників до відповідних регламенти слід ввести преференції, - вважає чиновник. - Наприклад, якщо постачальник не один раз підтвердив якість продукції, він повинен отримувати право працювати без додаткових перевірок ».

Якість, вірніше його нестабільність - проблема для всіх сегментів галузі. «Одного разу проведена сертифікація продукції не гарантує того, що в наступних партіях якість підтвердиться», - говорить голова Алкогольної асоціації Татарстану Ольга Апенкіна. Проблема існує в декількох площинах. З одного боку, є контроль з боку держорганів, перш за все Росалкогольрегулювання (РАР), яке в тому числі стежить за дотриманням ГОСТів. З іншого боку, є закони, які для всіх виробників дозволяють ГОСТи не застосовувати. До того ж нинішні ГОСТи не встигають за швидкими змінами на ринку. В результаті ГОСТ перестає бути ключовою комунікацією між споживачем і виробником.

Примітно, що зараз в законодавстві фактично немає заборон на продаж несправжнього (т. Зв. «Фарбованого») коньяку і шампанського, так як їх невідповідність ГОСТу не вимагає вилучення з магазинів. За твердженням курирує галузь віце-прем'єра Олександра Хлопоніна, в Радміні до кінця поточного року мають намір розробити пропозиції щодо змін в рамках 171 ФЗ.

Вони повинні виключити продажу сурогатів під виглядом коньяку і шампанського, підфарбований спирт нарешті заборонять називати коньяком. Майже половина його на російському ринку, за твердженням Олександра Хлопоніна, є підробкою, в зв'язку з чим на початку поточного року почалися масові перевірки.

«Союз виробників коньяку був утворений три роки тому з ініціативи Кизлярського заводу якраз для того, щоб вміст відповідало етикетці, - пояснює Ірина Бушина. - По коньяку є два основних види порушень. Перше - це коли не з винограду, друге - недотримання заявлених термінів витримки. Не можна допустити, щоб словом «бренді» прикривали низька якість. І потрібен захист географічних найменувань, наприклад, Кизляр ».

Заступник керівника Роскачества Ілля Лоєвський звертає увагу на те, що проблема якості актуальна і для вступника в роздріб винного імпорту. «Те, що стоїть на наших прилавках в категорії 180-250 рублів, - всі ці французькі, іспанські, італійські марки - на батьківщині виробників нікому невідомі. Отже, їх роблять спеціально під наш ринок, і це насторожує. Ясно, що за такою ціною неможливо зробити хороший продукт ».

Володимир Мішеловін, визнаючи масштабність проблеми якості для всього алкогольного ринку, підкреслює, що зараз на ньому йде реалізація Національного плану розвитку конкуренції до 2020 року. Є відповідна дорожня карта, а при ФАС сформована робоча група з метою створити «єдині правила гри» - «Стандарт розвитку конкуренції на алкогольних ринках і організації держконтролю обороту і якості в суб'єктах РФ». Правда, у гравців цих самих ринків виникає велике побоювання щодо надмірної уваги держави з усіма витікаючими наслідками.

Тим часом, посилення держконтролю вже йде випереджаючим темпом в пивний сфері. Не тільки виробникам, але і продавцям солодових напоїв незабаром доведеться отримувати ліцензії. Ці заходи Мінфін зафіксує в дорожній карті розвитку галузі. Її проект на 2018-2019 роки вже підготовлений Мінфіном, доповідь в уряд по затягуванню контрольних гайок в пивний сфері повинен бути готовий вже в другому кварталі 2018 року. Поки ж виробництво і роздрібні продажі не потрібно ліцензувати, весь контроль, як і по іншим напоям, здійснює РАР через ЕГАИС на виробництві.

Однак, потрапивши в роздріб, пиво звільнено від ЕГАИС, контроль за реалізацією здійснюється лише за деклараціями, але виробники часом «забувають» подавати відомості про продажі. «Забудькуватість» особливо страждають індивідуальні підприємці: близько третини з них не уявляють декларацій про реалізацію.

«Забудькуватість» особливо страждають індивідуальні підприємці: близько третини з них не уявляють декларацій про реалізацію

На думку Володимира Мішеловіна, в тому числі і з цієї причини зменшується частка великих компаній за рахунок зростання малих пивоварень, «схильних» до неврахованки. За КпАП, покарання за подібне порушення для юросіб зараз становить до 100 тис. Рублів, для «індивідуалів» - до 10 тис. Рублів, тобто цілком «терпиме».

Останнім часом розробляються нові стандарти і методи контролю якості алкогольної продукції.

На думку керівника групи адміністративно-правового захисту бізнесу фірми «Пепеляєв Груп» Наталії Травкіна, держава регулює насамперед питання безпеки для здоров'я споживача, майже не цікавлячись власне якістю.

Акцизи і помарочний облік

Незважаючи на вищеописане зниження продажів, збір акцизів сильно виріс. Наприклад, на виноробну продукцію в 2017 році він підскочив відразу на 52,5%, досягнувши 15,59 млрд руб. Ці та нижченаведені цифри по минулому року наведені ІТАР-ТАСС з посиланням на Національний союз захисту прав споживачів.

Акцизи на спиртні напої вітчизняного виробництва з об'ємною часткою етилового спирту вище 9% принесли державі 192,98 мільярда рублів, що на 17,14% більше рівня 2016 року. Акцизи на пиво дали 150,16 мільярда рублів, зростання на 1,3%.

Акцизи на імпортні спиртні напої принесли 24,4 млрд рублів, зростання на 43,5%. Імпортоване пиво принесло державі 4,26 млрд акцизних рублів (плюс 54,5%). Але найбільший, просто божевільний «стрибок», зробили збори на ввезену виноробну продукцію: вони досягли 6,21 мільярда рублів, збільшившись на 257% у порівнянні з 2016 роком.

Настільки потужний фіскальний пресинг при падаючому попиті видавлює з «галявини» сумлінних гравців, приводячи до значного зростання собівартості. Генеральний директор СРО «Виноробний союз» Борис Катрюхін пропонує перенести акцент в сплаті акцизів з виробництва на роздріб, прив'язавши її до моменту продажу кожної пляшки. За його словами, торгові мережі розраховуються з постачальниками зі значною розстрочкою, тоді як виробники платять акциз відразу. В результаті виробництво фактично кредитує торгівлю.

Тим часом, з березня 2018 року РАР приступило до впровадження «тотальної» системи помарочного обліку алкогольної продукції (ЕГАИС 3.0) . Тепер виробники, постачальники і рітейлери будуть звітувати не по партії алкоголю, а по кожній пляшці, промаркірованій відразу після лінії розливу (більш докладно можна почитати тут ). Раніше одна пляшка могла бути кілька разів перепродана господарюючими суб'єктами один одному і якийсь час числиться в залишках декількох бухгалтерій. Олександр Танигін, гендиректор фірми «КТ: Алкоголь», що займається інтеграцією нововведення в галузеві рішення 1С, підкреслює, що ЕГАИС 3.0 не дозволить ставити на баланс алкоголь, код якого стоїть на залишках в іншій організації. В якості однієї з основних проблем впровадження Олександр Танигін вказує на необхідність доопрацювання систем автоматизації всіх учасників так, щоб було однакове розуміння ієрархії процесів.

Наприклад, в сучасних системах таких, як «1С: Підприємство 8» помарочний облік в ЕГАИС підтримується з випуском чергових оновлень програм. Однак є чимало компаній, в яких функціонують старі і неоновлювані облікові системи, в тому числі на основі застарілих версій 1С. Слабкими ланками залишаються також непідготовлені склади і брак фінансів на необхідні перетворення.

Право на інтернет

З літа 2016-го в російських відомствах активно обговорюється повернення інтернет-торгівлі алкоголем, забороненої з 2007 року. Кілька разів Мінфін був змушений переписувати законопроект, змінюючи напої для старту і склад господарюючих в цій справі суб'єктів. Зупинилися на тому, що спочатку «право на інтернет» отримають самі виробники й оптовики, а роздрібні мережі - лише з 2022 року.

Законопроектом передбачено формування спеціальної доменної зони egais.ru. Оплата за алкоголь з інтернету повинна відбуватися по безналу, що зручно контролюючим органам, передача замовлення - тільки повнолітнім по паспорту.

Оголошено нові терміни старту онлайн продажів алкоголю 1 січня 2019 року. Остання версія багатостраждального законопроекту Мінфіну вивішена на порталі правової інформації. Як водиться, МОЗ гальмує цей законопроект, сформулювавши восени 2017 року негативний відгук. Мотивація наступна: при дистанційній продажу алкоголю можливі порушення заборон про продажі в нічний час і неповнолітнім, а також контролю над нелегальним обігом.

Мінпромторг, навпаки, виявляє інтерес щодо законопроекту, що передбачає, що в перший рік дії стартує онлайн-торгівля вином і шампанським із захищеним географічним зазначенням та захищеним найменуванням місця походження, а також пивом і пивними напоями. Інші ж вина і весь міцний алкоголь проб'ються в інтернет лише з початку 2020 року. Мінпромторг і переважна більшість виробників і імпортерів виступають за якнайшвидше ухвалення закону.

За оцінками багатьох експертів, покупка спиртного через інтернет буде цікава в першу чергу просунутому комп'ютерному користувачеві і не стане масовою. При вдалому збігу обставин алкогольний онлайн в жорстко регульованої доменній зоні займе лише кілька відсотків від загального обсягу ринку. Інтернет - аж ніяк не панацея для виправлення цього специфічного ринку.

У статті використані виступи на XIII Всеросійської конференції з проблем алкогольного ринку

Ерлан Журабаев, спеціально для Retail.ru