Як не попастися на вудку при проходженні огляду на алкогольне сп'яніння

 1. зупинка
 2. Бесіда з співробітником
 3. огляд інспектором
 4. Дорога на медичний огляд
 5. Огляд в медичній установі
Фото - з відкритих джерел

І що робити, якщо співробітники поліції за всяку ціну хочуть довести, що ви вели автомобіль в нетверезому стані, а це зовсім не так.

Кореспондент медіа-порталу Caravan.kz склав інструкцію, як правильно вести себе при спілкуванні з інспектором дорожньо-патрульної поліції і проходженні тесту на рівень алкогольного сп'яніння.

зупинка

 • Якщо вас зупинив співробітник ДПП, то не варто хвилюватися. Поки він йде до вашої машини, у вас є час морально налаштуватися, щоб провести бесіду максимально чемно і спокійно, а також підготувати всі документи, які допоможуть вам убезпечити себе з юридичної точки зору.
 • Раніше юрист Джохар УТЕБЕКОВ радив фіксувати все, що відбувається за допомогою відеозйомки. Відомо, що робота поліції є гласною, отже, знімати на ту ж камеру телефону законодавчо не заборонено. Як правило, відеозйомка налаштовує співробітників поліції на офіційно-діловий формат бесіди і позбавляє від будь-яких «зайвих» думок.
 • Якщо ви вирішите фіксувати спілкування з представником ДПС за допомогою відео, то необхідно промовляти всі ваші дії вголос, а також окремо передавайте права, страховку і техпаспорт, називаючи їх. Так ви убезпечите себе від того, що в кінцевому підсумку щось може пропасти.

Бесіда з співробітником

 • Ні в якому разі не виходьте з автомобіля без дозволу співробітника поліції. Дочекайтеся його приходу і говорите з ним з машини.
 • Якщо ж поліцейський вітає вас якимись нечленороздільними словами і відразу ж вимагає документи, то не поспішайте їх тут же віддавати. Попросіть співробітника представитися і показати службове посвідчення. Запам'ятайте, що передавати вам службове посвідчення прямо в руки ніхто не зобов'язаний.
 • При фіксації того, що відбувається на відео чітко прочитайте вголос ім'я, прізвище, звання, термін дії посвідчення та номер нагрудного значка. Якщо вам видно державний і бортовий номер поліцейського автомобіля, то прочитайте вголос і їх.
 • Далі співробітник ДПС повинен озвучити причину зупинки. Існує вісім законних причин, за якими вас могли б зупинити. Всі вони описані в статті 52 Закону РК «Про дорожній рух ».
 • Якщо вам відмовляються назвати причину зупинки вашого транспортного засобу або ж названа причина здається вам незаконною, то не здумайте вступати в конфлікт. Продовжуйте виконувати вимоги співробітника і фіксувати те, що відбувається.
 • Одним з таких питань співробітника поліції може бути найпоширеніший: «Шановний, пили?». На що все правозахисники, включаючи юриста Джохара УТЕБЕКОВА, радять відповідати «ні». Не варто вдаватися в деталі і згадувати, що ви «пили три дні або два тижні тому». Інакше це може бути використано проти вас і стане причиною подальшого огляду.
 • На прохання «дихніть» важливо відразу ж відкинути всі спроби дихати на співробітника поліції і попросити його надати алкотестер, а також сертифікат на нього. Як тільки вам його нададуть, зверніть увагу на серійний номер, пломби і дату останньої повірки справності приладу. Варто шукати будь-які нестикування і фіксувати їх. На даному етапі ви будете зобов'язані дихнути в алкотестер, інакше вас може чекати позбавлення прав на три роки .

огляд інспектором

 • Єдине, що може запропонувати вам інспектор, - це огляд на алкотестери. Він не може намагатися замінювати лікаря, пропонувати здати пальценосовую пробу або позу Ромберга.
 • 9 вересня 2017 року Казахстані вступили в силу нові правила медичного огляду, про які в общем-то мало хто знає, чим і користуються деякі недобросовісні співробітники поліції. У них тепер прописані норми вмісту проміле в крові.

Якщо алкотестер видає менше 0,3 проміле, то перед законом ви абсолютно чисті і зважаєте тверезим.

Якщо алкотестер показав від 0,3 до 0,5 проміле, але при цьому водій абсолютно адекватний і його реакція не порушена, то його знову ж повинні будуть визнати тверезим.

А якщо ж ступінь вашого сп'яніння буде вище 0,5 проміле, то тут вже пиши пропало. Тверезим вас вже ніяк не визнати.

 • Важливо пам'ятати, що в акті огляду повинні розписатися сам інспектор, двоє понятих, чиє наявність обов'язково за законом, а також сам водій. Якщо ви не згодні з результатами пройденого тесту, то в цьому акті ви повинні письмово це зафіксувати словами «не згоден, вимагаю медичного огляду». Частенько співробітники оформляють акт без присутності понятих. Це також важливо зафіксувати і відобразити письмово в самому акті.
 • Далі інспектор повинен буде скласти письмову напрямок в наркодиспансер, де він усуває вас від керування транспортним засобом і направляє до медичного закладу. Важливо вимагати копію протоколу про порушення ПДР або ж сфотографувати його на телефон, так як в подальшому саме на ньому буде будуватися адміністративне діловодство.

Дорога на медичний огляд

 • Варто розуміти, що за кермо вас, як «підозрюваного», вже не пустять. Тому постає питання про те, що робити з вашим автомобілем. Якщо ви хочете дістатися до наркодиспансеру на своєму автомобілі, а співробітник поліції не проти сісти за кермо, то ви можете зробити і так. Тут важливо знайти домовленість між вами та інспектором.
 • Однак в деяких випадках ситуація складається повністю навпаки. Буває, що співробітники поліції наполягають на тому, щоб сісти за кермо вашого автомобіля і довести його до місця огляду, хоча водій виступає різко проти такого стану справ. Тут важливо не забувати, що автомобіль є вашою приватною власністю, а підстав для його евакуації, згідно статті 797 КпАП РК , Поки ще немає, адже ваша вина ще не доведена. Тому ви маєте право залишити свій автомобіль припаркованим згідно з правилами дорожнього руху і проїхати на медичний огляд в поліцейській машині.

Огляд в медичній установі

 • Насамперед вам варто дізнатися прізвище, ім'я та по батькові лікаря, який проводить огляд, також він повинен показати вам своє службове посвідчення. Важливо зрозуміти, лікар чи це і чи вправі він проводити експертизу.
 • Знову ж варто записати дані алкометра, сертифікат відповідності, його модель, серійний номер і дату останньої метрологічної повірки.
 • Перед використанням вам обов'язково повинні показати сам алкометр і нульові значення на приладі.
 • Також не варто забувати про одноразовий мундштук, через який ви будете дути. Роздрукувати і поставити його повинні у вас на очах.
 • Якщо прилад показує, що ви п'яні, а це не так, то в акті про ознайомлення в графі «Висновок» треба писати про свою незгоду з пройденим тестом і вимагати провести аналіз крові і сечі. У цьому випадку висновок підписувати ні в якому разі не варто, це знову ж таки зіграє проти вас.
 • Після здачі аналізів вам варто уважно прочитати висновок і змусити лікаря виправити будь-які помилки, не важно зроблені вони випадково або навмисно.
 • Важливо вимагати у лікаря копію висновку або знову ж сфотографувати його на телефон.
 • Після вас чекає повторне медичний огляд, який важливо встигнути зробити всього лише за дві години. Тому заздалегідь варто дізнатися, в який медичний заклад ви підете, і зафіксувати час, коли вас відпустять.
 • Оскаржити висновок медичного огляду ви можете тільки в адміністративному суді протягом 10 робочих днів.
Одним з таких питань співробітника поліції може бути найпоширеніший: «Шановний, пили?