Іцхак Адізес - Стилі менеджменту - ефективні і неефективні

Іцхак Адізес

Стилі менеджменту - ефективні і неефективні

Переклад Т. Гутман

Редактор С. Філоновіч

Керівник проекту С. Турко

Технічний редактор Н. Лісіцина

Коректор В. Муратханов

Комп'ютерна верстка А. Абрамов

Дизайнер обкладинки Ю. гуліти

© Dr. Ichak Adizes, 2004

© Видання російською мовою, переклад, оформлення. ТОВ «Альпіна Паблішер», 2013

The Adizes Institute, 6404 Via Real, Santa Barbara County, Carpentaria CA 93013, USA, Tel: (805) 565-2901, fax: (805) 565-0741, www.adizes.com

The Adizes Institute Publications

Всі права захищені. Жодна частина електронної версії цієї книги не може бути відтворена в якій би то не було формі і якими б то не було засобами, включно з розміщенням в мережі Інтернет та в корпоративних мережах, для приватного та публічного використання без письмового дозволу власника авторських прав.

* * *

Подяки

Я хочу висловити вдячність Нен Голдберг, яка ретельно отредактировала цю книгу, зробила її читабельною і терпляче зносила мої нескінченні виправлення. Без неї ця книга не побачила б світ.

Дзвінко Кузмановскі доклав чимало сил, займаючись виданням цієї книги, і зробив все, що було потрібно для її публікації.

Березня Брайт займалася технічним редагуванням і перевіркою орфографії.

Спасибі всім вам.

Доктор Іцхак Адізес - один з провідних у світі фахівців щодо підвищення ефективності компаній і урядових структур за рахунок фундаментальних перетворень, які не породжують плутанину і деструктивних конфліктів, що перешкоджають змінам. Протягом останніх 35 років доктор Іцхак Адізес працював з найбільшими комерційними організаціями світу і консультував багатьох глав держав. Методологія, яка носить його ім'я, допомагала організаціям різних країн досягати гідних результатів і завойовувати провідні позиції в самих різних галузях - від банківської справи до індустрії громадського харчування, і самих різних структурах - від церков до урядів. Він є засновником і генеральним директором Інституту Адізеса. Його роботи публікувалися в Inc. Magazine, Fortune, The New York Times, The London Financial Times, Investor Relations Daily, Nation's Business і World Digest.

Доктор Адізес - видатний лектор і автор книг. Володіючи чотирма мовами, він читав лекції більш ніж в 40 країнах. Протягом тридцяти років він був штатним викладачем школи менеджменту Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі і працював в якості запрошеного викладача в Стенфордському університеті, Колумбійському університеті, Єврейському університеті в Єрусалимі і Тель-Авівському університеті. Доктор Адізес написав сім книг, які перекладені на двадцять дві мови. Його книга «Життєві цикли компанії: Як розвивається і вмирає організація і що з цим робити» (Corporate Lifecycles: How Organizations Grow and Die and What to Do about It ), вперше опублікована в 1988 році, стала визнаною класикою теорії менеджменту і була відзначена Library Journal як одна з десяти кращих книг про бізнес. Виправлене і доповнене видання цієї роботи було опубліковано в 1999 році під назвою «Управління життєвими циклами компанії» (Managing Corporate Lifecycles). Повний список його робіт наводиться в кінці книги.

[Email protected]

Передмова наукового редактора

Зрозумій і зміни себе!

Практично кожній людині, так чи інакше залученому в менеджмент, доводиться вирішувати питання про підвищення ефективності своєї роботи. Протягом більш ніж сторіччя теоретики намагаються знайти рішення цього питання. Американський консультант в галузі управління Іцхак Адізес знайшов на нього оригінальну відповідь. Він стверджує, що ідеальним керівником стати неможливо, оскільки функції менеджменту настільки різноманітні, що одна людина не може володіти всіма ними досконало. Однак висновок Адізеса зовсім не песимістичний: якщо правильно зрозуміти власні схильності, сильні сторони та обмеження, а також старанно вчитися на власному і чужому досвіді, то, ставши менеджером, можна багато чого досягти. Теорія чотирьох функцій менеджменту Адізеса вже набула значного поширення за кордоном, і її популярність продовжує зростати. Багато російські читачі, познайомившись з поглядами Адізеса по раніше перекладених на російську мову книг, стали його прихильниками і шанувальниками.

Що ж нового дає чергова книга Адізеса, яку ви тримаєте в руках? Формально в ній більш докладно описані всі можливі типи менеджерів, які реалізують функцію отримання результату (Р), адміністративну функцію (А), функції підприємництва (Е) і інтеграції (I). З властивим йому гумором і здатністю витягувати уроки з практики управління, що відноситься до самих різних сфер людської діяльності, Адизес показує, яку користь можуть принести своїм організаціям керівники з сильно розвиненими функціями Р, А, Е і I, одночасно демонструючи, до яких негативних наслідків може приводити зневага хоча б однієї з функцій. Як декан бізнес-школи, я хотів би підкреслити, що формальне освіту в області менеджменту вирішує завдання освоєння всіх розглянутих Адізесом функцій на прийнятному рівні. Після отримання такої освіти кожна людина повинна для себе вирішити, які саме з них він збирається доводити до досконалості, межі, якому, як відомо, не існує.

У цій книзі Адизес робить дуже сильне твердження: якщо нехтувати хоча б однією функцією з чотирьох, то неможливо забезпечити довгостроковий успіх організації, навіть якщо в короткостроковій перспективі вона буде демонструвати видатні результати. Більш того, якщо ви блискуче реалізуєте тільки одну функцію, а на всі інші не звертаєте уваги, то з часом вас неминуче чекає страшна доля, а саме: перетворення в менеджера під назвою «Мертвий пень». Множення числа «мертвих пнів» в організації автор уподібнює росту ракової пухлини, оскільки ці люди не приносять ніякої користі, споживаючи ресурси організації. При цьому спочатку їх безпліддя і наноситься ними шкоди не дуже помітні. Як і в разі захворювання на рак, негативні наслідки стають помітними занадто пізно. Цей висновок, обгрунтований вельми переконливо, фактично еквівалентний висновку про те, що, чи не вдосконалюючись в описаних функціях менеджменту, ви як менеджер прирікаєте себе на явну невдачу. Значить, робота над собою для керівника - це не просто можливість, а категоричний імператив.

Ймовірно, деяких читачів такий жорсткий висновок може засмутити, і вони будуть шукати або аргументи для його спростування, або приклади з практики, які змушують засумніватися в його спільності. Що ж, у кожного є право погоджуватися або не погоджуватися з автором. Тільки, на нашу думку, куди корисніше витратити зусилля на більш глибоке осмислення ідей Адізеса і, почасти долаючи себе, піти тим шляхом самовдосконалення, в яку нас кличе автор. Тим, хто зважиться зробити хоча б кілька кроків по цій дорозі, я бажаю щасливої ​​дороги!

С.Р. ФілоновічД.ф.-м.н., Проф., Декан Вищої школи менеджменту ГУ - Вища школа економікіМосква, июль 2008 г.

Передмова автора

Навіщо потрібна ця книга

Вперше я виклав свою теорію менеджменту в книзі «Як подолати кризи менеджменту» [1] (How to Solve Mismanagement Crisis, опублікована у видавництві Dow Jones Irwin в 1979 р, пізніше кілька разів перевидавалася Інститутом Адізеса, Adizes Institute). Ця робота була переведена на 22 мови і стала бестселером в ряді країн. Її використовують майже на всіх факультетах суспільних наук в університетах Ізраїлю, Данії, Швеції, Югославії та інших країн, а сама книга до сих пір користується попитом в США, хоча з моменту її першої публікації минуло вже двадцять п'ять років.

Співпраця з сотнями компаній з 48 країн світу значно збагатило мій досвід і знання предмета. Я зібрав масу додаткового матеріалу і переробив кожну главу в окрему книгу. Глава про життєві цикли розвитку компанії перетворилася в книгу «Життєві цикли компанії: Як розвивається і вмирає організація і що з цим робити». Виправлене і доповнене видання цієї роботи було опубліковано в 1999 р під назвою «Управління життєвими циклами компанії» видавництвом Prentice Hall.

Глава про те, як домогтися розквіту організації, стала книгою «Погоня за розквітом» (The Pursuit of Prime), а глава, присвячена управлінню змінами, зросла в книгу «Управління змінами» (Mastering Change).

Решта частини вихідної книги лягли в основу серії книг. У першій з них - «Ідеальний керівник: Чому їм не можна стати і що з цього випливає» [2] (The Ideal Executive: Why You Can not Be One and What to Do about It) - я розповідаю, чому неможливо стати бездоганним керівником, описаним в підручниках, якого намагається виростити існуюча система підготовки менеджерів. У цій же роботі представлена ​​нова парадигма управління в епоху стрімких змін.

Кінець ознайомчого уривка

СПОДОБАЛАСЯ КНИГА?

Іцхак Адізес   Стилі менеджменту - ефективні і неефективні   Переклад Т
Ця книга коштує менше ніж чашка кави!
ДІЗНАТИСЬ ЦІНУ

Що ж нового дає чергова книга Адізеса, яку ви тримаєте в руках?