Про калорійності кави, чаю і какао

Давайте порахуємо Давайте порахуємо ... (стаття з доповненнями від 3.09.2010)

Для тих, хто стежить за своєю фігурою, калорійність напоїв має досить велике значення.

Добре тому, хто звик пити каву і чай без цукру, тому що в чайній ложці кави всього близько 2 ккал, а в пакетику чаю і того менше. На пачках чаю часто пишуть, що це некалорійний продукт і дані про енергетичну цінність не повідомляють. Іноді зустрічається, що в одному одноразовому пакетику чаю 1 кілокалорія.

Звичка пити чай і каву з цукром всього лише звичка, від якої корисно себе відучити тим, хто бореться із зайвою вагою. Відмовившись від цукру, ви відкриєте для себе справжній смак цих напоїв, і цукор вам буде здаватися для них зайвим.

А затятим любителям чаю, кави з цукром, я думаю, зрозуміло, що калорійність напою залежить від кількості ложок цукру в чашці. А ось скільки грамів цукру в чайній ложці це питання відкрите. У радянські часи кожна господиня з кулінарних книг знала, що цукру в чайній ложці 10 грамів. В ті часи існували жорсткі стандарти, ми ніколи не піддавали їх під сумнів.

З часів розпаду СРСР з'явилися нові стандарти. Нині діє ГОСТ 21-94. Цукровий пісок. Технічні умови, прийнято 21 жовтня 1994 р

Цей ГОСТ діє на території наступних держав: Азербайджанська Республіка, Республіка Вірменія, Республіка Білорусь, Республіка Грузія, Республіка Казахстан, Республіка Киргизстан, Республіка Молдова, Російська Федерація, Республіка Узбекистан, Україна.

Крім цього стандарту існують документи, які описують додаткові характеристики цукру. Зараз нас цікавлять фізико-механічні характеристики цукру, які, як там написано, залежать від дисперсності і форми окремих кристалів і в усередненому вигляді мають таке значення:

Насипна (об'ємна) маса (кг / м³):

 • вологий цукор - 800-900
 • сухий - 750-900
 • грудки цукру - 800
 • цукрова пудра - 480-800

Залежність насипної маси цукру-піску (кг / м³) від висоти (Н, мм) його шару виражається рівняннями для кристалів розмірами:

 • 1-2 мм 7,12 · Н + 852,4
 • 0,8-1 мм 6,41 · Н + 875,8
 • 0,63-0,8 мм 7,25 · Н + 767,9

Як бачите, можливий діапазон ваги широкий, чим менше розглянутий обсяг, тим більше вага залежить від розміру кристалів цукру.

Там же є табличка, точно відповідна радянськими даними:

Маса ємностей цукру-піску, в грамах:

 • стакан (місткість 250 см³) - 200
 • столова ложка - 25
 • чайна ложка - 10

У Вікіпедії в статті про цукор інші дані:

1 чайна ложка = 4 г цукру = 16 ккал

Отже, виходить, що в склянці цукру всіх фракцій приблизно однакову кількість, а в чайній ложці різниця суттєва і залежить вона від розміру кристала цукру.

У пошуках істини я переміряла цукор різних виробників, у мене вийшло в середньому 4 грами, якщо поруч із краями чайної ложки.

У реальному житті цукор врівень з краями ложки ніхто в чай ​​або кава не додає, це незручно. Ми всі беремо цукор ложкою з невеликою гіркою, у мене вийшло в середньому 6 грамів. Тому я вважаю, що в моїй чайній ложці з гіркою 6 грамів цукру, а це 24 ккал.

Тому раджу тим, хто надто захоплюється цукром, точно визначити, скільки цукру у вашій чайній ложці.

Якщо немає кухонних ваг, можна переміряти ложками. Для цього треба висипати кілограм цукрового піску в більшу мірну кружку, за шкалою вода в мл відсипати десяту частину, це буде 100 грамів. Потім переміряти чайною ложкою ці 100 грам саме так, як ви набираєте цукор. Далі 100 грамів розділити на кількість ложок, яке у вас вийде. Це і буде середня вага цукру у вашій чайній ложці.

А якщо не шукаєте особливої ​​точності, вибирайте цифри з нижче запропонованих варіантів:

 • 1 чайна ложка = 4 г цукру = 16 ккал, з Вікіпедії ;
 • 1 чайна ложка = 6 г цукру = 24 ккал, мої підрахунки (ложка з невеликою гіркою);
 • 1 чайна ложка = 10 г цукру = 40 ккал, з ГОСТу

Аналогічно і з розчинною кавою. Можна зовсім не звертати уваги на його калорійність. Вона відрізняється у різних виробників, але це погоди не робить.

Прийнято вважати, що в чайній ложці 2 грами розчинної кави. Тоді для популярних марок виходить не суттєва різниця в калорійності, наприклад:

 • Nescafe Gold в 100 г - 49 ккал, 2 г -1 ккал
 • Gold Café arabica blend в 100 г -77 ккал, 2 г - 1,5 ккал

Набагато важливіше порахувати калорійність цукру в чашці і помножити на кількість чашок кави в день. Швидше за все, результат засмутить.

Якщо ви вживаєте каву з молоком, врахуйте калорійність молока. У столовій ложці молока близько 10 грамів, для молока 3,2% жирності в 100 грамах 58 ккал, в столовій ложці 6 ккал. Нормальна порція молока на чашку близько трьох столових ложок молока, це 18 ккал. Дуже корисно відміряти ложкою молоко і подивитися, як це виглядає в чашці, тому що, наливаючи його на око, дуже легко за день випити з кавою півлітра молока, а це близько 300 ккал.

Всі люблять напої зі згущеним молоком. На жаль, цей варіант не для тих, хто стежить за вагою. Згущене молоко 8,5% жирності, його в 1 чайній ложці з невеликою гіркою 10 грамів, це 33 ккал. Причому гірка виходить різна за величиною в залежності від температури молока. У згущеного молока з холодильника вона вище, воно густіше, значить, зачерпне більше. Додали дві ложки згущеного молока до чаю або кави, вже близько 66 ккал додатково.

Ще калорийнее виходить чашка какао з молоком. Менше двох чайних ложок на стакан його нині навряд чи хто використовує. У мене 2 чайних ложки (з гіркою) какао на вагах важать 7 грамів. У 100 грамах какао «Срібний ярлик» 338 ккал. Тоді чашка какао містить:

 • Какао - 7 г - 24 ккал
 • Молоко - 30 мл - 30 г - 17 ккал
 • Цукор - 3 чайних ложки - 18 г - 72 ккал

Разом: 113 ккал

Звичайно, шикарний напій, але дуже калорійний. На жаль, вага какао в чайній ложці сьогодні дуже різниться у різних постачальників. Тому свою чайну ложку какао краще зважити на кухонних вагах. Причому дві ложки зважувати не варто, буде велика похибка. Краще зважити 10 ложок, результат розділити на 10 і отримаємо середню вагу чайної ложки какао. І все-таки зверніть увагу на табличку, очевидно, що основні калорії в чашці какао поставляє цукор.

Деякі думають, що для низькокалорійної дієти хороший замінник цукру мед. Хороший корисний продукт, але він багатьох вводить в оману своєю енергетичною цінністю, тому що вона нижче, ніж у цукру. Але мед важкий! Калорійність 100 грамів квіткового меду найнижча 310 ккал. У мене справжній густий мед від пасічника, в чайній ложці (з гіркою) на вагах в середньому 15 грамів. Виходить калорійність чайної ложки меду з гіркою 46,5 ккал.

Отже, підводячи риску, що стосується напоїв: чаю, кави, какао. Вживаючи їх без міри, можна непомітно для себе вжити зайва кількість калорій. Пропоную зробити подвиг - навчитися пити каву і чай без цукру. До речі, я до цього звикла років 10 назад і тепер не розумію, навіщо псувати чудовий смак напою банальної солодкістю.

Успіхів!

© Таїсія Февроніна 2010.

Інші сторінки рубрики:

(Таблиця калорійності алкогольних напоїв дивитися )

(Таблиця калорійності напоїв дивитися )

(Таблиця калорійності продуктів дивитися )

(Таблиця калорійності готових страв дивитися )

* * *

*