Етнодізайнер Валентина Сундукова: «етномоди в наш час важлива так само, як історія і пам'ять» «БНК

Простота тканин і витонченість ліній - все її роботи легкі і витончені, але зберігають в собі пам'ять поколінь, так як зроблені на основі детально вивченого багатого етнографічної спадщини. Жіноче рукоділля - вишивка, ткацтво, бісероплетіння, клаптиків шиття, народна лялька, а також традиційний комі костюм стали основою для творчого переосмислення і створення авторських, співзвучних часу і моді, виробів із застосуванням традиційних мотивів і технологій. Сьогодні випускниця СГУ імені Питирима Сорокіна, етнодізайнер Валентина Сундукова живе і працює в Санкт-Петербурзі, але продовжує в своїх роботах шукати національну ідентичність комі і інших народів російської Півночі. Простота тканин і витонченість ліній - все її роботи легкі і витончені, але зберігають в собі пам'ять поколінь, так як зроблені на основі детально вивченого багатого етнографічної спадщини

Фото «ВКонтакте»

- Як і коли почалося захоплення традиційною культурою, національним костюмом і створенням одягу з традиційними мотивами?

- Захоплення традиційною культурою - очевидне для мене наслідок навчання за спеціальністю «народна художня творчість» на факультеті мистецтв Сиктивкара держуніверситету. Оскільки займатися чимось упівсили у мене ніколи не виходило - хотілося вивчати традиційну культуру наскільки можна більш глибоко. Адже її джерело з глибини століть, має тисячолітню історію, зберігає генетичну пам'ять людей багатьох поколінь, виражену в матеріальній культурі. На третьому курсі університету я почала вивчати народний костюм, продовжила дослідницьку діяльність і після закінчення університету - вже на роботі в відділі етнографії Національного музею республіки Комі. Тоді - в 2009-2011 роках я створила перші колекції аксесуарів та одягу.

У творчості я завжди визначала два напрямки діяльності: реконструкцію на основі вивченого етнографічної спадщини, тобто репліку джерел, наскільки це дозволяють існуючі нині матеріали. Для мене така робота - це розуміння законів художньої гармонії і натхнення для другого напрямку - етномоди, тобто переосмислення народного костюма в конструкції і декорі, створення авторських виробів із застосуванням традиційних мотивів і технологій.

- Що таке «Етноморфози»? Це твій особистий проект? Коли він з'явився?

- Це авторський проект. Під назвою «Етноморфози» я маю на увазі «проростання» етнографічної рукотворної традиції в предмети повсякденності. Народилася назва під час роботи в музеї, я пропонувала його для молодіжної виставки з тематикою етномоди. У 2013 році під цією назвою я представила свої роботи в віртуальному просторі, і з того моменту веду групу як портфоліо.

- Зараз ти живеш в Петербурзі і поєднала захоплення з роботою: шиєш одяг з льону і об'єднуєш традиційні ремесла в своїй творчості. Наскільки це затребувано зараз і більше чи можливостей для цього у великому місті?

Наскільки це затребувано зараз і більше чи можливостей для цього у великому місті

- Головним рушійним фактором переїзду було бажання навчання і розвитку. На даний момент для мене в пріоритеті концентрація на якості продукту, вдосконалення в конструюванні і моделюванні, технологічності виробів, напрацювання бази лекал. Бажання зі своєї уяви - «який річ повинна бути» - переносити її в реальність, робити те, що мені дійсно подобається і відповідає встановленій мені для самої себе планці.

- Розкажи трохи про техніку, в яких ти працюєш.

- Я вивчаю і застосовую в роботі різні види ремесла, які пов'язані перш за все з жіночим рукоділлям і присутні в народному костюмі: вишивка, ткацтво, бісероплетіння, клаптиків шиття, а також народна лялька. Пошук способу декоративного оформлення тканини, відповідного темпу сучасного життя, привів мене до застосування техніки набійки на тканини. Також складалося і історично: цей вид мистецтва прийшов на зміну важким і витратним за часом видам ремесел. Нинішньому його поширенню сприяє доступність техніки, як в професійному, так і в аматорській роботі - і зовсім маленькі діти із задоволенням друкують, отримуючи масу задоволення від процесу.

- А як саме відбувається набойка?

- Ручна друк виконується дерев'яними штампами. Я готував ескізи, переробляю в графічний варіант традиційні мотиви або роблю власні, з якими хочу працювати. Потім відправляю їх різьбяреві, майстру в Індії, який застосовує спеціальні технології обробки дерева і різьблення, вироблені століттями і які показують приклад безперервної традиції. Оскільки майстри працюють тільки з великою кількістю одиниць штампів під замовлення - то, що понад моїх потреб, я пропоную на реалізацію в групі. Також я проводжу майстер-класи з навчання цій техніці. Працюю індивідуально з кожним учасником в невеликих групах. При цьому мені важливо занурення присутніх в атмосферу творчості, залучення в пошук, передача досвіду, відчуття їх причетності незвичайної професійній сфері.

- Ти працюєш на замовлення? Чи багато у тебе замовників і що користується більшою популярністю?

Чи багато у тебе замовників і що користується більшою популярністю

- Вважаю, що мене знаходять люди, яким близька філософія і естетика моєї творчості. Набувають готові вироби і звертаються із замовленнями ті, хто цінує історію і традицію, нерідко самі займаються ремеслом, а також прихильники екологічної свідомості і здорового способу життя, яких залучають застосовуються натуральні матеріали і простота крою. Це завжди цікаве спілкування, яке багато в чому орієнтує, рухає, спонукає.

- Твої замовники - це люди екологічної свідомості і здорового способу життя. А сама підтримуєш такий стиль життя?

- Так, мені дуже важлива гармонія людини і природи, це один з посилів, який я намагаюся транслювати в своїй творчості. Виходить це з прагнення дбайливо відноситися до предметів, ресурсів, матеріалами. Від зовнішніх проявів - до відносин з людьми, способу мислення, екології свідомості. Повернення в суспільство цінності ручної роботи якраз і є протилежність бездумному одноразовому споживання, втома від мас-маркету. І ті предмети які мене надихають - вони також створювалися на століття, передавалися з покоління в покоління, відбивають уявлення тих, хто жив раніше, про навколишній світ. А тоді життєдіяльність людини, обряди, календар були єдиним цілим з природними циклами.

- Що найчастіше у тебе замовляють: одяг - сукні, сарафани або аксесуари - сумки, хустки?

- На першому місці по замовленнях на даний момент сукні. І я орієнтуюся в створенні колекцій на цей вид одягу - приємно робити світ трішки жіночні.

- Чи часто використовуєш у роботі комі мотиви?

- Є певні теми і поєднання, до яких я час від часу звертаюся в своїй творчості. Пошук іміджу національної ідентичності - комі, російського - одна з них. У своїй дипломній роботі в університеті я створювала колекцію аксесуарів за мотивами пермського звіриного стилю, її я виконувала із застосуванням техніки аплікації і золотого шиття. Вона викликала певний інтерес, брала участь у багатьох виставках і фестивалях. Зараз же, коли є серія штампів в цій стилістиці, я думаю продовжувати роботу з ручними принтами в тій тенденції, яка мені цікава - речей для повсякденного життя, простих і функціональних, співзвучних часу і моді. Добре, якщо на основі цих виробів з часом з'явиться можливість їх тиражувати і робити невелике виробництво.

- Навіщо потрібна етномоди сьогодні? Наскільки важливо зберігати традиції народу?

Наскільки важливо зберігати традиції народу

- До спадщини минулого дизайнери звертаються постійно. Від будинків моди - цієї весни Valentino перенесли на сучасні силуети і форми традиційні вишивки вологодських рушників і сорочок - до невеликих майстерень-виробників одягу з етнічними елементами. Ще пару років тому їх не було в такій кількості, але зараз все більше з'являється нових імен і назв. Хтось займався цим завжди, незалежно від трендів, хтось підхоплює хвилю інтересу до Росії в 2013-2015 роках. При цьому важливо - якщо говорити про моду - піти від прямого копіювання і автентичності, перевантаженості.

Думаю, що етномоди потрібна настільки ж, наскільки потрібні історія і пам'ять - це їх візуальне втілення. Ми ж більшу частину свого життя проводимо в одязі, і будь-який одяг несе певну інформацію оточуючим. Нам вибирати, який сенс закладати в неї в той чи інший момент часу. У певних ситуаціях або щодня за допомогою одягу визначати себе як частину окремого народу, носія певних культурних цінностей і духовного багатства. Етномоди виступає інструментом, способом збереження і адаптації традиції в сучасному житті, сполучною ланкою минулого і сьогодення.

Що таке «Етноморфози»?
Це твій особистий проект?
Коли він з'явився?
Наскільки це затребувано зараз і більше чи можливостей для цього у великому місті?
А як саме відбувається набойка?
Ти працюєш на замовлення?
Чи багато у тебе замовників і що користується більшою популярністю?
А сама підтримуєш такий стиль життя?
Що найчастіше у тебе замовляють: одяг - сукні, сарафани або аксесуари - сумки, хустки?
Чи часто використовуєш у роботі комі мотиви?