Семен Слєпаков міг би отримати 1,8 мільярда рублів дивідендів від Газпрому

С. Слепаков.

Так, саме так. Семен Слєпаков, колишній кавеенщик, а нині резидент Comedy Club, автор популярної в народі пісні про Газпром, міг би отримати за підсумками 2015 року у вигляді дивідендів понад 1,8 млрд. Рублів, якби ... Якби попередньо зумів здійснити свою мрію, ставши володарем «хоча б одного відсоточок» акцій газового концерну.

Слепаков згаданий тут не випадково. 30 червня в Москві відбулася прес-конференція за підсумками річних зборів акціонерів ПАТ «Газпром», в ході якої голови правління концерну Олексія Міллера запитали про творчість Семена. Міллер сказав, що пісня про Газпром хороша. Більш того, її дозволено транслювати на каналах підконтрольного Газпрому медіахолдингу, текст пісні також опублікований в корпоративному журналі ... Залишилося, проте, неясно, чи вдалося Слепаковой на цьому заробити.

Тим часом поки він та інші тільки мріють про можливість стати акціонером, реальні акціонери Газпрому підраховують доходи. 30 червня на п'ятнадцятому річних зборах прийнято рішення виплатити у вигляді дивідендів 186,8 млрд. Рублів. Або по 7,89 рубля на акцію, що на 9,6 відс. вище за торішній рівень. Як було відзначено, це найбільші виплати серед публічних російських компаній за абсолютним значенням і надходжень до бюджету. За словами Міллера, розмір дивідендів забезпечує оптимальний баланс дивідендів і інвестицій в розвиток бізнесу і відповідає зобов'язанням щодо дотримання інтересів акціонерів.

На виплату дивідендів по акціях, що належать державі, доводиться 71,7 млрд. Рублів, Роснафтогазу - 20,5 млрд., Росгазифікації - 1,7 млрд. Рублів.

Придбання приватних акціонерів помітно скромніші. Так, наш земляк, заступник голови правління Олександр Медведєв (народився в Шахтарську), що володіє в статутному капіталі ПАТ «Газпром» часткою в 0,000232 проц. (Приблизно 55 тис. Акцій), отримає у вигляді дивідендів 433 тис. Рублів. Голові ради директорів Газпрому Віктору Зубкову (близько 104 тис. Акцій) належить як акціонеру 819 тис. Рублів, а голові правління Міллеру по його акціях - 1,78 млн. Рублів.

Втім, це не основні їхні доходи. Рішенням зборів затверджено винагороду голові ради директорів Газпрому в розмірі 26,1 млн. Рублів, заступнику голови ради директорів (цю посаду також займає Міллер) - 25,2 млн. Рублів. Нинішні винагороди більше минулорічних. До речі, загальний розмір короткострокового винагороди, виплаченої ПАТ «Газпром» в минулому році членам ради директорів (10 чоловік), членам правління (17 осіб) та голові правління, включаючи заробітну плату, премії і винагороди за участь в роботі органів управління, склав понад 3 , 5 млрд. рублів.

За що ж платять такі гроші?

Прибуток Газпрому в 2015 році склала 403,5 млрд. Рублів. При цьому виручка від продажу газу зросла більш ніж на 14 проц. Як було відзначено головою правління Міллером на річних зборах, в 2015 році Газ-пром продемонстрував здатність домагатися високих результатів при низьких цінах на нафту. У той час як багато іноземних компаній відмовилися від великих проектів, Газпром зберіг фінансування всіх своїх найважливіших починань. Обсяг капвкладень групи Газпром склав 1344,8 млрд. Рублів.

Газпром - компанія світового рівня, і одним з інструментів її глобального присутності є торгівля зрідженим природним газом (СПГ). Як відомо, на Сахаліні працює єдиний в Росії завод СПГ. На річних зборах акціонерів Газпрому, в матеріалах, виданих до зборів акціонерів, а також в ході прес-конференції керівника правління концерну було підтверджено намір Газпрому розвивати виробництво СПГ на Сахаліні. У 2015 році між Газпромом і компанією «Шелл» підписано меморандум про будівництво третьої технологічної лінії заводу СПГ в Приміському. Нещодавно оголошений тендер на її проектування. Реалізація цього плану дозволить збільшити проектну потужність заводу на 50 проц.

Одним з джерел газу для третьої технологічної лінії може стати Південно-Киринське родовище. При цьому Газпром в даний час вивчає можливість допустити Шелл до розробки цього родовища, імпорт технологій для якого обмежений через санкції США. Збільшений в обсязі сахалінський СПГ піде на вже традиційні для Газпрому азіатські ринки, включаючи, можливо, нові адреси - В'єтнам, Бангладеш, Пакистан.

Згідно з оцінками, обсяг торгівлі СПГ в світі в 2015 році склав 250 млн. Тонн, зростання в порівнянні з 2014 роком - 4,2 млн. Тонн. Ключовим регіоном споживання СПГ як і раніше залишається азіатсько-тихоокеанський - на нього припадає понад 70 проц. При цьому імпорт СПГ в Японії і Південній Кореї в 2015 році дещо скоротився - на 4,2 і 10,9 проц. відповідно. Зате зросло споживання скрапленого природного газу в Китаї, Індії, Індонезії, Малайзії і ряді інших сусідніх країн.

Очевидно, що ринок СПГ в найближчі роки буде розвиватися в умовах жорсткої конкуренції. Сланцева революція в США і численні проекти в Австралії призвели до помітного зростання пропозицій. Тільки в нинішньому році виробники СПГ, як очікується, збільшать потужності на 40 млн. Тонн. І це при тому, що попит в Азії залишається невисоким через знижуються темпів економічного зростання. За деякими експертними оцінками, через п'ять років надлишок СПГ складе 70 млн. Тонн, що неодмінно призведе до зниження цін на газ.

І, власне, процес пішов. Японія вже заявила про свій намір надалі уникати підписання довгострокових договорів, а також переглянути умови закупівлі СПГ. Зараз ця країна закуповує близько 35 проц. світового СПГ, і її новий підхід може істотно змінити азіатський ринок, на який насамперед роблять ставку продавці сахалінського СПГ.

Ці ринкові нюанси не розглядалися детально ні на річних зборах акціонерів Газпрому, ні в ході прес-конференції Міллера, але з ними, безсумнівно, доведеться рахуватися. І перший дзвінок, можна сказати, пролунав. На питання про проект «Владивосток-СПГ» на прес-конференції було сказано, що проект залишається, але пріоритетним не є. «Ми стежимо за кон'юнктурою», - уточнив Міллер. І це при тому, що ще три роки тому заступник голови правління Газпрому Віталій Маркелов (входить також до ради директорів концерну в якості виконавчого директора) під час перебування в Південно-Сахалінську оголосив про «прийнятому остаточному інвестиційному рішенні про будівництво заводу СПГ в Приморському краї потужністю 15 млн. тонн на рік ». Як незаперечних переваг проекту перед іншими передбачуваними конкурентами тоді були названі надійна ресурсна база (родовища сахалінського шельфу) і близькість до ринків збуту. Але, як бачимо, поки з приморським СПГ не складається.

Проте в цілому прес-конференція голови правління Газпрому проходила з помітною позитивним настроєм. Поставки газу зростають. «Динаміка нас радує», - зазначив Міллер.

Робота Газпрому справляє помітний позитивний вплив на соціально-економічний розвиток регіонів Росії. У звітному році виповнилося десять років, як Газпром розгорнув широкомасштабну роботу з газифікації суб'єктів Російської Федерації. За цей час побудовано 27,8 тис. Кілометрів газопроводів, природний газ прийшов більш ніж в 3700 населених пунктів. Рівень газифікації країни виріс на 13 проц. і досяг показника 66,2 проц. Це дозволило поліпшити якість життя мільйонів росіян.

Рівень газифікації Сахалінської області поки залишається не дуже високим, за підсумками минулого року - 34,7 проц. При цьому останнім часом досягнуто значного прогресу. Побудовано міжселищні газопроводи до Південно-Сахалінської ТЕЦ-1, НОВООЛЕКСАНДРІВСЬКИЙ, ключі та санаторно. У 2015 році Газпром інвестував в газифікацію регіону 300 млн. Рублів, а в період 2008 - 2014 років направив на ці цілі 3,4 млрд. Рублів.

Плани на 2016 рік передбачають виконання робіт на суму 600 млн. Рублів. Мова, зокрема, йде про будівництво трьох міжселищних газопроводів, а також проведенні проектно-вишукувальних робіт ще за трьома газопроводами-відводів, трьом газорозподільних станцій і двох міжселищних газопроводах в Долинському, Макарівському та Тимовське районах. Так що мрії (хоча, звичайно, далеко не всі) збуваються не лише в акціонерів Газпрому.

В. СОРОЧАН.

За що ж платять такі гроші?