Газпром. перспективи 2018-2019

Газпром 6 лютого провів день інвестора. Ми вирішили підсвітити основні факти, викладені в презентації.

дивіденди

Перше, що зацікавить роздрібного інвестора - дивідендний профіль. Дивідендна прибутковість Газпрому за останні 12 місяців не відстає від лідерів сектора. Хоча варто врахувати різну валюту виплат і відповідні ризики.

Компанія повідомляє, що збереже виплати на акцію в 2018-2019 роках на рівні минулого року, тобто 8,04 руб. на папір (20% від прибутку МСФЗ). За поточними цінами це 5,7% дивідендної дохідності. У порівнянні з дивідендними історіями російського ринку - не найпривабливіша цифра. Однак в сукупності з дешевизною компанії, падінням ставки по депозитах і з огляду на ліквідність паперів, деяку підтримку акція буде отримувати.

Графік погашення боргу говорить про пікові виплати в 2018 році. Це підтверджує високі шанси на зростання дивідендів після 2019 року. Поточне відношення Net Debt / EBITDA LTM ​​знаходиться на рівні 1,5х.

Вільний грошовий потік (FCF) з високою часткою ймовірності буде залишатися негативним до 2019 року включно. Це ще одне обмеження в плані зростання дивідендів навіть у разі позитивної кон'юнктури на ринку газу. У 2015 році FCF склав $ 6,4 млрд, в 2016 році - $ 3 млрд.

Позитивному FCF сприятиме початок експорту в КНР, зниження капзатрат, зростання віддачі нафтового і енергетичного бізнесу (Газпром Нафта і ГЕХ). Також в компанії підкреслюють зниження вартості транзиту після запуску Турецького потоку і Північного потоку-2.

інвестпрограма

Відповідаючи на питання про те, чому виплата дивідендів не будуть рости, принаймні в 2018 році, слід навести приклад профілю інвестицій компанії на наступні роки. Відповідаючи на питання про те, чому виплата дивідендів не будуть рости, принаймні в 2018 році, слід навести приклад профілю інвестицій компанії на наступні роки

Тут ми бачимо два важливих моменти. Перше - пік інвестиційної програми доводиться на 2019 рік. Газпром планує витратити 1,4 трлн руб. Друге - середній обсяг інвестицій до 2035 року становитиме близько 1 трлн руб. на рік.

Якщо у міру надходження актуальної інформації цифри виявляться менше - це позитив для паперу. Однак, як правило, компанія переглядає витрати в бік збільшення. Ключові поточні проекти в газовому бізнесі: Сила Сибіру, ​​Північний потік -2, Турецький потік, Амурський ГПЗ.

Ще з презентації варто підкреслити профіль інвестиційних витрат безпосередньо в різних площинах бізнесу. Ці дані будуть корисні при оцінці Газпромнафти, а також енергетичних активів Газпрому (Мосенерго, МОЕК, ТГК-1 і ОГК-2).

Виходячи з попередньої ілюстрації видно, що обсяг інвестицій, пов'язаний з Газпром Нафтою, буде практично стабільний на рівні 2017 року. Невелике зниження може бути пов'язане з обмеженням угоди ОПЕК +. Загальні капзатрати ГЕХ будуть знижуватися, що не може не радувати власників акцій ОГК-2, ТГК-1 наприклад.

перспективи ринку

Газпром останні кілька років реалізує масштабну інвестпрограму, через що папір вкрай непопулярна серед інвесторів. Тим часом, в самій компанії високо оцінюють перспективи газового ринку в найближчі роки. До 2035 року прогнозується зростання споживання енергії на 20%. При цьому частка газу в загальному споживанні виросте на 2%. Визначати кон'юнктуру стане Азіатсько-тихоокеанський регіон. Споживання газу в Росії виросте, за оцінками компанії, на 14-15%.

Ключовим гравцем в Азіатському регіоні вже зараз є Китай. До 2016 року попит виріс на 14% г / г. Очікується, що до 2035 року імпорт газу в КНР зросте вдвічі. Газпром планує до 2025 року зайняти 10-12% частку китайського ринку, до 2035> 13%. Після виходу Сили Сибіру на проектну потужність, Газпром отримає 20% додаткових поставок до експортного обсягу. Старт поставок намічений на кінець 2019 року.

Попит на Європейському ринку також буде рости за рахунок збільшення споживання з боку електрогенерації, але більш стриманими темпами. Частка концерну на ринку зросла з 33,1% в 2016 році, до 34,7% в 2017 році. До 2035 в Газпромі не виключають зростання частки ринку до 41%.

Ціна на газ

У 2017 році середня експортна ціна трубопровідного газу зросла на 18% г / г, до $ 197 за тис. Кубометрів. Газпром робить консервативні прогнози на 2018 рік і закладає практично той же рівень. Ціна на законтрактоване паливо в Китай як і раніше не розкривається. Раніше заявлялося, що вона буде прив'язана до нафтових котирувань. Варто зазначити, що на 2018 рік у бюджет компанії ціна нафти закладена на рівні $ 43,8 за барель Brent, середній курс долар / рубль на позначці 64,2. Відповідно, значне відхилення від цих показників цілком може впливати на котирування акцій.

резюме

Згідно з представленими даними очевидних короткострокових драйверів для зростання акції немає. Ще два роки підвищених капзатрат, FCF швидше за все виявиться негативним в цей період. Це практично виключає шанси на підвищення дивідендів.

Операційні і фінансові показники в найближчий рік не зможуть показати значне зростання. Проте, з огляду на консервативний прогноз менеджменту, більш позитивні актуальні дані можуть стати короткостроковим драйвером. Приємним сюрпризом стане зростання цін на СПГ.

Після 2019 року ситуація помітно покращиться. В першу чергу на тлі зниження витрат, почала експорту трубопровідного газу в Китай. Довгостроково ж, Газпром з дивідендною прибутковістю вище 5% виглядає непоганою історією. Поточні мультиплікатори залишаються на низьких значеннях: EV / EBITDA LTM ​​- 3.6, P / E - 3.9.

Костянтин Карпов

БКС Експрес