Газпром (GAZP) Підсумки 2016 року

Газпром розкрив операційні та фінансові результати за МСФЗ за 2016 рік.

Газпром розкрив операційні та фінансові результати за МСФЗ за 2016 рік

В якості першого результату звітності відзначимо вихід в плюс темпів видобутку газу (+ 0,1%) до 420,1 млрд куб., За підсумками півріччя відставання складало 4,2%.

Ще більш сильна картина спостерігалася в сфері продажів газу: в сукупному вираженні вони виросли на 6,8%. При цьому даний результат цілком і повністю був обумовлений різким зростанням експортних поставок до Європи (+ 23,8%). Настільки сильне зростання обсягів поставок можна пояснити як дешевизною контрактного газу, який демонструє з певним лагом динаміку нафтових цін, так і побоюваннями європейських клієнтів щодо транзиту через Україну.

На жаль, таке різке зростання експорту не зміг повністю демпфіровать падіння експортних доларових цін на 28,3% (в рублевому вираженні ціни знизилися на 21,9%). В результаті виручка від поставок газу в Європу знизилася на 1,2% до 2,14 трлн руб.

Інша картина спостерігається в поставках газу в країни колишнього СРСР і Росії. У першому випадку компанія зафіксувала як зниження обсягів продажів (-17,6%), так і цін (-13,8%), а загальне зниження виручки в рублевому вираженні склало 27,9%. Що ж стосується російського сегмента, то тут зниження поставок на 2,8% було компенсовано зростанням рублевих цін реалізації (+ 4,8%). В результаті виручка від продажів на території Росії незначно зросла, склавши 820 млрд руб. (+ 1,8%).

Серед інших статей доходів звертає на себе увагу зростання виручки від продажів нафти і газоконденсату (+ 58,1%), а також двозначний темп зростання доходів електроенергетичного дивізіону (+ 13,4%). У підсумку загальна виручка Газпрому додала 0,6%, склавши 6,1 трлн руб.

Операційні витрати компанії додали 11,1%. Витрати на покупку газу зросли на 7%, причиною тому - зберігається ефект від завершення угоди з «Вінтерсхалл Холдинг ГмбХ» з обміну активами, в результаті якої Газпром отримав контроль над низкою компаній, що займаються продажем і зберіганням газу. Витрати на покупку нафти збільшилися на 24% у зв'язку зі зростанням попиту на нафту в Європі і підвищенням активності Групи «Газпром Німеччина» на азіатських нафтових ринках (Китай і Південна Корея), а також зі збільшенням обсягів покупок нафти на внутрішньому ринку. Витрати на транзит газу, нафти та продуктів нефтегазопереработки збільшилися на 14%, що переважно пов'язано зі збільшенням витрат на транзит газу по території України і Німеччини. У результаті прибуток від продажів скоротився на 40,9% склавши 726 млрд руб.

По лінії фінансових статей компанія відобразила підсумкове позитивне сальдо в 560 млрд руб., Пов'язане з утворенням позитивних курсових різниць по кредитному портфелю. Загальний борг Газпрому за рік скоротився з 3,4 трлн руб. до 2,8 трлн руб., обслуговування якого обійшлося компанії в 71,6 млрд руб. Зауважимо, що ця сума менше відсотків до отримання, що склали 93,5 млрд руб. Сприятливий позитивне сальдо дозволило Газпрому зафіксувати чистий прибуток в розмірі 951,6 млрд руб., Що перевищила показник річної давності на 20,9%.

Варто згадати про те, що компанія придбала у ГК «Зовнішекономбанк» 211 млн звичайних акцій ПАТ «Газпром» і американських депозитарних розписок на 639 млн звичайних акцій ПАТ «Газпром». У підсумку на частку акцій, що перебувають у власності дочірніх організацій ПАТ «Газпром» на кінець 2016 року припадало 6,6% загальної кількості акцій ПАТ «Газпром». На даний момент Газпром не розглядає можливість погашення своїх квазіказначескіх акцій, але у компанії є наміри щодо збільшення присутності на ключових біржових майданчиках АТР, включаючи підвищення рівня лістингу глобальних депозитарних розписок на Сінгапурської біржі і отримання лістингу на Гонконгській біржі. Зі свого боку, ми б вважали найбільш оптимальним способом розпорядження квазіказначейскімі акціями їх погашення, враховуючи значний розрив між поточною ринковою ціною і балансовою ціною акції.

За підсумками вийшла звітності ми переглянули прогнози чистого прибутку на майбутні роки, відбивши більш високі обсяги експортних продажів природного газу і більш низький темп зростання експортної ціни на газ на поточний рік.

За підсумками вийшла звітності ми переглянули прогнози чистого прибутку на майбутні роки, відбивши більш високі обсяги експортних продажів природного газу і більш низький темп зростання експортної ціни на газ на поточний рік

В даний момент темою номер один є розмір дивідендів за 2016 рік. Правління компанії пропонує до 2019 року залишити дивіденди на рівні минулого року. З 2016 року Газпром витратив на дивіденди за підсумками 2015 р 186,8 млрд руб. (Майже 24% чистого прибутку за МСФЗ). Держкомпанії повинні були направляти на дивіденди 50% прибутку за МСФЗ або РСБУ (від тієї, яка більше), але Газпрому вдалося домогтися виключення. В цьому році Мінфін запропонував вимагати з держкомпаній половину чистого прибутку за МСФЗ без винятків. Нагадаємо, що Газпром в найближчі роки чекають великі витрати: на три будівництва газопроводів «Сила Сибіру», «Північний потік - 2» і «Турецький потік» концерн може витратити 4,6 млрд євро. Компанія планує отримати 638 млрд руб. від продажу активів і нових запозичень в поточному році. Але вже через рік Газпрому належить погасити 10,5 млрд євро (близько 670 млрд руб. За поточним курсом).

Підвищення планки виплат до 50% від прибутку створило б хороший прецедент на майбутні роки. З урахуванням зростання податкового навантаження в 2017 р і поточних проектів Газпрому, ймовірно, дозволять обмежити виплати 25% від МСФЗ - на рівні 200-250 млрд руб., Виходячи з прибутку за 2016 р

На даний момент акції компанії торгуються з P / E 2017 близько 6 і залишаються одним з наших пріоритетів в нафтогазовому секторі.

___________________________________________

Детальніше про вибір акцій, розрахунку потенційної прибутковості і принципи формування і управління портфелем читайте в книзі «Нотатки в інвестуванні» в розділі «Управління капіталом»