Психологічний вплив кольору на людину / Основи дизайну

  1. Тона.

Професійне навчання

Професійне навчання

Сприйняття кольору суб'єктивно, воно залежить від психологічного стану людини. Існує і зворотний зв'язок. З найдавніших часів відомо специфічний вплив кольору на людину. Колір впливає на апетит, працездатність, увагу, кров'яний тиск і багато-багато іншого. За твердженням психологів, людина наділяє кожен колір певними властивостями, і це дуже важливо враховувати в дизайні.

У кімнаті, освітленій лампою під червоним абажуром, затишно і тепло; уявіть тепер, що станеться, якщо замінити лампу на синю. Світлі стіни класів і шкільних коридорів довше залишаються чистими, оскільки не "провокують" учнів бруднити. Привабливий і викликає позитивні емоції яскраво-блакитний, тому що цей колір стійко асоціюється з літнім небом.

Колір має емоційною виразністю, він може створювати враження легкості та тяжкості, торжества і зневіри, печалі і радості. Сприйняття розміру і глибини простору також залежить від кольору: одні фарби "виступають вперед", інші "йдуть назад". Червоний, оранжевий, жовтий кольори і їх відтінки людина відчуває як теплі; синій і фіолетовий - як холодні. Зелений колір - нейтральний, у нього є холодні і теплі відтінки. Теплі кольори, як правило, викликають бадьорий настрій - їх називають активними; холодні (пасивні), навпаки, заспокоюють.

Кожен колір має певний психологічний і фізіологічний вплив на людину. У той же час перевагу людини до певних кольорів говорить про деякі особливості його психології.

Червоний - важкий, насичений, гарячий, активний, динамічний, тривожний. В його присутності посилюється м'язову напругу, частішає дихання і підвищується кров'яний тиск. Червоний колір стимулює мозок, поліпшує настрій. Колір лідерства, чоловічий колір, цей колір також збудливо діє на нервову систему. А з іншого боку краснооранжевий колір покращує настрій. Червоний колір воліють влюбливі і сексуальні люди. Перевага червоного кольору про те, що це, як правило, фізично сильна людина, що живе, перш за все сьогоднішнім днем. Ці люди дуже збудливі, енергійні, волелюбні і заповзятливі. Але, звичайно, підприємливість тут не виходить за рамки двадцяти чотирьох годин. Ці люди дуже практичні, без вогника.

Кармазин - заробіток, духовність, благородство, церемонія, незбагненний, перетворення, мудрість, освіту, жорстокість, зарозумілість.

Помаранчевий - легкий, теплий, яскравий, динамічний, сприяє легкому збудженню, поліпшенню травлення, кровообігу і підвищення статевої активності;

Помаранчевий колір найдинамічніший, молодіжний і веселий колір. Стимулює почуття і прискорює серцебиття, загострює сприйняття і сприяє вирішенню складних ситуацій, завдань і проблем. Життєрадісний і імпровізований. Дія, що викликає збудження, менш сильне, ніж від червоного тому більш приємне. Колір злегка прискорює пульс, не збільшуючи кров'яний тиск, створює відчуття благополуччя і щастя. Сприятливо діє на працездатність, за умови періодичного відпочинку від нього. Однак при тривалому сприйнятті помаранчевого може з'явитися втома і навіть запаморочення.

Жовтий - теплий, радісний, рухливий. Візуально збільшує обсяг, наближає, стимулює розумову діяльність. Сіро-жовті і зеленувато-жовті відтінки викликають неприємні відчуття.

Жовтий життєрадісний колір сприяє вирішенню завдань і проблем. Якщо виходити з твердження, що жовтий - суміш зеленого і червоного, то він об'єднує в собі властивості цих квітів. Жовтий колір стимулює мозок, викликає збудливу напруга, яка потребує розрядки. Перевага жовтого означає прагнення до незалежності, розширення горизонту сприйняття. Це найяскравіший колір спектра. Він дуже гнучкий і легко пристосовується, усюди проникає. За допомогою жовтого променя можна підібратися до витоків проблеми. Жовтий обожнює вчитися, відрізняється кмітливістю, ясністю думки, точністю. Жовтий знає про життя все ... і тим не менш сповнений оптимізму. Цей колір знаходиться в постійній боротьбі, не поступається без бою.

Жовтий колір вибирають мрійники не від світу цього. Вони не надто намагаються узгодити свої дії з буденними реаліями і намагаються перетворити навколишню їх убогість на подобу казки.

Зелений колір воліють самовпевнені і наполегливі люди, направляючі всю свою наполегливість на забезпечення собі безбідного старості.

Блакитний - легкий, прохолодний, спокійний, свіжий, чистий. Цей колір заспокоює, знижує кров'яний тиск, у великих кількостях викликає відчуття прохолоди.

Блакитний, синій колір створює прохолодне оточення, знімає болі при невралгії і запаленнях, означає розчарування і підозрілість. При сприйнятті блакитного час сильно недооцінюється. Під впливом цього кольору у людини зменшується рівень тривожності, знижується напруга і кров'яний тиск. При занадто довгому впливі виникають стомлення, втома.

Синій колір вибирають, як правило, флегматики, які прагнуть до порядку і стабільності.

Фіолетовий - далекий, таємничий, холодний, виразний. Він зменшує обсяг, стимулює діяльність серця і легенів, підвищує опірність до простудних захворювань. Вимагає ретельного підбору поєднань з іншими квітами.

Фіолетовий колір люблять люди з нестійким характером. Він діє на серце і кровоносні судини, а також на психіку Його також називають "кольором жіночої самотності".

Коричневий - колір консервативних людей, які не бажають нічого змінювати. Земля, вогнище, будинок, надійність, зручність, витривалість, стійкість.

Інтенсивні кольори, що діють протягом тривалого часу, стомлюють людину, подразнюють очі та набридають. Якщо людині доводиться мати справу з жовтими предметами, а стіни приміщення пофарбовані в той же колір, то зір слабшає.

В даний час вчені багатьох країн, експериментуючи з впливом кольору на психіку, дають рекомендації практичного його використання у всіх областях людської діяльності. У виробничій сфері, наприклад, це прекрасний засіб оптимізації виробництва - для підвищення продуктивності праці, зниження втоми; в медицині (психотерапії) - заспокійливий, що створює оптимістичний настрій і сприяє одужанню "ліки". При оформленні зон відпочинку, інтер'єрів житлових приміщень і офісів необхідна атмосфера створюється саме за допомогою кольору: для динамічного, активного проведення часу використовують контрастні, яскраві поєднання, а для тихого, спокійного відпочинку - м'які, пастельні тони.

Тона.

Чорний - мотивоване застосування сили, творення, навчання, здатність до передбачення, змістовність, приховані скарби, руйнівність, використання сили як прояв слабкості і егоїзму, придушення, депресія, порожнеча, стриманість, обмеження. Чорний приховує те, чим володіє. Людина віддає перевагу його, прагне приховати свій внутрішній світ від навколишніх. Чорний символізує кінець. Щовечора ми з задоволенням повертаємося в ніч для відновлення сил. Але саме він дає початок і всьому новому. Життя починається з невідомості. Чорний здатний контролювати ситуацію завдяки таємним знанням. Чорний прагне будь-якими засобами утримати свою владу. З іншого боку, ця людина відчуває потребу в зовнішньому контролі.

Потужність, сексуальність, складність, формальність, елегантність, багатство, таємниця, страх, зло, анонімність, недоволство, глибина, стиль, печаль, каяття, гнів, метрополітен, хороший техно-колір, траур, смерть (західні культури).

Білий - незайманість, повнота, самовіддача, єдність, легкість, виявленні прихованого і помилкового, ізоляція, безплідність, задубіння, розчарування, манірність, нудьга. Основним якістю білого кольору є рівність. Білий колір шукає справедливості. Він неупереджений. Білий колір символізує невинність. Це колір справжньої нареченої, дівчата ще не знає пристрасті. Білий характеризується певною щільністю. Тримаючи в руках прозорий кристал, ви бачите перед собою Сяйво. Взявши в руки білу бавовняну простирадло, ви нічого крізь неї не розгледить. Білий знаходиться на щабель нижче бездоганної чистоти Сяйва. Білий містить всі кольори спектру порівну, будучи результатом їх змішування. Отже, білий може використовуватися для створення тих чи інших поєднань. Всі кольори в білому рівні. У міфології білий служить символом єдності. Білий шукає справедливості. Білу перуку на голові судді говорить про його неупередженості. Білий - духовний хранитель. Якщо присутній білий колір, то все буде в порядку. Доктор в білому халаті вириває людини з пащі смерті.

Сірий - безпека, надійність, інтелект, статечний, скромність, гідність, завершеність, твердий, консерватор, практичний, старість, печаль.

Сірий, чорний і білий (тони) є сполучною ланкою для квітів. Чи не мають ефект. Є фоном для квітів і підвищують інтенсивність знаходиться поруч кольору, а при додаванні підвищують світлин (світло-сірий, білий) або насиченість (темно-сірий, чорний) кольору.

Дослідження показують, що з усього спектрального різноманітності найбільше стомлює сітківку ока фіолетово-синій, трохи менше - червоний і найменше - зелений колір.

Колір кімнат для дітей молодшого віку повинен бути теплих оранжево-жовтих тонів; для дітей 10-14 років - різних відтінків зеленого кольору, а для старшокласників - блакитний або нейтральний світло-сірий.

Психологічний вплив кольору на людину позначається на його фізичному стані. Вплив кольору на фізіологію людини підтверджено експериментальним шляхом і залежить від кількості кольору, якості кольору, час впливу, особливостей нервової системи, віку, статі та інших факторів. Безпосереднім фізіологічним дією на весь організм людини пояснюються явища, що викликає червоним і синім кольорами, особливо при максимальній їх насиченості.

Червоний колір збуджує нервову систему, викликає почастішання дихання і пульсу і активізує роботу м'язової системи.

Синій колір надає гальмівну дію на нервову систему.

Червоний, жовтий, оранжеві кольори є кольорами екстраверсії, тобто імпульсу, зверненого назовні. Синій, фіолетовий, зелений навпаки для пасивної інтроверсії і імпульсів звернених всередину. Помаранчевий і червоний кольори, збуджуючи попутно із зоровим і слуховий центр мозку, що викликає удаване збільшення гучності шумів. Не позбавлене підстави, що ці активні кольори часто називають "кричущими".

Зелений і синій, заспокійливі кольори, послаблюють збудження слухового центру, тобто як би послаблюють або компенсують гучність шумів.

Основні кольори мають наступні характеристики

Жовто-коричневий (охра) колір здається сухим, зеленувато-синій (кобальт) - вологим, рожевий - солоденьким, червоний - теплим, помаранчевий - кричущим, фіолетовий - важким, жовтий - легким. Ця дія кольору викликано синестезією, тобто порушенням одного органу чуття при подразненні іншого.

Нижче наводяться основні характеристики удаваного впливу кольорів.

Нижче наводяться основні характеристики удаваного впливу кольорів

При психологічному впливі кольору йдеться про почуття переживання, які ми можемо відчувати під впливом того чи іншого кольору. Це вплив дуже тісно пов'язано з оптичними властивостями кольору.

Абсолютно зелене є найспокійніший колір. Він нікуди не рухається і не має ні призвука ні радості, ні печалі. Це постійна відсутність руху благотворно діє на стомлених людей, але може і прискучить згодом. При введенні в зелений колір жовтого кольору він пожвавлюється, стає більш активним. При додаванні синього, навпаки, починає звучати інакше, він робиться більш серйозним, вдумливим. З іншого боку, жовтий колір турбує людину, коле його, збуджує. Порівняно зі станом людської душі, його можна було б вжити як барвисте вираз безумства, сліпого сказу (жовтий колір Достоєвського). Синє схильне до поглиблення. Чим глибше, темніше стає синій колір тим більше він кличе людину до безкінечного, будить в ньому голод до чистоти і сверхчувственному. Дуже темне синє дає елемент спокою. Доведений до прибудов чорного синій колір отримує призвук печалі. Стаючи більш світлим, синій набуває байдужий характер і стає людині далеким і байдужим, як блакитне небо. І, стаючи світліше, все більш беззвучний, поки не дійде до беззвучного спокою - стане білим.

Часто білий тон визначається як "некраска". Він є як би символ світу де зникають усі фарби, всі матеріальні властивості. Тому і діє білий тон на нашу психіку як мовчання. Але це мовчання як б не мертве, а навпаки повне можливостей. Чорний тон, навпаки, впливає як щось без можливостей, як мертве пляма, як мовчання без майбутнього. Рівновазі білого і чорного народжує сіре, природно сірий тон не може дати ні руху, ні звуку. Сіре - беззвучно і нерухомо, але ця нерухомість іншого характеру, ніж у зеленого кольору, народженого двома активними квітами - жовтим і синім. Тому сірий тон - це невтішна нерухомість.

Червоний колір, ми сприймаємо як характерно теплий колір, впливає внутрішньо як життєвий, живий, неспокійний колір не має, однак, легковажності жовтого. На відміну від жовтого червоний колір як би палає всередині себе. Але ідеально червоний колір дуже сильно змінює свій вплив при зміні кольору. При додаванні в червоний колір чорного виникає тупе, жорстке, не здатне до руху коричневе. У більш холодному відтінку червоного пропадає активність полум'я. Стаючи помаранчевим червоне набуває радіаційний жовтого, але постійно зберігає серйозність.

Фіолетовий колір - це як би охолоджений червоний, тому він звучить дещо болісно, ​​як щось погашене і сумне.

Вибір переважно (улюбленого) кольору людиною визначається його характером і залежить, також від соціального фактора. На підставі соціологічних досліджень був отриманий наступний ряд кольорів по мірі зменшення перевагу:

    блакитний - фіолетовий - білий - рожевий - пурпурний - червоний - зелений - жовтий - помаранчевий - коричневий - чорний

Характер і виразність кольору може значно змінюватися в залежності від різних асоціацій. Кожен з нас намагається пояснити емоційну характеристику того чи іншого кольору характером предметів, на яких ми зазвичай сприймаємо цей колір. Це дуже індивідуальна особливість кожної людини, що залежить від набутого ним досвіду. Встановити тут будь-які правила дуже важко, але з певною ймовірністю можна припустити, що червоний колір асоціюється з вогнем і кров'ю, жовтий - з сонцем, синій - з небом, водою, зелений - з лісом, луками. Нарешті, існує таке поняття як слухання кольору, тобто кожному кольору співставляється музична нота. Це явище неможливо точно описати для кожного конкретного кольору, але не знайдеться жодної людини, який став би шукати враження від яскраво-жовтого на басових клавішах рояля.