Реакції Далекого Сходу на сибіряків

  1. Президент Росії Володимир Путін 4 листопада підписав указ про включення Забайкальського краю і Бурятії...

Президент Росії Володимир Путін 4 листопада підписав указ про включення Забайкальського краю і Бурятії до складу Далекосхідного федерального округу. Місцеві чиновники в один голос заявляють, що Забайкаллі чекає «райдужне» майбутнє і соціально-економічні перспективи. Жителі краю відреагували на цю новину по різному: хтось упевнений, що нас чекають пільги і преференції, хтось вважає, що нічого з приєднанням не зміниться. «Чіта.Ру» зібрало коментарі різних експертів і подивилося, як сибіряків взяли на Далекому Сході.

Міністр з розвитку Далекого Сходу Олександр Козлов на своїй сторінці в Instagram в першу чергу привітав більше 2 мільйонів нових жителів Далекого Сходу з Забайкальського краю і Бурятії.

Своє офіційна думка Козлов висловив на сайті Мінвостокразвітія: «Далекосхідний регіон і Забайкаллі завжди були пов'язані один з одним. У багатьох і там, і там живуть друзі, близькі люди, родичі. Кордони - це ж умовно, коли хочеться зустрітися, поговорити. В контексті міністерства, звичайно, робота має бути велика. Ми зробимо все, щоб преференції розвитку Далекого Сходу, які зараз набирають обертів в 9 регіонах, максимально розвивалися і в ще 2 нових регіонах. Нових для Далекого Сходу в контексті територій, але таких близьких в плані стосунків між людьми! »

Політолог Петро Ханов сам з Далекого Сходу. Він виступає за включення Забайкалля і Бурятії до складу ДФО і вважає, що це доцільно з культурним і політичним напрямам: «Я, звичайно ж, за об'єднання. Але питання тут в іншому, чи є в ньому економічний ефект, який тут виступає головним мотиватором для Забайкалля. Я поки в цьому не розібрався. В історії є хороший приклад об'єднання Чукотки і Камчатського краю. В цьому випадку Камчатка отримала додаткові кошти і субсидування. Якщо говорити про Забайкаллі, то воно має схожі з ДФО і культурні, і політичні проблеми. Забайкальський край, на мій погляд, взагалі територія, яка більше відноситься до Далекого Сходу, ніж до Сибіру ».

Інший далекосхідний політолог, директор кафедри школи гуманітарних наук в Далекосхідному федеральному університеті Віктор Бурлаков висловив протилежну думку. Він вважає приєднання Забайкалля і Бурятії до ДФО негативним кроком через складнощі управління таким великим округом: «Теоретично, коли дивишся з боку Москви, об'єднання виправдано і логічно, але з точки зору керованості - це великий крок у бік негативних наслідків, тому що регіон стає просто гігантським, додаються абсолютно специфічні території, які традиційно ніяк не були пов'язані взагалі з Далеким Сходом, крім як єдиної Транссибірської і частково Бамовська ниткою. Керованість погіршується, а з економічної складової тут все хитко і невизначено ».

На думку Бурлакова, безглуздо говорити про єдиний регіоні з урахуванням великих відстаней. Він вважає, що крім як політичного наслідки для повноважного представника президента в ДФО Юрія Трутнева приєднання не має ніякого реального значення: «Вибачте, між Владивостоком і Читой взагалі ніякого зв'язку немає, ніяк не взаємодіють ці міста, де Чита, і де ми? Відстані такі, що просто жах, дістатися вкрай проблематично, економічна кооперація практично нульова ».

Голова комітету Держдуми з регіональної політики та проблем Півночі і Далекого Сходу Микола Харитонов повідомив РІА Новини, що включення регіонів у ДФО посприяє поліпшення інвестиційного клімату в Забайкаллі і Бурятії: «Я думаю, що рішення правильне: привернути увагу, зробити інвестиційний клімат привабливим. Не секрет, що і Бурятія, і Забайкальський край в соціально економічному розвитку не найкращі території. Комітет буде активно співпрацювати ».

Директор Інституту міжнародного бізнесу та економіки Владивостоцького державного університету економіки і сервісу професор Олександр Латкин висловив думку федеральному агентству новин (ФАН), що наукова сфера може також змінити регіональну приналежність: «Таке рішення може спричинити реорганізацію в науковій сфері: якщо зараз наука в Забайкаллі підпорядковується Сибірському відділенню РАН, то тепер може перейти в підпорядкування ДВО РАН - це плюс».

Фото: vvsu.ru Все, що відбувається в Забайкаллі і місті Чита

Політолог Сергій Гребенюк з приводу економічних перспектив поділився з ФАН, що рішення президента пов'язане в першу чергу з необхідністю поширити на Забайкаллі і Бурятії особливі економічні режими, які діють для інвесторів на Далекому Сході. Але, політолог вважає, що миттєвого ефекту від цього очікувати не варто - бізнес може отримати нові можливості для розвитку лише в перспективі.

Газета «Комсомольська правда» також поділилася думкою деяких експертів. Політолог, директор Центру соціальних інновацій «Чорний куб» Юрій Коломейцев вважає, що нові суб'єкти ніяк не вплинуть на ситуацію в Приморському краї: «Спочатку федеральні округи створювалися для оптимізації управління та зміцнення вертикалі влади. За ідеєю, вони повинні були сприяти інтеграції суб'єктів РФ в економічні макрорегіону, підштовхнути до більш гармонійного розвитку віддалених від Центру суб'єктів, в тому числі Далекого Сходу. І, незважаючи на те, що з введенням федеральних округів багато завдань були вирішені, велика частина економічних - залишилися лише ідеями. Таким чином, для жителів суб'єктів ДФО це навряд чи буде мати видиме значення, а ось для далекосхідного повпреда цінність і відповідальність зросте на два суб'єкта ».

Доктор філософських наук, соціолог, професор Тихоокеанського держуніверситету Хабаровська Леонід Бляхер також не бачить переваг об'єднання: «Вважаю, що це - абсолютно порожнє дійство. Різниця тільки в тому, що глава Забайкальського краю тепер буде їздити на наради в іншому напрямку. Можна, звичайно, припустити, що це - початок великого процесу, так як у нас Далекий Схід вважається проривним напрямком розвитку ».

Його колега, професор того ж університету Ілдус Ярулін вважає, що зараз складається унікальна геополітична ситуація, коли російський Далекий Схід повинен бути укрупнені, і на його території будуть діяти нові економічні умови. Тому подібні за географічною ознакою і за рівнем розвитку території об'єднуються, доповнюють один одного: «У ДФО можуть виникнути три зони - то, що зараз називається макросуб'екти. Тобто чисто економічні, а не політичні освіти. Це Тихоокеанська Росія (до Владивостока підтягнуться Сахалін і Камчатка), Північний морський шлях з Арктикою (Якутія, Магаданська область, Чукотка) і глибинний, сухопутний Далекий Схід (Хабаровський край, ЄАО, Забайкаллі, Амурська область і Бурятія) - гірничодобувний кластер, потужна сільськогосподарська зона, ліс. І, напевно, все-таки буде відродження переробки. Взагалі складається досить цікавий момент і, крім того, полігон, на якому ми будемо апробувати наші взаємини з Китаєм, Японією, іншими країнами АТР. Не випадково сюди зачастили лідери держав ».

Що стосується жителів Владивостока, то вони змогли висловити свою думку в групі «Наш Далекий Схід» в Facebook. Їм запропонували відповісти, як ставляться до включення в ДФО ще двох суб'єктів РФ - вибрати один з трьох варіантів: байдуже, негативно, позитивно. Виявилося, що більшості байдуже таке об'єднання.

Яна Сазонова 22:18, 06 листопада 2018