Закон про банкрутство фізичних осіб


Якщо про банкрутство підприємств і юридичних осіб говориться і пишеться багато, то поняття фінансової Якщо про банкрутство підприємств і юридичних осіб говориться і пишеться багато, то поняття фінансової  неспроможності звичайних громадян для більшості населення РФ незрозуміло і малознайомих неспроможності звичайних громадян для більшості населення РФ незрозуміло і малознайомих. Тим часом, банкрутство фізосіб, по суті, означає те ж саме, що і банкрутство юридичних осіб, підприємств та організацій.

Федеральний закон про неспроможність громадян вступив в дію з липня 2015 року.

Що таке банкрутство?

Сам термін банкрутство означає, що в даних обставинах громадянин не може погашати наявні у нього борги по будь-яким грошовим зобов'язанням. У цій ситуації для будь-якого кредитора важливо, щоб боржник зміг в найкоротші терміни відновити свою платоспроможність і почати в повному обсязі погашати борги.

Не завжди причиною неплатежів за грошовими зобов'язаннями є небажання боржника. Іноді обставини складаються таким чином, що на даний момент громадянин не може погашати заборгованість. Наприклад, він втратив роботу і знаходиться в пошуку нової, а в цей час йому необхідно погашати банківський кредит. Або через важку хворобу він змушений пропускати поточні платежі.

Процедура банкрутства передбачає зміну умов виплат боргу, їх відстрочку і так далі. Тобто підбір таких умов виплат фінансової заборгованості, які є найбільш оптимальними в даній ситуації.

Якщо громадянин не може в повній мірі забезпечити виплату наявного боргу, то можлива реалізація належного йому майна в рахунок погашення заборгованості. Закон передбачає можливість ініціювання процедури банкрутства, як з боку кредитних організацій, так і з боку самої фізичної особи.

Умови визнання фізичної особи банкрутом

Закон обумовлює певні умови, виконання яких є обов'язковим для того, щоб громадянин був визнаний банкрутом:

Тільки при виконанні цих вимог фізична особа судовим рішенням може бути оголошено банкрутом і належне йому майно пущено на погашення грошових зобов'язань.

Визнання громадянина-підприємця банкрутом знаходиться у веденні суду. Тобто подати прохання про визнання фізичної особи неспроможним платником може і кредитор, і сам громадянин, а юридично це буде підтверджено тільки після того, як суд винесе відповідне рішення.

Подача заяви про банкрутство


Зверніть увагу! Інформація з даної статті може бути не повною, через частої зміни законодавства. Крім того, саме ваша ситуація можливо вимагає, більш детального вивчення. Тому радимо проконсультуватися з нашими фахівцями за телефонами: в Москві +7 (499) 938-44-32 , в Санкт-Петербурзі: +7 (812) 467-34-03 , По всій Росії 8 (800) 511-81-26 - це безкоштовно, анонімно і професійно!

Заява подається:

 • фізичними особами - в суди загальної юрисдикції;
 • ІП - в арбітражні суди.

Приватна особа має право подавати заяву навіть при меншій сумі боргових зобов'язань, якщо оплата їх об'єктивно неможлива або сума боргу перевищила вартісну оцінку всього, що належить громадянинові.

Кредитні організації можуть подавати заяву до суду про визнання особи банкрутом навіть після його смерті. В цьому випадку ліквідація боргу повинно відбуватися за рахунок розпродажу майна боржника.

При розгляді заяви суд визначає здатність боржника самостійно погасити заборгованість При розгляді заяви суд визначає здатність боржника самостійно погасити заборгованість. Якщо ймовірність самостійного погашення присутній, то за погодженням з кредиторами призначається процедура зміни умов виплат (так звана реструктуризація). При цьому змінюються терміни і розмір платежів, забезпечуючи оптимальні умови для оплати боргу.

Реструктуризація боргу можлива, тільки якщо фізична особа має постійний дохід. Максимальний термін, на який можуть поширюватися пільгові умови, становить три роки.

Якщо об'єктивних даних про можливість сплати боргу фізичною особою у суду немає, то ця особа може бути оголошено банкрутом. При цьому припиняється нарахування будь-яких неустойок на суму боргу, всі кредитори ставляться до відома про необхідність подачі матеріальних вимог до боржника.

Наступним кроком є ​​оцінка належить фізичній особі майна. На це майно накладається арешт, і боржник уже не зможе ним розпоряджатися.

Яке майно банкрута не може бути заарештовано?

Арешту підлягають предмети розкоші, вартістю понад 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, об'єкти нерухомості (або частки в таких об'єктах), які повинні бути реалізовані на публічних торгах. У законі про банкрутство фізичних осіб перераховано майно, що не підлягає арешту і подальшої реалізації в рахунок погашення боргу:

 • нерухомість (або частки в ній), якщо вона є єдиним місцем для проживання боржника;
 • особисті речі (одяг, взуття та інші);
 • продукти харчування;
 • грошові кошти в сумі до 1 МРОТ;
 • інструменти та пристосування, які використовуються боржником для здійснення професійної діяльності;
 • призи, нагороди, виграші.

Основною метою визнання приватної особи банкрутом є забезпечення умов для виплати їм боргу, а зовсім не розпродаж його майна. Розпродаж майна є крайнім заходом.

Які наслідки для фізособи має процедура банкрутства?

Крім очевидних матеріальних витрат у вигляді обов'язкових платежів в рахунок сплати боргу банкрут несе і репутаційні збитки:

 • факт банкрутства відбивається в кредитній історії і зберігається в ній не менше п'яти років, тому отримання позик або кредитів стає практично неможливим;
 • заборона на зайняття керівних посад в організаціях - юридичних особах;
 • повторне банкрутство за особистою заявою неможливо раніше, ніж через п'ять років.

Хибне або навмисне банкрутство фізособи може бути підставою для адміністративного чи кримінального переслідування.


Що таке банкрутство?
Яке майно банкрута не може бути заарештовано?
Які наслідки для фізособи має процедура банкрутства?