Банкрутство та ліквідація підприємств - в чому різниця, схеми процедур, правила

 1. У чому головні відмінності
 2. суть понять
 3. принцип реалізації
 4. варіації трактування
 5. Взаємозв'язок ліквідації та банкрутства підприємств
 6. центральні етапи
 7. спрощена схема
 8. Порядок і правила
 9. Офіційне визнання неплатоспроможності
 10. Вирішення проблем

Фінансова неспроможність підприємства, коли воно не може повноцінно вести господарську діяльність через що скупчилися боргів перед кредиторами нерідко призводить до того, що необхідно порушення процедури банкрутства. Іноді стан справ настільки запущено, що простих етапів по оздоровленню бізнесу в ході процедури банкрутства недостатньо, тому в підсумку майно розпродається, заборгованості погашаються, а підприємство ліквідується.

Ініціатором процесу найчастіше стають кредитори, уповноважені органи або треті особи. Але в деяких випадках закон зобов'язує це робити самих боржників, інакше їх чекають додаткові матеріальні санкції.

Для подачі заяви за місцем реєстрації юридичної особи або суб'єкта підприємницької діяльності його фінансові зобов'язання повинні скласти не менше 300000 рублів, а термін невиконання мінімум 3 місяці. Залежно від того, хто першим подасть заяву, кредитори або боржник, друга сторона виступає відповідачем у справі.

Згідно з чинним законодавством в ході процедури банкрутства і ліквідації боржника заборгованість стягується на користь кредитора. Але для боржника, який самостійно ініціює процедуру, цей процес не є негативним.

Він не тільки дозволяє подолати кризову ситуацію, але зупиняє ріст санкцій за боргами, забороняє заарештовувати майно і багато іншого.

У чому головні відмінності

Припинити свою діяльність компанія може двома законними способами, в будь-якому випадку підсумком буде ліквідація і виключення з реєстру державної реєстрації юридичних осіб . Але варто розібратися, в чому різниця банкрутства і ліквідації підприємств. Коли підприємство може ліквідуватися самостійно, а в яких випадках примусово.

суть понять

В результаті тривалої неплатоспроможності, яка призводить до фактичної зупинки роботи, або з інших причин юридична особа може самостійно прийняти рішення про припинення діяльності. Це рішення має право приймати загальні збори засновників, на якому вибирається ліквідаційна комісія, відповідальна за проведення процедури.

Приводом може стати не тільки величезна заборгованість і відсутність можливості її погасити, але і:

 • збиткова господарська діяльність;
 • втрата інтересу власника до даного бізнесу;
 • рішення засновників або власників;
 • отримання поставлених цілей, які переслідувалися при відкритті бізнесу.

Якщо підприємство неплатоспроможним, то за рішенням засновників про припинення діяльності в арбітражний суд подається заява з проханням почати процедуру банкрутства. Коли заборгованості відсутні, а причини для ліквідації інші, ліквідатор збирає необхідні документи про повну відсутність боргів перед державними фондами і податковою службою і передає їх в ФНС за місцем реєстрації.

Якщо до підприємства не будуть виставлені інші вимоги або не виявили поточні борги перед кредиторами, протягом тижня воно виключається з єдиного реєстру і отримує документ про припинення діяльності.

Банкрутство, як і ліквідація, переслідує ту ж мету, але є більш жорсткою мірою припинення діяльності. Виняток становить той випадок, коли підприємство саме звертається до суду з проханням про початок процедури, тоді заходи будуть трохи пом'якшені. Але частіше її ініціюють кредитори боржника.

Під час процедури підприємство буде піддано перевіркам, які повинні виявити істинність або фіктивність неспроможності. Якщо з'ясується, що відповідальні особи спровокували неплатоспроможність, вони будуть піддані покаранню.

За результатами перевірок підприємству буде запропонований вихід з ситуації, що склалася, коли законні методи не допомагають оздоровити бізнес, суд приймає рішення примусово ліквідувати підприємство, розпродавши його майно на торгах , Дохід від реалізації йде на оплату боргів.

За результатами перевірок підприємству буде запропонований вихід з ситуації, що склалася, коли законні методи не допомагають оздоровити бізнес, суд приймає рішення примусово ліквідувати підприємство, розпродавши його майно на  торгах  , Дохід від реалізації йде на оплату боргів

Якщо боржник грамотно підійде до процедури банкрутства, у багатьох випадках до примусової ліквідації підприємства може не дійти

принцип реалізації

Якщо процес оголошення банкрутом буде ініціюватися кредиторами або боржником, це не означає, що суд визнає підприємство збанкрутілим і прийме рішення про його ліквідацію. Буде вестися перевірка діяльності, детальне вивчення угод і витрат, оцінюватися законність управління підприємством на різних етапах.

Відмінність процесу банкрутства від кінцевої ліквідації за рішенням суду полягає в тому, що повне припинення діяльності є останнім або заключним етапом процедури, який називається конкурсним виробництвом.

Банкрутство включає більш широкі поняття і позначає всю процедуру цілком.

варіації трактування

«Банкрутство», як термін, визначений законодавством, включає поняття неспроможності після її визнання в судовому порядку. Після того як суд виявить всі ознаки банкрута, тоді він може запропонувати кінцеву стадію ліквідаційної процедури. Але на етапах банкрутства підприємство, навіть маючи відповідні ознаки , Може виправити своє становище.

Так, після виявлення ознак неспроможності, події можуть розвиватися наступним чином:

 • компанії може бути запропоновано пройти фінансове оздоровлення;
 • суд має право висунути пропозицію про відновлення через реорганізацію;
 • підприємству може бути запропоновано перевести кредит;
 • якщо попередні заходи не допоможуть тільки в цьому випадку буде винесено рішення про ліквідацію;
 • один із способів врятувати становище - знайти Угода з кредиторами мирним шляхом .

Ці варіанти пропонуються підприємству в судовому порядку, виконуючим органом є арбітражний керівник . На одному з етапів бізнес може заробити, підприємство почне нормально функціонувати, тоді процедура банкрутства буде анульована.

Заява про банкрутство також може бути відхилено через виявлення платоспроможності. Комплекс заходів, які допоможуть відновити платоспроможність, перш ніж почнуть застосовуватися, повинні бути обумовлені з керівництвом підприємства і його власниками.

Взаємозв'язок ліквідації та банкрутства підприємств

Процедура банкрутства через неплатоспроможність безпосередньо пов'язана з ліквідацією підприємства, вона буде зроблена, якщо врятувати стан справ не вдається на одному з етапів, але всі вони повинні бути пройдені підприємством.

центральні етапи

Повне банкрутство оголошується після того, як підприємство пройде наступні стадії:

спостереження

 • На цьому етапі ще неясно є боржник неплатоспроможним чи ні, тому суд виносити рішення обмежити повноваження керівника, встановити справжній стан справ на підприємстві з метою збереження майна та бізнесу. Термін етапу становить 3 місяці і вводиться з моменту надходження заяви до суду про визнання банкрутства.
 • Процедуру можна вводити для тих, що ліквідуються, відсутніх боржників, кредитних установ, підприємств, які незаконно залучають грошові кошти для своєї діяльності, якщо засновники прийняли рішення про добровільну ліквідацію.
 • На цей період кредитори не можуть звертатися до боржника зі своїми вимогами протягом місяця. Їхні претензії можуть бути спрямовані тільки через тимчасового керуючого. На підставі зазначених вимог керуючим складається реєстр претензій кредиторів.
 • Протягом тижня у боржника є можливість опротестувати вимоги кредиторів, якщо він не скористається цією ситуацією, претензії вважаються прийнятими до виконання в тій черговості, яка вказана в реєстрі. Якщо кредитор пропустить місячний термін, йому не дозволено буде брати участь в перших зборах.
 • У цей час для боржника припиняється виконання різних стягнень, майнових, по зарплаті, аліментах, по відшкодуванню шкоди та інших, які вступили в силу до надходження заяви на боржника. Якщо арбітражний суд не визнає позов про банкрутство, то дія виконавчих документів відновиться.
Зовнішнє управління

Період по-іншому називається судової санацією. В цей час управління підприємством передається тимчасового керуючого, процедура також може бути введена тільки судом на 1 рік з продовженням на півроку. Не може бути піддана такій процедурі кредитна організація, боржник, який відсутній, ліквідується або добровільно заявив про свою ліквідацію.

Етап має деякі наслідки для боржника:

 • керівника підприємства усувають з посади, обов'язки покладаються на розпорядника майна;
 • припиняють свої повноваження органи управління і власники;
 • керуючому передається необхідна документація, цінності, печатки та штампи;
 • вводиться обмеження на вимоги кредиторів;
 • накладається арешт на майно;
 • на розпорядника майна покладається відповідальність за розробку плану виведення підприємства з кризи, він повинен бути представлений суду протягом півроку.

Розрахунки з кредиторами можуть проводитися тільки на підставі затвердженого реєстру. Всі свої дії керуючий погоджує з комітетом кредиторів.

конкурсне виробництво

Початок нового етапу оголошує суд на підставі ознак банкрутства. Його мета - задовольнити вимоги кредиторів. Уповноваженою особою є конкурсний керуючий, він же стає керівником підприємства.

У його функції на етапі конкурсного виробництва входить:

 • провести інвентаризацію і оцінку майна власника;
 • проаналізувати фінансовий стан;
 • уявити боржникам підприємства вимоги про стягнення заборгованостей з подачею позовів до суду;
 • повідомити працівників про майбутнє скорочення штатів або звільнення;
 • пред'явити заперечення кредиторам за їхніми вимогами;
 • заявити відмову про виконання зобов'язань за договорами, які були укладені з кредиторами раніше;
 • по можливості повернути майно боржника, яке знаходиться у третіх осіб;
 • передати уповноваженому органу документи на зберігання.

Контроль за діяльністю конкурсного керуючого проводить комітет кредиторів і загальні збори.

Якщо для підприємства відкривається етап конкурсного виробництва, це означає, що:

 • настав термін обов'язкових платежів, які раніше вважалися відстроченими;
 • відсотки, штрафи, пеня, неустойки та інші санкції перестали нараховуватися;
 • фінансовий стан боржника більше не носить конфіденційний характер;
 • раніше накладені арешти на майно знімаються, накладаються нові арешти і обмеження на використання майна;
 • угоди, пов'язані з відчуженням майна, можуть виконуватися тільки за погодженням з кредиторами;
 • вимоги, які можуть бути пред'явлені до підприємства, повинні укладатися в рамки конкурсного виробництва.
Мирова угода

Закон дозволяє боржникові врегулювати ситуацію з кредиторами мирним шляхом. Коли взаєморозуміння сторін буде досягнуто судовий процес на підставі взаємних поступок можна припиняти.

Досягти згоди дозволяється на будь-якій стадії процесу банкрутства, навіть якщо суд оголосив про продаж майна. У мирній угоді можуть брати участь треті особи, ті, хто на себе візьме зобов'язання боржника.

Приймати рішення про мирне врегулювання ситуації можуть на стадії:

 • спостереження - керівник;
 • зовнішнього управління - зовнішній керуючий;
 • конкурсного виробництва - конкурсний керуючий.

Для укладення угоди потрібно виконати деякі умови - воно оформляється письмово і підписується сторонами, кредиторами і боржником, тому що являє собою угоду між ними. При складанні угоди дотримуються встановлені законом норми.

спрощена схема

Банкрутство та ліквідація підприємств за спрощеною схемою є найбільш затребуваною процедурою, в порівнянні з альтернативним варіантом воно має ряд переваг:

 • підприємство ліквідується за часом швидше;
 • проходження етапу спостереження не потрібно;
 • для проведення процедури призначається тільки арбітражний керуючий;
 • кандидатуру керуючого може вибрати заявник;
 • якщо керуючий виконує процедуру ліквідації відповідно до чинного законодавства, його замінити не можна.

Але в спрощеній схемі є свої мінуси, наприклад:

 • рішення може вважатися дійсним, якщо за нього проголосували всі учасники підприємства;
 • сума фінансових зобов'язань повинна перевищувати вартість активів, що підтверджується бухгалтерською звітністю;
 • обов'язкова умова - кредитори, які вимагають включити їх до реєстру вимог шляхом винесення судового рішення (при альтернативному варіанті це робить керуючий, а суд підтверджує).

Так, процедура за спрощеною схемою може зайняти максимум 9 місяців. Протягом 1-2 місяців суд на підставі рішення про неспроможність направляє в ФНС документ з проханням виключити ліквідувати підприємство з ЕГРЮЛ.

Порядок і правила

Основним нормативним документом, на який спираються учасники процесу банкрутства - ФЗ «Про неспроможність» в старій редакції від 1998 року і в новій від 2002 р

Додатково суд, кредитори, боржник, керуючі можуть користуватися:

 • Конституцією РФ (1993 г.);
 • Цивільним кодексом (2010 р);
 • Трудовим кодексом;
 • Федеральними законами «Про податкові органи РФ», «Про державну реєстрацію юридичних осіб та ВП»;
 • нормативними актами, що містять зміни і поправки, які вносяться в законодавство час від часу.

У ст. 65 основного нормативного документа визначено поняття суб'єкта, який може стати банкрутом, ст. 2 дає характеристику неспроможності, як статусу, який визначається судом або самим боржником, нездатним виконати вимоги кредиторів. Основною ознакою банкрутства вважається неплатоспроможність протягом 3 місяців.

Розмір заборгованості встановлюється судом і включає грошові зобов'язання, крім пені, штрафів, збитків, неустойки та інших санкцій. Але з судової практики відомо, що кредитори все одно стягують їх з боржника, хоча в найостаннішу чергу (ст. 111).

Пеня, неустойки та штрафи припиняють нараховуватися боржника, як тільки оголошується етап конкурсного виробництва (ст. 91, п. 1). Справа про банкрутство може порушуватися при наявності заборгованості на суму більше, ніж 500 МРОТ.

Офіційне визнання неплатоспроможності

Офіційно статус банкрутства присвоюється підприємству після винесення рішення суду в установленому порядку і за всіма правилами. Відповідно до закону і на підставі заяви кредиторів або самого боржника до такого стану справ підприємство прийшло через перевищення витрат протягом певного періоду, що спричинило за собою неплатоспроможність протягом останніх 3 місяців. Причому джерело, який зміг би покрити збитки, у підприємства відсутній.

В результаті порушення справи про банкрутство, на останньому етапі проходження процедури активи підприємства і його майно передоручаються офіційній особі в повне розпорядження. Ліквідатор призначається судом, він зобов'язаний сформувати конкурсну масу для задоволення вимог кредиторів, тому реалізує майно і активи.

На період визнання банкрутства, і особливо на етапі конкурсного виробництва, підприємство обмежується в своїх правах. Після закінчення процедури банкрутства відбувається ліквідація підприємства. І та й інша процедура спочатку мали одну мету - припинити роботу підприємства.

Процедура банкрутства при наявності заборгованостей з остаточним етапом примусової ліквідації, ліквідація за спрощеною схемою або при добровільному рішенні засновників можуть бути однаково реалізовані у будь-якої юридичної особи, в тому числі ТОВ, або індивідуального підприємця.

Вирішення проблем

На будь-якому етапі процедури банкрутства підприємство може відновити свою платоспроможність і розрахуватися з кредиторами. Оголошення юридичної особи банкрутом не завжди слід сприймати з негативної точки зору.

Дуже часто це допомагає продовжити роботу, адже такі дії, як мораторій на вимоги кредиторів, обмеження повноважень апарату управління, реорганізація, фінансове оздоровлення та інші дозволяють повернутися до нормальної господарської діяльності.

Якщо процес закінчиться ліквідацією і майно буде розпродано, вимоги кредиторів задовольняться, хоча спочатку закон про неспроможність не переслідує цієї мети.

На останньому етапі ліквідації спеціальна комісія проводить:

 • оцінку майна за балансовою і ринковою вартістю;
 • за погодженням з кредиторами вибирає найбільш ефективний засіб продажу майна;
 • задовольняє вимоги кредиторів у порядку черги з доходів, отриманих в результаті реалізації майна;
 • розробляє ліквідаційний баланс та подає його до суду.
Банкрутство фіз. осіб в 2019 році

оформлено майже на 2000 осіб, за цілий 2019 рік ця цифра була трохи більше 1 тис.

Читайте тут , Які документи потрібні для банкрутства фізичних осіб.

Причини, порядок здійснення процедури банкрутства підприємства описані в цієї статті .

Для винесення рішення суду про ліквідацію підприємства-банкрута за результатами балансу у нього не повинно залишитися жодного майно.