Банкрутство підприємства що з працівниками

 1. Банкрутство з ліквідацією
 2. кадрове питання
 3. форма повідомлення
 4. Основні пункти, що містяться в наказі
 5. Строків повідомлення
 6. Звільнення працівників при банкрутстві підприємства
 7. порядок
 8. повідомлення фондів
 9. виплати
 10. Дивіться також відео про виплати при звільненні
 11. Наступні дії працівників

Почувши слово «банкрутство підприємства», кожна людина, перш за все, представить хитрих керівників, ошуканих кредиторів і замовників, натовпу звільнених співробітників, які не знають, що робити. Фактично, законодавчо банкрутство є одним із способів фінансового оздоровлення підприємства і не завжди призводить до його ліквідації.

Існує кілька етапів банкрутства. На всіх етапах, крім останнього (конкурсного виробництва), для працівників умови роботи зберігаються, вони продовжують працювати, і ніхто не має права звільнити їх через банкрутство.

Банкрутство з ліквідацією

Банкрутство з ліквідацією

У процесі конкурсного виробництва ліквідують підприємство. Конкурсного керуючого призначають в тому разі, якщо фінансовий стан підприємства абсолютно безнадійно, відновити його платоспроможність не представляється можливим, а прийняті арбітражним судом заходи по оздоровленню не дають позитивних результатів.

У ст. 65 ГК РФ зазначено, що банкрутство організації через нездатність виконувати нею взяті зобов'язання - це привід її ліквідувати. За п.1 ст.1 ТК РФ ліквідація компанії - це вагома причина для припинення дії трудових угод з персоналом. Права працівників при будь-яких діях керівництва компанії захищені ТК РФ.

Банкрутство підприємства та ліквідація можуть проводитися за ініціативою засновників.

Засновники, найчастіше, починають процедуру банкрутства вже після того, як компанія повністю припинить свою діяльність. Персоналу в ній вже немає, тому питання звільнення не варті. У процесі ліквідації всі дії по розірванню договорів організації з працюючим персоналом повинні здійснюватися, строго дотримуючись прийнятих законів і положень.

кадрове питання

кадрове питання

При банкрутстві підприємства вводиться конкурсне управління, завданням якого є проведення всіх заходів щодо ліквідації в встановлені законом терміни. Про початок процедури повного припинення діяльності компанії ставиться до відома орган реєстрації.

До компетенції конкурсного керуючого входять питання управління і звільнення працюючого персоналу.

Під час ліквідації компанії її керівник (конкурсний керуючий) зобов'язаний юридично правильно виконати всі дії по звільненню співробітників. Якщо при звільненні будуть допущені помилки, працівники вправі оскаржити дії керівництва компанії в суді. Суди, як правило, підтримують звернулися з такими позовами громадян, керівництву доводиться виплачувати своїм колишнім співробітникам великі компенсації.

Керівництво має право звільнити абсолютно всіх співробітників в процесі повного припинення діяльності підприємства. Призначений керуючий, слідуючи ст.129 п.2 Закону «Про неспроможність (банкрутство)», протягом 1 місяця з початку конкурсного управління підприємством зобов'язаний повідомити всім, які підлягають звільненню, про припинення з ними трудових відносин. Згідно ст. 180 ТК РФ за кожним звільненим співробітником зберігається зарплата протягом 2 місяців, починаючи від дати отримання відповідного повідомлення.

180 ТК РФ за кожним звільненим співробітником зберігається зарплата протягом 2 місяців, починаючи від дати отримання відповідного повідомлення

Акціонерне товариство не має права закритися без виконання деяких процедур. Читайте про ліквідації ВАТ .

Оподаткування в офшорах сприяє розвитку бізнесу. Про особливості цих регіонів дізнайтеся в статті .

форма повідомлення

Кожного співробітника попереджають індивідуально під розпис не пізніше, 2 місяців до дати майбутнього звільнення.

Форма листа-повідомлення може бути довільною: у вигляді інформаційного листа про підстави і строки ліквідації компанії і датою планованого звільнення

Документ можна оформити у вигляді наказу про звільнення з вказівкою на те, що підстава вивільнення співробітника - ліквідація компанії.

Основні пункти, що містяться в наказі

 • найменування підприємства, номер наказу і дата його видання,
 • назва документу,
 • Основний текст,
 • ПІБ співробітника, відділ, посаду,
 • посилання на п.1 ч.1 ст. 81ТК РФ,
 • підставу звільнення,
 • ПІБ, підпис керівника,
 • підпис співробітника, що підтверджує, що він з наказом ознайомлений, дата.

Працівникові повинні видати на руки один примірник наказу, підписаного ним і керівником.

Строків повідомлення

Строків повідомлення

Повідомляти працівників про наступне вивільнення необхідно з урахуванням деяких нюансів.

 1. Кожного співробітника персонально доводять до відома протягом місяця, починаючи від дати початку ліквідації компанії конкурсних виробництвом, і не пізніше 2 місяців до дати планованого звільнення (ст. 180 ТК РФ).
 2. Співробітник, у якого оформлений короткостроковий контракт (на термін менше 2 місяців), повинен бути сповіщений не пізніше ніж за 3 дні (календарних) до звільнення (ТК РФ ст.292).
 3. Залучених на сезонні роботи людей ставлять до відома не пізніше ніж за 7 календарних днів до вивільнення (ТК РФ ст. 296).
 4. Якщо є співробітники, які бажають розлучитися з компанією раніше, то конкурсний керуючий зобов'язаний їх звільнити з письмової згоди, виплативши їм середню заробітну плату за що залишився до дати, зазначеної в повідомленні, період.

Іноді трапляється так, що працівник не бажає підписувати повідомлення, протестуючи проти дій керівництва. В такому випадку кадрова служба зобов'язана повідомити йому поштовим рекомендованим відправленням з повідомленням про вручення.

Адміністрація також повинна оформити документ (акт), що підтверджує факт відмови працівника від підпису листи про майбутнє звільнення.

Акт оформляють у будь-якій довільній формі. Бажано, щоб його підписали свідки того, що відбувається.

Звільнення працівників при банкрутстві підприємства

Звільнення працівників при банкрутстві підприємства

Розставання з співробітниками - болюче питання для кадрових служб. Дуже важливо дотримуватися всіх формальностей, щоб в подальшому уникнути судових розглядів.

Вивільнення працівників в процесі ліквідації підприємства проводять в визначеному законами порядку. Порушення будь-якого припису загрожує судовими позовами і додатковими витратами.

порядок

При масовому звільнення персоналу виконують такі дії:

 1. Направляють лист про наступне вивільнення кадрів в органи зайнятості за місцем реєстрації підприємства не пізніше, ніж за три місяці (якщо буде звільнено понад 15 осіб).
 2. Проводять переговори з профспілковим активом (якщо профспілкова організація створена на підприємстві). Проф. актив повідомляється про ліквідацію компанії не пізніше ніж за три місяці до майбутнього розірвання трудових угод з працівниками.
 3. Кожного співробітника персонально під розпис доводять до відома про майбутнє розірвання трудової угоди, вказавши основну причину, не пізніш як за 2 місяці до дня звільнення.
 4. Керуючий видає і підписує накази про звільнення. Один примірник наказу вручають кожному працівникові, що звільняється співробітнику.
 5. Проводять повний розрахунок: розраховують і виплачують зарплату, відпускні (за покладений, але не використаний відпустку), вихідна допомога (дві середньомісячні зарплати).
 6. вносять необхідні записи в трудові книжки .

Трудова книжка, зарплата, компенсація за відпустку і допомогу по звільненню повинні бути видані працівникові в повному обсязі в день звільнення.

повідомлення фондів

повідомлення фондів

Керуючий в обов'язковому порядку повинен сповістити про наступне вивільнення кадрів службу зайнятості населення по району розташування підприємства. Він зобов'язаний надіслати інформацію про кожного співробітника, щоб відділ служби зайнятості своєчасно зміг вжити заходів щодо їх працевлаштування.

Відрізок часу, який потрібно службі зайнятості для вивчення можливості працевлаштування персоналу, залежить від числа звільнених.

 • Якщо в організації вивільняється менше 15 осіб, слід оповіщати за 2 місяці.
 • Масовим визнається вивільнення понад 15 осіб. У цьому випадку керівник повинен оповістити центр зайнятості за 3 місяці до дати запланованого звільнення працівників.

Повідомлення складається за формою, затвердженою Постановою РМ і Уряду РФ №99 від 05.03.1993.

Дивіться зразок заповнення повідомлення тут:

Повідомлення служби зайнятості

Якщо на підприємстві є профспілкова організація, покликана захищати права працівників, і в неї входять всі або частину співробітників, керівник або конкурсний керуючий відповідно до ст. 12 ФЗ №10 від 12.01.1996 р «Про профспілки» повинен провести переговори з активом. Мета цих переговорів - вироблення спільних дій, спрямованих на захист прав і законних інтересів членів профспілки, а також інформування активу про наміри адміністрації. Це повинно бути зроблено не пізніше ніж за 3 місяці до дати запланованого масового звільнення співробітників.

виплати

виплати

Кожен співробітник, звільняючись, має право на отримання зарплати за фактично відпрацьований час на дату звільнення, а також оплату за невикористану відпустку.

На додаток до цього звільняються через ліквідацію підприємства співробітники вправі отримати посібник . Згідно ст. 178 ТК РФ воно складає середньомісячну зарплату.

Який звільняється співробітнику також виплачуються кошти на підтримку в період пошуку нової роботи. Їх сума становить середньомісячну зарплату за два місяці, включаючи вихідну допомогу. На Крайній Півночі і в районах, прирівняних до нього, виплати (включаючи вихідну допомогу) виробляють в розмірі зарплати за 3 місяці. Всі ці гроші працівникові зобов'язані виплатити одноразово в день звільнення.

Якщо звільнений співробітник протягом двох тижнів (на Крайній Півночі - протягом місяця) після звільнення розпочав пошуки роботи через службу зайнятості (встав на облік), але не зміг працевлаштуватися за два місяці, йому покладена виплата середньомісячної зарплати за третій місяць.

На Крайній Півночі і в прирівняних до нього районах виплата середньомісячної зарплати можлива протягом 6 місяців. Рішення про виплати приймають органи служби зайнятості населення. Дуже часто буває так, що через два місяці, підприємство, як юридична особа, вже не існує, тоді для працівників ймовірність отримання належних виплат досить мала.

Таким чином, компенсаційні виплати працівникам, звільненим з причини ліквідації підприємства, можуть складати до трьох розмірів середньомісячної зарплати.

Дивіться також відео про виплати при звільненні

Як надходити з декретниці?

Звільненню у зв'язку з банкрутством і ліквідацією підприємства підлягають абсолютно всі співробітники, включаючи вагітних і доглядають за дітьми у віці до 3 років жінок. Це визначено ст.81 п.6, ст. 261 ТК РФ. Порядок повідомлення про майбутнє звільнення поширюється рівною мірою і на них.

Середній розмір заробітку для жінок, яким надано декретну відпустку, розраховується згідно з Положенням, затвердженим Постановою Уряду РФ №922 від 24.12.2007 п. 6-8 (залежно від терміну відпустки застосовується середньомісячна зарплата на дату надання відпустки або розмір окладу за тарифною сіткою)

Якщо ліквідована компанія не може виплатити допомогу в зв'язку з недостатньою кількістю грошей, то особи, які мають тимчасову непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною можуть отримати гроші, включаючи допомогу на народження малюка, з Фонду соціального страхування протягом 10 днів з дня звернення.

Якщо ліквідована компанія не може виплатити допомогу в зв'язку з недостатньою кількістю грошей, то особи, які мають тимчасову непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною можуть отримати гроші, включаючи допомогу на народження малюка, з Фонду соціального страхування протягом 10 днів з дня звернення

Вагітних жінок захищає трудове законодавство. Читайте, чи можуть звільнити вагітну на випробувальному терміні .

Відкрити страхову компанію по франшизі - це вигідно. Дивіться про переваги страхового бізнесу .

Середньооблікова чисельність працівників - це чисельність персоналу в певний період часу. Дізнайтеся, як розрахувати .

Наступні дії працівників

Як повинні діяти працівники в разі їх звільнення з причини банкрутства підприємства?

Тут все залежить від них самих.

 • Можна, наприклад, звільнитися заздалегідь, отримавши повний розрахунок, і постаратися швидше знайти іншу роботу.
 • Можна трохи відпочити, адже заробітна плата, компенсація за відпустку і середньомісячна за два місяці вже отримана.
 • Активні люди не можуть просто так сидіти і відразу починають шукати роботу, у чому їм зобов'язана допомогти служба зайнятості.
 • Безробітним можна подумати про свій бізнес за підтримки органів зайнятості населення.

Якщо працівник розуміє, що працевлаштуватися самостійно буде важко, йому найкраще протягом двох тижнів після звільнення встати на облік в службі зайнятості для пошуку роботи і регулярно виконувати всі її вимоги. Служба зайнятості, не зумівши підібрати роботу протягом двох місяців, виплатить йому середньомісячну зарплату ще за один місяць.

На цьому все виплати, які покладаються співробітникові, звільненому з причини банкрутства організації, закінчаться. Знання своїх прав і способів їх захисту дозволить йому отримати все, що належить, а також скористатися допомогою державних органів зайнятості.