ProZorro навпаки: як продати активи банків-банкрутів подорожче

фото cityfinance.com.ua

Автори визнаної в Україні та світі системи держзакупівель ProZorro трудяться над проектом "ProZorro-навпаки". З її допомогою будуть продавати майно банків-банкрутів, щоб розраховуватися з вкладниками. Однак конкуренти не дрімають.

24 червня було підписано меморандум про співпрацю Фонду гарантування вкладів, Мінекономрозвитку, НБУ і Transparensy International Ukraine.

Відомства заявили про початок створення системи електронних аукціонів для продажу майна ліквідованих банків на основі технологій ProZorro.

Якщо мета ProZorro - якомога дешевше і ефективніше закупити товари і послуги, то мета нової системи - якнайдорожче і прозоріше продати.

Глава ФГВФО Костянтин Ворушилін раніше заявляв, що всього в 2016 році фонд планує отримати від неплатоспроможних банків близько 7,5 млрд грн, в основному, за рахунок реалізації їх активів.

Як реалізуються активи

Всього на балансі ФГВФО знаходиться активів на суму близько 440 млрд грн. Активи збанкрутілих банків включають в себе транспорт, нерухомість, майно банків, кредити, надані фізичним і юридичним особам.

Зараз фонд реалізує проблемні активи через окремий портал . Будь-який бажаючий може вибрати що цікавить його лот, залишити заявку, після чого з ним зв'язуються представники фонду і оголошують про дату і місце аукціону.

За правилами аукціон проходить за участю не менше двох учасників.

Всі торги проходять в основному за допомогою електронних аукціонів через розрізнені сайти-майданчика. Зазвичай на сайті фонду раз на тиждень з'являється інформація про всі активи, реалізованих за минулий тиждень. Так, 13 по 17 червня було реалізовано майна на суму 42,2 млн грн.

Всього, за словами Ворушиліна, за перші п'ять місяців 2016 року було продано активів на 1 млрд грн. Фонд, додав чиновник, в 2016 році хоче отримати від неплатоспроможних банків 7,5 млрд грн, в основному, за рахунок продажу активів.

Проте, у існуючої системи реалізації активів є значний недолік - відсутність повної прозорості.

"Якщо в системі є лише одна точка доступу, існує великий ризик і недовіра, що цією точкою доступу будуть маніпулювати. Умовно кажучи, якщо є один сайт, на якому всі показують, будуть говорити:" О, так у вас є можливість "найсмачніше "не виставляти і не показувати", - говорить заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов.

При цьому самі учасники не зовсім задоволені порядком доступу до майданчиків. "Іноді покупці скаржаться на труднощі, що виникають в процесі реєстрації для участі в аукціоні або в ході торгів", - відзначає директор департаменту консолідованої продажу та управління активами ФГВФО Юлія Берещенко.

До того ж, незважаючи на звіти фонду, перевірити, чи відповідають вони дійсності, і наскільки чесно пройшов аукціон, також неможливо.

У цьому плані у електронної системи держзакупівель ProZorro, яка вже допомогла заощадити 2 млрд грн, і на базі якої буде створюватися система електронних аукціонів для продажу майна банків, велика перевага.

Натісніть для Збільшення

ProZorro 2.0

"Неформально ми називаємо цю систему" ProZorro навиворіт "-" Назорро ". Якщо там йдуть електронні аукціони на зниження ціни, то тут - на підвищення, за принципом необхідності продати активи проблемних банків якомога дорожче і повернути частину вкладів вкладникам", - говорить Андрій Марусов, глава організації Transparensy International Ukraine, яка управляє ProZorro.

Нова система буде окремим продуктом, а не доповненням до ProZorro.

"Це абсолютно новий продукт з окремим брендом. Що буде спільне? Над ним працює наше команда з тими ж принципами. Крім того, ми будемо використовувати архітектуру ProZorro, тому що ця архітектура добре підходить для вирішення завдань продажу активів", - додав Нефьодов.

Як зазначається, це буде система з IT-архітектурою розподілених аукціонів з відсутністю можливостей для зовнішнього впливу на центральну базу даних.

Як і в ProZorro, до центральної бази даних будуть підключатися різні майданчики-біржі за попередньою акредитацією. Далі організатор приймає рішення про продаж, подає заявку на біржу. Роботу з клієнтами забезпечують біржі, клієнт може вибрати будь-якого організатора торгів.

Під час аукціонів йде обмін інформацією з базою даних. Таким чином, стежити за ходом торгів на різних біржах можна буде на одному сайті.

"Нова система вигідна і для бірж: створюються єдині правила. До системи зможе підключитися будь-яка біржа. Комісію отримає та, через яку до торгів підключився переможець аукціону. Кожна біржа буде зацікавлена ​​знайти покупця і отримати свої комісійні", - додає Берещенко.

У фонді очікують, що система підвищить конкуренцію серед майданчиків і збільшить число інвесторів, а значить - і надходження від продажів. У Transparensy International відзначають, що не бачать в системі великих корупційних ризиків.

"Ми розуміємо, що в тендерах корупційні схеми часом закладаються ще на етапі планування. Предмет закупівлі виписується так, що запропонувати товар може всього одна фірма. Очевидно, що такі ж ризики виникатимуть і з продажем проблемних активів. Нова система не буде антикорупційної панацеєю, як і сама по собі система ProZorro ", - зазначає Марусов.

Явний плюс ProZorro - відкритий модуль аналітики, що дозволяє будь-якому охочому моніторити ефективність закупівель, перевіряти інформацію про постачальників і закупівельників, відстежувати потенційні корупційні ризики, завдяки чому деякі корупційні схеми вдається припиняти.

"Сподіваємося, нам вдасться домовитися про використання тих же інструментів і створити той же механізм, який дозволить кожному в простому і зрозумілому вигляді стежити за статистикою і за всім, що там відбувається", - говорить Нефьодов.

Зараз команда ProZorro і фонд готують нормативну базу для таких аукціонів. "Розраховуємо, що в липні або на початку серпня проведемо тендерну угоду і спробуємо продати який-небудь стілець через цю систему", - додає він.

Очікується, що в режимі пілота новий проект пропрацює до осені 2016 року, а в робочий режим запуститься в кінці 2016 року - на початку 2017 року.

Стосується всюди

"Стратегічно ми хочемо залучити до цієї системи і інші органи влади. У нас була зустріч c заступник голови ФДМ Андрієм Гайдуцьким. Він висловив бажання пустити малу приватизацію через нову систему", - говорить Марусов. За його словами, система придатна і для аукціонів на право оренди державних земель.

"Це буде революція з точки зору відкритості інформації. Все буде в одному місці. Будь-який журналіст або бізнесмен зможе зайти через одну точку входу і отримати всю необхідну інформацію", - запевняє Марусов.

Система універсальна, підтверджує Нефьодов. "ФГВФО поставив колосальну завдання, це проект розміром з ProZorro. Якщо інструмент виявиться ефективним, то його можна буде застосовувати і для багатьох інших цілей", - говорить він.

До слова, команда з "Фонду інновацій та розвитку" на чолі з Георгієм Вашадзе, соратником Міхеїла Саакашвілі, закінчує роботу над чимось подібним.

Створена ними система eAuction 3.0 - майданчик для проведення електронних аукціонів на базі "блокчейн", децентралізованої системи зберігання баз даних, у якій відсутній сервер-монополіст, - також пропонує всі види державних і фінансових послуг, які використовують принцип аукціону.

"Це оренда прав майна, приватизація і продаж, майно і земля окремо, оренда рекламних місць, ліцензії, які видаються на аукціонах, держрезерви. Надалі - фінансовий сектор: конфісковане і заставне майно", - заявляв менеджер проекту електронних аукціонів Лаша Антадзе.

"Перші торги відбудуться 7 липня в Одесі. Ми продамо через аукціон вхідний квиток на велику IT-конференцію. Його початкова ціна - 10 дол. Учасники торгів будуть її піднімати. Виручені кошти підуть на розвиток е-Аuction 3.0. Це буде перший в світі blockchain -аукціони ", - заявив Антадзе.

Що буде спільне?