Інтерв'ю з Дмитром Сілловим | книги | Світ фантастики і фентезі

Видавництво АСТ представляє нову межавторского серію «Гаджет» - про драматичні події в найближчому майбутньому, де активно використовується віртуальна реальність. Один з основних авторів серії і головний генератор її ідей - відомий письменник Дмитро Сілла. З ним ми сьогодні і поговоримо, і не тільки про «гаджети».

Дмитро Олегович Силлов народився 4 лютого 1970 року народження, в місті Мари (Туркменська РСР), в родині військового. Після школи пішов в армію, служив в десантних військах. Здобув медичну освіту, займався єдиноборствами, культуризмом, вивчав східну філософію і культуру. Працював начальником служби безпеки, інструктором з рукопашного бою та бодібілдингу. Творець системи самооборони "Реальний вуличний бій», написав кілька успішних книг з рукопашного бою та виживання. У 2005 році дебютував в художній літературі бойовиком «Філія Якудзи». Перше фантастичний твір - «Закон Снайпера», роман з межавторскогой серії STALKER

Розкажіть докладніше про нову межавторского серії «Гаджет». Наскільки вона новаторська?

Видавництво АСТ представляє нову межавторского серію «Гаджет» - про драматичні події в найближчому майбутньому, де активно використовується віртуальна реальність

«Чужа Москва» - початковий роман серії «Гаджет»

Я не стверджую, що нічого подібного раніше ніхто не писав. Можливо, щось схоже і було - просто мені не траплялося.

А ідея в наступному. У продаж надходить телефон нового покоління, «нейрофон». Мікроскопічна пристрій, який потрібно просто вставити в вухо. За допомогою найтонших нанониток цей гаджет підключається до всіх п'яти органам почуттів користувача. Тепер людині не треба носити з собою телефон - нейрофон управляється голосом, а якщо трохи потренуватися, то і поглядом. У момент дзвінка перед очима користувача виникає напівпрозоре меню, крізь яке видно реальний світ (або не видно - прозорість меню регулюється). При цьому реклама нав'язливо нагнітає слоган: «Ваш нейрофон легко видалити, але чи зможете ви про нього забути?» У гаджет вбудовані гри нового покоління, які не потребують додаткових пристроїв, - все управляється голосом і віртуальним джойстиком, який не існує фізично, але повністю відчувається руками. Тобто користувач отримує стовідсоткову візуалізацію ігор в реальному часі. Людина купує собі віртуальну броню і зброю, які повністю відчуваються як реальні. Людям присвоюються статуси в залежності від типу ігор - сталкер, лицар, гоблін, причому людина в реальній дійсності відчуває себе своїм персонажем. Тепер він живе в звичному світі, прикрашені новими приголомшливими фарбами і сюжетами, які перетворюють нудне, повсякденне існування в щоденне приголомшливе пригода.

Новий гаджет стрімко підкорює планету ... але є і ті, хто відмовляється від нього, побоюючись втратити своє справжнє «я» в калейдоскопі доповненої реальності. Їх починають ненав'язливо труїти - звільняти з роботи, штовхати на вулиці, без причини бити в підворіттях. «Неохоплених» стає все менше і менше ...

Далі розкривати сюжет свого роману «Чужа Москва» і задумку всієї серії я не буду. Краще просто купити роман і прочитати. Сподіваюся, вам буде так само цікаво читати цю книгу, як мені було цікаво її писати.

Хто автор базової ідеї «Гаджета»? Чи є у серії ідейні прабатьки?

Основну ідею проекту придумав я. І відіслав до видавництва АСТ, ні на що особливо не сподіваючись. У той час у мене був вже підписаний контракт на кілька романів для серії «Сталкер», цілком добре продавалися книги мого проекту «Кремль +2222». Тобто все йшло по накатаній, і я розумів, що видавництво навряд чи захоче ризикувати, розвиваючи нову серію. Та й керівництво навряд чи стало б відволікати мене від написання книг, які непогано продаються.

Пропозиція, яку я написав, було обсягом близько одного друкованого аркуша. Тобто гранично стисло. Зовсім не синопсис, просто ідея з кількох абзаців ... Але сталося диво. Буквально на наступний день прийшов позитивну відповідь з видавництва. І тут я зрозумів, що дійсно придумав щось нове. Те, чого раніше не було. Ідею, заради якої видавництво готове ризикувати в наш час, такий непростий для друкарства. Ну, я і включився в роботу. Адже завжди приємно, коли в тебе вірять. І обдурити цю довіру я просто не можу.

Чи будуть романи серії пов'язані загальними героями? Чи є у них наскрізний сюжет або кожна книга самодостатня?

«Чужа Москва» - пряме продовження серіалу про снайпера, полюбився читачам циклу про пригоди сталкера, який подорожує між світами. Книги інших авторів, само собою, до циклу про снайпера відносини не матимуть. Але дія всіх романів серії «Гаджет» буде пов'язано загальними правилами сеттинга. Вже зараз ми з іншими авторами проекту обговорюємо, як зробити серію краще, цікавіше, динамічніше, щоб роман не приїдалися читачам. Кожна нова книга буде вносити в серію щось своє, незвичайне, захоплююче.

Як відомо, простіше і продуктивніше вчитися на чужих помилках, ніж ходити по власним граблях. Створюючи проект, я уважно проаналізував причини загасання і подальшого закриття популярних межавторского серій. І прийшов до висновку, що основна причина цього - відсутність загальної концепції, єдиного світу, в якому діяли б герої різних авторів. Це дуже складно, адже кожен автор хоче писати так, як він бачить. І якщо він ясно не бачить світу, про який пише, то на виході вийде не межавторского серія, а, що називається, «хто в ліс, хто по дрова». Тобто читач хоче зануритися в знайомий полюбився світ, а отримує щось зовсім інше. Може, і гарне, але не те, за що він заплатив свої кревні. В результаті наступну книгу криво зібраного проекту він не купить, що і служить для книжкової серії початком кінця.

Нам, авторам, що створює світ «Гаджета», простіше. У нас перед очима, по-перше, сумний досвід закритих серій. І, по-друге, позитивний приклад - багаторічна розвиток добре продуманого проекту «Кремль 2222». Підкреслюю: продуманого не одним мною, а згуртованим колективом професійних авторів, які пишуть в цю серію. Тому дуже сподіваюся, що «Гаджет» виявиться настільки ж потужним і довготривалим проектом.

Хто, крім вас, буде писати романи для «Гаджета»?

Тільки талановиті люди. Ті, хто дійсно вміє захопити читача своєю майстерністю і польотом фантазії.

Це, звичайно, автори проекту «Кремль 2222», зарекомендували себе як справжні професіонали. Але вже зараз над текстами працює ще кілька майстрів бойової фантастики, імена яких добре знайомі шанувальникам жанру. Їх імен я розкривати поки не буду - самі дізнаєтеся, побачивши їх на обкладинках серії. Можу лише сказати, що ці письменники виправдають очікування читачів. Я бачив синопсиси їх романів і точно знаю: книги будуть просто приголомшливими!

При цьому я не виключаю, що в проект прийдуть і зовсім нові імена. Головне - щоб людина вміла, любив і хотів писати. Решта додасться.

Дмитро Сілла - серйозний чоловік. Не тільки письменник, але й інструктор з рукопашного бою

Чому ви вирішили пов'язати «Гаджет» з серією про Снайпера?

Якось на своїй сторінці «Вконтакте» я провів опитування: може, вистачить вже писати про снайпера? Чи не час змінити цього героя на кого-то другого?

В опитуванні взяло участь понад тисячу осіб. І переважна більшість, приблизно три чверті, категорично заявило, що хоче і далі читати книги про снайпера. Ну і хто я такий, щоб йти проти волі тих, для кого працюю? Адже в кінцевому підсумку все робиться для людей. А якщо це ще й приносить тобі задоволення, то твоє життя тече в правильному руслі. І намагатися змінити її протягом нерозумно і непродуктивно.

Чи може серія в разі успіху отримати шанс на мультимедійність? Наприклад, вийти у вигляді коміксу, ігри або фільму?

Так, така ймовірність закладена в ідеї серії. У ній є все необхідне для цього - інтрига, динамічність, візуалізація переживань героїв, яку можна дати через картинки, «намальовані» гаджетами в головах персонажів. Буду тільки радий, якщо комікс, гра або фільм по серії побачать світло. А ми, колектив авторів, дуже постараємося, щоб такі проекти виявилися настільки ж захоплюючими, як і романи серії «Гаджет».

Чи є у «Гаджета» принципові відмінності від інших межавторского серій, в яких ви брали участь?

Так звісно. Любителі фантастики знають, що я автор романів про Постапокаліпсіс - тобто про світ після глобальної катастрофи. А «Чужа Москва» - роман про предапокаліпсісе. Про те, чим можуть обернутися для людства нешкідливі на вигляд технології.

Ніде правди діти, я хотів написати і написав роман-попередження, слоган якого - «Не грай в власне життя!». Надто вже захопили нас комп'ютерні технології, без яких ми вже не мислимо свого існування. Занадто легко вони увірвалися в наше життя, занадто залежними від них ми стали. І хтозна, чи не перетворимося ми з вами незабаром в рабів цих технологій, покірних вже не власною волею, а електричним сигналам, що надходять ззовні в нашу свідомість? І чи не стане людство просто збіговиськом біороботів, сліпо підкоряються чужій волі?

Про це я раніше писав. Але, думаю, зараз настав час привернути увагу людей до цієї очевидної небезпеки. І, судячи з того, який інтерес виник у видавництва і читачів до цього роману, я точно не помилився, написавши його швидко, а головне - вчасно. Тому, що, думаю, років через п'ять вже було б пізно описувати в фантастичному романі існуючу реальність, очевидну для всіх.

Думаєте, віртуальність і захоплення технічними новинками дійсно становлять небезпеку для людини і суспільства?

Майбутнє, передбачене мною в «Чужий Москві», насправді не фантастика, а дуже близька можлива реальність, про яку вже зараз попереджають такі найбільші розуми сучасності, як Стівен Хокінг і Ілон Маск. Але людство до них не прислухається - чи просто вдає, що бере до уваги їхню думку. І при цьому продовжує гнути свою лінію, вкладаючи колосальні гроші в розвиток і виробництво «розумної» електроніки на основі штучного інтелекту. Хто ж при здоровому розумі відмовиться від того, що зручно, цікаво і модно? У цьому люди схожі на рибок, що клюють на апетитну наживку, під якою не видно смертоносного гачка. І як знати, що чекає нас в недалекому майбутньому, якщо ми не замислимося про наслідки бездумного розвитку нових технологій?

На обкладинках книг про Снайпера обов'язково буде слово «закон» і брутальні мужики зі зброєю

Був період, коли в Росії виходило значне число межавторского серій, і їх ставало все більше. Однак останнім часом спостерігається їх явне скорочення. В чому причина?

Перша причина - читач «наївся». Коли вийшла серія STALKER, створена за мотивами популярних ігор, це було нове, цікаво, незвично. Тиражі романів цієї серії відразу пішли вгору, проломивши немислиму навіть в ті роки планку в 100 тисяч екземплярів. Слідом моментально з'явилося безліч серій-наслідувань, які теж скуповувалися читачами, спраглими побільше «сточкеров». Але минув час, люди стали перебірливими. І тоді серії-сателіти стали стрімко здуватися, закриваючись через нерентабельність.

Але є і друга причина. Потужна, що продається серія передбачає постійну роботу над нею. І перш за все - контроль якості. Як з боку самих авторів, так і з боку кураторів серії. Читач повинен отримувати міцний, придатний продукт, який захочеться купити, щоб з часом зняти з книжкової полиці і перечитати. А це дуже важко. Постійний пошук нових сюжетів - складний і трудомісткий процес, при якому важливо не скотитися в просте переписування раніше складених текстів. Успіх серії «Кремль 2222» довів, що команда авторів, яка працює над цим проектом, вміє працювати якісно. Думаю, що і «Гаджет» очікує аналогічний успіх, бо накопичений колосальний досвід, який неодмінно допоможе в просуванні нової серії.

Хоча є і третя причина закриття проектів - інтернет-піратство. Незважаючи на закони, що забороняють крадіжку чужих текстів з Мережі, пірати знаходять способи обійти всі блокування і спокійнісінько продовжують безкоштовно завантажувати чужі книги. А немає прибутку - немає і продукту. Зараз видавничий бізнес взагалі тримається на тих небагатьох свідомих читачів, які розуміють, що якщо не платити за книги, то незабаром їх просто не буде. Ланцюжок причинно-наслідкових зв'язків очевидна. Через повального інтернет-злодійства видавництва позбудуться прибутку - їм нічим буде платити авторам - автори, які отримують копійки за свою працю, знайдуть інші джерела доходу, щоб прогодувати себе.

Уже зараз письменство - це праця подвижників, фактично працюють за «спасибі». Тридцять тисяч рублів гонорару за півроку роботи над романом - це менше зарплати двірника, який знає від сили півсотні слів російською мовою. І ці жалюгідні гонорари продовжують скорочуватися, так як падають тиражі.

Господа пірати, чи не час задуматися про те, у кого ви крадете, безкоштовно завантажуючи книги? У тих, хто днем ​​працює, а вночі пише для вас, вболіваючи за кожне слово свого тексту! Подумайте про те, що кожна вкрадена вами книга наближає той час, коли професіонали просто підуть туди, де їм платять нормальні гроші. Після чого ви будете змушені читати «книги» авторів, чиї письменницькі здібності пішли недалеко від літературних талантів тих самих двірників, які вже зараз за свою працю отримують більше, ніж професійні письменники.

Які ваші творчі плани після «Гаджета»?

У серії «Сталкер» повинен вийти мій роман «Закон сталкера» - продовження пригод Снайпера. Текст вже зданий в АСТ, книга вийде мало не в наступному місяці після «Чужий Москви». Зараз я пишу новий роман в серію «Сталкер» - знову про Снайпера. Куди ж без нього, якщо людям подобаються пригоди героя? Робоча назва книги - «Закон торговця», хоча, можливо, воно зміниться. Що буде далі, в наступному році, поки не знаю. Може бути, напишу ще роман в «Гаджет», може, в «Сталкер», а може, і в «Кремль 2222». Життя покаже.

Ну і звичайно, ніхто не відміняв іншої моєї роботи над проектами «Кремль 2222» і «Гаджет». Я разом з редакторами АСТ займаюся ці серії. Разом ми стежимо за якістю текстів, хронологією і логікою подій, що відбуваються в цих світах, думаємо про перспективи розвитку проектів. Сподіваюся, що спільними зусиллями ми і далі будемо продовжувати і розвивати ці серії, одну з яких читачі вже встигли полюбити, а другу, нову, неодмінно незабаром гідно оцінять.

Якщо вірити авторам серії «Кремль 2222», в майбутньому Москва стане рідною домівкою для монстрів

Що б ви хотіли побажати своїм читачам?

Перш за все - здоров'я. Це той безцінний капітал, який неможливо виміряти грошима або чимось ще.

Звичайно, фінансового благополуччя, яке в наш непростий час дуже актуально для будь-якого жителя Росії.

Ну і головне - удачі! Завжди йдіть до кінця в своїх починаннях, незважаючи ні на що, - і тоді удача неодмінно посміхнеться вам. Адже, як будь-яка дівчина, вона любить людей сильних, впевнених в собі, точно знають, чого вони хочуть від життя.

І, звичайно, дорогі друзі, не забувайте читати хороші книги - постійне джерело саморозвитку і позитивного настрою!

Наскільки вона новаторська?
При цьому реклама нав'язливо нагнітає слоган: «Ваш нейрофон легко видалити, але чи зможете ви про нього забути?
Хто автор базової ідеї «Гаджета»?
Чи є у серії ідейні прабатьки?
Чи будуть романи серії пов'язані загальними героями?
Чи є у них наскрізний сюжет або кожна книга самодостатня?
Хто, крім вас, буде писати романи для «Гаджета»?
Якось на своїй сторінці «Вконтакте» я провів опитування: може, вистачить вже писати про снайпера?
Чи не час змінити цього героя на кого-то другого?
Ну і хто я такий, щоб йти проти волі тих, для кого працюю?