«Виходить, що все-таки« так », якщо погони полетіли»: Артем Хохорін почав кадрові чистки

15.11.2017

На тлі «тортур скандалу» в Нижньокамську МВС по РТ зробило свої оргвисновки, але остаточне слово - за ревізорами з Москви

Борцем з курінням в кабінетах і алкоголіками уславився начальник УВС Нижнєкамська Роберт Хуснутдинов, якого напередодні звільнив з посади Артем Хохорін. Чорну мітку Хуснутдинов отримав ще під час роботи в Тукаевском ОВС, а «тортур скандал» посилив його положення. Власні джерела видання вважають, що Хуснутдинов лише жертва обставин, а експерти «БІЗНЕС Online» вважають, що диму без вогню не буває, але і вогонь у нас теж невиправдано сильно роздувають.

Роберт Хуснутдинов був звільнений від займаної посади, не дотягнувши лише чотири дні до дворічного терміну на посаді начальника УВС Нижнєкамська Фото:   e-nkama Роберт Хуснутдинов був звільнений від займаної посади, не дотягнувши лише чотири дні до дворічного терміну на посаді начальника УВС Нижнєкамська Фото: e-nkama.ru

ВІДСТОРОНЕННЯ ЗА ЧОТИРИ ДНІ ДО дворіччя І ПРИЗНАЧЕННЯ ТВО

Напередодні 49-річний Роберт Хуснутдинов був звільнений від займаної посади, не дотягнувши лише чотири дні до дворічного терміну на посаді начальника УВС Нижнєкамська. Повідомлення про це з'явилося напередодні під кінець робочого дня на сайті міністерства внутрішніх справ по РТ. Як випливає з прес-релізу МВС по РТ, звільнення стало наслідком службової перевірки, проведеної комісією республіканського відомства щодо співробітників УМВС Росії по Нижньокамську району.

«В результаті перевірки виявлено порушення норм кримінально-процесуального законодавства і вимог відомчих нормативно-правових актів. За результатами службової перевірки за грубе порушення службової дисципліни, зокрема за відсутність документального оформлення затримання, а також відсутність необхідності тривалого знаходження затриманого в приміщенні управління, четверо співробітників поліції звільнені з органів внутрішніх справ. Крім того, за допущені порушення ще 10 співробітників притягнуто до різних дисциплінарних стягнень », - свідчить повідомлення.

Хто саме ці звільнені і дисциплінарно покарані, не уточнюється, в повідомленні взагалі не вказується жодного прізвища. Однак ідентифікувати деяких покараних співробітників поліції все ж можна. Крім самого Хуснутдинова за неналежне виконання посадових обов'язків і ослаблення відомчого та процесуального контролю на нижчу посаду був переведений заступник начальника слідчого управління УВС Нижнєкамська. Судячи з інформації з офіційного сайту нижнекамского відомства, мова йде про Олега Кривошеєва. До суворої дисциплінарної відповідальності притягнуто заступник начальника управління - начальник поліції Ірек Насиров, двоє його заступників - Айнур Камалов і Дмитро Красильников, начальник карного розшуку Марс Яфаров і начальник служби дільничних уповноважених поліції. Виходить, що республіканська комісія не стала милувати нікого з вищого керівного складу нижнекамского підрозділу.

Республіканська перевірка, за підсумками якої Хохорін зробив оргвисновки, питань перевищення посадових повноважень не торкнулася   фото:   kzn Республіканська перевірка, за підсумками якої Хохорін зробив оргвисновки, питань перевищення посадових повноважень не торкнулася
фото: kzn.ru

Т.в.о. начальника управління МВС РФ по Нижньокамську району поки призначений один з поліцейських, який виклопотав стягнення, - Ірек Насиров. Про нього відомо небагато. Насиров закінчив Елабужского спеціальну середню школу міліції МВС Росії в 2000 році, в 2011 році отримав диплом Київського юридичного інституту МВС Росії за спеціальністю «юриспруденція». В органах внутрішніх справ т.в.о. служить з 1998 року, починав службу оперуповноваженим відділу карного розшуку Боровецкое ОВС міста Набережні Челни. У 2003-2006 роках працював старшим оперуповноваженим відділу карного розшуку центрального ОВС Набережних Човнів, потім два роки був начальником відділення по розкриттю злочинів проти особистості відділу карного розшуку, а з 2007 по 2012 рік став керівником відділу Челнінского УГРО. У 2012 році Насиров працював заступником начальника відділу поліції №3 «Центральний» управління МВС Росії по Челнах, а 19 грудня 2016 року було переведено в Нижньокамськ.

«ЦЕ НЕ ТІЛЬКИ ТАТАРСТАН, ЦЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ КУДИ не ткнути»

З опису правопорушень легко припустити, що спонукало главу МВС по РТ Артема Хохоріна застосувати такі жорсткі санкції щодо нижньокамскі підлеглих. Нагадаємо, 19 жовтня 22-річний ніжнекамец Ильназ Піркін після тривалого допиту в УВС здійснив самогубство , Записавши передсмертне відео, в якому детально описав катування, яким він піддався від рук співробітників Нижньокамського УВС. За словами Піркіна, правоохоронці змушували його взяти на себе провину за серію автомобільних крадіжок, вивозили його в ліс, били і катували «слоником». На 20-хвилинного запису молода людина максимально докладно розповів про те, що з ним сталося. «Я звертаюся до вищих органів, які стоять вище ось цих людей, що працюють в МВС. Начебто в Конституції написано, що, якщо ти навіть підозрюваний і якщо ти в натурі винний, на тебе тиску ніякого не повинно надаватись », - зазначив Піркін. При цьому він визнав факт крадіжки стереосистеми з автомобіля, однак додав, що сам вирішив питання з власником і претензій до нього не було.

За підозрою в перевищенні повноважень були затримані співробітники відділу по майновим злочинам нижнекамского УВС Гаделії Рахімов, Ігор Філіна і Наіль Міндубаев Фото: «БІЗНЕС Online» За підозрою в перевищенні повноважень були затримані співробітники відділу по майновим злочинам нижнекамского УВС Гаделії Рахімов, Ігор Філіна і Наіль Міндубаев Фото: «БІЗНЕС Online»

За підозрою в перевищенні повноважень були затримані співробітники відділу по майновим злочинам нижнекамского УВС Гаделії Рахімов, Ігор Філіна і Наіль Міндубаев, яким суд визначив двомісячний термін утримання під вартою. Самі затримані своєї провини не визнають і стверджують, що Піркіна не били і не катували, а в кримінальній справі немає жодного доказу, крім скандального відеозапису.

У відділ поліції після інциденту була направлена ​​комісія із співробітників центрального апарату прокуратури Татарстану, УСБ, кадрового відділу МВС по РТ, інспекції з особового складу та слідчого комітету, взяв розслідування на особливий контроль. За словами глави правозахисної групи «Агора» Павла Чикова, мова може йти про багатоепізодні справі з систематичними тортурами протягом декількох років. За інформацією «БІЗНЕС Online», зараз на розгляд повернулося близько 7 справ про підозрілих самогубства. За справу про загибель Піркіна взялася правозахисна організація «Зона права». Головний же інтерес на даний момент представляють результати ревізії, яку проводить головне управління власної безпеки МВС Росії, яке після скандалу з Піркіним прийняло рішення направити в Нижньокамськ групу співробітників главку. Республіканська перевірка, за підсумками якої Хохорін зробив оргвисновки, питань перевищення посадових повноважень не торкнулася, це компетенція саме УСБ МВС РФ і слідчого комітету, який проводить розслідування.

За словами Павла Чикова, мова може йти про багатоепізодні справі з систематичними тортурами протягом декількох років Фото: «БІЗНЕС Online» За словами Павла Чикова, мова може йти про багатоепізодні справі з систематичними тортурами протягом декількох років Фото: «БІЗНЕС Online»

Тим часом скандал продовжує жити своїм життям в федеральному інформаційному полі. Сьогодні тему використовувала у своїй передвиборчій кампанії Ксенія Собчак, яка записала відеозвернення проти поліцейського свавілля і тортур. Вже на першій хвилині Собчак називає ім'я покійного Ильназ Піркіна і нагадує, що трапилося самогубство в Татарстані - «тому самому регіоні, де в березні 2012 року п'ятеро співробітників поліції побили і згвалтували пляшкою з-під шампанського затриманого Сергія Назарова». Окремої згадки удостоївся Асгат Сафаров, який тоді пішов у відставку з поста глави МВС, а зараз очолює апарат президента РТ. «Але це не тільки Татарстан, це відбувається куди не ткнути», - заявляє Собчак і наводить приклади з інших регіонів країни.

Два роки тому Хохорін, представляючи в Нижньокамську Хуснутдинова, говорив і про проблеми нижнекамского гарнізону   фото:   e-nkama Два роки тому Хохорін, представляючи в Нижньокамську Хуснутдинова, говорив і про проблеми нижнекамского гарнізону
фото: e-nkama.ru

«6-Е - ЦЕ НЕ ВАШЕ МІСЦЕ»

Два роки тому Хохорін, представляючи в Нижньокамську Хуснутдинова, говорив про проблеми нижнекамского гарнізону: зростанні злочинності, нерозкриття злочинів минулих років, як слідства і дізнання. Артем Валерійович нагадав: Нижньокамське УВС зайняло 6-е місце за підсумками роботи за 10 місяців. «Це не ваше місце, - запевнив міністр. - 10 місяців - не визначальний період, це могли бути якісь тимчасові труднощі. Ще є час до кінця року - і я хотів би бачити вас за підсумками року в лідерах, як це було раніше ».

Говорячи про призначенців, Хохорін нагадав, що з рівня простого оперативника той дослужився спочатку до начальника кримінальної міліції Елабужского РВВС, а потім - до начальника Верхнеуслонскій міжмуніципального відділу. Потім його перекинули на інший дуже непростий ділянку - Тукаєвський район. За словами міністра внутрішніх справ, на тлі непростої кримінальної ситуації в Тукаевском районі була маса проблем і з особовим складом, проте Хуснутдінова досить швидко вдалося і цей відділ вивести в передовики. «Ми його останні два роки тільки хвилями, не рахуючи ситуації, в якій, в принципі, я вважаю, він особисто несильно винен», - зауважив тоді Хохорін.

Йдеться про трагедію, яка сталася 23 лютого 2015 року. Тоді заступник Хуснутдинова Рінат Гизатуллин в своїй квартирі в Набережних Челнах застрелив з мисливського карабіна «Сайга» дружину - 33-річну Наталію Гизатуллина. В ході слідства після трьох проведених експертиз Гизатуллина визнали неосудним на момент вбивства в силу тимчасового психічного розладу. Після інциденту в Тукаевском райвідділі пройшла службова перевірка під керівництвом заступника міністра Даміра Дінніулова. Гизатуллин, зрозуміло, був звільнений, а його безпосередній керівник Хуснутдинов наказом Хохоріна - притягнутий до дисциплінарної відповідальності: йому було оголошено неповну службову відповідність, що, по суті, означає звільнення після наступного серйозного проколу. Здавалося, після цього керівник Тукаевского ОМВД повинен був потрапити в список «неблагонадійних». Вийшло ж все з точністю до навпаки, оскільки призначення в Нижньокамськ з районного відділу - це однозначне підвищення.

Про які-небудь гучні успіхи поліції Нижнєкамська за останні два роки не було чути. Втім, і негативу просочувалося не так багато. Один з гучних казусів трапився в жовтні 2016- го, коли з будівлі міського суду через недогляд співробітників ІТТ втік 20-річний Олег Клєщевніков, засуджений за умисне заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю, що спричинило смерть. Тоді до пошуку втікача засудженого залучили весь особовий склад місцевої поліції, через кілька годин хлопець був затриманий. Службовим перевірці були піддані дії співробітників конвою. З'ясувалося, що злочинець не був пристебнутий наручниками до конвоїрів. Більш того, на ньому взагалі не було наручників. Відносно співробітників ІТТ, які допустили втечу, було порушено кримінальну справу, яку навіть дійшло до суду. Однак з моменту передачі справи в суд засідання переносили вже 10 раз. На сьогодні, 15 листопада, до речі, призначене чергове засідання.

У листопаді 2016 року в газеті «Вечірня Казань» вийшов перший матеріал про «катівня конвеєрі» в Нижньокамський поліції - зі слів потерпілого від побиттів 34-річного Ільдара Камалеева. Втім, порушеній тоді кримінальній справі так і не дали хід, через деякий час вона була закрита.

Ще одна цікава в світлі останніх подій новина про кадрові тряски в УВС з'явилася в медіа-просторі в жовтні. портал kznlive повідомив , Що 100 нижньокамскі поліцейських нібито в один день подали рапорти про звільнення у зв'язку з великим навантаженням, з якої неможливо впоратися. Гонка за показниками призводила до того, що планка по розкриття злочинів керівництвом постійно піднімалася. Однак прес-служба МВС по РТ відразу спростувала цю інформацію, заявивши, що вона не відповідає дійсності, але підтвердив при цьому, що в карному розшуку проводиться набір співробітників в рамках стандартних процедур.

Колишній начальник УВС Нижнєкамська Айрат Садиков зараз працює начальником служби безпеки НКНХ Фото:   e-nkama Колишній начальник УВС Нижнєкамська Айрат Садиков зараз працює начальником служби безпеки НКНХ Фото: e-nkama.ru

БОРЕЦЬ З КУРІННЯМ, АЛКОГОЛЕМ І ОПОНЕНТ МЕРА

Власне джерело «БІЗНЕС Online», близький до структури УВС Нижнєкамська, вважає, що глибинна істина в повідомленні про масові звільнення є і, цілком ймовірно, що звільнення були - тільки не одномоментно, а протягом останнього року-двох. Співрозмовник стверджує, що текучка цінних кадрів і моральний розклад залишилися спостерігалися ще при колишньому начальнику Айрат Садикова, який зайняв пост начальника служби безпеки НКНХ. Проте той же джерело повідомляє, що Хуснутдинов усіма силами намагався навести порядок. Зокрема, він заборонив співробітникам курити в кабінетах на робочих місцях, наказавши всім курцям виходити на ганок будівлі. Ще одним плюсом в плані наведення дисципліни стало те, що Хуснутдинов ввів жорсткий фейс-контроль з метою виявлення співробітників, що приходять на роботу напідпитку. Крім того, при ньому поліцейським стали оплачувати понаднормову роботу у вихідні дні і нічний час, чого при Садикова не було.

Як подейкують місцеві джерела, догляд Хуснутдинова зі свого поста може порадувати мера Нижнєкамська Айдара Метшін Як подейкують місцеві джерела, догляд Хуснутдинова зі свого поста може порадувати мера Нижнєкамська Айдара Метшін. Нібито між ними були не самі дружні відносини Фото: «БІЗНЕС Online»

Як подейкують місцеві джерела, догляд Хуснутдинова зі свого поста може порадувати мера Нижнєкамська Айдара Метшін. Нібито між ними були не самі дружні відносини. Як розповідають джерела видання, мер в ході однієї з нарад наказним тоном став давати особисті вказівки Хуснутдінова, що того дуже не сподобалося. На це начальник УВС доповів, що сам знає, що і як йому робити. Після наради пізно ввечері Метшин особисто приїхав в УВС і, викликавши у двір будівлі поліції Хуснутдинова, мав з ним тривалу бесіду на підвищених тонах. До речі, джерела також повідомляють, що після виходу публікації про тортури Піркіна Метшин також викликав Хуснутдинова на килим до виконкому, де у них відбулася розмова тет-а-тет.

«Я НІКОГО НЕ виправдовує. ЯКЩО ПОЛІЦЕЙСЬКИЙ Б'Є і намагається, ЙОМУ НЕ МІСЦЕ В ПОЛІЦІЇ »

Експерти «БІЗНЕС Online» висловили своє ставлення до кадрового рішення, яке прийняв Хохорін.

Рафіль Нугуманов - депутат Держради РТ, громадський уповноважений по реалізації економічної амністії в РТ:

- Кадрове рішення прийнято після масштабної перевірки МВС по РТ - вона, мабуть, виявила ряд недоліків, які і привели до цього звільнення. Завжди так буває, іншого шляху просто немає. Міністр сказав: «Я прийняв дисциплінарні заходи, а далі вже суд буде вирішувати». Якщо хтось винен, суд поставить крапку, тоді можна буде говорити про вину чи її відсутності. Міністр у межах своєї компетенції упреждающе вирішив, що сьогодні при такому ставленні до роботи ці керівники не можуть управляти таким великим колективом. Та й місто в оперативному відношенні дуже важкий, мабуть, треба було оновлювати склад.

Доведення до самогубства - це серйозне звинувачення, треба розібратися, хто винен, хто не винен. Але диму без вогню не буває. Мабуть, якісь речі такі є. З іншого боку, у нас вогонь теж невиправдано сильно роздувають, раз сказали - починають бруд лити, а того, що у нас розкриваються злочини, день і ніч співробітники працюють, вже ніхто не бачить.

Випадок в Нижньокамську і ОП «Далекий» - це абсолютно різні речі, і ще треба в цій справі розібратися. На превеликий жаль, опоненти поліції завжди будуть доводити - «я білий і пухнастий». Так, в нашому випадку Ильназ Піркін не білий і пухнастий людина, виходить, він скоював злочини. Але я нікого не виправдовую. Якщо поліцейський б'є і катує, йому не місце в поліції. Він (Піркін - прим. Ред.), Виходить, вкрав [магнітолу] у кого-то з цих хлопців - вони ж його вирахували, а не поліція. Він їх боявся, тому в поліцію прийшов. У магазин знову ж ходив з ними. Про тортури я не знаю, не можу сказати, експертиза дасть відповідь на це, треба обидві сторони вислухати. Я думаю, слідство розбереться.

У нашому випадка очищення кадрового складу йде, Хохорін ж не захіщає їх з піною у рота, если винен - ​​відповідай, ВІН вірішує питання кардинально, и це нормально. Ми ж зі свого боку НЕ бачим сегодня тисячу злочінів, тисячу промов, Які поліція Робить, ми бачим Одне и ПОЧИНАЄМО Цю дело роздуваті. Альо если сьогодні, пріпустімо, поліція оголосіть «страйк», ми ж завтра на вулицю НЕ війдемо. Завжди ж, если Щось трапом, ми відразу біжімо в поліцію, а почухаті мови про ті, что вона така-сяка, ми всі Любителі. Треба поліцію если не любити, то хоч поважаті. Якщо є там злочинець, він повинен відповідати за законом, як і інші, а мазати всіх неправильно.

Ігор Шолохов - керівник Казанського правозахисного центру:

- Відсторонення від посади Хуснутдинова пов'язано з тим, що відбувалося в Нижньокамську. Всі перевірки МВС, слідчого комітету, прокуратури і привели до цього рішення. Іншого не можу припустити. Остання це відставка чи ні, потрібно запитати у міністра МВС по РТ. Свого часу його позиція була «якщо так, то будуть жорсткі заходи, якщо немає, то немає». Виходить, що все-таки «так», якщо погони полетіли. Найсерйозніші наслідки, яких можна чекати, - порушення кримінальної справи, пред'явлення звинувачень, доведення до суду, засудження, визнання винними. Інших, передбачених законом, правових методів немає. Може, хтось вийде на демонстрацію або пікет.

Павло Чиков - керівник міжнародної правозахисної організації «Агора»:
- Це кадрове рішення означає спробу МВС по РТ перехопити ініціативу у групи Гусбі МВС Росії, що працює вже тиждень в Закамье. Артем Хохорін сам відповів ствердно на своє ж запитання, було там що в Нижньокамську чи ні.
Гусбі в Татарстан поїхало не з порожніми руками, а з оперативними матеріалами на співробітників поліції. І одним Нижньокамську справу, думаю, не обмежиться.

Полковник поліції Роберт Шаріпзяновіч Хуснутдинов народився в селі Верхні Наратбаші Буїнського району в серпні 1968 року.

В ОВС - з 1993 року. Багато років працював в Елабужском ГРОВД РТ - оперуповноваженим відділення по економічних злочинах, старшим інспектором відділення паспортно-візової служби, начальником оперативно-розшукового відділення по розкриттю злочинів, скоєних особами, які вживають наркотики, начальником поліції відділу МВС Росії по Елабужского району. Очолював міжмуніципальний відділ МВС Росії «Верхнеуслонскій» і ОМВД Росії по Тукаевском району.

Одружений. Виховує двох синів.