Оформлення роботи водіїв дальніх рейсів

Фірми, що займаються перевезенням вантажів і пасажирів по автодорогах, часто стикаються з дилемою, як юридично правильно оформити роботу водіїв, що везуть вантажі або пасажирів за кордон. Це питання досить проблематичний, тому що праця водіїв не можна назвати традиційним - ці робочі виконують свої обов'язки за межами фірми, будучи постійно в дорозі.

Трудовий кодекс Литовської Республіки (далі - Трудовий кодекс) передбачає, що праця робітника, який має іноземний елемент (значить і водіїв) може бути двояким: 1) робітник може бути відряджений за кордон (ст. 220 Трудового кодексу), 2) в трудовому договорі може бути визначено, що робота здійснюється в дорозі, в польових умовах, має роз'їзний або рухомий характер, (ст.216 Трудового кодексу).

На практиці виявляється, що серед литовських перевізників більш поширений інститут відрядження, проте чи дійсно цей спосіб оформлення праці найбільш вигідний для компанії (роботодавця)? Мета даної статті - порівняти 2 способи оформлення водіїв дальніх рейсів, виявити їхні переваги і недоліки.

службові відрядження


У правових актах як Литви, так і Європейського Союзу (далі - ЄС) службове відрядження визначається практично ідентично. Це - поїздка працівника за розпорядженням роботодавця на певний термін для виконання службового доручення, обов'язків або підвищення кваліфікації поза місцем постійної роботи.

Треба звернути увагу, що не будь-яка праця водія за кордоном може бути зарахований до відрядження. Один з таких випадків може бути тоді, коли в трудовому договорі прописано, що робочий виконує свої функції поза територією, де розташовується або постійно діє роботодавець. Наприклад, водій підписує робочий договір з литовським підприємством, однак в договорі передбачено, що він буде працювати не в Литві, а підрозділі або представництві фірми за кордоном і буде це робити не тимчасово, а постійно.

З визначення відрядження слід, що основна її особливість - тривалість. Відрядженням за кордон не вважається виїзд робочого за межі Литви, якщо за кордоном в певній місцевості він без перерви проводить більше 183 днів, крім випадків, коли праця робітника має роз'їзний, рухомий або змінний характер (про це виключення докладніше в розділі про рухомому характері роботи) .

183-денний період відповідає тому часу, за який робітник повинен виконати робочі функції або службове доручення за кордоном. Поняття "в одній місцевості за кордоном" має на увазі під собою територію однієї іноземної держави.

Наприклад, водій був посланий в 200-денну відрядження за кордон, в якій 180 днів він провів у Данії, а що залишилися 20 - в Німеччині. Такий виїзд робочого за кордон буде вважатися відрядженням. Однак якщо протягом своєї 200-денної поїздки водій провів 180 днів у Берліні, а 20 - в Гамбурзі, то такий виїзд за кордон вже не буде відрядження.

Відрядження за кордон оформляється роботодавцем або уповноваженою особою (зазвичай керівником). У розпорядженні має бути зазначена мета відрядження, місце (місця), тривалість перебування (якщо під час відрядження робочий знаходиться в декількох країнах - вказується, скільки днів робочий проведе в кожній з них), а також вид відшкодування витрат (наприклад, добові).

Якщо через непередбачені обставини водій пробув у відрядженні більше або менше зазначеного в розпорядженні терміну або якщо змінилися терміни перебування в одній з країн, то після повернення водія з відрядження керівник має право внести зміни в розпорядження відповідно до кількості фактично проведених працівником днів в кожної з країн .

Це особливо актуально в тих випадках, коли вказівки водієві дає іноземний замовник, з яким литовський перевізник підписав договір про співпрацю, так як в такому випадку литовське підприємство зазвичай не знає напевно, скільки часу і в яких країнах доведеться працювати їх водієві.

Хоча, як говорилося вище, щоб оформити відрядження співробітника достатньо розпорядження роботодавця, в робочому договорі рекомендується додатково вказати, що водій буде виконувати свої функції у відрядженнях (особливо якщо це давно практикується підприємством). При виникненні судового спору це зупинить сумніви з приводу характеру роботи водія і полегшить завдання захисту.

Відшкодування витрат на відрядження

Трудовий кодекс гарантує, що при направленні працівника у відрядження за ним зберігається місце роботи (посада) і середній заробіток. Працівникові відшкодовуються витрати, пов'язані зі службовим відрядженням.

Норми добових виплат регламентує Наказ Міністра Фінансів Литви від 21 листопада 1996 року "Про затвердження норм добових виплат і оренди житлового приміщення для відбувають в іноземні відрядження". У ньому наголошується, що витрати розраховуються за фактичний час перебування за кордоном (включаючи день відправлення з Литви і день прибуття). Це означає, що роботодавець зобов'язується виплачувати добові не тільки за робочі дні, проведені у відрядженні, але також за вихідні і святкові дні.

Незважаючи на те, що норми добових виплат регламентовані вищевказаним Наказом Міністра, правові акти закріплюють за обома сторонами трудового договору право змінювати встановлений розмір добових в наступних випадках: якщо це передбачає колективний договір; якщо це передбачає трудовий договір (в разі, коли колективний не складений).

Ні в яких інших документах, наприклад, правила робочого порядку, посадових інструкціях або наказі роботодавця, не можна встановити розмір добових. У будь-якому випадку сума добових не може бути зменшена на більш ніж 50%. Незважаючи на це, роботодавець може платити добові і менше 50%, однак тільки в тому випадку, коли інша особа виплачує добові у відрядження співробітнику, тобто особа, яка приймає працівника у відрядженні, наприклад, замовник. Таким чином, виплачується різниця між сумою, розрахованою роботодавцем, і фактично виплаченої іншою особою сумою.

Дуже важливо звернути увагу на оподаткування добових при виїзді в закордонні відрядження, так як в деяких випадках добові оподатковуються, в деяких - ні.

1) Місячна заробітна плата водія не перевищує суми 1040 Lt (тобто мінімальної місячної зарплати, помноженої на коефіцієнт 1,3) або погодинної заробіток не перевищує суми 6,31 Lt (тобто годинного заробітку сумою 4,85 Lt, помноженого на коефіцієнт 1,3). У такому випадку, якщо загальна сума розрахованих добових не перевищує 50% встановленої заробітної плати (або погодинної плати), добові не обкладаються податком. Якщо загальна сума розрахованих добових перевищує 50% встановленої заробітної (або погодинної) плати, то що перевищує сума обкладається прибутковим податком (за тарифом 15%) і внесками до фонду соціального страхування.

2) Місячна заробітна плата водія перевищує суму 1040 Lt або погодинної заробіток перевищує суму 6,31 Lt. У такому випадку вся сума добових виплат не обкладається ні прибутковим податком, ні внесками до фонду соціального страхування.

Отже, підприємству, що бажає заощадити, завжди має сенс підрахувати розмір заробітної плати командируемого співробітника і тривалість відрядження з точки зору податків.

Відрядження до країн-членів ЄС

Литовським перевізникам, які перевозять або збираються перевозити вантажі або пасажирів до країн ЄС і країни, що належать Європейській економічній зоні (далі - ЄЕЗ), треба знати, що для відряджаються туди співробітників існують додаткові гарантії. Це означає, що в тих випадках, коли водія посилають в інші країни ЄС або ЄЕЗ, роботодавець зобов'язується дотримуватися і литовських, і європейських мінімальних стандартів правового захисту командируемого службовця, затверджених в правових актах, не залежно від того, право якої країни застосовується до робітників відносин . Ці стандарти включають в себе мінімальну зарплату, норми режиму роботи і відпочинку, вимоги робочої безпеки і т.д.

З економічної точки зору, для підприємства найголовніше значення має розмір заробітної плати, що виплачується водієві. Тому роботодавцям треба звернути увагу на те, що командируемому водієві повинна бути виплачена сума не менше встановленого розміру мінімальної заробітної плати тієї країни, в яку він відряджений.

Слід зазначити, що розмір мінімальної заробітної плати може бути встановлений не тільки законами та іншими правовими актами тієї країни, але і колективними договорами. Наприклад, якби профспілка водіїв Данії і работодательской організації склали б галузевої договір і визначили б, що в транспортному секторі водіям тягачів виплачується мінімальна заробітна плата розміром в 3000 крон (близько 1400 літів), це означало б, що литовські підприємства, котрі відправляють своїх водіїв в рейси в Данію, повинні платити їм датську, а не литовську зарплату.

Треба сказати, що згадані вище гарантії, пов'язані з мінімальною заробітною платою, застосовуються тільки в тих випадках, коли тривалість відрядження перевищує 30 днів. Значить, якщо відрядження до країн ЄС або ЄЕЗ триває не більше місяця, до правового захисту водія застосовуються тільки загальні національні норми трудового права і в такому випадку роботодавець може виплачувати водієві литовську заробітну плату.

Перевізникам, які бажають зменшити витрати на виплату заробітної плати, треба подбати про те, щоб водії, що відправляються у відрядження до країн ЄС і ЄЕЗ, проводили там не більше 30 днів

Рухомий характер роботи

Як вже говорилося, праця за кордоном може виконуватися не тільки у відрядженнях, але також здійснюється в дорозі або мати роз'їзний або рухомий характер (далі собирательно - рухомий характер роботи). Правові акти не визначають рухомий характер роботи, і хоч на вигляд поняття рухомого характеру роботи досить ясно, але практиці його застосування викликає ряд труднощів.

Рухомий характер роботи повинен бути визначений робочим договором, так як він є основною характеристикою праці робітника і не є тимчасовим. Саме це (визначення в робочому договорі рухомого характеру роботи і його постійний статус) відрізняє роботу рухомого характеру від відрядження, так як остання оформляється окремим розпорядженням роботодавця і може бути не зазначена в робочому договорі (хоча це рекомендується).

Більш того, при оформленні відрядження додатково до заробітної плати виплачуються добові і компенсуються інші витрати, пов'язані з поїздкою. Працівникам, чия праця носить рухомий характер, добові не виплачуються, їм компенсуються тільки пов'язані з таким характером роботи додаткові витрати.

Уже говорилося, що відрядженням не рахується виїзд працівника за межі Литви, якщо він за кордоном в одній місцевості проводить більше 183 днів, крім працівників, чия праця здійснюється в дорозі або має рухомий або змінний характер. Це означає, що при рухомому характері роботи водій може пробути на території однієї країни більше 183 днів, і це не буде вважатися відрядженням.

Також варто звернути увагу на те, що навіть якщо в трудовому договорі немає прямої вказівки на рухомий характер роботи, це не завжди буде перешкодою вважати його таким. При юридичній суперечці про розмежування службового відрядження і рухомого характеру роботи, в конкретному контексті суд може прийняти до уваги специфічність суб'єктів відносин, підсобний характер робочих функцій, інші обставини і вирішити, що виконується працівником працю має рухомий характер, хоч це і не зазначено в договорі.

Наприклад, в одній справі водій-контролер автобуса подав позов на дирекцію компанії далеких пасажирських перевезень і просив суд визнати його роботу відрядженням, а також заплатити за неї добові. Вищий Суд Литви констатував, що робота водія фірми-відповідача носить постійний характер, тому відправка таких водіїв за кордон є не відрядженням, а прямий робочої функцією, пов'язаної з виконанням перевезень як закордоном, так і в межах Литовської Республіки. (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2003 m. Gruodžio 8 d. Nutartis civilinėje byloje Stasys Smelstorius v UAB "Kautra" Nr. 3K-3 1127/2003).

Оплата за роботу рухомого характеру

Водіям, чия робота носить рухомий характер, додаткові витрати можуть бути компенсовані до 50% суми місячного заробітку або погодинної тарифної оплати за фактично відпрацьований час (у тому числі вихідні та святкові дні), але не більше ніж встановлена ​​міністром фінансів норма добових виплат в іноземній відрядженні . Те, що при рухомому характері роботи водієві не сплачуються добові, значить, що роботодавець повинен платити йому велику заробітну плату і відповідно великі внески до фонду соціального страхування.

Конкретний розмір компенсації додаткових витрат повинен бути встановлений в колективному або трудовому договорі і виплачуємо з коштів, що виділяються на заробітну плату. Компенсаційні виплачуються працівникові разом із заробітною платою, інакше кажучи, на практиці вони є надбавкою до зарплати за особливі (пов'язані з переїздами) умови праці. Можливість сторонам домовитися про розмір компенсаційних також означає, що підприємство може встановити будь-які норми компенсаційних виплат, що не перевищують певних правовими актами. Наприклад, підприємство може визначити, що за роботу рухомого характеру водієві будуть компенсовані додаткові витрати розміром 40% від норми добових при роботі за кордоном. У разі відрядження роботодавець не міг би платити працівникові менше 50% встановленої норми добових.

Увагу варто звернути, що додаткові витрати можуть бути компенсовані лише в тому випадку, коли працівникам не виплачуються відрядні. Це означає, що якщо водія відправляють на роботу за кордон, підприємство саме має вибрати спосіб компенсації додаткових витрат, тобто або компенсувати додаткові витрати, або виплачувати добові.

Важливо відзначити, що при рухомому характері роботи розміри компенсаційних виплат, що виплачуються робочим замість відрядження, а також прибутковим податком і виплатами до фонду соціального захисту.

Який спосіб трудового оформлення краще вибрати?

Оцінивши правові акти, що регулюють способи оформлення роботи, а також судову практику, неможливо дати однозначної відповіді на це питання, так як бізнес практика, напрямок і бюджет у кожної окремої фірми різні. Проте, вибираючи, яким способом оформити роботу водія, роботодавцю треба оцінити позитивні і негативні аспекти кожного.

відрядження

Рухомий характер роботи

Кожна відрядження повинна оформлятися окремим розпорядженням роботодавця

Рухомий характер роботи досить один раз оформити в трудовому договорі.

Відрядженням за кордон не вважається виїзд співробітника за кордон, під час якого він проводить більше 183 днів на території однієї іноземної держави.

Працівник за час однієї поїздки може пробути більше 183 днів на території однієї іноземної держави, і така поїздка не буде додатково обкладатися податками.

Норма добових виплат встановлюється правовими актами; співробітникові не може бути виплачено менше 50% встановленої норми.

Сума компенсаційні виплати за роботу рухомого характеру може бути визначена обома сторонами в трудовому договорі. Вона не може перевищувати встановлений в правових актах розмір.

У певних випадках добові виплати обкладаються прибутковим податком і внесками до фонду соціального страхування.

Компенсаційні виплати не обкладаються прибутковим податком і з них не вираховуються виплати до фонду соціального страхування.

Якщо співробітник їде у відрядження до країн ЄС або ЄЕЗ тривалістю понад 30 днів, до нього застосовуються затверджені правовими актами Литви і ЄС мінімальні стандарти правового захисту, наприклад зобов'язання роботодавця виплачувати мінімальну заробітну плату іноземної держави.

При рухомому характері роботи ніякі додаткові гарантії правового захисту працівника не застосовуються.

При рухомому характері роботи ніякі додаткові гарантії правового захисту працівника не застосовуються

На практиці виявляється, що серед литовських перевізників більш поширений інститут відрядження, проте чи дійсно цей спосіб оформлення праці найбільш вигідний для компанії (роботодавця)?
Який спосіб трудового оформлення краще вибрати?