Динаміка цін на платину

  1. Які зміни були за останні десять років?
  2. Прогнози експертів: від оптимізму до песимізму
  3. Чому варто побоюватися?
  4. Як інвестувати?

Несподівано подешевшало золото зовсім не радує інвесторів, що вважають за краще «класику» і «вічні цінності». Може бути, саме час звернути увагу на інший, не менш благородний метал?

Зміст статті

Які зміни були за останні десять років?

Десять років тому в січні 2005 року тройська унція платини оцінювалася в $ 710-720. Півтора роки поспіль ціна металу постійно росла і вже до травня 2006 року успішно подолала «планку» в $ 1000 за унцію. Після невеликих коливань в ту і іншу сторону дорогоцінний метал різко подорожчав в березні 2008 року - до $ 2000 за унцію.

Однак вже до кінця того ж кризового 2008-го її вартість буквально звалилася до позначки $ 850. Досягнувши «дна» дорогоцінний метал знову почав «набирати висоту» протягом декількох років. У липні минулого року тройська унція оцінювалася в $ 1500..

З цього моменту ціна ціна активу майже постійно знижувалася. На початку березня 2015 року курс становив $ 1185 за унцію.

Яка динаміка цін на платину очікується в найближчому майбутньому?

Прогнози експертів: від оптимізму до песимізму

Співробітники Лондонської асоціації ринку дорогоцінних металів опитали 35 аналітиків. Консенсус-прогноз такий: у 2015 році цей актив підвищить свою вартість на 5,6% - до $ 1294 за унцію.

За прогнозами Commerzbank метал завершить наступний рік на позначці $ 1300 за унцію після «осідання» до $ 1200 на середині року.

Аналітик UBS Едель Таллі вважає, що останнім часом інвестори «втомилися» від платини. На його думку, ціна на неї нечутлива до поганих новин з Південної Африки. Ринок не реагує навіть на загострення обстановки на шахтах. Запаси ETFs вже знизилися на 0,5% або 13 400 унцій.

Сьогодні промисловий попит на даний метал стагнує як в Європі, так і в Китаї. Китайський імпорт в грудні 2014 року впав на 45,3%, а за рік - знизився на 22,3%. Це обумовлено уповільненням автомобільної промисловості і падінням темпів зростання продажів авто. А стагнація в автомобільному секторі Європи стала одним з основних факторів зниження попиту і цін на даний актив.

А адже на ювелірний і автомобільний сектори припадає майже 80% світового попиту на платину (38% - на «ювелірку» і 41% - на автомобілебудування).

Виходячи з цього, аналітики Societe Generale вважають, що в 2015 році ціни впадуть, як мінімум, на 6,9%. Варто зазначити, що спад досягне п'ятирічного мінімуму.

Варто зазначити, що спад досягне п'ятирічного мінімуму

Чому варто побоюватися?

Сьогодні платина торгується за ціною нижче золота. І це при тому, що велика частина аналітиків «пророкують» цього дорогоцінного металу тривалий дефіцит пропозиції на ринку. Версія про «дефіцит» активно обговорювалася в ЗМІ на тлі майже піврічної страйку на рудниках в ПАР.

Експерти компанії Johnson Matthey розрахували, що в минулому році дефіцит металу склав 1,1 мільйона унцій. Показово, що нестача на ринку спостерігається протягом останніх трьох років, незважаючи на «щойновідкрита» родовища.

Виходячи з цього, багато аналітиків припускали, що в 2015 році вартість платини і її «молодшого брата» паладію буде постійно зростати.

До факторів «підвищення» ціни традиційно відносять: зростання витрат виробництва, дефіцит пропозиції, стабільно високий попит на дорогоцінний метал в Китаї і великі обсяги промислового використання (особливо, в автомобілебудуванні).

Однак експерт Лоуренс Вільямс вважає, що настільки райдужні прогнози навряд чи стануть реальністю в найближчому майбутньому. Адже все вищеперелічене або «не зіграло» зовсім, або не призвело до підвищення вартості металу.

На його думку, основна причина невідповідності «бажаного і дійсного» - ETF-фонди. Під час масових страйків 2014-го року резерви цього дорогоцінного металу в фондах зросли на очікуваннях інвесторів до 2,7 мільйона унцій. Коли подорожчання не відбулося, з «платинових» ETFs почався масовий відтік коштів.

Ще один важливий момент: на складах у виробників скупчилися великі обсяги платини, які дали можливість компенсувати поставки в період страйків. За оцінками World Platinum Investment Council нинішні складські запаси дорогоцінного металу становлять близько 2,56 мільйонів унцій. Цього цілком достатньо, щоб перекрити дефіцит протягом найближчих двох-трьох років.

На думку Лоуренса Вільямса, вартість платини може вирости лише в тому випадку, якщо підніметься ціна на золото . Або якщо складські запаси будуть підходити до кінця.

Як інвестувати?

Купівля зливка

Злитки найпростіше придбати в банку. Наприклад, в московських відділеннях Ощадбанку на початку березня 2015 року можна було купити платинові злитки вагою в 5, 10, 20, 50 і 100 г за ціною в 15647, 30645, 60464, 149093 і 296888 рублів відповідно.

Ці ж злитки Сбербанк викуповує в інвестора і назад. Причому, вартість «викупу» буде залежати від стану злитка. Скажімо, 10-грамовий злиток в «відмінному» стані банк купить за 22 855 рублів, а в «задовільному» - за 22 580 рублів.

При купівлі злитка в банку потрібно буде сплатити ПДВ плюс витрати на оренду банківського осередку (якщо злиток буде в ньому зберігатися).

Відкриття знеособленого металевого рахунку

Якщо возитися зі зберіганням фізичного злитка не хочеться, можна відкрити в банку металевий рахунок . Такий ОМС ведеться не в рублях, а в грамах дорогоцінного металу.

«Платиновий» приводу не передбачає прив'язки до конкретного зливка. Інвестор просто викуповує у банку якусь кількість дорогоцінного металу зі сховища і в будь-який момент може продати його назад. Дохід виходить за рахунок різниці у вартості активу в момент її покупки і в момент продажу.

В Ощадбанку прибуткові та видаткові операції з даними дорогоцінним ведуться в грамах з точністю до 0,1 г. Котирування оновлюються щодня.

Наприклад, 2 березня 2015 року «продажний» курс в Ощадбанку становив 2492 рублів, а «покупної» - 2258 рублів за грам.

Зазвичай ОМС відкривається і закривається безкоштовно, а інвестор звільняється від сплати ПДВ. Варто відзначити, що кошти на знеособлених металевих рахунках не страхуються Агентством по страхуванню внесків .

Інвестування через біржові інвестиційні фонди (ETF)

Існує безліч біржових інвестиційних фондів, орієнтованих саме на дорогоцінні метали. Наприклад, фонд WITE (Physical White Metal Basket Shares) інвестує у ф'ючерсні контракти на дорогоцінні метали і в реальні спотові активи.

Фонд, який спеціалізується виключно на платині, називається PPLT (Physical Platinum Shares).

Інвестувати в зарубіжні ETF можна через російські ПІФи, через російського або іноземного брокера, через банк або через зарубіжну страхову компанію.

Які зміни були за останні десять років?
Як інвестувати?
Може бути, саме час звернути увагу на інший, не менш благородний метал?
Яка динаміка цін на платину очікується в найближчому майбутньому?
Чому варто побоюватися?
Як інвестувати?