Експерти засумнівалися в адекватності Козака, який пообіцяв стабільні ціни на бензин при зростанні акцизів: Новини Накануне.RU

Експерти засумнівалися в адекватності Козака, який пообіцяв стабільні ціни на бензин при зростанні акцизів

Уряд планує підвищити акцизи на бензин і дизельне паливо з 1 січня 2019 р про це заявив курирує в кабінеті Дмитра Медведєва паливно-енергетичний комплекс віце-прем'єр Дмитро Козак в інтерв'ю РБК. Віце-прем'єр тут же обмовився, що після січневого підвищення ставок акцизів (а фактично повернення до ставок, які були скасовані в травні після різкого стрибка цін на бензоколонках) підвищення роздрібних цін не буде. експерти Накануне.RU в цьому засумнівалися.

Читайте також:

Як випливає із заяв Козака, а по факту - з оприлюдненого плану дій Уряду в найближчій перспективі, з 1 січня планується довести частку акцизу в тонні дизельного палива до 8 тис. 258 руб. і в тонні бензину до 11 тис. 892 руб. Збільшення складе відразу 2 тис. 700 і 3 тис. 700 руб. відповідно.

Після такого повороту подій варто чекати одного - зростання цінника на заправках всередині країни, проте, Дмитро Козак спростовує очевидний факт. За його словами, зростання внутрішніх російських цін не відбудеться, тому що "буде задіяний весь той набір інструментів, який є в Уряду". На доказ віце-прем'єр назвав одну із заходів - зокрема, мова йде про застосування негативного акцизу для нафтопереробних заводів. В якості додаткового стимулу для стримування цін тимчасово може бути введена експортне мито і на нафту, і на нафтопродукти, що дозволить, на думку чиновника, зберегти обсяги реалізації "дизеля" і бензину на внутрішньому ринку.

Чи достатньо цих заходів для збереження і без того хиткого статус-кво на паливному ринку в Росії? Тим більше що ділові видання публікували лист-попередження членів Російського паливного союзу (об'єднання незалежних АЗС) в серпні, в якому Адміністрація президента і Козак були проінформовані про ризики зростання цін на паливо через підвищення акцизів приблизно на 10%. Наскільки відомо, то лист РТС поки не отримало хоч якоїсь реакції від влади, між тим, саме кінцеві продавці на своїх АЗС і роблять "погоду" на ціновому ринку.

"Якщо Козак каже про те, що підвищення роздрібних цін на бензин і дизпаливо вдасться уникнути, - оцінює заяви віце-прем'єра керівник Інституту проблем глобалізації Михайло Делягін, - це може означати тільки одне. Значить, будуть якимось чином надаватися субсидія витрати нафтовикам на видобуток і переробку палива всередині країни. Як це буде зроблено, побачимо. Я ж лише в зв'язку з цим хочу зауважити одне: наші ліберали часто сміються над практикою Радянського Союзу, де дотувались цілі галузі і не завжди це було ефективно. Біда в т ом, що, здається, в нинішній Росії ми давно переплюнули той радянський досвід. В результаті, напевно, прийдемо до того, що будемо дотувати і субсидувати і нафтову, і видобуток золота, і ще що-небудь. В такому випадку, зростання цін, можливо, і не буде ".

Він додає, що навряд чи зростання цін на бензин і дизельне паливо вдасться уникнути взагалі в короткостроковій перспективі.

"Зростання цін на бензоколонках вдасться, може бути, уникнути, а ось зниження якості бензину і дизельного палива - на жаль, немає", - коментує керівник Центру політекономічних досліджень Василь Колташов.

Зростання цін на бензоколонках вдасться, може бути, уникнути, а ось зниження якості бензину і дизельного палива - на жаль, немає, - коментує керівник Центру політекономічних досліджень Василь Колташов

На думку експерта, зростання цін неминуче і навіть не через невдалих спроб Уряду і того ж Козака якимись хитромудрими заходами примусити "бензинових королів» не задирати цінник.

"На зростання цін на автозаправках об'єктивно впливає ситуація в економіці, перш за все триваюче падіння рубля. Що в свою чергу по ланцюжку передається на всі товари і продукти. Як ми бачили, нас, в сенсі російських споживачів, не рятує навіть ситуація, коли на світових ринках знижується ціна на сиру нафту. Ніякої корекції цін в бік зниження у нас не відбувається, навпаки, ми бачимо при зниженні цін на нафту подальше зростання цін на пальне всередині країни ", - нагадує Колташов.

Обидва наших співрозмовника звернули увагу на ще один важливий фактор, що підвищує турбулентність в економічних процесах в Росії.

"На мій погляд, у всіх діях Уряду і його членів, я зараз не конкретно про Козака кажу, простежується один і той же негативний момент. Вони підривають, вже підірвали довіру всіх гравців в економіці. Своїми безграмотними діями по так звану пенсійну" реформу " , по податковим маневрів, щодо підвищення податків, зокрема ПДВ, по вилученню доходів у частині бізнесу - все це призвело до втрати довіри з боку підприємців. Про який розвиток ми зараз можемо говорити, якщо правила гри змінюються мало не щогодини? " - задається питанням Делягін.

"Гадати, що відбудеться з 1 січня, безглуздо, думаю, що в цілому зростання цін на паливо відбудеться, можна говорити лише про межі цього підвищення. Повторюся, головне, щоб завдання стримування зростання цін власники АЗС не стали по всій країні вирішувати зовсім вже кардинально - коли залитий на заправці бензин просто "вбиває" двигун вашої машини. А така перспектива, на жаль, реальна ", - говорить Колташов.

раніше стало відомо про плани Адміністрації президента по вилученню надприбутків у великих компаній металургійного і хімічного сектора, в результаті переговорів в Російській торгово-промисловій палаті (РТПП) від прямої "продрозверстки" вирішено було відмовитися.

Чи достатньо цих заходів для збереження і без того хиткого статус-кво на паливному ринку в Росії?
Про який розвиток ми зараз можемо говорити, якщо правила гри змінюються мало не щогодини?