Розрахунок середнього заробітку в 2019 році

 1. Для чого розраховувати середній заробіток працівника
 2. Порядок розрахунку середнього заробітку
 3. Тривалість розрахункового періоду
 4. Розрахунок середнього заробітку для відпускних в 2019 році
 5. Розрахунок середнього заробітку для відпустки, якщо відпочинок надають в календарних днях
 6. Розрахунок середньої заробітної плати для виплати лікарняного посібники
 7. Розрахунок середнього заробітку для центру зайнятості
 8. Розрахунок середнього заробітку для відрядження в 2019 році
 9. Яких помилок уникати при розрахунку середнього заробітку
 10. перевірки тест

Середній заробіток для лікарняного і відпускних розраховують різним способом, а для отримання допомоги по безробіттю - особливим чином. Експерти розкажуть, як правильно провести розрахунок, яких помилок слід уникати.

Використовуйте готові документи для роботи:

Для чого розраховувати середній заробіток працівника

Потреба в розрахунку середнього заробітку працівника виникає у компанії, коли необхідно визначити для нього суму компенсації за той чи інший період вимушеної відсутності на робочому місці. Чинним трудовим законодавством встановлено чіткий перелік таких ситуацій, в яких за співробітником, незважаючи на його фактичну відсутність, зберігається заробітна плата в розмірі середнього заробітку. Найбільш поширеними є такі типи обставин:

 • догляд співробітника в щорічну оплачувану відпустку;
 • розрахунок компенсації за невикористану відпустку при звільненні;
 • проходження обов'язкових медичних оглядів в робочий час;
 • знаходження на лікарняному;
 • перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами;
 • інші ситуації, передбачені актуальним Трудовим кодексом.

В даний час в ТК налічується кілька десятків ситуацій, в яких працівник має право отримати компенсацію в розмірі середнього заробітку.

Підказка від експертів «Системи Кадри». Випадки збереження середнього заробітку за співробітником

Випадки збереження середнього заробітку за співробітником

Порядок розрахунку середнього заробітку

Щоб зрозуміти, як розраховується середній заробіток, необхідно враховувати, що ця процедура складається з декількох послідовних кроків. Для того, щоб мати можливість виконати всі необхідні операції, слід попередньо отримати необхідну інформацію у вигляді конкретних показників. Їх список включає в себе:

 • тривалість періоду, за який розраховують усереднений заробіток;
 • розмір заробітку з урахуванням додаткових виплат і утримань. Визначення даної величини виробляється із застосуванням вимог постанови № 922 про те, які види виплат включаються до розрахунку середнього заробітку, а які ні;
 • середній заробіток за одиницю часу. В якості такої в залежності від типу графіка, встановленого для працівника, може використовуватися одна робоча година або зміна (день);
 • загальну величину заробітку працівника за аналізований період часу.

Тривалість розрахункового періоду

Тривалість періоду, використовуваного в якості бази для здійснення розрахунку середнього заробітку, відповідно до чинного законодавства становить 12 місяців. При цьому зазначений термін обчислюють починаючи з першого місяця календарного року, що передує місяцю, за який будуть проводитися нарахування компенсації того чи іншого виду.

Наприклад, в липні 2018 року працівник Калінін С.С. направляється у відрядження. В організації «А» він працює з 2015 року. Таким чином, розрахунковий період для нього складе 12 місяців - з 1 липня 2017 року по 30 червня 2018 року.

При здійсненні розрахунку середнього заробітку необхідно враховувати, що для здійснення підрахунків використовується тільки час, який фактично відпрацьовано працівником. Тому чинним законодавством передбачено цілий перелік періодів, які не входять до розрахунковий. До них відносяться, наприклад, знаходження на лікарняному або у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, перебування у відпустці, період відпустки без утримання та ін. Повний перелік таких періодів ми наводимо в цьому матеріалі . Це, однак, не означає, що тривалість розрахункового періоду необхідно подовжити на кількість днів, які були виключені з нього. Він враховується за фактичною кількістю відпрацьованих днів за вирахуванням виключаються періодів.

Зверніть увагу! Якщо розрахунковий період повністю складається з виключаються періодів часу, для визначення розміру середнього заробітку потрібно використовувати попередній розрахунковий період.

Розрахунок середнього заробітку для відпускних в 2019 році

Розрахунок середнього заробітку для відпускних проводять наступним чином. Спочатку необхідно визначити загальну зарплату співробітника за розрахунковий період. Потім провести обчислення середнього денного заробітку з урахуванням п. 9 Положення, затв. постановою Уряду РФ від 24 грудня 2007 р № 922.

Порядок за визначенням середньоденної зарплати залежить від того:

 • відпрацював співробітник весь розрахунковий період повністю;
 • надають йому відпустку в календарних або в робочих днях.

Якщо розрахунковий період повністю відпрацьований, а відпустку надають в календарних днях, то середньоденну суму визначають за такою формулою:

Розрахунок середнього заробітку при повному обсязі відпрацьованому періоді і надання відпустки в календарних днях проводиться за такою формулою:

Якщо співробітнику надають відпустку в тому ж місяці, в якому він прийнятий на роботу, тобто авансом, у нього немає фактично нарахованих сум оплати або відпрацьованих днів за відповідний розрахунковий період або до його початку. У такій ситуації середньоденну суму обчислюють виходячи з розміру заробітної плати, яка фактично нарахована за фактично відпрацьовані дні безпосередньо в місяці прийому на роботу

Середню денну суму розраховують таким чином:

Середню денну суму розраховують таким чином:

Експерт «Системи Кадри» докладно розповість, як визначити середній денний заробіток для розрахунку відпускних . У статті представлені всі формули для проведення швидких і точних розрахунків.

Розрахунок середнього заробітку для відпустки, якщо відпочинок надають в календарних днях

Калькулятор середнього заробітку, коли відпустку працівникові надають в робочих днях:

Калькулятор розрахунку середнього заробітку при підсумованому обліку часу

При підсумованому обліку РВ (робочого часу) необхідно слідувати звичайному порядку, встановленому для розрахунку відпускних. При обчисленні враховують середньоденний, а не середній годинниковий заробіток.

Скористайтеся зручними онлайн розраховувачів, щоб швидко визначити дату закінчення відпустки і кількість днів в періоді:

Розрахунок середньої заробітної плати для виплати лікарняного посібники

Середній заробіток для обчислення лікарняного посібники вважають після визначення:

 • розрахункового періоду;
 • заробітку працівника за розрахунковий період.

Щоб розрахувати середньоденний заробіток для виплати лікарняного посібники, використовують формулу:

Такий порядок застосовують по всім співробітникам, в тому числі і з тих, яким встановлено неповний робочий тиждень або день, здійснюється підсумований облік робочого часу (п. 16 Положення, затв. Постановою Уряду РФ від 15 червня 2007 р № 375).

Якщо на момент початку хвороби співробітник протягом розрахункового періоду працював у кількох місцях, йому необхідно подати роботодавцю довідки про суму заробітку. Він буде врахований на момент настання страхового випадку.

Експерт «Системи Кадри» розповість докладно, як визначити середній денний заробіток при розрахунку лікарняного допомоги. У статті описано порядок обчислення, застосовуваний з урахуванням чинного законодавства.

Розрахунок середнього заробітку для центру зайнятості

Після розірвання трудового договору з роботодавцем працівник має право звернутися в службу зайнятості, щоб отримувати допомогу по безробіттю. Зареєструватися в якості безробітного можна, пред'явивши трудову книжку, паспорт і довідку про середній заробіток за три останніх місяці. Роботодавець зобов'язаний видати таку довідку протягом трьох календарних днів з моменту звернення за нею співробітника.

Розрахунок середнього заробітку для допомоги по безробіттю проводять відповідно до порядку, затвердженого постановою Мінпраці Росії від 12 серпня 2003 № 62. Розрахунковий період становить три останніх місяці перед датою безпосереднього розірвання трудових відносин між сторонами. З цього періоду виключають дні, коли:

 1. за співробітником зберігався середній заробіток (це перебування у відрядженні, оплачувані відпустки і т. п.);
 2. працівник не працював через простій з вини роботодавця або з відповідним причин, що не залежать від роботодавця;
 3. співробітнику були надані додаткові оплачувані вихідні для догляду за дітьми-інвалідами або за інвалідами з дитинства;
 4. співробітник отримував допомогу з тимчасової непрацездатності, а також допомоги по вагітності та пологах або по догляду за дитиною;
 5. співробітник звільнявся від роботи в інших випадках зі збереженням заробітку або без збереження (наприклад, перебував у відпустці за свій рахунок).

Буває так, що весь встановлений розрахунковий період складається тільки з днів, які необхідно виключити. У такій ситуації для обчислення середнього заробітку беруть найближчі до розрахункового періоду місяці.

Довідка про середню зарплату співробітника для призначення допомоги по безробіттю

Довідка про середню зарплату співробітника для призначення допомоги по безробіттю

Розрахунок середнього заробітку для відрядження в 2019 році

Якщо працівника направили у відрядження, середній заробіток за ним зберігається в робочі дні. За вихідні виплачують тільки добові. Роботодавець зобов'язаний відшкодувати не тільки витрати на відрядження, але і зберегти за співробітником середній заробіток (ст. 167 ТК РФ).

Розрахунок середнього денного заробітку проводиться за формулою:

Розрахунок середнього денного заробітку проводиться за формулою:

Заробіток за час відрядження виплачують в день видачі заробітної плати в організації. Якщо середній заробіток виявився менше окладу співробітника, яка виплачується щомісяця, роботодавець має право встановити доплату, яка покриває різницю суми.

Розрахунок середнього заробітку відрядженому працівникові на прикладі

У травні 2019 року компанія направила менеджера Кондратьєва у відрядження на п'ять робочих днів. За час відрядження повинні нарахувати співробітнику заробітну плату виходячи з середнього заробітку. Розрахунковий період: травень 2018 року - квітень 2019 роки (247 робочих днів). Посадовий оклад становить 25 000 рублів.

У червні 2018 року менеджер перебував у навчальній відпустці протягом 18 робочих днів. За цей місяць йому нараховано:

 • виходячи із середнього заробітку - 12 500 рублів;
 • за посадовим окладом - 1315,79 рублів.

У вересні 2018 року співробітник перебував у відпустці весь місяць (всього 22 робочих дня). За вказаний період йому не нараховували заробітну плату.

У січні 2019 року працівник прохворів 5 робочих днів. Заробітна плата за цей місяць було нараховано в розмірі 16 666,67 рублів.

Як періоди хвороби, так і відпусток, суми, за які нараховані за ці період, виключають із середнього заробітку. Загальна кількість всіх днів, що виключаються з розрахунку, - 45 (18 днів + 22 днів + 5 днів). З огляду на це, середньоденний заробіток, відповідно до якого менеджеру будуть нараховувати заробітну плату за час відрядження, дорівнює: (25 000 рублів × 9 місяців + 1315,79 рублів + 16 666,67 рублів): (247 днів - 45 днів) = 1202,88 рублів в день.

Всього за період відрядження співробітнику нараховано: 1202,88 рублів / день × 5 днів = 6014,40 рублів. У травні було 20 робочих днів. З них співробітником відпрацьовано 15 робочих днів (20 днів - 5 днів).

Заробітна плата за травень склала: 25 000 рублів: 20 днів × 15 днів = 18 750 рублів.

Загальна сума до виплати в травні (з урахуванням середнього заробітку за відрядження) склала: 6014,40 рублів + 18 750 рублів = 24 764,40 рублів.

Експерт «Системи Кадри» розповість, як оплатити перебування співробітника у відрядженні . У статті описано, які витрати доведеться компенсувати відрядженому працівникові, як розрахувати середній заробіток, яким способом компенсувати різницю між середнім заробітком і окладом.

Яких помилок уникати при розрахунку середнього заробітку

Перша помилка: неправильний розрахунковий період. Для проведення більшості виплат розрахунковий період становить 12 місяців. Для виплати допомоги по лікарняним, розрахунковий період становить два роки (24 місяці). Для нарахування допомоги по безробіттю в розрахунок беруть тільки три календарних місяці.

Друга помилка. До загального доходу включають виплати, які не пов'язані з оплатою праці. При розрахунку сумарного доходу не слід включати суми, що не мають відношення до оплати праці. В виключаються суми відносять компенсаційні, соціальні та відпускні виплати.

Третя помилка. З розрахункового періоду не виключають дні, які не підлягають обліку. Все виключаються періоди відсутні тільки при розрахунку допомоги по непрацездатності. У всіх інших випадках такі дні є. Виключати потрібно періоди, протягом яких працівник не виконував трудові обов'язки, наприклад, всі види відпочинку, прогулів, в тому числі вимушених, тимчасову непрацездатність і так далі.

висновок

Розрахунок середнього заробітку для відпускних, оплати лікарняного допомоги, виплати допомоги по безробіттю і оплати декрету проводиться наступним чином. Спочатку необхідно визначити загальний заробіток співробітника за розрахунковий період. Потім провести обчислення середнього денного заробітку. При проведенні розрахунків використовують відповідні формули, зазначені в статті.

перевірки тест

1. Який період приймається за розрахунковий при визначенні середнього заробітку?

 1. 12 повних місяців, що передують місяцю виплати компенсації;
 2. Два роки, що передують місяцю виплати компенсації;
 3. Весь період з початку роботи співробітника в даній організації.

2. Чи потрібно при розрахунку середнього заробітку враховувати компенсації за шкідливі умови праці?

 1. Ні не потрібно
 2. Потрібно тільки для тих випадків, коли такі виплати надаються працівникові з моменту працевлаштування на підставі трудового договору
 3. Потрібно у всіх випадках

3. Що робити, якщо в розрахунковому періоді у співробітника не було фактично відпрацьованих днів?

 1. Враховувати розрахунковий період як повністю відпрацьований
 2. Враховувати нульове кількість днів у розрахунковому періоді
 3. Враховувати попередній розрахунковий період, в якому у співробітника були відпрацьовані дні

4. Чи включається відпустку в загальну тривалість розрахункового періоду?

 1. Ні, не включається
 2. Чи включається тільки відпустку без збереження зарплати
 3. Чи включається у всіх випадках

1. Який період приймається за розрахунковий при визначенні середнього заробітку?
2. Чи потрібно при розрахунку середнього заробітку враховувати компенсації за шкідливі умови праці?
3. Що робити, якщо в розрахунковому періоді у співробітника не було фактично відпрацьованих днів?
4. Чи включається відпустку в загальну тривалість розрахункового періоду?