Ремонт окулярів своїми руками на прикладах

 1. Як загвинтити гвинтик в шарнір кріплення оправи окулярів з флекс
 2. Ремонт флекси оправи окулярів з флекс
 3. Ремонт заушника очок з відірваним шарніром
 4. Ремонт місця кріплення заушника очок до обідка
 5. Ремонт полуободковой оправи з кріпленням лінзи на волосіні
 6. Ремонт зламаного полуободка оправи окулярів
 7. Ремонт зламаного пластмасового обідка оправи окулярів
 8. Ремонт металевої оправи окулярів зі зламаним обідком
 9. Ремонт зламаного заушника оправи окулярів
 10. Ремонт пластмасовою оправи окулярів зі зламаним обідком і петлею кріплення заушника
 11. Як відремонтувати окуляри зі зламаною дужкою в місці шарніра

Окуляри - це оптичний прилад, службовець для оптичної корекції людського зору в разі відхилення його від норми і захисту очей від небезпечних зовнішніх впливів.

Для ремонту очок необхідний інструмент, який рідко у кого є під рукою. У разі, якщо у Вас немає можливості відремонтувати окуляри своїми руками, то можете звернутися до професіоналів , Які відремонтують їх, а в разі неможливості ремонту допоможуть вам з вибором нових.

Якщо просто відвернувся гвинтик кріплення стекол або в шарнірі кріплення заушника (дужки), то з таким ремонтом може впоратися навіть дитина, досить взяти годинну викрутку або ножик з гострим кінцем і закриття гвинтик, не докладаючи більшого зусилля, до упору.

Але якщо зламалася у очок оправа в місці перенісся, або завушник обламався в місці шарніра, то таку поломку очок усунути вже не просто, для ремонту потрібні інструменти і знання технології.

Але якщо зламалася у очок оправа в місці перенісся, або завушник обламався в місці шарніра, то таку поломку очок усунути вже не просто, для ремонту потрібні інструменти і знання технології

В сучасних окулярах часто кріплення заушников до шарнірів виконується за допомогою флекси. Цей механізм являє собою пружинку, фіксуючу завушник (дужку) в заданому положенні і дає можливість розсуватися заушнікам, на відміну від стандартного кута 100˚ звичайних окулярів, на кут до 160˚.

Оправа з флекс виключає тиск на голову при носінні окулярів і перекіс оправи при знятті очок однією рукою, тому окуляри з флекс служить довше і носити їх комфортніше. Але чим складніше влаштовані окуляри, тим більша ймовірність їх поломки.

Як загвинтити гвинтик
в шарнір кріплення оправи окулярів з флекс

Якщо в шарнірі кріплення простих очок загвинтити випав гвинтик не складно, то в окулярах, оснащених Флекс, є не таким простим завданням, як здається на перший погляд. При кріпленні заушника, гвинтик проходить через рухливу планку флекс, і якщо гвинтик викрутиться, то планка флекс втягується в порожнину заушника і отвір для кріплення в оправі не збігається з отвором на завушник. Гвинтик закриття неможливо.

Гвинтик закриття неможливо

При аналізі поломки все стало ясно, потрібно висунути планку флекс і загвинтити гвинтик на місце. Планка легко висувається за допомогою шила або голки, якщо протягнути їх в отвір для гвинта, але тоді гвинтик нікуди вкручувати. А інакше, здається і зачепитися нема за що. Але якщо уважно придивитися, то, виявляється, є в планці виступає з заушника уступ, за який її можна висунути. Тільки виникає проблема нестачі рук. Третьою рукою з успіхом можуть послужити лещата.

Третьою рукою з успіхом можуть послужити лещата

Завушник затискається в губки лещат, якщо матеріал, з якого зроблений завушник м'який, то потрібно між губками лещат прокласти шматочок шкіри. Але навіть за допомогою лещат загвинтити гвинтик в оправу окулярів непросто, так як доводиться однією рукою утримувати підставу оправи і одночасно цієї, ж рукою, невеликий викруткою зрушити планку флекс вгору таким чином, щоб отвори збіглися. Другою рукою потрібно вставити в суміщені отвори гвинтик і загвинтити його. У мене вийшло тільки з декількох спроб.

Рідний гвинтик загубився, і довелося вкрутити відповідного діаметру, підійшов від поламаного калькулятора. Перед складанням очок необхідно попередньо закриття новий гвинтик із зусиллям, тим самим нарізавши нову різьбу. Для того, щоб гвинтик більше не відкрутиться, я трохи, з боку виходу його з оправи окулярів, розклепати.

Якщо відповідного гвинтика знайти не вдалося, його можна замінити латунним або сталевим стрижнем відповідного діаметру, для фіксації, розклепати його торці, як описано нижче.

Ремонт флекси оправи окулярів з флекс

Потрапили мені в ремонт окуляри, завушник (дужка) в яких обламався в місці кріплення шарніра до Флекс.

Потрапили мені в ремонт окуляри, завушник (дужка) в яких обламався в місці кріплення шарніра до Флекс

Навантаження на місце з'єднання заушника з флекс велика і ремонт окулярів за допомогою суперклею або епоксидної смоли не забезпечив би надійного з'єднання. Залишився тільки механічний спосіб ремонту.

Залишився тільки механічний спосіб ремонту

У торці заушника очок був отвір з прямокутним пазом, а відповідна частина деталі, що входила в цей отвір і закріплена в шарнірі оправи, представляла собою вузьку сталеву плоску смужку товщиною близько 1 мм. Єдино можливим надійним способом ремонту було з'єднання деталей за допомогою заклепки.

Заклепок промислового виготовлення для виконання такого дрібного ремонту не буває. Зате добре підійшла в якості заклепки латунна швейна шпилька з металевою головкою діаметром 0,7 мм. Розмір шпильки визначив діаметр отворів, які необхідно просвердлити в з'єднуються деталях.

Перш, ніж виконувати свердління, потрібно зробити розмітку. Перше отвір потрібно свердлити в завушини (дужки), в точці з розрахунку, щоб воно проходило через центр смужки, закріпленої в шарнірі оправи.

Для цього завушник потрібно затиснути в лещатах. Між губками лещат, щоб не пошкодити покриття заушников, прокласти шматочки шкіри і керном нанести точку свердління.

Далі в завушник потрібно просвердлити отвір. Побутовий потужної дрилем отвір діаметром 0,7 мм просвердлити, що не поламавши свердло важко, так як відчувати зусилля натискання на свердло через більшої маси дрилі неможливо і це призведе до неминучої поломки свердла. Для такої роботи необхідна мініатюрна дриль, наприклад як в саморобному міні свердлильному верстаті .

Для такої роботи необхідна мініатюрна дриль, наприклад як в  саморобному міні свердлильному верстаті

Потрібно ще просвердлити отвір в плоскій пластині, за допомогою якої завушник кріпиться до шарніру оправи. Перш, ніж свердлити, потрібно намітити точку свердління. Для цього пластина вставляється до упору в паз заушника, що знаходиться в його торці і в такому вигляді збірка затискається в лещатах прокладених шкірою. Дужка окулярів повинна зайняти положення щодо оправи, відповідне надягнутим очками на голові людини.

Дужка окулярів повинна зайняти положення щодо оправи, відповідне надягнутим очками на голові людини

Отвір, раніше просвердлений в завушник, послужить кондуктором, вставивши в нього свердло, свердлиться отвір в пластині. Свердлити потрібно дуже обережно, докладаючи невелике зусилля, так як свердло легко можна зламати.

Свердлити потрібно дуже обережно, докладаючи невелике зусилля, так як свердло легко можна зламати

Отвори просвердлені, і можна приступати до остаточного етапу ремонту очок, з'єднанню заклепкою. Плоска пластина вставляється до упору в паз заушника, і шпилька протягується через отвори.

Плоска пластина вставляється до упору в паз заушника, і шпилька протягується через отвори

За допомогою кусачок шпилька з протилежного боку від головки, коротшає з таким розрахунком, щоб виступаюча частина була висотою 0,2-0,3 мм.

За допомогою кусачок шпилька з протилежного боку від головки, коротшає з таким розрахунком, щоб виступаюча частина була висотою 0,2-0,3 мм

Для закінчення ремонту залишилося виступаючу частину шпильки развальцевать за допомогою маленького молоточка. Для цього потрібно круглу головку шпильки притиснути до ковадла і легкими ударами, змінюючи кут, розплющити виступаючу над заушніков частина шпильки.

Для цього потрібно круглу головку шпильки притиснути до ковадла і легкими ударами, змінюючи кут, розплющити виступаючу над заушніков частина шпильки

Якщо маленького молоточка немає, то можна развальцевать шпильку і великим молотком, наносячи слабкі удари по виступу шпильки через металевий стрижень.

Якщо маленького молоточка немає, то можна развальцевать шпильку і великим молотком, наносячи слабкі удари по виступу шпильки через металевий стрижень

Як бачите, ремонт очок закінчений, з'єднання заклепкою заушников з підставою вийшло акуратним, що не зіпсував естетичний вигляд очок.

Як бачите, ремонт очок закінчений, з'єднання заклепкою заушников з підставою вийшло акуратним, що не зіпсував естетичний вигляд очок

Поки я ремонтував окуляри, приладжуючи на місце один завушник, у очок зламався і другий. Довелося, по вище описаній технології відремонтувати і його. Тепер очки після ремонту служитимуть довго, і це підтвердило час. Технологія ремонту очок заклепкою перевірена мною на декількох видах оправ окулярів, після ремонту окуляри в місці з'єднання заушников з консоллю більше не ламалися.

Ремонт заушника очок з відірваним шарніром

Звернувся до мене сусід з проханням спробувати відремонтувати його улюблені окуляри, так як в спеціалізованій майстерні йому в ремонті відмовили - порадили купити нові.

Звернувся до мене сусід з проханням спробувати відремонтувати його улюблені окуляри, так як в спеціалізованій майстерні йому в ремонті відмовили - порадили купити нові

Зламалася дужка окулярів в місці шарніра і на перший погляд здавалося, що відремонтувати окуляри неможливо. Але якщо подумати, то завжди можна знайти спосіб ремонту.

Але якщо подумати, то завжди можна знайти спосіб ремонту

Спочатку потрібно відкрутити шуруп і відламану частина петлі приклеїти за допомогою Супер-клею «Контакт» до завушник. Я часто використовую цей клей для склеювання будь-яких тріснуті і відламані деталей. Але в даному випадку площа розлому мала і клей надійно тримати не буде. Тому склеєні деталі були головним чином для зручності проведення подальшого ремонту.

Тому склеєні деталі були головним чином для зручності проведення подальшого ремонту

Далі з канцелярської скріпки була вигнута дужка, як показано на фотографії і за допомогою нагріву електричним паяльником вплавлена ​​в поздовжньому напрямку заушника. Середина дужки повинна пройти по лінії тріщини.

Середина дужки повинна пройти по лінії тріщини

Для надійності з'єднання була вплавлена ​​поперек заушника друга дужка. Щоб не обпекти пальці і вплав дужку в потрібне місце заушника, її зручно утримувати за допомогою пінцета. На прогрів дужки йде до хвилини, тут поспішати не треба. Коли дужка розігріється до температури плавлення пластику вона легко в нього увійде.

Коли дужка розігріється до температури плавлення пластику вона легко в нього увійде

Після того, як дужки вплавлени в завушник, залишиться тільки розрівняти виступила пластмасу і зрізати після охолодження ножем її надлишки або сточити дрібнозернистим наждачним папером. Якщо дужка здалася на поверхні, то її можна знову розігріти і втопити глибше.

Якщо дужка здалася на поверхні, то її можна знову розігріти і втопити глибше

Тепер дужок не видно, стійкість до поломки після армування сталевими дужками заушника стала вище, ніж була. У цьому місці окуляри більше не поламаються. При великому бажанні місце з'єднання можна відполірувати, зробивши повністю непомітним.

При великому бажанні місце з'єднання можна відполірувати, зробивши повністю непомітним

Ремонт виконаний і тепер окуляри стали виглядати як нові і при дбайливому ставленні прослужать довго. Коли я повернув окуляри сусідові, він був дуже здивований, що їх вдалося відремонтувати, але засумнівався, чи не відламати чи завушник в цьому місці знову. Через місяць шкарпетки, почав мене розпитувати яким клеєм я склеїв окуляри. Адже він не знав, що дужка в місці поломки армована металевими дужками.

Ремонт місця кріплення заушника очок до обідка

Потрапили в ремонт ще одні окуляри з відламаною дужкою. Але в цьому випадку завушник був цілий, а зруйнувалося місце кріплення його на обідку.

Але в цьому випадку завушник був цілий, а зруйнувалося місце кріплення його на обідку

Петля заушника була зроблена з латуні, тому не поламалася. Ця поломка швидше пов'язана з конструктивною недоробкою оправи окулярів, а не з поводженням з ними.

Ця поломка швидше пов'язана з конструктивною недоробкою оправи окулярів, а не з поводженням з ними

Кріпилася петля заушника в прямокутному отворі, зробленому в оправі з допомогу одного шурупа, загвинченими в метал петлі. При носінні окулярів саморіз повільно відгвинчувати, і навантаження на пластик зростала, тому він і потріскався. В кінцевому підсумку саморіз повністю викрутився і загубився, в результаті дужка випала з кріплення.

В кінцевому підсумку саморіз повністю викрутився і загубився, в результаті дужка випала з кріплення

Відповідного за розмірами гвинтика не знайшлося, тому довелося застосувати стандартний М1,5. Для цього в планці петлі метчиком була нарізана різьба.

Для цього в планці петлі метчиком була нарізана різьба

Пластина на обідку для закріплення петлі заушника мала тріщину. Але встановити металеву дужку для її посилення було недоцільно, так як потрібно було не тільки посилити пластину, але і збільшити площу опори головки гвинта

Але встановити металеву дужку для її посилення було недоцільно, так як потрібно було не тільки посилити пластину, але і збільшити площу опори головки гвинта

Тому була підібрана ребриста по колу шайба і вплавлена ​​в пластину шляхом прогріву паяльником. В результаті площа опори головки гвинта на пластик багаторазово збільшилася, і тріщина частково оплавилася, що теж збільшило її міцність.

В результаті площа опори головки гвинта на пластик багаторазово збільшилася, і тріщина частково оплавилася, що теж збільшило її міцність

Далі поверхні, що сполучаються пластин були змащені клеєм Супер-момент, пластина петлі вставлена ​​в квадратний отвір підстави очок і загвинчені гвинт. Одночасно був приклеєний і відколовся осколок від оправи. Він не ніс навантаження і тому в посиленні його кріплення дужкою не було необхідності.

Він не ніс навантаження і тому в посиленні його кріплення дужкою не було необхідності

Чергові окуляри відремонтовані своїми руками і експлуатація їх протягом кілька місяців підтвердила надійність виконаного ремонту.

Ремонт полуободковой оправи
з кріпленням лінзи на волосіні

У полуободковой оправі лінзи на половину кріпляться в оправі, а решту їх частина утримує в оправі волосінь, наполовину втоплена в фацетом (канавці проходить по всій довжині торця лінзи). Завдяки такому способу кріплення лінз, окуляри мають елегантний вигляд і меншу вагу, в порівнянні з ободковой оправою, особливо якщо лінзи встановлені пластмасові.

Завдяки такому способу кріплення лінз, окуляри мають елегантний вигляд і меншу вагу, в порівнянні з ободковой оправою, особливо якщо лінзи встановлені пластмасові

Але за елегантність доводиться розплачуватися більш дбайливим ставленням при експлуатації, так як така оправа, в порівнянні з ободковой оправою, менш надійна. Якщо ви забудете зняти окуляри і почнете знімати через голову предмет одягу, то цілком може статися, що скло випаде або вискочить з оправи волосінь, як на фотографії. Якщо лінза випала, але волосінь залишилася надійно закріпленої в полуободке, то за рахунок еластичності волосіні лінзу можна встановити на місце. У разі, якщо волосінь від'єдналася від оправи, то буде потрібно заміна волосіні нової.

У разі, якщо волосінь від'єдналася від оправи, то буде потрібно заміна волосіні нової

Але не варто засмучуватися і бігти в майстерню, таку поломку полуободковой оправи окулярів не складно усунути власними руками. Для ремонту досить десяти сантиметрів прозорою рибальської волосіні діаметром 0,8 мм. Волосінь можна запитати у знайомих рибалок або попросити в будь-якому магазині риболовецьких снастей. Мені відрізали півметра за спасибі.

Мені відрізали півметра за спасибі

Насамперед при початку ремонту потрібно видалити стару волосінь з оправи. Зазвичай достатньо із зусиллям волосінь посувати туди-сюди і вона зрушить з місця кріплення. Якщо будуть заважати оплавлені її кінці, то волосінь можна перерізати. Вона все одно більше не знадобиться.

Вона все одно більше не знадобиться

Після звільнення отворів від старої волосіні потрібно перевірити, чи добре входить придбана для ремонту волосінь. Для цього потрібно відкусити бокорезами або відрізати навскоси один з її кінців, щоб кінець волосіні став гострим. Так легше її буде вставляти в отвори оправи.

Так легше її буде вставляти в отвори оправи

Якщо волосінь не вдається протягнути через кріпильний отвір оправи, то його потрібно очистити. Зробити це найкраще за допомогою міні дрилі свердлом діаметром 0,8 мм. Але якщо немає можливості, то можна скористатися голкою або тонким шилом, підійде і розігнута канцелярська скріпка.

Отвори в полуободке оправи мають форму конуса, з боку лінзи діаметри їх складають 0,8 мм, а із зовнішнього боку 1,5 мм. На фотографії це добре видно. Таким чином, розплавивши кінець волосіні можна надійно її закріпити в оправі.

Спочатку волосінь протягується в отвір, яке знаходиться в носоупори, без лінзи. Далі торець волосіні розплавляється за допомогою паяльника і швидко, поки кінець волосіні не затверділа, він втягується в отвір носоупори. Втягувати треба повільно, щоб волосінь не вискочила з отвору.

Якщо в розпорядженні паяльник великої потужності, то можна на його жало намотати кілька витків будь дроту діаметром 1-2 мм мідної, алюмінієвої або сталевої. І вже цим імпровізованим жалом розігріти волосінь. У разі відсутності паяльника можна розплавити волосінь цвяхом, розігрітим на пальнику газової плити. Щоб не обпекти цвях потрібно утримувати плоскогубцями. Можна скористатися для розплавлення волосіні гострим кінчиком розігрітого електропраски або на худий кінець навіть маленьким полум'ям запальнички.

Після фіксації одного кінця волосіні в носоупори, вставляється лінза і волосінь, протягнута в отвір з боку заушника, натягується. Далі волосінь притискається пальцями в місці проходження в Фацетії лінзи, і відрізається таким чином, щоб її кінець виступав з отвору на пару міліметрів. Далі лінза виймається, другий кінець волосіні оплавляется і після охолодження його лінза встановлюється в полуободок.

Далі лінза виймається, другий кінець волосіні оплавляется і після охолодження його лінза встановлюється в полуободок

Виступаючі з отворів оправи залишки розплавленої волосіні потрібно зрізати врівень гострим ножем.

Виступаючі з отворів оправи залишки розплавленої волосіні потрібно зрізати врівень гострим ножем

Окуляри відремонтовані і стали як нові. На ремонт пішло менше часу, ніж на прочитання цієї статті, яка я сподіваюся, була для Вас корисною.

Ремонт зламаного полуободка оправи окулярів

Минуло кілька років, і улюблені окуляри з полуободковой оправою на волосіні в результаті зіткнення з прямим кутом кухонної полиці тріснули.

Минуло кілька років, і улюблені окуляри з полуободковой оправою на волосіні в результаті зіткнення з прямим кутом кухонної полиці тріснули

Як видно на фотографії, оправа переламалася в зоні установки скла в найвужчому місці. Для її ремонту була застосована технологія склеювання з подальшим армуванням місця перелому металевою дужкою.

Для її ремонту була застосована технологія склеювання з подальшим армуванням місця перелому металевою дужкою

На першому кроці оправу потрібно склеїти клеєм Супер-момент або аналогічним, призначеним для склеювання виробів з пластмаси. Для цього потрібно спочатку нанести тонкий шар клею на внутрішню сторону обідка оправи, що контактує зі склом по всій її довжині. Далі також нанести тонкий шар клею на торець скла, яка має контакт з оправою.

Далі також нанести тонкий шар клею на торець скла, яка має контакт з оправою

Після склеювання виявився невеликий зазор між склом і носоупори. Для надійності склейки в цей зазор був засипаний невеликою кількістю соди і потім просочений клеєм.

Для надійності склейки в цей зазор був засипаний невеликою кількістю соди і потім просочений клеєм

Після такого склеювання оправа отримала достатню міцність, але для більш високої міцності з'єднання додатково була встановлена ​​металева дужка, виготовлена ​​з канцелярської скріпки.

Після такого склеювання оправа отримала достатню міцність, але для більш високої міцності з'єднання додатково була встановлена ​​металева дужка, виготовлена ​​з канцелярської скріпки

Дужка була вплавлена ​​в оправу окулярів за допомогою електричного паяльника. На фото, для наочності, показана дужка ще не повністю втоплена в пластмасу.

На фото, для наочності, показана дужка ще не повністю втоплена в пластмасу

В кінцевому підсумку дужка була втоплена в пластмасу очок повністю, місце зачищено наждачним папером і відполіроване за допомогою повсті. Слідів ремонту практично не залишилося.

Таким же способом можна з успіхом своїми руками відремонтувати пластмасові дужки і тріснути оправу в місці упору на ніс.

Ремонт зламаного пластмасового обідка оправи окулярів

Довелося ремонтувати окуляри з пластикової оправою, в яких випало одне з пластмасових стекол з обідка.

Довелося ремонтувати окуляри з пластикової оправою, в яких випало одне з пластмасових стекол з обідка

При уважному розгляді, виявилося, що ободок в нижній частині тріснув навпіл. Це одна з поломок очок, яку можна усунути самостійно за кілька хвилин.

Це одна з поломок очок, яку можна усунути самостійно за кілька хвилин

Для цього Досить змастіті Супер-клеєм місце тріщіні и з внутрішньої Сторони ободок на пару сантіметрів осторонь від місця тріщіні. Далі вставити скло в ободок, міцно його стиснути і так утримувати пару хвилин.

Далі вставити скло в ободок, міцно його стиснути і так утримувати пару хвилин

Ободок очок в місці тріщини не несе ніякої силового навантаження, і тому в армуванні сталевим дротом немає необхідності. Окуляри відремонтовані, зовнішній вигляд не змінився, і тепер при дбайливому ставленні прослужать довго.

Ремонт металевої оправи окулярів зі зламаним обідком

Принесли мені окуляри з металевою оправою зі зламаним обідком у перенісся, ремонтувати які в ремонтній майстерні відмовилися. Поломка була дійсно серйозною. Клей, навіть найсильніший в даному випадку тримати не буде, так як площа торця обідка в місці перелому була не більше квадратного міліметра.

Клей, навіть найсильніший в даному випадку тримати не буде, так як площа торця обідка в місці перелому була не більше квадратного міліметра

Я теж відразу подумав, що це безнадійний випадок і окуляри відремонтувати неможливо, але через деякий час несподівано прийшла ідея, як обійтися без зварювання металу. Адже можна відремонтувати оправу, приклеївши зламаний металевий ободок безпосередньо до лінзи окулярів. Площа поверхонь склеювання стане великою і, таким чином, буде забезпечена достатня міцність оправи після ремонту в цілому.

Площа поверхонь склеювання стане великою і, таким чином, буде забезпечена достатня міцність оправи після ремонту в цілому

Для склеювання оправи добре підходить універсальний супер-клей «Контакт». Цей клей зроблений на основі ціоаноакрілата має велику міцність клейового з'єднання і полімеризується при контакті з водою, що знаходиться в повітрі. Чим більше вологість повітря, тим швидше застигає клей, тому можна склеювати навіть вологі поверхні. Час затвердіння клею, в залежності від вологості повітря, становить від кількох секунд до кількох хвилин. Повністю клей твердне за добу.

До речі, не всі домашні майстри знають, що якщо потрібно швидко закрити тріщину або відкол в твердих матеріалах, то можна приготувати саморобну шпаклівку, замішаний супер-клей з харчовою содою.

Лінзи у очок були пластикові, і для захисту їх від попадання на оптичну поверхню клею довелося з двох сторін по периметру лінзи приклеїти смужки скотчу. Заклеювати всю поверхню лінзи цільним шматком скотчу небажано, так як після склейки його важко буде, не пошкодивши оптичну поверхню лінзи, відклеїти. Надлишки скотча на торцях лінзи легко видалити за допомогою дрібної наждачного паперу.

Якщо лінзи зроблені зі скла, то скотч клеїти не потрібно. Супер-клей добре розм'якшується ацетоном, який безпечний для скла. Тому для видалення залишків клею після ремонту з оптичною поверхні лінз досить протерти їх сухою ганчіркою, змоченою в цьому розчиннику.

Перед склеюванням необхідно продумати всі рухи і потренуватися, встановлюючи лінзу в оправу до нанесення на неї клею. Коли руху будуть відпрацьовані, потрібно нанести клей на торець лінзи, точно вставити її на місце в оправу і стягнути кільце оправи пальцями на кілька хвилин. Фотографії нанесення клею і установки лінзи зробити не зміг, так як на цю операцію було відведено всього кілька секунд.

Фотографії нанесення клею і установки лінзи зробити не зміг, так як на цю операцію було відведено всього кілька секунд

Коли клей схопиться, слід видалити скотч і стягнути оправу ниткою, перев'язавши як на фотографії. Окуляри треба залишити перев'язаними на добу до повного затвердіння клею. Якщо між ободком оправи і лінзою залишився зазор, то бажано його додатково залити супер-клеєм.

Якщо між ободком оправи і лінзою залишився зазор, то бажано його додатково залити супер-клеєм

Перевірка оправи окулярів після ремонту склеюванням показала, що вона має достатній запас міцності для подальшої експлуатації. Зовнішній вигляд очок залишився без видимих ​​змін.

Ремонт зламаного заушника оправи окулярів

На прохання знайомої довелося ремонтувати окуляри, у яких зламався навпіл один з заушников. Поломка сталася в місці стиковки металевої його частини з пластмасовим продовженням.

Поломка сталася в місці стиковки металевої його частини з пластмасовим продовженням

Металева частина заушника кріпилася до пластмасової частини за рахунок виступаючого штифта, який щільно був вставлений в отвір в пластмасовій частині заушника і зафіксований за допомогою гвинтика. Вийняти з пластмаси штифт після відгвинчування гвинта не вдалося, так як облом стався по лінії пластмаси, і зачепитися інструментом за штифт було неможливо. Сточувати пластмасу, скорочуючи завушник, теж не хотілося.

Сточувати пластмасу, скорочуючи завушник, теж не хотілося

Складність ремонту заушника на перший погляд, була страшнішою, що металева частина була вся в ажурних отворах. Але як виявилося, це було плюсом. Для відновлення цілісності заушника була виготовлена ​​з листа латуні товщиною 1 мм накладка спеціальної форми. Геометричні розміри накладки не наводжу, так як все заушники різні і накладка для ремонту конкретної оправи окулярів матиме свої розміри, що залежать від ширини заушника в місці поломки.

Геометричні розміри накладки не наводжу, так як все заушники різні і накладка для ремонту конкретної оправи окулярів матиме свої розміри, що залежать від ширини заушника в місці поломки

Як видно з фотографії, в накладці були просвердлені два отвори і зроблені три загину. Загини потрібні для виключення осьового гойдання з'єднуються частин заушника. Розміри отворів визначили готові отвори в металевих та пластмасових частинах заушника, і склали в діаметрі 2,5 мм і 1,5 мм відповідно.

Розміри отворів визначили готові отвори в металевих та пластмасових частинах заушника, і склали в діаметрі 2,5 мм і 1,5 мм відповідно

До накладці металева частина заушника була закріплена за допомогою укороченого гвинта М2,5 з конічною голівкою. Гвинт був використаний як заклепка.

Гвинт був використаний як заклепка

Він був вставлений із зовнішнього боку металевої частини заушника і з внутрішньої сторони розклепати маленьким молоточком. Для того, щоб розклепати частина гвинта не виступала в накладці була попередньо зроблена зенковки отвори.

Для того, щоб розклепати частина гвинта не виступала в накладці була попередньо зроблена зенковки отвори

До пластмасовою частини заушника накладка була закріплена за допомогою гвинта М1,5, закрученого в имевшееся раніше отвір для гвинта в останньому штифті.

До пластмасовою частини заушника накладка була закріплена за допомогою гвинта М1,5, закрученого в имевшееся раніше отвір для гвинта в останньому штифті

На фотографії вид накладки після установки гвинта і заклепки з внутрішньої сторони заушника.

На фотографії вид накладки після установки гвинта і заклепки з внутрішньої сторони заушника

А на цій фотографії вид з зовнішньої сторони заушника після з'єднання його відламані частин.

А на цій фотографії вид з зовнішньої сторони заушника після з'єднання його відламані частин

Залишилося приєднати за допомогою штатного гвинтика завушник до оправі очок і ремонт можна вважати закінченим.

Залишилося приєднати за допомогою штатного гвинтика завушник до оправі очок і ремонт можна вважати закінченим

Ось так окуляри стали виглядати після ремонту. Якщо уважно НЕ придивлятися, то помітити відреставроване місце заушника складно, в очі не впадає. Але зате завушник став на багато міцніше і тепер уже точно ніколи в цьому місці не зламається.

Ремонт пластмасовою оправи окулярів
зі зламаним обідком і петлею кріплення заушника

Окуляри з оправою з термопластичної пластмаси ремонтувати простіше, так як вона легко плавиться при нагріванні, добре клеїться, і розчиняється деякими видами розчинників, наприклад, дихлоретаном або бензолом.

Окуляри з оправою з термопластичної пластмаси ремонтувати простіше, так як вона легко плавиться при нагріванні, добре клеїться, і розчиняється деякими видами розчинників, наприклад, дихлоретаном або бензолом

Зіткнувся я з ремонтом очок в пластмасовій оправі, яка була зламана відразу в трьох місцях. У оправи була відламана права петля кріплення заушника.

У оправи була відламана права петля кріплення заушника

Також була відламана, як видно на фотографії, частина обідка з боку кріплення заушника до основи. Судячи з усього, на окуляри випадково сіли або настали.

Судячи з усього, на окуляри випадково сіли або настали

Ремонт довелося виконувати в два етапи. Спочатку за допомогою супер-клею «Контакт» за технологією описаної вище, застосованої при ремонті металевої оправи окулярів зі зламаним обідком у перемички, відламана пластмасова частина обідка була приклеєна на колишнє місце.

Спочатку за допомогою супер-клею «Контакт» за технологією описаної вище, застосованої при ремонті металевої оправи окулярів зі зламаним обідком у перемички, відламана пластмасова частина обідка була приклеєна на колишнє місце

У ремонтованих окулярах заушники були оснащені Флекс, які при експлуатації на приклеєну частину обідка будуть створювати велике навантаження. Тому для забезпечення достатньої міцності обідка в місці склейки були додатково встановлені вплавлені в пластмасу дві сталеві дужки, зігнуті з канцелярської скріпки.

Тому для забезпечення достатньої міцності обідка в місці склейки були додатково встановлені вплавлені в пластмасу дві сталеві дужки, зігнуті з канцелярської скріпки

Для вплавлення скріпки потрібно взяти її пінцетом і прикласти на місце з тріщиною, як показано на фотографії. Далі жалом паяльника потужністю 12-40 Вт потрібно нагріти дужку, злегка натискаючи на неї зверху. На це зазвичай іде кілька хвилин. Поспішати тут не слід.

Поспішати тут не слід

Коли дужка трохи увійшла в пластмасу пінцет можна прибрати і далі, натискаючи, продовжувати нагрівати дужку до повного її утоплення в підставі очок.

Коли дужка трохи увійшла в пластмасу пінцет можна прибрати і далі, натискаючи, продовжувати нагрівати дужку до повного її утоплення в підставі очок

Далі жалом паяльника розгладжується видавлені дужкою пластмаса, щоб дужка повністю зникла. Після застигання пластмаси утворилася нерівність сточується надфілем або наждачним папером, і шорсткість видаляється за допомогою полірування повстю. Після цього можна приступати до ремонту шарнірного з'єднання.

Після цього можна приступати до ремонту шарнірного з'єднання

Спочатку потрібно бокорезами видалити залишилася петлю і напилком вирівняти поверхню примикання заушника до основи очок.

Спочатку потрібно бокорезами видалити залишилася петлю і напилком вирівняти поверхню примикання заушника до основи очок

З мідної або сталевого дроту ∅1-1,5 мм потрібно вигнути прямокутну петлю. На фотографії показана петля, зроблена з дроту для електропроводки. Мідь, на відміну від сталі, легко гнеться і має достатню міцність.

Мідь, на відміну від сталі, легко гнеться і має достатню міцність

Виходячи з розміру підстави, кінці петлі коротшає до потрібної довжини і розводяться в сторони. Така форма петлі забезпечить надійну фіксацію її в пластмасовому корпусі очок.

Така форма петлі забезпечить надійну фіксацію її в пластмасовому корпусі очок

Далі проушина розміщується на плоскій поверхні, покритої м'якою тканиною і притискають важким предметом. До неї впритул приставляється підставу, як на фотографії. Залишилося вплавленням, за технологією описаної вище для дужки, втопити саморобну вушко в корпус підстави очок. Після охолодження зроблене шарнірне з'єднання буде досить міцно триматися і добре працювати. Якщо пластмаса в місці плавлення втратить блиск, то можна покрити це місце тонким шаром рідким прозорим лаком для нігтів. Лак зазвичай робиться на основі розчинника, який розм'якшує термопластичну пластмасу.

Лак зазвичай робиться на основі розчинника, який розм'якшує термопластичну пластмасу

Як видно на фотографії, відремонтоване шарнірне з'єднання очок вийшло досить акуратним.

Як видно на фотографії, відремонтоване шарнірне з'єднання очок вийшло досить акуратним

Із зовнішнього боку слідів ремонту пластмасовою оправи практично не видно. Окуляри відремонтовані і готові до подальшої шкарпетці.

Як відремонтувати окуляри
зі зламаною дужкою в місці шарніра

У Гостьовій книзі Маргарита з Рибінська задала мені наступне питання:
- У мене така проблема, дитина зламав окуляри! Відламалася дужка в місці шарніра з гвинтом, тобто шарнір з гвинтом залишився на оправі, а дужка без отвору. Оправа пластмасова. Я віднесла окуляри в ремонт, сказали не полагодити, потрібно купувати нові. Може, порадите щось.

Моя порада:
- Відремонтувати можна все, але трудомісткість ремонту і необхідність придбання спеціального інструменту часто ремонт робить економічно недоцільним. Це як раз Ваш випадок. Але так як основну вартість очок складають оптичне скло і їх установка, то можна відремонтувати окуляри з невеликими витратами, якщо купити дешеву оправу, від якої дужки підійдуть для Ваших очок за кольором, способом кріплення і розмірами петлі. Ще краще купити таку саму оправу. Перестановка дужок з одних окулярів на інші не складе великих труднощів. Окуляри стануть, як нові.