Заповнюємо рахунок-фактуру на повернення товару постачальнику

 1. Що таке повернення і як його оформити
 2. Як оформляється рахунок-фактура на повернення товару від покупця (приклад 1)
 3. Повертаємо весь товар (приклад 2)
 4. Часткове повернення товару (приклад 3)
 5. Повернення товару в ситуації, коли в угоді беруть участь неплатники ПДВ
 6. Нюанси повернення товару при виправлення в рахунку-фактурі
 7. підсумки

Рахунок-фактура на повернення товару постачальнику може складатися за різними формами. Звичайний, коригувальний, виправлений - всі ці рахунки-фактури можуть застосовуватися при оформленні повернення товару. Подробиці складання даного типу документів ви дізнаєтеся з нашої статті.

Що таке повернення і як його оформити

Як оформляється рахунок-фактура на повернення товару від покупця (приклад 1)

Повертаємо весь товар (приклад 2)

Часткове повернення товару (приклад 3)

Повернення товару в ситуації, коли в угоді беруть участь неплатники ПДВ

Нюанси повернення товару при виправлення в рахунку-фактурі

підсумки

Що таке повернення і як його оформити

У повсякденному житті поняття «повернення» використовується досить часто. Можна, наприклад, побачити такий напис на залізничному вагоні разом із зазначенням назви станції і вагонного депо, до якого він приписаний. Нерідко це слово ставиться і на поштовий конверт, якщо з якоїсь причини лист не було вручено одержувачу і змушене повернутися до відправника. Повернення назад в магазин купленого і не підійшов покупцеві товару - теж не рідкість.

Повернення відноситься до господарських операцій, які повинні знаходити своє відображення в обліку, тому він обов'язково супроводжується документами.

Які вимоги пред'являються до первинних документів, читайте в матеріалі «Первинний документ: вимоги до форми і наслідки її порушення» .

Основний документ при поверненні - це накладна. Саме на її підставі виробляються записи в обліку. Якщо товар, що повертається не обкладається ПДВ, проблем з оформленням рахунки-фактури не виникає.

Детальніше про можливості не платити ПДВ читайте в матеріалі «Як отримати звільнення від сплати ПДВ в 2017-2018 році?» .

Однак якщо цей податок сплачений у складі вартості товару, комерсанта можуть підстерігати різного роду несподіванки. Поговоримо про це докладніше.

Як оформляється рахунок-фактура на повернення товару від покупця (приклад 1)

Розглянемо приклад. ТОВ «Промислові зразки» закуповує у ТОВ «Первинне сировина» заготовки для виробництва деталей. Вироби закуповуються партіями по 1000 шт. щомісяця, при прийманні МПЗ проводиться вхідний контроль якості з метою виявлення бракованих заготовок.

03.10.2017 надійшла чергова партія заготовок, які оприбутковували на склад, а в бухобліку відбили прихід МПЗ.

Детальніше про документах, що складаються під час руху товарно-матеріальних цінностей, читайте в матеріалі «Що обов'язково повинно бути в акті прийому-передачі товару (бланк)?» .

Перед відправкою заготовок в цех контролер ОТК, проводячи лабораторний вхідний контроль якості, виявив дефекти металу, які при первинному візуальному огляді не було видно і виявилися тільки при ультразвуковому контролі. За умовами договору при виявленні шлюбу в контрольних зразках поверненню підлягає вся партія, так як до виготовляється з заготовок деталей пред'являються високі вимоги по міцності, при дефектах ж металу забезпечити необхідну міцність неможливо.

В цьому випадку ТОВ «Промислові зразки» оформило рахунок-фактуру на повернення товару постачальнику в обсязі всієї партії і нарахувало ПДВ з виручки від зворотного реалізації (п. 1 ст. 146 НК РФ, п. 3 Правил ведення книги продажів).

Рахунок-фактуру на зворотну реалізацію ТОВ «Промислові зразки» (колишній покупець) зареєструвало в книзі продажів, а рахунок-фактуру, отриманий від ТОВ «Первинне сировина», - в книзі покупок, щоб ПДВ увійшов в загальну суму відрахувань. ТОВ «Первинне сировина» (колишній продавець) початковий рахунок-фактуру реєструє в книзі продажів, а отриманий від ТОВ «Промислові зразки» - в книзі покупок (п. 5 ст. 171, пп. 1,4 ст. 172 НК). Такий порядок викладено в листі Мінфіну Росії від 07.04.2015 № 03-07-09 / 19392.

2015 № 03-07-09 / 19392

У суддів з цього питання єдиної точки зору немає. Так, ФАС Східно-Сибірського округу від 26.02.2014 у справі № А10-722 / 2013, ФАС Уральського округу в постановах від 28.01.2013 № Ф09-14081 / 12 і 17.02.2012 № Ф09-10098 / 11 вказали, що при поверненні продавцеві бракованого товару, раніше прийнятого на облік, покупець зобов'язаний виставити рахунок-фактуру. У постановах Арбітражного суду Північно-Західного округу від 31.03.2017 № Ф07-1728 / 2017 по справі № А66-15153 / 2015 року, ФАС Московського округу від 07.12.2012 № А40-54535 / 12-116-118 арбітри підкреслили, що повернення неякісного товару не є зворотною реалізацією, тому що право власності на товар до покупця не переходить і він не зобов'язаний виписувати рахунок-фактуру.

У розглянутому прикладі ТОВ «Промислові зразки» було роз'ясненнями чиновників і виписало рахунок-фактуру на зворотну реалізацію.

Повертаємо весь товар (приклад 2)

Розглянемо другий приклад. ТОВ «Промислові зразки» виявило під час приймання заготовок, отриманих від ТОВ «Первинне сировина», дефекти, що виникли при їх неправильному транспортуванні (відколи, тріщини і ін.). Вирішено було повернути всю партію заготовок. Так як на облік покупець товар не прийняв, переходу права власності на заготовки до ТОВ «Промислові зразки» не відбулося, тому зворотної реалізації в цьому випадку немає і необхідність виставлення на адресу ТОВ «Первинне сировина» рахунки-фактури відсутня (п. 1 ст. 39 НК РФ).

ВАЖЛИВО! При поверненні товарів, не прийнятих покупцем на облік, виставлення їм рахунків-фактур не передбачено правилами, затв. постановою Уряду РФ від 26.12.2011 № 1137. Це підтверджують і чиновники (лист Мінфіну Росії від 07.04.2015 № 03-07-09 / 19392).

Браковану партію заготовок на цьому ж транспорті відправили постачальнику, оформивши накладну ф. ТОРГ-12 з позначкою «Повернення». Решта документів, що підтверджують факт повернення заготовок (акт про повернення, претензію, угода про розірвання договору та ін.), Вислали пізніше.

Для ТОВ «Промислові зразки» повернення заготовок без прийняття їх на облік не спричинив ніяких податкових наслідків, в книзі покупок і книзі продажів відображати нічого. А ось ТОВ «Первинне сировина», як продавцеві, який відбив реалізацію в книзі продажів, доведеться скласти коригувальний рахунок-фактуру і зареєструвати його в книзі покупок (листи Мінфіну від 10.08.2012 № 03-07-11 / 280 і 07.08.2012 № 03 -07-09 / 109, ФНС від 05.07.2012 № АС-4-3 / 11044 @).

2012 № АС-4-3 / 11044 @)

ВАЖЛИВО! Коригувальний рахунок-фактуру зобов'язаний оформити продавець, якщо змінилася вартість поставки при зміні ціни або кількості поставляються матеріальних цінностей (п. 5.2 ст. 169 НК РФ). Для заповнення коректування рахунки-фактури використовується форма з додатком 2 до постанови № 1137.

Детальніше про оформлення документів, пов'язаних з ПДВ, читайте в матеріалі «Постанова Уряду РФ № 1137: нюанси заповнення документів по ПДВ» .

Бухгалтер ТОВ «Первинне сировина» заповнив коригувальний рахунок-фактуру наступним чином:

 1. У рядку А (до зміни) вказав дані з початкового рахунку-фактури.
 2. У рядку Б (після зміни) в гр. 3 «Кількість (обсяг)» поставив «0», що спричинило обнулення граф, в яких вказуються вартість товару і сума податку.
 3. У рядку В (збільшення) поставив прочерки, тому що збільшення вартості не відбулося.
 4. У рядку Г (зменшення) показав дані рядка А (за первісною відвантаження).

Після повернення забракованої партії заготовок ТОВ «Промислові зразки» залишилося без вихідної сировини, в результаті чого технологічний процес виготовлення деталей був припинений. Суміжники ТОВ «Промислові зразки» недоотримали вчасно деталі, які вони використовували при виробництві металорізального обладнання, замовники обладнання в результаті були змушені простоювати, очікуючи спізнився замовлення. Таким чином, через повернення заготовок постраждала вся ланцюжок контрагентів, що змусило керівництво ТОВ «Промислові зразки» зробити організаційні висновки з ситуації, що склалася (про них ми розповімо далі).

Часткове повернення товару (приклад 3)

Керівництво ТОВ «Промислові зразки» спільно з постачальником заготовок переглянули умови договору поставки, передбачивши в ньому особливі умови при виявленні бракованих заготовок при їх прийманні. Щоб не підводити суміжників, вирішено було при виявленні бракованих деталей повертати заготовки з видимими дефектами відразу (без постановки на облік в якості МПЗ), решту сировини піддавати подальшій перевірці і бракувати поштучно в процесі ультразвукового контролю.

При черговій приймання заготовок ТОВ «Промислові зразки» первинним візуальним контролем відбракували заготовки з видимими дефектами і повернули їх продавцеві без відображення в обліку. Рахунок-фактуру при поверненні не ухвалене на облік товару покупець не виставляє (оформлення цієї операції покупцем описано вище), а на зменшений після вибракування обсяг заготовок, які покупець готовий прийняти, продавець виписує коригувальний рахунок-фактуру (п. 13 ст. 171 НК РФ ).

У Коригувальний рахунку-фактурі продавець:

 1. У рядку А (до зміни) вказує дані первинного рахунку-фактури про ціну, суму податку та вартості товару.
 2. У рядку Б (після зміни) в гр. 3 «Кількість (обсяг)» - кількість виробів, зменшене на число забракованих заготовок (не прийнятих покупцем і повернутих продавцеві без постановки на свій облік).
 3. У рядку В (збільшення) проставляє прочерки.
 4. У рядку Г (зменшення) відображає інформацію про суми зменшення вартості товару (в тому числі зменшення суми податку) у зв'язку зі скороченням кількості заготовок.

Свій екземпляр коректування рахунки-фактури продавець реєструє в книзі покупок і коригує ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету на суму податку від вартості повернутих заготовок, прийнятого до відрахування.

Покупцеві в даному випадку реєструвати коригувальний рахунок-фактуру ніде не потрібно. Оскільки прийняти ПДВ до відрахування можна тільки по оприбуткованих товарах, відвантажувальний рахунок-фактуру він реєструє в книзі покупок лише в частині товарів, прийнятих на облік (за вирахуванням відбракування). Таким чином, коригувати відрахування йому не потрібно (див. Лист Мінфіну РФ від 12.05.2012 № 03-07-09 / 48).

Повернення товару в ситуації, коли в угоді беруть участь неплатники ПДВ

Отже, наведені вище приклади показали, що при різних випадках повернення товару можливо виставляння як стандартної форми рахунки-фактури, так і коректувальною. Але це ще не все. У розглянутих прикладах продавець і покупець застосовували загальну систему оподаткування і були платниками ПДВ. А як бути в разі повернення неплатникам ПДВ?

Якщо продавець і покупець застосовують спецрежими (ССО, ЕНВД і ін.), Рахунки-фактури при реалізації і повернення не оформляються, записи в книзі покупок і продажів не виробляються.

Якщо ж продавець перебуває на ОСНО, а товар реалізував компанії, котра є платником ПДВ, то при поверненні покупцем товарів (як прийнятих, так і не прийнятих ним на облік) йому необхідно оформити коригувальний рахунок-фактуру на вартість товару, що повертається покупцем, з урахуванням положень п. 13 ст. 171 і п. 10 ст. 172 НК і зареєструвати його в книзі покупок.

ВАЖЛИВО! Відрахування ПДВ при поверненні проводиться в повному обсязі після відображення в обліку операцій з коригування у зв'язку з поверненням товарів, але не пізніше одного року з моменту повернення або відмови (п. 4 ст. 172 НК).

На думку чиновників (лист Мінфіну від 19.03.2013 № 03-07-15 / 8473) і податківців (лист ФНС від 14.05.2013 № ОД-4-3 / 8562 @), якщо покупцеві - неплатнику ПДВ при реалізації товару було видано касовий чек без видачі рахунку-фактури (при роздрібній торгівлі з застосуванням ККТ), в книзі покупок продавця можна зареєструвати реквізити видаткового касового ордера, виписаного при поверненні грошей покупцеві (при наявності документів, що підтверджують оприбуткування повернених товарів).

Про ситуацію, коли покупець - платник ПДВ, а продавець немає, читайте в матеріалі «Чи потрібен рахунок-фактура, якщо платник ПДВ повертає бракований товар неплатнику?» .

Нюанси повернення товару при виправлення в рахунку-фактурі

У практиці взаємовідносин ТОВ «Промислові зразки» з ТОВ «Первинне сировина» випадки повернення заготовок виникали нечасто. Використовувані при цьому рахунки-фактури були різноманітні: крім уже зазначених звичайних і коригуючих рахунків-фактур бували випадки застосування і ще однієї форми - виправленого рахунки-фактури. Такі ситуації виникали, коли в виставленому на повернення рахунку-фактурі бухгалтером допускалися помилки (арифметичні або технічні).

ВАЖЛИВО! Виправлений рахунок-фактуру потрібно виставити, якщо в початковому рахунку-фактурі були допущені неточності в найменуванні ІПН покупця або продавця (лист Мінфіну РФ 02.05.2012 № 03-07-11 / 130), невірно вказані найменування товарів (лист Мінфіну РФ від 14.08. 2015 № 03-03-06 / 1/47252), сума податку або податкова ставка (лист ФНС Росії від 11.04.2012 № ОД-4-3 / 6103 @), код і найменування валюти (лист Мінфіну від 11.03.2012 № 03 -07-08 / 68).

Детальніше про те, які неточності в рахунку-фактурі допустимі, читайте в матеріалі «Які помилки в заповненні рахунки-фактури некритичні для вирахування ПДВ?» .

підсумки

Коли оформляється рахунок-фактура на повернення товару постачальнику, зразок вибирається залежно від того, прийнятий товар, що повертається на облік чи ні. Якщо товар прийнятий, потрібно оформити звичайний рахунок-фактуру на зворотну реалізацію. У цьому випадку продавець і покупець міняються місцями, а товар повертається у вихідну точку. Якщо ж покупець повертає товар, не прийнятий на облік, або тільки частину товару, продавцю потрібно оформити коригувальний рахунок-фактуру.

Якщо в оформленому на повернення товару звичайному або Коригувальний рахунку-фактурі будуть виявлені якісь неточності, що заважають ідентифікувати сторони угоди, найменування товару, ставку і суму податку, код і найменування валюти, не обійтися також без оформлення виправленого рахунки-фактури.

А як бути в разі повернення неплатникам ПДВ?