Оформлення повернення від покупця. Повернення товару постачальнику

 1. Оформлення повернення від покупця
 2. Якщо товар покупцем сплачено:
 3. Якщо товар покупцем не сплачено:
 4. Оформлення повернення постачальнику
 5. Зворотній продаж

На практиці не рідко виникає ситуація, коли покупець з тієї чи іншої причини повертає товар постачальнику (в даному випадку мається на увазі взаємини між юридичними особами). Як відбувається оформлення повернення товару від покупця в бухобліку постачальника? Як покупець у своїй бухгалтерії оформляє повернення товару постачальнику? Бухгалтерські проводки, що відображають облік обох сторін угоди розглянемо в цій статті.

Отже, отримавши товар, покупець перевіряє його фактичну наявність, порівнює з доданими документами, перевіряє цілісність упаковки, правильність оформлення документів і їх наявність. Якщо його щось не влаштовує, то він може повернути поставку продавцеві.

Підстава для повернення товару юридичною особою:

 • відсутні необхідні документи;
 • неправильно заповнені прикладені документи;
 • асортимент і його кількість за документами не відповідає дійсності;
 • порушена упаковка, відсутня тара;
 • товар неналежної якості.

Повернення товару між юридичними особами повинен бути належним чином документально оформлений, в бухобліку обох сторін повинні бути виконані необхідні проводки.

Якщо покупець при отриманні товару виявляє якісь порушення і невідповідності, то він повинен скласти акт про розбіжності, для чого можна скористатися типовою формою ТОРГ-2. Складати акт краще в присутності водія-експедитора.

До складеного акту про розбіжності за кількістю та якістю потрібно докласти претензію, в якій викласти виявлені порушення. Уніфікованої форми претензія не має, складається організацією самостійно.

Після чого ці два документа передаються водієві постачальника. Або, якщо повернення відбувається пізніше, організація направляє продавцю ці документи іншим способом.

Процедура повернення товару від покупця повинна супроводжуватися відповідним оформленням в бухгалтерії обох сторін.

Як в бухгалтерії постачальника відбувається облік повернення товару від покупця?

Якщо ви не знайшли відповідь на своє питання, то ви можете отримати відповідь на своє питання зателефонувавши за номерами ⇓
Безкоштовна юридична консультація
Москва, Московська область телефонуйте: +7 (499) 288-17-58

Дзвінок в один клік


Санкт-Петербург, Ленінградська область телефонуйте: +7 (812) 317-60-16

Дзвінок в один клік


З інших регіонів РФ телефонуйте: 8 (800) 550-34-98

Дзвінок в один клік

Оформлення повернення від покупця

Можливі дві ситуації:

 • отримавши ТМЦ, організація оплатила їх вартість;
 • отримавши ТМЦ, організація не оплатила їх вартість.

У бухобліку постачальника є деякі відмінності в виконуваних проводках для цих двох випадків.

Якщо товар покупцем сплачено:

Розглянемо ситуацію на прикладі:

Організація відвантажує товар покупцю на суму 23600 руб., В тому числі ПДВ 3600 руб. Покупець оплатив суму поставки 23600 руб., Потім у зв'язку з неналежною якістю він його вирішив повернути. Які проводки необхідно виконати в бухобліку постачальника?

Для оформлення повернення відкриємо додатковий рахунок 76 «Розрахунки з різними дебіторами і кредиторами», на якому будемо враховувати претензію покупця щодо неналежної якості. При прийнятті претензії виконується проводка Д62 К76.

Після цього всі операції з продажу товару сторнируются, а оплачені покупцем гроші йому повертаються (проводка Д76 К51).

В даному випадку введення рахунку 76 необхідно, після проведення процедури сторнування у постачальника утворюється кредиторська заборгованість перед покупцем, колишній покупець стає кредитором, тому заборгованість перед цим кредитором перекладається на рахунок 76, після повернення грошей рахунок 76 закриється.

Проведення з обліку повернення товару від покупця:

Проведення з обліку повернення товару від покупця:

Якщо товар покупцем не сплачено:

Якщо покупець не встиг перерахувати постачальнику гроші за поставку, то постачальник просто сторнує операції по продажу і все. Рахунок 76 відкривати не потрібно, тобто процедура повернення дещо спрощується.

Як оформити повернення товару постачальнику в бухгалтерії покупця?

Оформлення повернення постачальнику

Облік даної процедури у покупця також повинен бути правильно оформлений, виконані необхідні бухгалтерські проводки.

Якщо організація прийняла ТМЦ від постачальника, оприбуткувала їх у себе в бухгалтерії, а потім виявила якісь підстави для повернення, то також необхідно провести процедуру сторнування. Якщо при цьому організація ще встигла і оплатити поставку, то потрібно відкрити додатковий рахунок 76, на якому слід враховувати претензію постачальнику і його заборгованість, що виникла в зв'язку з поверненням. Розглянемо ситуацію на прикладі.

приклад:

Зворотній продаж

Якщо між юридичними особами за договором купівлі-продажу передбачена можливість покупця повернути товар у разі його не продажу через певний проміжок часу, то оформлення повернення товару постачальнику відбувається не через сторнування, а шляхом зворотного продажу. Дана процедура полягає в тому, що покупець продає постачальнику непроданий товар за ціною придбання.

Покупець цю процедуру оформляє у вигляді звичайного продажу з оформленням необхідних документів.

Тоді як постачальник при цьому зазнає певних збитків, адже при продажу товар має одну собівартість, а при поверненні на склад він надходить уже за продажною ціною за мінусом ПДВ. Продемонструємо це на прикладі:

приклад:

Організація відвантажила ТМЦ покупцеві за вартістю 23600, в тому числі ПДВ 3600. Собівартість проданої партії 15000. Організація товар не продала і через місяць повністю його повернула за ціною придбання, тобто за 23600 руб., В тому числі ПДВ 3600 руб.Как бачимо, собівартість при продажу була 15000 руб., а повернутий товар вже по 20000 руб., що, звичайно, не вигідно постачальнику.

Оцініть якість статті. Ми хочемо стати краще для вас:

Як відбувається оформлення повернення товару від покупця в бухобліку постачальника?
Як покупець у своїй бухгалтерії оформляє повернення товару постачальнику?
Як в бухгалтерії постачальника відбувається облік повернення товару від покупця?
Які проводки необхідно виконати в бухобліку постачальника?
Як оформити повернення товару постачальнику в бухгалтерії покупця?